Yaban mersini kırmızı yaprakları. Yaban mersini yaprakları neden kırmızıya döner?

Amerikan yaban mersini kırmızı yaprakları bir hastalık belirtisi olabilir, bakımımız sırasında yaptığımız hatalardan kaynaklanabilir veya yaban mersinde meydana gelen doğal süreçler anlamına gelebilir. Öyleyse Amerikan yabanmersininin kırmızı yaprakları bizi ne zaman endişelendirmeli? İşte yaban mersini yapraklarının kırmızıya dönmesinin 4 genel nedeni ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair bazı pratik ipuçları.

Yaban mersini kırmızı yaprakları

Yaban mersini kırmızı yaprakları

Yaban mersini yaprakları zayıf döllenme nedeniyle kırmızıdır

Amerikan yaban mersini, yüksek toprak ve gübreleme ihtiyacı olan bir bitkidir . Bu nedenle yaban mersini genellikle gübreleme hatalarından kaynaklanan besin eksikliğinin belirtisidir. Her şeyden önce yaban mersini, amonyum sülfat veya yaban mersini için özel asitleştirici gübreler gibi substratı asitleştiren gübrelerin düzenli kullanımını gerektirir.

Asitli topraklarda fosfor sindirilebilirliği azalır. Bu nedenle yaban mersini bu besin maddesinde eksik olabilir. Fosfor, diğerlerinin yanı sıra, kök sisteminin gelişimi için ve yeterince olmadığında yaban mersini zayıf büyür ve yaprakları karakteristik olarak kırmızıdır .

Yaban mersini içindeki fosfor eksiklikleri, süperfosfat gibi fosforlu gübreler veya fosfor yönünden zengin kompost veya gübre gibi doğal gübreler kullanılarak tamamlanabilir . Bitkiler tarafından iyi emilen bir formdaki fosfor, özel bir fosforlu gübre Microstar PZ içerir.

Yaban mersini yaprakları mantar hastalığı nedeniyle kırmızıdır

Amerikan yabanmersininin kırmızı yaprakları bir mantar hastalığına işaret edebilir . Bu tür belirtiler kök çürümesinin varlığını gösterir. İstila edilmiş çalılar zayıf büyür, yapraklar küçüktür ve rengi kırmızıdır . Kök boğazı ortaya çıkarıldıktan sonra dokunun çürümesi görülür. Kökler azdır ve ölürler.

Yabanmersini kökü çürüklüğü için uygun bir bitki koruma ürünü bulamayacağız. Bu nedenle yaban mersini yetiştiriciliğinde doğru seçilmiş bir pozisyon çok önemlidir. Yaban mersini güneşli bir konumu, humus içeriği yüksek asitli toprağı tercih eder. Ayrıca dikim için sertifikalı fidanlıklardan sağlıklı fideler seçmeli ve çok derin yaban mersini dikmekten kaçınmalısınız . Yaban mersini tencerede büyürken aynı derinliğe ekin.

Yaban mersini ekildikten sonra çalıya çam kabuğu serpmeye değer. Ancak, çok fazla havlamadan kaçınalım. İdeal olarak, altlığın yaklaşık 4 cm kalınlığında olması gerekir.

Bitki, Polyversum WP biyolojik preparatı ile sulama yapılarak toprak kaynaklı mantar hastalıklarına karşı korunabilir. Yaban mersini köklerine saldıran bazı mantarları ortadan kaldırır. fitoftorozu önler.

Yaban mersini hastalıklarıYaban mersini hastalıkları

Yaban mersini hastalıkları, verimde azalmaya veya meyve eksikliğine, çiçeklenmenin zayıflamasına, yapraklarda lekelerin oluşmasına, sürgünlerin ölümüne ve hatta bütün yaban mersini çalılarına katkıda bulunabilir. Yaban mersini hastalıklarını nasıl tanıyacağınızı, semptomlarını ve mücadele yöntemlerini öğrenin. Daha...

Yaban mersini yaprakları viral bir hastalık nedeniyle kırmızıdır

Amerikan yaban mersini kırmızı yaprakları viral bir hastalığın varlığına işaret edebilir . Ne yazık ki viral hastalıkları tedavi edemiyoruz, bu da onları son derece tehlikeli hale getiriyor. Rahatsız edici semptomlar fark edildikten ve hastalığı tespit ettikten sonra yaban mersini çıkarılmalıdır.

Yaban mersini yapraklarının üst tarafında kırmızı halka şeklinde lekeler varsa , bunlar kırmızı bir halka lekesinin işareti olabilir. Öte yandan, söğüt yapraklarını andıran , yine küçük ve deforme olmuş kırmızı yaban mersini yaprakları, yaban mersini ipliğinin bir belirtisi olabilir.

Viral hastalıklar yaprak bitleri tarafından bulaşır. Bu nedenle, çalıları gözlemlemeye ve zararlıların ortaya çıkmasından hemen sonra onlarla savaşmaya değer.

Yaban mersini yaprakları kırmızıya döner çünkü sonbahar geldi

Sonbaharda, sıcaklık 0 ° C'nin altına düştüğünde yaban mersini yaprakları renk değiştirmeye başlar. Amerikan yabanmersininin sonbaharda kırmızı yaprakları normal bir fenomendir ve bizi endişelendirmemelidir. Yaban mersini yaprakları renk değiştirir, ancak çalının kendisi rahatsız edici semptomlar göstermez ve bu fenomen doğal olarak gerçekleşir. İlkbaharda ortaya çıkan yeni yapraklar yine yeşil renkte olmalıdır.

MSc. Joanna Białowąs