Çimlerde sarı lekeler ve kuru köfteler. Çim neden sararır?

Çimlerin üzerindeki sarı lekeler ve ölmekte olan çimenlerin kuru lekeleri, çimlerdeki yaygın görüşlerdir. Bunun nedenleri çim bakımını ihmal etmemiz, çim mantarı hastalıkları ve çim köklerinde toprağa beslenen zararlılar olabilir. Bkz çim sararır neden sarı lekeler ve nerede, kuru yamalar bahçendeydi gelen ve nasıl bunun olmasını önlemek için.

Çimlerde sarı lekeler ve kuru köfteler

Çimlerde sarı lekeler ve kuru köfteler

Çimlerde sarı lekeler - bakım ve gübreleme hataları

Çimlerdeki sarı lekeler ve kuruyan çim parçaları , aşırı gübreleme veya düzensiz gübre yayılmasının bir sonucu olabilir. Fazla gübre otları "yakarak" ölmelerine neden olur. Bu durumda çözüm, birkaç hafta gübrelemekten kaçınmak ve çimleri bolca sulamaktır. Büyük miktarda su, gübrenin çözülmesine ve toprağın derinliklerine yayılmasına yardımcı olacaktır.

Çimlerin sararması, yetersiz gübrelemeden ve örneğin nitrojen gibi elementlerin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Azotla yetersiz beslenen çimen sararır ve yeşil rengini kaybeder. Çimlerin yeşil rengini eski haline getirmek için, çime tercihen nitrojen ve demir açısından zengin bir mineral gübre uygulamalısınız.

Çimlerin gübrelenmesi.  Çimleri ne zaman ve ne gübrelemeli?Çimlerin gübrelenmesi. Çimleri ne zaman ve ne gübrelemeli?

Güzel, yoğun ve iyi renkli bir çim sağlamak için çimin doğru gübrelenmesi en önemli işlemlerden biridir. Ev bahçesindeki çimlerin gübrelenmesinin nasıl görünmesi gerektiğini, çimleri ne zaman gübrelemeniz gerektiğini ve çimler için hangi gübrelerin en iyisi olduğunu görün. Daha...

Çimlerde sarı lekeler - zararlılar

Yuvarlak sarı, kuru ot lekelerine köpek idrarı da neden olabilir. Erkek köpekler ağaçları ve çalıları "sulamak" ile ünlüken, orospular çimlerde ihtiyaçlarını karşılarlar. Yukarıda anlatılan fazla gübre gibi, köpek idrarı da otları "yakar" ve ölmelerine neden olur. Bu yerler bol sulanmalı ve ayrıca köpeğin artık çimenlere yerleşmemesini sağlamalıdır.

bahçedeki köpekBahçedeki köpek

Köpeklerimizi çok sevmemize rağmen, yataklarda çiğnenmiş çiçekleri, çimlerdeki "yanmış" delikleri (bu bazen sürtüklerin işidir), ağaçların ve çalıların yırtık gövdelerini ve köpek idrarı ile onları "suladıktan" sonra kuruyan bitkileri fark etmemek imkansızdır. Peki, köpek bahçeyi kazdığında, bitkileri yok ettiğinde ve çalılara işediğinde ne yapmalı? Köpeğinizin bahçede zarar görmeden koşmasını sağlamanın en iyi yolları burada! Daha...

Kuru otların sarı yuvarlak kısımları, beslenen kurtçukların karakteristik bir belirtisidir. Kurtçuklar, toprakta beslenen ve otların köklerine zarar veren böcek larvalarıdır. Varlıkları, çimin bir parçasının bir el ile koparılmasıyla doğrulanabilir. Çimlerin dirençsiz olarak köklerle kopmasına izin verilirse ve köklerin gelişmemiş veya ağır hasar görmüş olduğunu gözlemlersek, bunun kurtçukların işi olduğundan emin olabiliriz. Çoğunlukla yırtık çimenlerin altında, beyaz larvaların bir at nalı şeklinde büküldüğünü görebilirsiniz. Ancak onları gözlemlemek için biraz daha derine inmeniz gerekiyor çünkü 10-20 cm derinlikte besleniyorlar.

Çim kurtçukları nematod kurtçukları o yem içinde Nemasys, biyolojik olarak muamele edilebilir. Ne yazık ki, bu hazırlık oldukça pahalıdır ve özellikle küçük çimlerde (küçük bir paket mevcut değildir) kullanımı karlı değildir. Bununla birlikte, bu biyolojik kurtçuklarla mücadele yönteminin çok etkili olduğu kabul edilmelidir.

Hem kurtçukların hem de zararlı toprak nematodlarının oluşumunu sınırlayan mikroorganizmaları içeren P-Drakol preparatı, fiyat açısından çok daha iyidir. Bu önlem iki şekilde çalışır, çünkü bir yandan kurtçukları ortadan kaldırır, diğer yandan da bu zararlılardan zarar gören çim köklerinin yenilenmesini destekler. Sonuç olarak, hızlı ve etkili bir şekilde çalışır ve nispeten düşük bir fiyata oldukça verimlidir. Artık herkes,% 100 doğal bir şekilde, kimyasallar olmadan kurtçuklarla savaşabilir!

Bir çaresizlik eyleminde, kurtçuklara karşı Dursban 480 EC gibi kimyasal pestisitler kullanılabilir. Ancak şu anda, bu önlem bahçelerde kullanılmamalıdır (yalnızca fidanlık ve meyve yetiştiricileri gibi profesyonel kullanıcılar içindir).

Çimdeki kurtçuklar - mücadele, kurtçuklar için ne çare

Kurtçuklar, yani toprağa beslenen böcek larvaları, çime zarar veren çok zahmetli zararlılardır. Kurtçuklar, çimenlerin sararmasına ve kurumasına ve çimin kademeli olarak ölmesine katkıda bulunur. Çimlerdeki kurtçukların nereden geldiğini, zararlılıklarının ne olduğunu ve çimlerinizin kurtçuklar tarafından zarar görmesini nasıl sağlayacağınızı görün. İşte çimlerinizdeki kurtlarla savaşmanın en iyi yolları! Daha...

Çimlerde sarı lekeler - çimlerin mantar hastalıkları

Çimlerdeki sarı-gri lekeler veya genellikle ilkbaharda çözüldükten sonra veya yazın değişken, sıcak havalarda ortaya çıkan pembemsi bir çiçek kar küfünü gösterebilir. Çimlerin iyice tırmıklanması, biçme işleminden sonra kalan kuru sapların yanı sıra bunlar tarafından oluşturulan kompakt tabakanın da çıkarılmasına yardımcı olacaktır. keçe. Çimleri kazımanız ve havalandırmanız tavsiye edilir. Ayrıca, işlenmemiş gibi tüm çimin ölümüne yol açabileceği için kar küfüne püskürtmek de gereklidir. Doğal ve çevre dostu Polyversum WP hazırlığı ile bununla mücadele edebiliriz.

Çimlerde kar küfü - mücadele

Kar küfü, yaygın bir çim hastalığıdır. Yaz aylarında da görülebilmesine rağmen, çoğunlukla ilkbaharda ortaya çıkar. Bu çim hastalığı çimenlerde beyaz veya pembe bir çiçek olarak kendini gösterir ve tedavi edilmezse çimlerin ölmesine neden olur. Kar küfünü nasıl tanıyacağınızı ve çimlerinizdeki kar küfünü nasıl önleyeceğinizi ve bunlarla nasıl mücadele edeceğinizi görün. Daha...

Sıcak ve nemli havalarda, yuvarlak lekelerde, bantlarda veya kamıştan kahverengiye kadar renkli halkalarda ortaya çıkması çim rizoktoniyozunu gösterebilir. Tipik olarak, bu lekelerin ortaya çıkmasından bir gün önce, çimlerinizin üzerinde belirli bir kokunun kokusunu alabilirsiniz. Bu hastalığı önlemek için, keçe tabakasının görünmesine ve çimleri düzenli olarak tırmıklamasına izin vermeyin. Sıcak dönemlerde, çimleri sabahları orta derecede sulayın ve akşamları çim yüzeyini kuru tutun, dozları azaltın veya azotlu gübrelemeyi geçici olarak durdurun. Yukarıda bahsedilen Polyversum WP preparatının püskürtülmesi, otların rizoktoniozu ile mücadelede de yararlıdır.

Biçme çok düşükse, çimlerin sararması oldukça kolaydır . Hastalığın semptomları, çim biçme işleminden sonra çimenlerde görülebilen 1-2 cm çapında küçük lekelerdir. Lekelerin rengi tabaklanmıştan saman rengine kadar değişir. Genellikle şeffaf, yuvarlaktır, birleştiklerinde daha büyük lekeler etkisi verirler. Sarı leke oluşumunu destekleyen koşullar şunları içerir: sıcak ve kuru yaz, çimde çok sayıda ölü yaprak, zayıf bitki büyümesi, yetersiz nitrojen gübrelemesi.

Çimlerin yerden kolayca koparılabildiği karelerde görünen sarı-turuncu lekeler , çimenlerin antraknozu ile enfekte olduğunu gösterir. Bu hastalığın ortaya çıkması, çiğneme, fosfor ve potasyum eksikliğinin neden olduğu yüksek toprak sıkılığı, çimdeki yüksek ölü yaprak içeriği ve yeterince derin toprak nemlendirmesi olmadan çim yüzeyinin sık sık serpilmesi ile desteklenir. Çimler, havalandırma ve kazıma ile gevşetilmeli, keçe tabakası kaldırılmalı, suyun toprağa iyi nüfuz edebilmesi için çimler daha seyrek ama bol sulanmalı ve çok bileşenli gübre uygulanmalıdır.

Çimdeki delikler nasıl doldurulurÇimlerdeki delikler nasıl doldurulur? İşte en iyi yol!

Çimler çoğu zaman çirkin delikler, gri kuru ot parçaları ve çimin görünümünü ve ruh halimizi bozan kel yamalar gibi görünür. Neyse ki bunun için bir çözüm var. Çimlerinizdeki delikleri doldurmanın en iyi 3 yolunu keşfedin ve gerçekten neyin işe yaradığını görün! Daha...

Kuru ot oluşturan halkaların dairesel yamaları (merkezleri yeşil kalır), çimin zayıflamış bir kök sistemi ile birlikte kolayca ayrılma olasılığı ile birlikte, bıçak tabanının kangrenini gösterebilir. Bu hastalığın ortaya çıkması, çimin çok düşük biçilmesi, hafif kumlu topraklar ve alt tabakadaki çok yüksek kalsiyum içeriğiyle desteklenir. Bu durumda, toprağın pH'ını ölçmeye değer ve sonuç 7.0'ın üzerindeyse asitleştirici gübreler uygulayın. Çim havalandırılmalı ve yeterli çok bileşenli gübreleme sağlanmalıdır.

Gördüğünüz gibi , çimlerinizdeki kuru alanlar ve sarı lekeler gibi benzer semptomların birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenle onları tanımlarken kafa karıştırmak kolaydır, bu da doğru tedavi yöntemini seçmeyi zorlaştırır. Çimlerin uygun bakımı ve gübrelenmesi yoluyla çimlerin büyüme koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra, püskürtme kullanmak istiyorsanız, Polyversum WP makalesinde bahsedildiği gibi çevre için güvenli doğal müstahzarları seçmeye değer . Etkisi oldukça kapsamlıdır ve ek olarak çim büyümesini teşvik eder. Çimlere zarar verme korkusu olmadan sağlıklı çimlerde bile önleyici olarak kullanılabilir.

polyversum wp