Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

Yaprak bitleri , bitkilerimizi tehdit eden en çok sayıda ve çeşitli böcek gruplarından biridir. Tahtakuru ailesine aittirler ve diyetleri konusunda seçici değildirler. Böylece ağaçlardan, çeşitli renkteki çalılardan kozalaklı ağaçlara, süs bitkilerinden evlerimizdeki yabani otlara ve çiçeklere kadar çeşitli bitkilerde yaprak bitleri bulabiliriz. Bu nedenle, hem çevreye zarar vermeyen doğal olanlar hem de faydalı böcekler ve yaprak bitlerine en etkili kimyasal ilaçlama olan yaprak bitleriyle savaşmanın en iyi yollarını bilmeye değer .

Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

Bahçe bitkilerinde yaprak bitleri genellikle çok sayıda, büyük kümeler halinde görülür.

Yaprak bitleri - onları nasıl tanıyabilirim?

Yaygın yaprak bitleri, küçük (yaklaşık 1-2 mm), yeşil ve kanatsız, karakteristik bir gövdeye sahip olan herkes tarafından ilişkilendirilir. Ancak bu, oluştukları formlardan yalnızca biridir. Görünüşleri, besledikleri konakçı türüne ve gelişim aşamasına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Farklı yaprak biti türleri arasındaki temel fark, vücudun rengidir. Diğerlerinin yanı sıra siyah (pancar yaprak biti), beyaz (korteks yaprak biti), açık sarı (gül otu yaprak biti, ahududu yaprak biti), koyu seladon (mürver yaprak biti), turuncu veya pembe (asit yaprak biti) ve hatta lacivert (frenk üzümü yaprak biti) olabilir. ). Bazılarının arkasında ek bir desen vardır (örneğin huş ağacı eki). Gelişim aşamasına bağlı olarak kanatsız veya kanatlıdırlar.

Çoğu yaprak biti çeşitli maddeler üretir. Çoğu zaman, tüketilen gıdanın bir yan ürünü olan yapışkan bir akıntıdır (bal çiği, bal özü). Hassas olduğu karıncaları kendine çeker. Bu tatlı nektar karşılığında karıncalar yaprak bitlerini avcılardan korurlar. Yaprak bitleri tarafından salgılanan bal özü, ne yazık ki bitkilerde mantar enfeksiyonlarının oluşmasına da yardımcı olur.

bahçede karıncalarla savaşmakBahçede karıncalarla savaşmak

Bu böcekler çevrede önemli bir rol oynadıkları için bahçede karıncalarla savaşmak genellikle tavsiye edilmez. Ancak bahçede çok fazla karınca olduğunda, bitkileri gruplar halinde dolaşırlar veya evlerimize giderler, bahçede karıncalarla savaşmak bir zorunluluk haline gelir. Bahçede karıncalarla ne zaman savaşmanız gerektiğini görün ve doğal ilaçlardan kimyasal preparatlara kadar karıncalarla savaşmanın en iyi yollarını öğrenin. Daha...

Bazı yaprak bitleri , saldırıya uğrayan bitkinin iğneleri veya sürgünlerinde (korteks, ladin-karaçam koçanı) veya kökte (kavak-ardıç pamuk topu) gibi beyaz, yünlü tüyler üretir. Böyle bir örtü altında, haşereler büyüme mevsimi boyunca sessizce beslenir.

Uygun koşullar altında yaprak bitleri çok hızlı çoğalır , koloniler oluşturur ve zamanla diğer bitkilere göç eder. Yaprak biti gelişme döngüsü oldukça ilginç. Eh, iki şekilde çoğalır - hem cinsel olarak (erkek ve dişi bireyler - kanatlı) hem de bakire doğumla (döllenme olmadan - sadece kanatsız dişiler). Birkaç gün sonra üreme olgunluğuna ulaşır. Kanatlı böcek larvadan farklı bir renge sahip olabilir (örn. Korteks - kanatlı form siyah ve larva beyazdır).

Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

Gül sürgününde pancar biti

Dişi ve erkek tarafından yapılan ilk üreme, büyüme mevsiminin sonunda gerçekleşir ve kışlama yumurtalarının döşenmesine yol açar. Genellikle sadece döllenmiş yumurtalar kışın hayatta kalır, hepsi değil. Yumurtalar minik, koyu renkli ve parlaktır. Yaprak biti onları tomurcukların veya bitki üzerindeki diğer uygun yerlerin yakınına bırakır.

İlkbaharda larvalar yumurtalardan gelişir ve büyüme mevsimi boyunca bakire doğumla çok yoğun bir şekilde çoğalırlar. Bu süre zarfında birkaç nesil bile geçirebilirler. Belli bir zamanda, erkek ve dişi kanatlı bireyler, kış döneminden önce cinsel üremeyi yeniden başlatarak kolonide görünmeye başlar.

Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

Pamuk yaprak biti böğürtlen, saldırıya uğrayan bitkilerin sürgünlerinde pamuk yünü andıran karakteristik beyazımsı tüy bırakır.

Yaprak bitlerinin beslendikleri bitkilere önemli bir bağımlılığı daha vardır. Bazıları tek evlidir, bu nedenle tüm geliştirme döngüsü boyunca sadece besledikleri bitkiye ihtiyaçları vardır. Bu, genellikle belirli bir yaprak biti için tek parçalı Lehçe adıyla kanıtlanır, ancak bu kuralın istisnaları da vardır ve adla belirtilenden başka türlerle de beslenebilir. Örneğin, pancar yaprak biti sadece pancarla değil, diğer birçok bitkide de beslenir ve birincil konakta kış uykusuna yatar. euonymus.

Diğerleri , alıç-havuç yaprak biti gibi iki kısımlı isimlerinde ifade edilen iki ev zararlılarıdır . Alıç onun kış (birincil) konağıdır, ancak ilkbaharda onu çok hızlı bir şekilde terk eder ve kereviz (örneğin havuç) olan ve birkaç nesil boyunca onunla beslenen ikincil konağa geçer. Daha sonra yaz sonunda, kanatlı dişiler ve erkekler gibi böceklerin bir kısmı, dişilerin kış için döllenmiş yumurtaları bıraktığı ve böylece gelişim döngüsünü tamamladığı birincil konağa geri aktarılır. Bu tür yaprak bitinin gelişimi, bu zararlılara ev sahipliği yapan bitkilerin kötü mahallesi tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle, bitkimizi tehdit eden haşereye yakından bakmak, ne tür yaprak biti ile uğraştığımızı kontrol etmek ve ardından tercihlerini tanımaya değer.

Cevap ararken öncelikle yaprak bitlerini bulduğumuz bitkinin ismine bakalım ve ardından ek özellikler arayalım. Bizim için ne yapacak? Hangi bitkilerin birincil konakçı olduğunu bilerek, onları yakın çevreden (ör. Yabani otlar) uzaklaştırabiliriz veya bu tür konakçı bitkinin korunması için doğru zamanda uygun bir müstahzar kullanmayı hatırlayabiliriz.

Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

İğne yapraklı ağaçların ve çalıların sürgünlerinde sıklıkla gözlemleyebildiğimiz, koni adı verilen kozalaklara benzeyen büyümeler de yaprak bitlerinin varlığının bir sonucudur.

Yaprak bitlerinin neden olduğu hasar, yıkım veya deformasyon listesi oldukça uzundur. Etkilenen bitkiler genellikle düşük sıcaklıklara karşı düşük bir dirence sahiptir. Tabii ki, tüm yaprak bitleri bitkilerden özü emer . Böylece bitki büyümesini zayıflatır ve dokusuna zarar verirler. Bu, nekroza, kloroza ve kortikosteroidlere yol açabilir ve bazen virüsler bulaşır. Bazen yaprak bitleri, sürgünlerde (karaçalı), yaprak sapları üzerinde bir spiral şeklinde filizlenmiş (burulma aşırı büyümesi), kırmızı sivri (karaağaç-saz manda) veya kırmızı renkli lamina çıkıntıları (frenk üzümü yaprak biti) şeklinde yapraklar üzerinde büyümüştürler. araf). Haşere barınağı olmanın yanı sıra bitkinin görünümünü de bozarlar.

Yaprak bitlerinin beslendiği yapraklar genellikle kıvrılır, rengi değişir ve bazen rengi bile değişmeden yere düşer. Karaçam ve ladin iğneleri sararır ve bükülür (karaçam-ladin kamışı). Yaprak bitleri ayrıca tomurcuk gelişimini zayıflatır, meyve tomurcuklarının deformasyonuna neden olur ve bazen sürgünlerden veya tomurcuklardan ölür. Yaprak bitleri tarafından salgılanan tatlı bal özünde tohum benzeri mantarlar gelişir ve bu da bitkinin fotosentez yapmasını zorlaştırır.

Bağlı büyük miktarda yaprak bitleri tarafından kaynaklanan hasar ve bunların sayısız oluşum, mümkün olduğunca az bizim bahçelerde onları tutmak önemlidir. Yaprak bitleriyle mücadele iki gruba ayrılabilir: yaprak biti baskınlarının önlenmesinden ve doğal preparatların kullanılmasından oluşan kimyasal olmayan ve ilaçlama için bitki koruma ürünlerinin kullanıldığı kimyasal.

Yaprak bitleri - bahçelerde kontrol

Çam iğneleri üzerinde arka arkaya dizilmiş siyah noktalar, bal akarı yaprak bitinin yumurtalarıdır. Haşereler yumurtadan çıkmadan önce bitkiye erken ilkbaharda parafin yağı püskürtün.

Yaprak bitleriyle mücadele - doğal yöntemler

Kimyasal olmayan kontrolde, doğal yöntemlere dayalı olarak, Himal küpleri (eski Bioczos BR), sarımsak kokulu potasyum sabunu gibi hazır doğal müstahzarlar kullanabiliriz veya müstahzar (750 ml'lik bir sprey olarak temin edilebilir, özü esas alınarak elde edilebilir) yosun), ısırgan otu, karahindiba, sarımsak, civanperçemi, solucan otu gibi bitkilerden kendimiz hazırlayabileceğimiz sıvı gübre ve özler.

Kendi kendine hazırlık için bu tür doğal müstahzarlar için kanıtlanmış tarifler makalede verilmiştir: Sıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleri.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Kendi hazırladığınız kaynatma ve bitki özlerinin püskürtme etkinliğini arttırmak için, hafif ılık su litre başına 10-20 g miktarında sıvı potasyum sabunu eklemeye değer. Sabunu çözdükten ve suyu soğuttuktan sonra, içindeki bitki preparatını seyreltin. Bitki preparatlarına eklenen potasyum sabunu, püskürtülen bitkilerin yüzeyinde bir film oluşturarak yapışmayı kolaylaştırır ve koruyucu etkiyi uzatır. Gri kalıp sabunu kullanırsak, daha hızlı çözüneceği için önce rende üzerine sürmeye değer.

Yaprak bitlerinin tercihlerini bilerek bitkilerimiz için doğru mahalleyi sağlayabiliriz. Örneğin, kereviz grubundaki sebzeler alıç çalılarından mümkün olduğunca uzağa planlanmalıdır (bu bitkiler iki ev alıç-havuç yaprak biti tarafından saldırıya uğrar). Pancar yaprak bitleri tarafından sevilen kinoa gibi yaprak bitlerini barındıran yabani otları da kaldıralım. Bununla birlikte, sarımsak gibi yaprak bitlerinin sevmediği bitkileri ekmeye değer.

Yaprak bitlerinin çekici bir besin olduğu böcekler de yaprak bitlerini azaltmada yardımcı olur. Bunlar arasında yaygın uğur böcekleri, tatarcık yiyiciler ve diğerleri bulunur. Yararlı böcekleri çekmek için bahçemize mümkün olduğunca çok bal çiçeğini dahil etmeye çalışalım. Ancak yırtıcı böceklere güvenmek istediğimizde, onları kimyasal sprey ile yok edemeyiz. Öyleyse, diğer tüm önlemler (doğal yöntemlere dayalı) başarısız olana kadar bunu bekletelim.

Yaprak bitleri için ev ilaçlarıYaprak bitleri için ev ilaçları

Yaprak bitleri için doğal ev ilaçları, kimyasal böcek ilacı kullanmaktan kaçınanlar için bir çözümdür. Yaprak bitleri baş belası ve çok yaygın bir zararlıdır. Süs bahçelerinde, sebzelerde ve hatta ev çiçeklerinde bulunurlar. Yaprak bitleri bitkilerden özü emer, onları kirletir, tatlı özsu çıkarır ve tehlikeli virüsler taşır. Bu nedenle, hızlı tepki vermek ve yaprak bitleriyle ortaya çıkar çıkmaz mücadele etmek önemlidir. Daha...

Yaprak bitleriyle mücadele - püskürtme

Yaprak bitlerini püskürtmek için kimyasal müstahzarlar kullanmamız gerektiğini bildiğimizde , çevre ve arılar dahil diğer faydalı böcekler için en az toksik olanları kullanmaya çalışalım.

Yaprak bitleriyle, özellikle karaçalıyla mücadelede parafin yağı püskürtmeyi kullanabiliriz. Bileşiminde bu yağı içeren bir bahçecilik müstahzarı, örneğin Promanal 60 EC'dir. Bu kuralın istisnaları olmasına rağmen, genellikle kış uykusu sırasında (kışlama formlarının yok edilmesi) kullanılır. Bunlar genellikle çevre açısından güvenli önlemlerdir, yalnızca kullanım talimatlarını dikkatlice takip etmemiz önemlidir.

Yaprak bitleriyle mücadeleye yönelik birçok hazırlık arasında şunları da sayabiliriz: Karate Zeon 050 CS, Decis 2.5 EC, Mospilan 20 SP, Pirimix new AE, Confidor 200 SL.

Ne zaman yaprak bitleri üzerine püskürtme , biz de birincil iki ev Yaprakbitlerinin ana hakkında hatırlamalıyız. Yaprak biti için uygun gelişme döneminde konakçı bitkileri ilkbaharda püskürtün. Örneğin, euonymus'un uygun şekilde yayla püskürtülmesi, pancar yaprak bitini kontrol etmemize yardımcı olacaktır.

Kimyasal koruma durumunda, kullanım talimatlarına harfiyen uyulması çok önemlidir. Yanlış müstahzar konsantrasyonu veya yetersiz püskürtme tarihi büyük hasara neden olabilir. Bu sayede bitkiye zarar verebilir hatta yok edebilir, arı zehirlenmesine, su kirlenmesine ve kendi sağlık sorunlarımıza (zehirlenme, alerji) neden olabiliriz. Bu nedenle kimyasalları sadece son çare olarak özellikle ev bahçelerinde, balkon ve teraslarda kullanıyoruz.

Katarzyna Józefowicz