Kanadalı altın başak - tıbbi özellikleri, uygulama, yetiştirme

Altın Başak yaz sonunda çiçek açan uzun ömürlü bir uzun ömürlüdür. Sarı çiçekleri Ekim ayına kadar tadını çıkarır. Kanada altın başaklarının bahçecilikte kullanımı esas olarak süs niteliklerine dayanmaktadır. Kanada altın başaklarının iyileştirici özellikleri ve bir bal bitkisi olarak yararlılığı da takdir edilmektedir . Bununla birlikte, bahçelerde Kanadalı altın başak yetiştiriciliği biraz tartışmalıdır. Altın Başak hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu bitki ile ilgili olası sorunları önlemek için bu makaleyi okuduğunuzdan emin olun!

Kanadalı altın başak

Altın Başak - Solidago canadensis

Fotoğraf depositphotos.com

Kanadalı altın başak - iyileştirici özellikler

Kanadalı altın başak ( Solidago canadensis ), eski zamanlarda Kuzey Amerika Yerlileri tarafından tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Kanadalı altın başak köklerinden, köklerden ve bitkilerden lavman hazırladılar, uyarıcı ve güçlendirici etkiye sahip özler hazırladılar. Kanadalı altın başak çayı ayrıca soğuk algınlığı ve ağrılı bölgeleri dışarıdan tedavi etmek için kullanıldı.

Bununla birlikte, Kanada altın başaklarının iyileştirici özelliklerinin bilimsel olarak doğrulanmadığını bilmeye değer . Kanadalı altın başak'ın iyileştirici etkilerinden pek çok bahsedilse de ve bazı şifalı bitkiler onu altın başak ile aynı şekilde kullanmanızı tavsiye etse de, bu bilgi neredeyse tamamen güvenilir değildir.

Bu nedenle, altın başak'ın iyileştirici özelliklerini kullanmak istiyorsak, şifalı otçuluktaki etkisi ve faydası çok daha iyi anlatılan yerli altın başak ( Solidago virgaurea ) ' ye ulaşmak daha iyidir. Kanadalı altın başak esas olarak bir süs bitkisi olarak kabul edilir ve arılar için faydalıdır .

Öte yandan altın başak balı , genellikle çeşitli altın başak, altın başak, geç altın başak ( Solidago gigantea ) ve Kanada altın başak türlerinden yapılan değerli özelliklere sahiptir.İdrar ve sindirim sorunları olan kişilere tavsiye edilir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Tek tek altın başak türleri genellikle birbirleriyle karıştırılır. Bu nedenle, Kanada altınbaşının tüm uzunluğu boyunca tüylü bir gövdeye sahip olduğunu bilmeye değer. Geç altın başak, görünüşte sürgünün tabanından çiçek salkımının tabanına kadar olan noktaya çok benzer (herhangi bir saç yalnızca gövdenin en yüksek kısmında görünür). Altın Başak tüysüz bir gövdeye sahiptir ve çiçekleri sapsız, gövdeye çok daha yakın olan en büyüğüdür.

Kanadalı altın başak - uygulama

Bahçelerde altın başak esas olarak süs bitkisi olarak kullanılır . Yoğun sarı panikülat salkımları ile tepesinde 1,5 m yüksekliğe kadar sert, tek gövdeler oluşturur. Bitki Temmuz ayının başlarında çiçek açabilir ve çiçeklenme Ekim ayına kadar sürer. Bununla birlikte, Kanada altın başaklarının en yoğun çiçeklenme dönemi Ağustos ve Eylül aylarıdır . Daha sonra bitkinin çevresinde hoş bir koku hissedilir ve çiçekler arılar tarafından sık sık ziyaret edilir.

Goldenrod, çok katlı çok yıllık yataklar için mükemmel bir arka plan olarak kırsal bahçeler için mükemmel bir bitkidir. Kanada altın başaklarının nispeten geç çiçeklenmesi, onu ev bahçeleri için harika bir sonbahar dekorasyonu yapar. Aynı zamanda, yararlı böcekleri bahçeye çeken bir bal bitkisi olarak da iyi çalışır.

Kanadalı altın başak - yetiştirme

Kanadalı altın başak ekimi herhangi bir bahçede başarılı olabilir , çünkü bu bitkinin toprak ve konum açısından aşırı gereksinimleri yoktur. Altın Başak, güneşli yerlerde en güzel olanıdır, ancak iyi büyür ve kısmi gölge ve gölgede de (belki daha az bol olsa da) çiçek açar. Çeşitli toprakları ve en çok süzülen ve nemli olanları tolere eder. Aşırı kuru olmadıkları sürece. Sıcak yaz ve kuraklık dönemlerinde bitkileri sulamaya değer. Kanada altın başak yetiştiriciliği için toprak pH'ı önemli değildir.

Kanadalı altın başak da büyük saksıda yetiştirilebilir . Güneşli balkonlarda ve teraslarda harika çalışıyor.

Uyarı!

1. Bahçede Kanadalı altın başak yetiştirmeye karar verirken, sayısız süs değerine rağmen, bu bitkinin çok istilacı olduğunu (stolonlarla büyür), diğer türlerin yerini aldığını ve bahçeyi istila edebileceğini bilmeye değer . Bu nedenle, çiçek tarhlarındaki altın başak, sadece plastik kapaklardan yapılmış kök bariyerleriyle sınırlıdır, yoksa bu bitkiyi saksıda yetiştirmeliyiz.

2. Tohumun dağılmasını önlemek için solmuş altın başak salkımını kesmeye de değer .