Devedikeni - özellikleri, uygulaması, yetiştiriciliği

Süt devedikeni halk arasında "devedikeni" olarak bilinen, genellikle bir ot olarak kabul edilir. Bu arada, süt devedikeni onu değerli bir bitkisel içerik yapan iyileştirici özelliklerini takdir etmeye değer . Çeşitli hastalıkların tedavisinde devedikeni neyin kullanıldığını görün ve bu bitkiden bolca alabileceğiniz bahçede deve dikeni yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu görün .

Devedikeni

Deve Dikeni - Silybum marianum

Devedikeni - özellikleri ve uygulaması

Devedikeni ( Silybum marianum ), güçlü büyüme ile karakterize, tek yıllık, dikenli bir bitkidir. Başlangıçta, mavi-yeşil yapraklardan yemyeşil bir rozet üretir ve ardından 2 m yüksekliğe kadar büyüyebilen güçlü, dallı bir filiz üretir! Temmuz-Ağustos ayları arasında çiçek açar.

Zaten antik çağda, süt devedikeni iyileştirici özelliklerini takdir etmek mümkündü . Şu anda öncelikle karaciğerin korunması ve yenilenmesine hizmet etmektedir. Devedikeni bu kadar çok iyileştirici özelliğe sahip olduğu silimarin adlı bir madde sayesinde. Silimarin, devedikeni tohumlarında ve kuru meyvelerinde bulunur. Temelde bu onun sayesinde devedikeni karaciğer tedavisinde kullanılan mantar alkolizm, siroz, hepatit A, B ve C ya da zehirlenme, ör.

Deve dikeni özellikleri aynı zamanda safra taşı hastalığı ve cilt hastalıkları ile mücadelede yardımcı olur . Deve dikeninin içerdiği maddeler aynı zamanda güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir, bu da onların vücudumuzdan serbest radikalleri atmasına izin verir ve bu da kansere karşı mücadeleye yardımcı olur. Devedikeni , kan kolesterolünü düşürür , hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir. Deve dikeni kullanımının kan şekeri seviyesini düşürdüğü de kanıtlanmıştır , bu da tip 2 diyabetle mücadelede yardımcı olur.

Deve dikeninin özelliklerinden tam olarak yararlanmak istiyorsak , uygun şekilde dozlanmalıdır. Daha önce belirtildiği gibi, tohumlar en çok silimarini içerir ve diyetimize devedikeni eklemek istiyorsak almamız gereken şey budur. Tohum almanız ve kendiniz öğütmeniz önerilir, çünkü devedikeni sağlık yararlarını korur . Bu tür öğütülmüş tohumlar günde 1-2 çay kaşığı tüketilebilir, doğrudan yenebilir veya yoğurda, salatalara eklenebilir veya kaynar su ile dökülerek infüzyon olarak içilebilir.

Deve dikeni - yetiştirme

Deve dikeninin geniş kullanımı, onu kendiniz yetiştirmeye değer kılar. Karmaşık değil. Deve dikeni yetiştirme alanı , geçirgen toprakla güneşli olmalıdır. Devedikeni, alt tabakadaki çok fazla nemden hoşlanmaz.

Deve dikeni yetiştiriciliği, tohumların doğrudan toprağa , yaklaşık 2-3 cm derinliğe ekilmesiyle başlar . Nisan ayında ilkbaharda ekilmelidir. Tohumlar çıktığında yaklaşık 50-60 cm'de bir kırılmalıdır. Unutma ki büyük bir bitki!

Bitki büyümesi sırasında saha düzenli olarak otlanmalıdır. Deve dikeni, fosfor ve potasyum ile gübrelemeye çok iyi tepki verir, bu nedenle bu maddeler bakımından zengin bir gübre kullanmaya değer. Organik tarım için, fosfor ve potasyum açısından zengin, muz kabuğundan yapılmış kendi kendine hazırlanmış doğal bir gübre kullanmanızı öneririz.

Devedikeni hasadı, bitkiler tohum verdikten sonra yapılmalıdır . Sonra uzun sürgünleri biçer, birkaç gün kurumasını sağlar ve sonunda kuru tohumları alırız.

Katarzyna Marcinkowska