Sardunyalar - çeşitleri, yetiştirme, kışlama

Sardunyalar ( Pellargonium ) en çok yetiştirilen süs bitkilerinden biridir. Onları birçok bahçede, balkonlarda ve teraslarda, ayrıca mayıstan sonbahara kadar güzelce çiçek açtıkları pencere pervazlarından sarkan bulabiliriz. Bu bitkilerin bu tür popülaritesi, muhtemelen sardunyaların düşük yetiştirme gereksinimleri , uzun çiçeklenme süresi ve farklı çiçek ve yaprak renkleri ile çeşitli sardunya çeşitlerinden kaynaklanıyordu . Bilgi büyüyen sardunyalar sırlarını ve bakın sardunyalar uzun ve bol bol çiçek yapmak için ne yapacağını !

indirimli sardunyalar

Sardunyalar en popüler çiçekli bitkilerden biridir. Fotoğrafta: yatak sardunya

Pelargonium çeşitleri. Hangisini seçmelisiniz?

Sardunyalar dona duyarlı, kalıcı bitkilerdir ve Güney Afrika'ya özgüdür. Özellikle güzel sardunyalar büyük- ( Pelargonium grandiflorum ) genellikle büyük, tırtıklı yaprakları ve şemsiye şeklinde toplanmış çok renkli, iri çiçekleri olan dallanmamış bir gövde oluşturur. Çiçeklerin çapı 5 cm'ye kadar ulaşabilir. Ne yazık ki, büyük çiçekli sardunyalar, termal gereksinimleri nedeniyle iç mekanlarda yetiştirilmelidir. Sadece yaz aylarında balkon ve teraslara maruz kalabilirler.

Öte yandan, kubbeli şemsiyeler içinde toplanmış dik, gür bir yapıya ve rengarenk çiçeklere sahip sardunyalar ( Pelargonium hortorum ) bahçede yetiştirilmek üzere tasarlanmıştır . Adından da anlaşılacağı gibi, indirimler için mükemmeldir, ancak aynı zamanda balkon ve teraslardaki kutularda iyi büyürler.

Çiçekler, sardunyaların tek süsü değildir. Yetiştiriciler ayrıca renkli yaprakları olan bir dizi ilginç sardunya çeşidi elde ettiler . Hem başucu sardunyalarını (Pelgardinia grubundan diğerleri arasında) hem de sarmaşık yapraklı sardunyaları (çoğunlukla Exotica ve Stellar gruplarından) içerirler.

Bu yeterli değilmiş gibi kokulu yapraklı sardunya seçeneklerimiz de var . Güzel kokulu ıtır grubu, küçük, narin 5 yapraklı çiçeklere ve kokulu yapraklara sahiptir, ancak bunlar diğer sardunyaların güzelliğiyle eşleşmez. Bu grup Pelargonium capitatum (gül kokulu yapraklar), Pelargonium crispum (limon kokulu yapraklar ve mor çiçekler) ve Pelargonium x fragrans (hindistan cevizi kokulu yapraklar ve kırmızı damarlı beyaz çiçekler ) gibi türleri içerir .

kokulu sardunya

Kokulu sardunya

Hollanda'da yetiştirilen sivrisinek savaşçıları da bu gruptan çok değerli sardunyalar . Güçlü kokuları onları sivrisinekleri, sinekleri ve diğer böcekleri kovmak için harika bir bitki yapar. Kokulu yapraklı sardunyalar, öncelikle bitkilerle kombinasyon halinde bitki kompozisyonları için ve teraslarda ve avlu bahçelerinde sergilenen süslü, ahşap balkon kutularında veya taş kaselerde dikim için tavsiye edilir .

Ne yazık ki, bu daha sofistike ıtır çeşitleri Polonya bahçe mağazalarında pratik olarak mevcut değildir , bu nedenle bu çalışmada en popüler olan "sıradan" yatak ve sarmaşık yapraklı ıtırların yetiştirilmesine odaklanacağım.

sarmaşık yapraklı sardunyalar

Sarmaşık yapraklı sardunyalar

Pelargonium yetiştirme koşulları

Ekim

Nisan ayı sonunda sardunya fidanı satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, bitkilerin dondan tehdit edilmeyeceğinden emin olduğunuz Mayıs ortasına kadar beklemenizi tavsiye ederim. Sardunyalar güneşli yerlerde mükemmel bir şekilde büyür, ancak hafif gölgeli yerlerde de başarılı olurlar. Sarmaşık yapraklı sardunyaların sapları ise daha kırılgandır, bu yüzden onları kuvvetli rüzgarların estiği binaların üst katlarındaki balkonlarda büyütmemek daha iyidir. Sardunyaları verimli bahçe toprağına dikin. Balkon kutuları, çiçekli bitkiler için özel bir toprakla veya sardunyalar için özel bir alt tabaka ile doldurulmalıdır. Kutuların dibine, genişletilmiş kil, ezilmiş eski tencere parçaları veya çakıldan oluşan bir drenaj tabakası koyduğunuzdan emin olun.

Balkon bitkileri dikimiBalkon bitkileri dikimi

Ilık bahar havası geldiğinde ve don tehlikesi ortadan kalktığında balkon bitkileri ekmeye başlayabiliriz. Balkonumuzda güzel görünecek doğru bitkileri seçmek, arazi satın almak ve dikim kutuları hazırlamakla başlıyoruz. Daha...

Sulama

Bu bitkiler düzenli sulama gerektirir. Sarmaşık yapraklı sardunyalar hafif kurumaya dayanıklıdır. Öte yandan, sardunyalar yaprak kenarlarında solup kuruyarak hemen tepki verirler. Bu nedenle, sardunya ekmeden önce toprağa bir hidrojel ekleyin. Bu denir toprak su emici, yani suyu depolayan bir madde. Toprağa bir hidrojel eklemek, sulama sıklığını azaltmanıza ve bitkilerin balkonda kurumasını önlemenize olanak tanır.

Gübreleme

Mayıs ayı sonunda sardunyaları gübrelemeye başlıyoruz. Bir ila iki hafta aralıklarla sıvı gübre ile sularız. Sardunyaların bolca çiçek açması için gübre potasyum açısından zengin olmalıdır. Bununla birlikte, bitki örtüsünün çiçekler pahasına daha hızlı gelişmesine neden olduğu için fazla nitrojenden kaçınılmalıdır. Potasyum noksanlığında azotlu gübreleme, sardunyaların çiçeksiz olmasına veya çiçeklenmelerinin çok zayıf olmasına neden olur. Doğru gübrenin seçilmesi bir sorun olmamalıdır, çünkü sardunya için özel gübreler ticari olarak mevcuttur.

Sardunya gübre.  Sardunyalar nasıl ve neyle gübrelenir?Sardunya gübre. Sardunyalar nasıl ve neyle gübrelenir?

Sardunyalar, oldukça yüksek besin gereksinimleri olan bitkilerdir ve sardunyaları gübreleme yönteminin, bu bitkilerin uygun şekilde büyümesi ve çiçeklenmesinde büyük etkisi vardır. Hangi sardunya gübresini seçeceğinizi ve sardunyaların sağlıklı büyümesi ve bol ve uzun süre çiçek açması için nasıl gübreleneceğini görün! Daha...

Kışlık ıtır

Evde sardunyalar kışlamak mümkündür, ancak birkaç kişi buna karar verir. Çoğu zaman, sardunyaların nasıl kışlanacağını bilmiyoruz ya da bizim için çok zor görünüyor. Çoğu zaman, bitkilere kış aylarında uygun koşulları sağlayabileceğimiz bir oda eksikliği de vardır.

Sonbaharda sardunyalar , sıcaklık 0 ° C'nin altına düşene kadar balkonlarda ve teraslarda kalabilir. Ancak, onları korkuluklardan çıkarmaya ve en sıcak duvara yerleştirmeye değer. Kesinlikle 1 Kasım'dan önce tesise taşınmaları gerekiyor. Bitkilerle dolu kaplar, yaklaşık 6 ila 8 ° C sıcaklıkta aydınlık bir odaya taşınmalıdır. Güzel verandalar ve parlak merdivenler en iyisidir. Radyatörsüz bir pencere pervazına yoksulluk kaynağı olabilir. Bitkileri kısa bir süre budayın (5-5 cm yüksekliğinde). Sulama ile birlikte bu tür budama (bitkileri kurutmamaya dikkat edin!) Bitkilerin büyümesini engeller ve ortam sıcaklığı önerilenden biraz daha yüksek olsa bile onları dinlenmeye zorlar.

Merdivenlerde dizilmiş sardunyalar

Tencere içinde sardunyalar merdivenlerde dizilmiş. Kış için onları içeriye alıyoruz

Itır çiçek büyüdü, ya hangi başka nedenlerle, onlar büyüdü hangi kaplarda ile taşınamaz, kazılıp da zemin ve kesme kısa kapalı çalkalanmalıdır. Daha sonra bu bitkileri, laboratuarda ekim için bir alt tabaka ile doldurulmuş daha derin kutulara (altta mutlaka drenaj delikleri ile) naklediyoruz. Böyle bir substrat, depolanan bitkilerin gelişimini uyarmamak için besin bakımından düşük olmalıdır. Bitkilerin birbirine değmemesi için nadiren yeterince yerleştirilmesi gerekir.

Uyarı! Depolanan bitkiler idareli bir şekilde ve daima "alttan" sulanmalıdır (saksıların veya kutuların altındaki standlarda). "Yukarıdan" sulama (doğrudan toprağa) bitkileri çürütebilir ve mantar hastalıkları tarafından saldırıya uğramalarına neden olabilir.

Bir süre sonra sardunyalar yeniden filizlenmeye başlayacaktır . Bu nedenle Şubat veya Mart aylarında başka bir kırpma yapıyoruz. Kesilen sürgünler, kesimler olarak kullanılabilir. Pelargonium fidelerini ekim veya köklenme için nemli toprağı olan saksılara yerleştirin (en iyi karışım yaprak toprağı, bahçe turbası ve kumdur) ve ılık ve aydınlık bir yere yerleştirin. Kesimlerin kendileri de ekimden hemen önce bir köklendirme maddesine daldırılmalıdır. Saksıları şeffaf folyo ile kaplayarak fideler için sera koşullarının yerini alabiliriz.

Bir hafta sonra bitkileri düzenli olarak sulamaya başlarız (haftada bir ve tabii ki "aşağıdan"). Sardunyalar köklendikten sonra, onları içinde yetiştirilecekleri daha büyük saksılara veya kutulara nakledebiliriz. Bitkiler bir bitkide 5'ten fazla sürgün üretirse, fazla sürgünleri kırın (kırılan sürgünler sonraki kesimler için kullanılabilir).

Sardunya fidanları ilkbahardan yaza kadar hasat edilebilir . Hatta bazıları sardunya toplamak için yaz sonunun en iyi zaman olduğunu söylüyor.

Sardunya fidanları - nasıl yapılırSardunya fidanları - nasıl yapılır

Sardunyalar, balkon ve teraslarda kutularda yetiştirilen en popüler bitkilerden biridir. Çiçeklerle serpilirler, ilk sonbahar donlarına kadar yaz boyunca bir dekorasyondur. Güzelce çiçek açmaları ve sağlıklı büyümeleri için her yıl kutulara taze sardunya fidanları dikmeye değer. Pelargonium kesimlerinin nasıl yapıldığını, ıtır dikmek için en uygun zamanın ve neyin gerekli olduğunu görün. Daha...

Pelargoniumları iki mevsimden fazla depolamıyoruz. Daha yaşlı bitkiler dekoratif değerlerini yitirdikleri için atılmalıdır. Bitkiler en iyi köklenmeden sonraki ilk yılda çiçek açar.

Pelargonium hastalıkları ve zararlıları

Nadiren, sardunyalar bakteriyel bir hastalık tarafından saldırıya uğrayabilir - bakteriyel yanıklık (enfekte olmuş bitkiler yavaşça çürür ve ölür, yapraklarda kahverengi lekeler görülür - ne yazık ki kürleme neredeyse imkansızdır ve bu tür bitkiler atılmalı ve geri kalanı Miedzian gibi bir mantar ilacı ile tedavi edilmelidir. 50 WP). Öte yandan, mantar hastalıkları sardunya severlerin belası haline gelebilir. Gri küf çok yaygın olabilir. Enfekte olmuş bitkilerin yapraklarında suyla ıslanmış lekeler ve zamanla grimsi, etli bir kaplama görülür. Bitkileri çok yoğun ekmekten kaçınarak ve hava kısımlarını ıslatarak bunu önleyebilirsiniz. Enfekte bitkilere Biosept 33 SL biopreparation veya muhtemelen daha güçlü müstahzarlar - Bravo 500 SC veya Kaptan 50 WP püskürtün.

Belirtilmesi gereken bir diğer koşul da sardunya pasıdır. Bu hastalığın saldırısı sonucunda yapraklarda sarı yuvarlak lekeler ve altta kahverengi siğiller görülür. Yapraklar sararır, kahverengiye döner ve düşer. Hastalık semptomlarını fark ettikten sonra bitkilere Dithane NeoTec 75 WG veya Polyram 70 WG püskürtün.

Sardunya yetiştiriciliğinin maruz kalabileceği diğer hastalıklar arasında alternaria, verticillium solgunluğu ve çürük bulunur.

Sardunyalara saldıran zararlılardan en önemlileri yaprak bitleri, beyaz sinekler ve örümcek akarlarıdır.