Lale dikmek ve yetiştirmek

Laleler, ilkbaharın en popüler soğanlı çiçeklerinden biridir. Kesme çiçekler olarak hem bahçe yataklarında hem de vazoda harika görünüyorlar. Bazı lale çeşitleri, teras veya balkondaki kaplarda büyümenin yanı sıra rockeries için bile uygundur. Standın nasıl hazırlanacağını ve lale ekeceğinin yanı sıra bahçede lalelerin nasıl daha fazla bakımı ve yetiştirileceğini görün . İşte lalelerin sağlıklı büyümesinin ve güzelce çiçek açmasının sırları!

büyüyen laleler

Laleler bahçede büyümek için harikadır

Lale nerede ekilir?

Lalelerin altı yapraklı, kupa veya fincan şekilli çiçekleri vardır (bazıları yıldız şeklindedir). Gövdeler diktir ve genellikle bir çiçekle biter. Bununla birlikte, sap başına 2 veya 3 çiçekli çeşitleri de vardır. Yapraklar yeşil, mızrak şeklindedir, kural olarak iki veya daha fazla.

Popülerlikleri şüphesiz bu çiçeklerin çeşitli renklerde bulunan çok çeşitli olmasından kaynaklanıyordu. Yaklaşık 100 lale türü (çoğunlukla Asya'dan gelirler) ve binlerce bahçe melezi bilinmektedir. Çiçeklerin rengi, boyutu ve şekli, çiçeklenme zamanı ve özel uygulamalar için uygunluk bakımından farklılık gösterirler. Bu sayede doğası ne olursa olsun çeşitli bahçelerde lale yetiştiriciliği mümkündür.

Çok çeşitli laleler nedeniyle 15 gruba ayrıldılar. Bu gruplar şunlardır: tek erkenci, tam erkenci, Triumph laleler, Darwin melezleri, tek geç, zambak şekilli, sivri uçlu, Viridiflora laleler, Rembrandt laleler, papağanlar, tam geç (şakayık), Kaufmanniana, Fosteriana, Greigii. Son on beşinci grup, botanik türleri içerir.

Düşük lale türleri , yatağın önüne kümeler halinde ekilebilir veya taş döşemede renkli vurgular yaratabilir. Büyük çiçekli lale melezleri, diğer bitkilerle yatak kompozisyonları oluşturmak için kullanılabilir.

Laleler - en ilginç bahçe çeşitleri

Gül çiçeklerin kraliçesi olduğu gibi, lale de baharın tartışmasız kralıdır. Çok çeşitli renk ve çeşitler, dünyanın en popüler çiçeklerinden biri olduğunu açıkça kanıtlıyor. O kadar çok bahçe çeşidi vardır ki, kullanım kolaylığı açısından 15 gruba ayrılmışlardır. Bu metinde bence en ilginç olanı sunuyorum. Daha...

Lale dikimi

Lale ne zaman ekilir?

Laleler için doğru dikim tarihi bu bitkilerin başarısı için son derece önemlidir. Lale soğanı toprağa eylül ayının ikinci yarısında veya ekim ayının başlarında yerleştirin.

Dikim için yalnızca görünür hastalık veya hasar belirtisi olmayan sağlıklı ampuller seçilir. Tercih edilen bir tedavi, ampulleri ekmeden önce giydirmektir. Soğanlar ıslak veya kuru olarak terbiye edilebilir. Lale soğanı tedavisinde Dithane NeoTec 75 WG, Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Topsin M 500 SC gibi ajanlar yardımcı olacaktır. Lale soğanı hastalıklardan korumak istiyorsak , her şeyden önce bu bitkilerin yetiştiği yeri değiştirmeyi unutmamalıyız ki bu da onlara saldıran patojenlerin hayatta kalmasını zorlaştıracaktır.

lale dikmek

Lale dikimi

Lale soğanı ekiminden önce ekim alanındaki toprak da uygun şekilde hazırlanmalıdır. İyi süzülmüş, verimli ve humus açısından zengin olmalıdır. Kum ve kompostla karıştırılmış bahçe toprağı olabilir.

Lalelerin hafif asidik ila nötr topraklarda daha iyi hissettiğini de unutmamalıyız. Ağır, killi, suya doymuş veya çok asitli topraklara lale dikmekten kaçının.

Lale soğanı ne kadar derine dikilir?

Lale soğanları toprağın 10-15 cm derinliğine yerleştirilir. Ampuller ne kadar büyükse, o kadar derine ekilir. Ayrıca onları daha derine, daha hafif ve daha kumlu toprağa dikiyoruz.

Önemli bir kural! Lale soğanları, topuktan tepeye doğru ölçülen soğan yüksekliğinin üç katına karşılık gelen derinliğe yerleştiriyoruz.

Kışın başlamasından önce toprak malçlanmalıdır. Yeterince kalın bir malç tabakası, lale soğanlarını kış donlarından koruyacaktır.

dikim ampulleriDikim ampulleri

Bahçeyi düzenlerken, çiçek tarhını ampullerle dikkate aldığınızdan emin olun. Soğanlı bitkiler terimi, yalnızca yer altı kısmı soğan olan bitkileri değil, aynı zamanda kök yumruları ve rizomlu bitkileri de kapsar. Çeşitli çeşit ve türlerin seçimi çok geniştir ve her tür bahçeye uygun bir şeyler vardır. Nasıl ampul ekeceğinizi ve ne zaman ampul ekeceğinizi görün. Daha...

İlkbaharda büyüyen lale

Yetiştirme alanını dikkatlice hazırladıysak ve soğanları doğru şekilde diktiysek , daha fazla lale ekimi çok zor olmamalıdır. İlkbahar geldiğinde topraktan çıkan lale saplarının ardından güzel çiçeklerin tadını çıkarabileceğiz. Sadece bitkileri düzenli olarak sulamayı unutmayalım. Bitkilerin yeşil kısımları yerin üzerinde göründüğünde başlanmalı ve çiçek açtıktan yaklaşık 5 hafta sonrasına kadar devam edilmelidir. Ekim alanı sonbaharda lale soğanı ekilmeden önce uygun şekilde gübrelenmişse, ek gübreleme gerekli değildir. Aksi takdirde kompoze gübrenin yay oranı faydalı olabilir.

Laleler solduğunda ne yapmalı?

Laleler solduğunda tepesi adı verilen bir işlem yapılır. Solmuş çiçek durumlarının giderilmesinden oluşur. Bu sayede bitkiler daha fazla gelen soğanı üretecek ve bu da lale koleksiyonumuzu genişletmemizi sağlayacaktır.

büyüyen laleler

Laleler, özenle bolca çiçek açacak

Lale kazısı ve deposu

Lale yaprakları da öldüğünde, soğanlar çıkarılmalıdır. Bu en iyi, açık ve yağmursuz bir günde, toprak kuru iken yapılır. Çıkarılan lale soğanları toprak topaklarından temizlenir, hafifçe kurutulur ve zaman zaman havalandırılan, serin bir odaya, örneğin havalandırmalı bir mahzene yerleştirilir. Lalelerin tutulduğu odayı havalandırmak, ampullerin ıslanmaması ve mantar enfeksiyonlarından etkilenmemesi için önemlidir. Açıktır ki, hastalık belirtileri olan soğanlar, daha fazla yetiştirme için uygun olmadıkları için atılmalıdır. Onlardan çiçekler artık orada olmayacak ve yalnızca kalan ampullerin enfeksiyonuna katkıda bulunacak ve daha sonra lale yetiştiriciliği başarısız olabilir.

Ampuller çıkarılamaz mı?

Birçok çeşit lale soğanı çıkarılamaz. Ancak önümüzdeki yıllarda ampuller daha derine batacak, daha az çiçek açacak ve sonunda yok olacaklar. Ayrıca hastalığa yakalanma riskleri de yüksektir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda güzel çiçek açan lalelerde indirim yapmak istiyorsak her yıl soğanları kazıp yeni bir yere dikmeliyiz.