Soğan kreması - kimyasal ve ekolojik kontrol

Soğan kreması , sarımsak ve pırasanın yanı sıra esas olarak soğana zarar veren bir zararlıdır, bitki gelişiminin zayıflamasına neden olur ve ampullerde çöp larvaları ile oyulmuş koridorlar bulabiliriz. Bkz soğan krem görünüyor ne gibi . Çöp larvalarının tanımı ve fotoğrafları, bu zararlıyı tanımlamanıza yardımcı olacaktır . Soğan kremasıyla mücadelenin ekolojik yöntemlerini ve yardımcı olmazlarsa kremaya karşı kimyasal püskürtme hakkında bilgi edinin . İşte hasarsız veya deliksiz sağlıklı bir soğan elde etmenin yolları!

soğanda soğan kreması

Soğan kreması - soğanda kremalı larvalar

Soğan kreması neye benziyor?

Yetişkin ampul böceği , 6-7 mm uzunluğunda zeytin grisi bir sineğidir. Bununla birlikte, mahsullerdeki en büyük kayıplar , soğan kreminin 7 mm uzunluğa ulaşan bacaksız, kremsi veya sarımsı larvalarından kaynaklanır . Larvalar bitkilerin yeraltındaki kısımlarına zarar verir ve soğandaki koridorları keser.

Yılda iki kuşak çöp ortaya çıkıyor . Birinci nesil sinekler nisan sonunda uçarlar ve yumurtalarını bitkilerin dibine veya toprağa bırakırlar. Yumurtalar, mayıs ayından temmuz ayının başına kadar beslenen ilk nesil soğan kremasının larvalarını çıkarır. İkinci nesil sinekler Temmuz ortasında ortaya çıkar ve larvalar Temmuz sonundan hasada kadar beslenir. Ayrıca enfekte sebzelerle birlikte depo odalarına da taşınabilirler.

Soğan kreması yemenin belirtileri

Soğan kreması (Latin Delia antiqua ) esas olarak ekilen soğan ve taze soğanın yanı sıra sarımsak, arpacık, frenk soğanı ve pırasa zarar verir.

Krema, bitki ekimi 2-6 yapraklı aşamadayken en büyük kayıplara neden olur. Zarar gören bitkiler kök geliştirmez ve doku alttan çürür. Frenk soğanı solur, sararır ve kurur.

İkinci nesil soğan kremasının larvaları , frenk soğanı kuruması sırasında ortaya çıkar (temmuz sonundan soğan hasadına kadar). Bu süre zarfında topuğa zarar verirler ve soğanın etli pullarına nüfuz ederek içlerinde koridorlar kazarlar. Hasar gören bitkiler çürümeye başlar ve depolamaya uygun değildir.

zamanında soğan kreması

Zamanla soğan kreması

Soğan kremasının ekolojik kontrolü

Soğan kreması toprakta muz şeklinde kış uykusuna yatar . Ertesi yıl haşerenin mahsule yayılmaması için, çöpün saldırdığı büyüyen sebzelerin konumunun değiştirilmesi önerilir. Önümüzdeki 4 yıl boyunca, sebze mahsulü rotasyonunu kullanarak soğan sebzelerini aynı sırada yetiştirmemek ve yeni kurulan soğan sırasını öncekinden uzağa yerleştirmek en iyisidir.

Her iki sebzeye de yarar sağlayan havuçla dönüşümlü olarak sıralar halinde soğan yetiştirmeye değer . Bu sebzelerin önemli ölçüde farklı aromaları haşerelerin kafasını karıştırır ve en sevdikleri sebzeyi bulmalarını zorlaştırır. Böylelikle havuç varlığı, soğan kreması sayısını sınırlar ve soğanın kokusu bir havuç zararlısı olan havuç çalılarını caydırır.

Hangi sebzeler yan yana dikilir - tabloHangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Yan yana diktiğimiz sebzeleri büyüme ve verim kalitesi üzerinde etkisi vardır. Yan yana ekilen belirli sebzeler birbirlerini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı ve yüksek verim için hangi sebzeleri yan yana ekmeniz gerektiğini görün. İşte bazı yararlı ipuçları ve yan yana dikmek için bir sebze tablosu. Daha...

Yabani otlar ve otlar temelinde hazırlanan bitki preparatlarını da püskürtebiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki, bu tür doğal bitki koruma ürünleri, sadece haşerenin ortaya çıkmasından sonra değil, düzenli ve önleyici olarak kullandığımız sürece etkili olur. Solucan otu özü ve pelin infüzyonu , soğan kreması üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir .

Solucan otu özü hazırlamak için, 300 gr taze ot veya 30 gr kurutulmuş solucan otu 10 litre soğuk su ile dökülür ve 24 saat bekletilir (hafif bir köpük oluşur). Daha sonra süzün ve 1: 2 oranında suyla seyreltin. Ne yazık ki, ekstraktın hazırlanmasından hemen sonra kullanılması gerekir ki bu biraz zahmetlidir, çünkü çöpe püskürtmek tercihen her hafta tekrarlanmalıdır.

Bu nedenle, pelin otu infüzyonu hazırlamak için soğan kremasıyla mücadele etmek daha pratiktir . Bu amaçla 10 litre suya 300 gr taze ot veya 30 gr kuru ot dökün ve 30 dakika pişirin. Sıcak olanı bir kavanozda kapatıyoruz ve sonra birkaç sprey için saklayabiliyoruz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Pelin otu infüzyonu, havuç haşeresi olan havuç yaprağını da korkutur. Bu nedenle, havuçla dönüşümlü soğan sıraları ekmeye karar verirsek, pelin infüzyonu her iki sebze için de faydalı olacaktır.

Ayrıca sarı yapışkan tahtalarda soğan sineklerini yakalayabiliriz . Tahtaların tek başına kullanılması, göze çarpan herhangi bir sonuç getirmez (esas olarak sineklerin uçuşunu işaret etmek için kullanılırlar), ancak soğan kremasıyla savaşmanın diğer ekolojik yöntemleriyle birlikte yardımcı olur .

Hasattan sonra toprak derin bir şekilde kazılmalıdır. Daha sonra çöpün larvalarının bir kısmı yeryüzüne çıkarılacak ve düşük sıcaklıklarda yok edilecek veya bahçeyi ziyaret eden kuşlar tarafından yenilecektir.

Soğan kremasının kimyasal kontrolü

Arazi ve ev bahçelerinde soğan kreminin kimyasal kontrolü için iki böcek ilacı kullanılabilir. Bunlar Karate Zeon 050 CS ve Mospilan 20 SP'dir. Bu elbette son çare, ancak soğan kremasının oluşumunu önlemek için yukarıda belirtilen ekolojik yöntemleri kullanmadıysak ve sebzelerimizi kurtarmak istiyorsak gerekli olabilir.

Karate Zeon 050 CS kullanılıyorsa, ilaçlama ilk nesil sineklerin çiçek açtığı dönemde yani leylak çiçek açtığı dönemde yapılmalıdır. İlaçlamayı 10-14 gün sonra tekrarlayın. Büyüme mevsimi boyunca en fazla iki ilaçlama yapılabilir. Soğan kremasına karşı Karate Zeon 050 CS , 4-5 litre suda çözülmüş 1,2 ml ajan miktarında kullanılır. Bu miktar mahsulün 100m²'sini püskürtmek için yeterlidir.

Mospilan 20 SP'yi soğan ve sarımsak üzerine kullanırken, açıkça gelişmiş ilk yaprak aşamasından bitkilerin yenilebilir kısımlarının oluşumuna kadar, haşere ortaya çıktığında ilaçlama yapılmalıdır. Püskürtmeyi 10 gün sonra tekrarlayın. İçin çöp karşı Spreyin hazırlanması yeterli olan suyun 2-5 litre ajanın 2g çözülür sprey yatak 100m².

Buna karşılık, pırasa, soğan kreması göründüğünde , gerçek yaprağın 1. aşamasından en geç sebzelerin hedef ağırlığına ulaşılana kadar Mospilan 20 SP püskürtülebilir . İlaçlama 7 gün sonra tekrarlanmalı, sezon boyunca 2'den fazla ilaçlama yapılmamalıdır.

Soğan kremasına karşı yukarıda belirtilen her iki koruma yöntemi de mağazamızda sipariş edilebilir. Yüksek kaliteli ürünleri, düşük fiyatları ve hızlı teslimatı garanti ediyoruz. Teklifi görüntülemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.