Apartmandaki havayı temizleyen saksı bitkileri

Havayı temizleyen saksı bitkileri , kendi sağlığını önemseyen insanlar için mükemmeldir. Doğru seçilmiş saksı bitkisi türleri, dairelerimizdeki hava nemini artırabilir, tozu yakalayabilir ve insanlara zararlı maddeleri emebilir. İşte dairenizde kendi SPA'nızı yaratacağınız , havayı etkin bir şekilde arındıran 15 saksı bitkisi !

Apartmandaki havayı temizleyen saksı bitkileri

Apartmandaki havayı temizleyen saksı bitkileri

Hangi hava kirleticileri bize zarar verebilir?

Hayatımızın çoğunu, giderek iyice havalandırılamayan kapalı odalarda geçiriyoruz. Her gün işte ve evde soluduğumuz hava çeşitli uçucu maddelerle kirlenir . Bu kirleticiler çevredeki ekipmanlardan, mobilyalardan, duvar ve zemin kaplamalarından ve kullanılan kimyasal temizlik maddelerinden, ayrıca kağıt havlulardan ve mendillerden salınır.

Soluduğumuz hava şunları içerir: formaldehit, trikloretilen, benzen, ksilen, amonyak ve diğer birçok toksik bileşik. Bu maddelerin her birinin vücudumuz üzerinde farklı bir etkisi vardır. Vücudumuzu toksik uçucu maddelerle temasa maruz bırakmanın belirtileri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Dairelerimizde hava kirliliği

Tabloda sıralanan sağlık sorunları evlerimizdeki hava kalitesinin önemini vurgulamaktadır. Yaşama şeklimiz nedeniyle, çevremizdeki toksik madde kaynaklarını ortadan kaldıramıyoruz. Çözüm, odalara hava temizleyici bitkiler sokmaktır .

En iyi hava temizleme tesisleri

Yeşil bitkiler, dairelerimizde filtre filtrelerinin rolünü oynayabilir. Hemen hemen her bitkinin çevremiz üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bununla birlikte, bazı ev bitkileri türleri, havadan zararlı kirleticileri emme konusunda özel bir yetenek gösterir .

Bu bitkiler arasında her şeyden önce saksı eğrelti otları, palmiyeler, kurnazlar, dracaena ve sansewieres bulunur. Bu bitki gruplarının temsilcileri her evde bulunmalıdır.

İlginç bir gerçek, saksıdaki gerberanın, hiç kimsenin bu tür avantajları görmediği hava temizleyici bir bitki olmasıdır. Tesisin bu özelliği, NASA'nın bitkilerin uzay gezileri için uygunluğu araştırması sırasında keşfedildi!

Aşağıdaki tablo en iyi 15 iç mekan hava arıtma tesisini göstermektedir .

Apartmandaki havayı temizleyen saksı bitkileri

Hava arıtma tesislerinin listesini yazdırılabilir bir sürümde indirin:

  • Dairedeki havayı temizleyen saksı bitkileri (PDF)

Çoğu, yetiştirmesi kolay, çok dekoratif ve herhangi bir çiçekçi veya süpermarkette kolayca bulunabilen saksı çiçekleridir.

Bitkiler tarafından hava arıtma işleminin verimliliği , odadaki konsantrasyonlarına bağlı olacaktır. 1 m² alana kaç tencere konulacağı söylenemez. Ancak, odadaki bir eğrelti otunun havayı tüm "yeşil pencere pervazından" çok daha yavaş temizleyeceği açıktır. Bu nedenle, günlük yaşamımızın konforunu iyileştirmek için daireyi hava arıtma bitkileriyle doldurmaya değer .

MSc. Agnieszka Lach