İlkbaharda meyve ağaçlarının gübrelenmesi

Meyve ağaçlarının gübrelenmesi, uygun bitki büyümesi ve gelişmesinin sürdürülmesinde çok önemli bir rol oynar. Doğru seçilmiş gübreler ve dozlar bitkileri güçlendirecek ve sağlıklı meyve almasını sağlayacaktır. İlkbaharda meyve ağaçlarını ne zaman gübrelemeye başlayacağınızı ve hangi gübreleri seçeceğinizi öğrenin. Yüksek verim elde etmek için büyüme mevsiminin başında meyve ağaçlarınızı nasıl güçlendireceğinizi görün!

İlkbaharda meyve ağaçlarının gübrelenmesi

İlkbaharda meyve ağaçlarının gübrelenmesi

İlkbaharda meyve ağaçları ne gübrelenir?

İlkbaharda meyve ağaçlarının gübrelenmesi organik (örn. Kompostlu gübre veya kompost) ve mineral gübrelerle yapılabilir. Mineral gübreler granül formunda olabileceği gibi suda çözülebilecek tek veya çok bileşenli olabilir. Gübreleri yere kök uçlarının etrafına yayın. Yaklaşık olarak, bu dal benzeri bir bölge olacaktır.

İlkbaharda meyve ağaçlarının mineral gübrelemesi en önemli 3 makro elementi içermelidir: azot, potasyum ve fosfor. Bununla birlikte, kalsiyum, magnezyum, bor ve demir de dahil olmak üzere mikro besinlerin eşit derecede önemli olduğunu ve özellikle ağaçlarda makro veya mikro besin eksikliği belirtileri gösteriyorsa, takviye edilmesi gerektiğini unutmayın.

Meyve ağaçlarına temel besin maddeleri sağlamak için tek bileşenli gübreler kullanılır - azot, fosfor ve potasyum. Gübre dozlarını kendi başına seçemeyen insanlar için, meyve ağaçları için gerekli bileşenlerin bir karışımını önerilen oranlarda içeren hazır mineral gübreler , arsa üzerinde büyümede çok yardımcı olur . Böyle bir gübre seçerken, yukarıda bahsedilen makro ve mikro elementlerin tamamını içerdiğine dikkat edin.

Dikimden sonra genç meyve ağaçları ilk büyüme yılında Mayıs ortasında, ikinci doz ise Haziran ortasında beslenir. Bu sayede sonbahara kadar tacı oluşturmak için gereken güçlü büyümeleri elde edeceğiz. İlk yıldaki bitki büyümesi kuvvetli ise, tercihen ayın başında, sadece Mayıs dozunda gübre uygulayın. Daha yaşlı meyve ağaçları, genellikle genç ağaçlardan daha yavaş büyüdükleri için daha düşük bir nitrojen dozu ile döllenmelidir.

Hatırlamaya değer! Her 3-4 yılda bir yaşlı meyve ağaçlarına kompost veya gübre gibi organik gübreler uyguluyoruz. Her baharda meyve ağaçları için mineral gübreler kullanıyoruz.

Gerekirse meyve ağaçlarının altındaki toprak her 3-4 yılda bir kireçlenir ancak sonbahar bu işlemi yapmak için daha iyi bir zamandır. Kireçlenme göstergesi çok düşük pH, yani aşırı toprak asitleşmesi.

İlkbaharda meyve ağaçlarının altına gübre dozajı

Meyve ağaçları için gübre veya kompost malç kullanmak iyidir. Kompostu bitkilerin etrafına 2-5 cm kalınlığında bir tabaka halinde dağıtın ve bulutlu bir günde toprakla yavaşça karıştırın. Gübre, meyve ağaçları dikmeden önce 1m²'ye 120 g dozunda en iyi şekilde toprakla karıştırılır. Uygulamadan sonra gübre 1 ay içerisinde tamamen parçalanır ve emilerek toprağın yapısını düzelterek gerekli besin maddelerini salgılar. Granül gübre, büyümekte olan meyve ağaçlarını sulamak için sulu bir çözelti hazırlamak için kullanılabilir.

Dikimden sonra meyve ağaçlarının bakımıDikimden sonra meyve ağaçlarının bakımı

Meyve ağaçlarına dikimden sonra uygun bakımın daha fazla büyümesi, verimi ve sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Yeni dikilen ağaçlara gelişim için uygun koşullar sağlanmalıdır, böylece büyümeleri güçlü olur ve geniş bir meyve alanı olan bir ağaç taçını hızlı bir şekilde oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, dikimden sonra meyve ağaçlarını uygun şekilde budamak, gübrelemek ve bir dizi başka işlem yapmak son derece önemlidir. Daha...

İlkbaharda meyve ağaçlarını gübrelemek için bir gübre seçerken , gübreleme önerilerini kesin olarak tanımlayacak olan toprağın kimyasal analizine güvenmeye değer. Fructus Ogrodnik gibi popüler çok bileşenli granül gübreler 8-15 kg / 100m²'lik bir dozda kullanılmaktadır. 4 yaşına kadar olan bitkiler için ortalama doz 40-60g / m², daha yaşlı mahsuller için 60-80g'dır.

Genç meyve ağaçlarının ilkbahar azotu gübrelemesi Mart ve Nisan aylarının başında yapılmalıdır. Birinci ve ikinci yılda 50 g azot, üçüncü ve dördüncü yılda - 80 g Meyve bahçesindeki hafif topraklarda hektar başına 60-120 kg azot kullanın. Dozlarda: Martta 1/3, çiçeklenmeden sonra 1/3, 20 Hazirandan sonra 1/3. Ağır topraklarda - Mart ayında 2/3 ve çiçeklenmeden sonra 1/3. Geçen yıl artışlar yüksek olsaydı, meyve ağaçlarını ilkbaharda alt sınırda gübrelemeliyiz . Ağaçlar çiçek açmıyorsa ve tomurcuklar soğuksa 2. ve 3. dozu kullanmayınız.

Meyve ağaçlarının fosforla gübrelenmesi Polifoska veya kemik unu kullanılarak yapılır. Fosfor, ağaçların meyve vermesini destekler ve erken kök oluşumunu uyarır. Polifoska olan kompleks bir granül gübre azot (% 8), fosfor (% 24), potasyum (% 21) ve kükürt (% 9) içerir. Polifoska ile meyve ağaçlarının ilkbahar gübrelemesini 4-6 kg / 100m² dozunda uyguluyoruz. Sırayla, meyve ağaçları dikerken, kazılan deliğe kemik unu eklemeye değer. Toprakta yavaşça ayrışarak onu uzun etkili gübrelere uygun hale getirir. Her 2-3 yılda bir, birkaç yaşındaki ağaçları kemik unu ile gübreleyin.

Fosforlu gübreleme - Microstar PZ fosforlu gübrelemeFosforlu gübreleme - Microstar PZ fosforlu gübreleme

Fosfor, bitki büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan ana unsurlardan biridir. Kök sisteminin yapısı ve büyümesi için gereklidir. Bu nedenle, başlangıçta genç bitkilere (yeni ekilmiş veya ekilmiş) bu besin maddesini sağlamak özellikle önemlidir. Pek çok avantajı olan ve bahçe bitkilerinin çok hassas fosforlu gübrelemesine izin veren Microstar PZ fosforlu gübre iyi bir seçim olacaktır. Daha...

Meyve ağaçlarının potasyum ile gübrelenmesimeyvenin tadı ve rengini etkiler, ancak sadece değil. Bu element, fotosentezdeki belirleyici rolü nedeniyle, bitki büyümesi için gerekli bileşenlerin üretimini etkiler. Meyve ağaçlarını hastalıklardan korur ve nitrojen emiliminde denge sağlar. Ağaçlar yaprak üretme eğilimi gösteriyorsa ve çiçekler düzensiz görünüyorsa, bitki azotla aşırı gübrelenebilir. Azot ve potasyum arasında bir denge sağlamak için, potasyum sülfat gibi potasyum gübreleri kullanmaya değer. Meyvenin daha iyi görünmesini etkiler, rengini iyileştirir ve şeker içeriğini arttırır. Meyve vermeden önce, 2-4 kg boyunca 100 m²'ye 3-6 kg'lık bir doz kullanın. Odun külü olan organik gübre de bu maddeyi içerir. Külün potasyum içeriği yanmış oduna bağlı olarak değişir.En iyisi kompost ile 1m² başına 30-50 gr'lık bir dozda birleştirmektir.

İlkbaharda meyve ağaçlarını magnezyum amonyum nitrat ile gübreleyerek, ağaçların büyümesini, gelişmesini ve verimini etkileyeceğiz. Kalsiyum amonyum nitrat, suda kolaylıkla çözünebilen bir gübredir. Kalsiyum amonyum nitrattaki magnezyum önemli bir besindir. Ayrıca toprağın pH'ı ve bitkilerin kök sistemi üzerinde olumlu etkisi olan kalsiyum içerir. 1-4 yaş arası genç bahçeler için, 2,2-4,4 kg kalsiyum amonyum nitrat / 100m², 4 yaş üstü 3,6-7,3 kg / 100m².