Tırmanma gülleri - çeşitleri, dikim, yetiştirme, kesme

Tırmanma gülleri, sarmaşıklara benzeyen uzun sürgünlerle karakterize edilen gül çeşitleridir. Çok sevimli görünüyorlar ve çeşitli destekler, ızgaralar ve pergolalarla yönlendiriliyorlar. Tırmanma doğası gereği ekimi diğer güllerden biraz farklı görünür. Tırmanma güllerinin nasıl ekilip kesileceğini ve hangi tırmanma güllerinin en güzel olduğunu görün.

tırmanma gülleri

Tırmanan güller, uzun, sarmaşık benzeri sürgünlerle karakterizedir. Çardakların, pergolaların veya çitlerin duvarlarını kaplamak için mükemmeldirler.

Tırmanma gülleri , adlarına rağmen dağcı bitkileri değildir, bu yüzden daha ziyade yapışkan güller olarak adlandırılmalıdır. Desteklere bağlı olmaları gerekir, ancak kendi başlarına da sivri uçları ile onlara yapışabilirler. Bu gruba ait tüm çeşitler şu şekilde ayrılır:

1) flask güller , sözde Dağcılar - çoğu zaman "Clg." Kısaltması çeşidin önüne eklenir, bu da gülün doğal olarak çalı güllerinden oluştuğu anlamına gelir

2) Sert gövdeli güller , sözde Ramblers - daha küçük çiçeklerle karakterize edilir, ancak genellikle bol çiçek açan çalılardır.

Her iki tür de tekrarlayan çiçekli güller ve mevsimde bir kez çiçek açan olarak ayrılabilir.

Tırmanma gülleri - dikim, yetiştirme

Tırmanma gülleri , daha fazla zaman ve sabır gerektiren güller grubuna aittir. Çiçek açan bir duvarın etkisini görebilmek için bazen 3-4 yıl hatta daha uzun süre beklemeniz gerekir. Yine de, pergolalar için çok popüler dağcılar ve dikenlerine tutunarak bir ağacın gövdesine bile tırmanabilirler. Bununla birlikte, genellikle sürgünleri bir sarmaşık desteğine bağlama şeklinde yardıma ihtiyaç duyarlar.

Sarmaşık güllerinin çiçekleri genellikle büyük çiçekli güllerden daha küçüktür, ancak daha yeni sarmaşık gül çeşitleri de daha büyük çiçeklere sahiptir. Bu çiçekler de eski çeşitlere göre daha dolgundur. Büyük kız kardeşler arasında çiçek rengi daha zayıftır ve genellikle beyaz, sarı ve kırmızıdır. Yeni çeşitler daha çeşitli ve şimdi hemen hemen her renkte geliyor.

Simyacı tırmanma gülü

'Alchymist', harika çok renkli çiçeklere sahip, yoğun kokulu bir Dağcı gülüdür

Tırmanma güllerinin toprak gereksinimleri daha düşüktür ancak yaprak ve sürgün zararlılarına karşı daha savunmasızdır. Bununla birlikte, özellikle Ramblers durumunda dona karşı daha dayanıklıdırlar . Bir kafes veya kafes pergola gibi mevcut destekle tırmanma gülleri dikmek en iyisidir. Ayrıca harika görünecekleri bir kafes ile tahta bir tencereye ekilebilirler.

Tırmanma gülleri - kesme

Hatırlanması gereken çok önemli bir şey , tırmanan gülleri kesmektir . Sezonda bir kez açan güller için farklı yapılır. Böyle bir kesim ancak sürgünler solduktan sonra yapılmalıdır.

Yeni Şafak tırmanışı gülü

'Yeni Şafak' tekrar çiçek açan bir güldür. Bolca soluk pembe çiçek açar. Hastalıklara dirençli kabul edilir, bu yüzden bahçelere isteyerek dikilir.

Tırmanma gülleri türü Ramblers , her yıl yoğun bir şekilde keser, przekwitnięte sürgünleri ve çalıların dibinde filizlenen bir sürü uzun ince dalları çıkarır. Dallanmayı teşvik etmek için, iki yaşındaki sürgünlerin bir kısmını sadece yarı yarıya kısaltabiliriz, bu kalan kesilmiş sürgünlerin bıraktığı boşluğu doldurur. Alt kısımlarda güçlü budama bazı çeşitler için gereklidir (örneğin, 'Dorothy Perkins') çünkü kesilmeden bırakılırsa, yapraklar uzun süre ıslak kaldığında gelişen bir gül hastalığı olan külleme tarafından kolayca saldırıya uğrarlar.

Tekrarlanan çiçek açan gül çeşitleri , bu kadar güçlü bir budama gerektirmez. Çalıyı aşırı kalınlaştıran en eski veya çok ince sürgünleri çıkarmak her 2 veya 3 yılda bir yeterlidir. Ancak donmuş veya gül hastalığının saldırısına uğrayan sürgünler her ilkbaharda kaldırılmalıdır. Bu sayede bitki sağlığının iyi olmasını sağlıyoruz.

Sumpathie Tırmanma Gülü

'Sympathie', tüm yaz ve sonbaharda hayranlık uyandıran yoğun kırmızı çiçeklere sahip bir dağcıdır.

Tırmanma gülleri - en güzel çeşitler

Şu anda, tırmanma gülleri arasında tavsiye etmeye değer birçok çeşidi bulabiliriz. İşte düşündüğüm en güzellerinden bazıları:

  • Mevsimde bir kez açan güller: Alchymist, Flammentanz, Bobbie James, Paul's Scarlet Climber, Veilchenblau, American Pillar, Lykkefund, Francois Juranville,
  • Tekrarlayan çiçekli güller: Aloha, Dortmund, Ilse Krohn Superior, Moonlight, New Dawn, Rosarium Uetersen, Santana, Sympathie.

Przemysław Martyniak