Datura, Datura - yetiştirme, kesme, üreme

Datura veya Datura , Güney Amerika bölgelerinden gelen, itüzümü ailesine ait bir bitki cinsidir. Çoğunlukla yıllık veya çok yıllık bitkilerdir, bazıları çalılık veya küçük ağaç boyutuna kadar büyür. Çoğu daturanın karakteristik özelliği, özellikle akşamları koklayabildiğimiz, büyük, huni şeklinde, trompet-tübüler, tekli veya dolu, çok hoş kokulu çiçeklerdir. Bahçede tatula yetiştiriciliğinin neye benzediğini ve nasıl ve ne zaman kesip yeniden üretmenin en iyi olduğunu görün .

tatula, tatula

Yıllık Datura, dikey olarak yukarı doğru yönlendirilmiş trompet şekilli çiçeklere sahiptir.

Datura ve Datura - aralarındaki fark nedir?

Bazen çeşitli bilgi kaynaklarına göz atarken, bu bitkilerin isimlendirilmesinde bazı karışıklıklar olduğu izlenimi edinilir. Polonya terminolojisinde, Datura ve Datura isimleri , hem yıllık hem de çok yıllık Datura için birbirinin yerine kullanılır . Bununla birlikte, bazı çalışmaların yazarları Latince Datura adını sadece yıllık bitkilere atfetmektedir. Brugmansia adı altında çalı veya ağaç olan türleri tanımlarlar .

Yıllık tatula çiçekleri dikey olarak yukarı doğru yönlendirilmiş daha küçük çiçeklere (15-20 cm) sahipken, çok yıllık tatula çiçekleri 50 cm uzunluğa kadar, eğik veya asılıdır (fotoğrafta gösterilmiştir). Daturaların değerli bir avantajı, çiçeklenmenin sezonda beş defaya kadar tekrarlanmasıdır. Her çiçeklenme ile bitkiler birkaç düzine olağandışı çiçekle kaplıdır.

Bu bitkilerin yaprakları iri, oval ve koyu yeşildir. Yıllık çeşitlerin meyveleri, kırıldıklarında kahverengi tohumların döküldüğü dikenli küresel torbalardır. Çok yıllık tatula , iklimimizde meyve ve tohum üretmez.

Polonya'da, D. stramonium - Datura türü doğal ortamda bulunur . Kestane meyvelerine benzeyen meyvelerde tohum oluşturan tek yıllık bir bitkidir. Bu türün dekoratif çeşitleri bahçelerde yetiştirilmektedir.

Uyarı! Daturalar yetiştirmeye karar vermeden önce, bu bitkilerin zehirli olduğunu bilmeye değer. Küçük çocukları olan kişiler tarafından özellikle dikkate alınması gereken bu bitkinin herhangi bir parçasını yemeye izin verilmiyor. Bitkinin parçalarının kaza sonucu yutulması en azından mide bulantısı ve halüsinasyonlar.

Zehirli ev bitkileriZehirli ev bitkileri. Evde var mı?

Güzel yaprakları ve çiçekleri ile beğendiğimiz pek çok popüler saksı bitkisi maalesef insanlar için de zehirlidir. İşte evlerimizde bizi tehdit edebilecek en yaygın 10 zehirli saksı bitkisi. Evde bu listeden bir bitkiniz olup olmadığını kontrol edin! Daha...

Datura - yetiştirme ve gereksinimler

Daturaların gereksinimleri oldukça yüksektir, ancak yetiştirilmelerinin çok fazla sorun yaratmasına gerek yoktur.

Tatula için hangi arazi?

Humus toprağı gibi tüm tatula bitkileri besin açısından zengin, geçirgen ve çabuk ısınır. Datura en iyi 5,5 ila 6,5 ​​pH değerine sahip toprakta yetiştirilir. Dikim için, sebze mahsullerinde kullanılan, uygun pH'a sahip ve gerekli besinlerle zenginleştirilmiş evrensel bir substrat kullanmak en iyisidir. Tencere veya kabın dibine 2 ila 5 cm kalınlığında bir drenaj tabakası iri çakıl veya genişletilmiş kil koymak iyi bir fikirdir. Bu sayede bitki kökleri yeterli miktarda havaya sahip olacak ve içlerinde su kalmayacaktır.

tatula, tatula

Çok yıllık Tatula - çiçekler yıllıklardan çok daha büyüktür ve sarkar

Tatula nakli

Yıl boyunca, genç tatula bitkileri birkaç kez daha büyük ve daha büyük saksılara nakledilir . Sık sık ekilen ve uygun şekilde döllenen bitkiler, her yıl 1.5-2.0 m yüksekliğe ulaşabilir ve birkaç düzine kadar çiçek verebilir. Toprak yumruğu kök sistemi tarafından iyice büyümüşse (bitkiyi saksıdan kırdıktan sonra görebilirsiniz) veya yapraklar yoğun yeşilden açık yeşile rengini değiştirmeye başladığında en iyisidir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Tatula gübreleme

Datura bitkileri son derece hareketli bitkilerdir ve bol miktarda gübreleme gerektirir. Genç bitkilerin sadece kompost toprağına veya evrensel toprağa ekilmesi gerekir ve yeniden ekilinceye kadar gübrelenmesi gerekmez. Bununla birlikte, eski tatula bitkileri , özellikle tam vejetasyon döneminde yoğun gübreleme gerektirir . Florovit gübre çözeltisini sulama suyuyla birlikte kullanarak 10 l suya 50 ml bu gübreyi verebilirsiniz. Ayrıca toprakta yavaş ayrışan gübreler (Azofoska veya Osmocote gibi) uygulayarak bitkileri daha uzun süre koruyabilirsiniz. Büyüme mevsimi sonunda , bitkilerin uyku dönemine girebilmesi için tatula gübrelemesi sınırlandırılmalıdır .

Datura sulama

Datura çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir, yani yaz sıcağında büyük miktarda su kaybederler. Büyümüş 2-3 yaşında bir bitki gün içinde 10-15 lt su emer. Suyun çok çabuk buharlaşmadığı büyük bir saksıya sahip eski bir bitki sağlayın. Daturalar sabit nemi sever, bu nedenle bitkinin suda durmaması için onlara yeterli drenaj sağladığınızdan emin olun. Datura suyunu ortam sıcaklığında yaşlandırmak için en iyisidir . Bitki su eksikliğine hızla solarak tepki verir, ancak serpilmesi tavsiye edilmez. Yağmurlama çiçeklerin ve yaprakların çürümesine neden olabileceğinden su sadece toprağa verilmelidir.

Datur kesim

Yıllık tarihler budanmaz. Sadece 60-100 cm büyüdükleri için yetiştiriciliğin ilk yılında çok yıllık datura kesmiyoruz. Sonraki yıllarda Perennial Datura'nın yılda bir veya iki kez kesilmesi gerekir. İlk kez geç sonbaharda, onları kışa hazırlamak için uyku dönemine girdiklerinde. Sürgünleri uzunluğun 1 / 4-1 / 3'ü kadar kısaltıyoruz. İkinci kez sözde yapıyoruz İlkbaharda genç yapraklar serbest bırakıldığında düzeltici kesim. O zaman hangi sürgünlerin sağlıklı, hangilerinin solmuş veya çürümüş olduğunu açıkça görebilirsiniz. Sonra onları sağlıklı bir yere kestik.

süs ağaçlarını ve çalıları kesmekAğaçları ve süs çalılarını kesmek

Süs ağaçlarının ve çalıların kesilmesi, bu bitkilerin bakımında en önemli adımlardan biridir. Aynı zamanda tartışmalı ve genellikle kötü bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ne zaman, ne ve nasıl kesilir? Bu soru birçok bahçıvan ve bahçıvan tarafından sorulur. Yanıt olarak bir kitabın tamamı yazılabilir. Ancak kısa bir makalede ağaç ve çalı kesme konusunu daha da yakınlaştırmaya ve onunla ilgili kavramları sistematik hale getirmeye çalışacağız. Daha...

Datural üreme

Datura en iyi sürgün kesimlerinde yayılır . Bu amaçla, birkaç ay veya bir yıllık bir sürgün keskin bir budama makası ile kısa kısımlara (7-12 cm uzunluğunda) kesilir. Fidanın üst kısmında genç yapraklı bir tomurcuk bulunmalıdır. Kesimlerden daha büyük yapraklar çıkarılmalıdır.

Taze kesilmiş tatula kesimlerini köklendirme bitkisinde yarım cm derinliğe daldırın ve önceden hazırlanmış alt tabakaya bastırın. En iyi substrat, 3'e 1 oranında karıştırılan turba ve kumdur.

Yüzey 12 ila 14 cm kalınlığında olmalı ve ekimden önce iyice sulanmalıdır. Datur kesimleri alt tabakaya, sadece göz ve yaprak yüzeyin üzerinde çıkacak şekilde yerleştirin. Kabın üzerini folyo ile kaplayın ve zaman zaman serpin. 3 ila 4 hafta sonra, yaklaşık 20-22 ° C'lik bir sıcaklıkta tutulursa, kesimler köklenecektir. 2 ila 3 hafta sonra, fideler ayrı saksılara nakledilebilir ve onlara sabit nem ve orta derecede aydınlatma sağlar.

Datura'yı yaymanın bir başka yolu , sürgünlerin üst kısımlarını yaklaşık 20-25 cm uzunluğunda kesip su kavanozlarına koymaktır. Bunun için rüzgarda kırılan sürgünleri kullanabilirsiniz. Birkaç günde bir kavanozdaki suyu yeniden doldurmanız veya suyu tatlı suyla değiştirmeniz gerekir. Yaklaşık 4 hafta sonra fideler köklendikten sonra saksılara ekilebilir.

Datura - kışlama

Daturalar eksi sıcaklıklara karşı son derece hassastır, bu nedenle daturaların kışlaması donmaya karşı korumalı odalarda yapılır. Bu nedenle, çoğunlukla kaplarda yetiştirilirler (taşınması kolay). Bu döneme ait bitkiler yapraklarını kaybeder, bu nedenle odanın çok parlak olması gerekmez. Datura, örneğin bir bodrumda saklanabilir. Bunu ilk don gelmeden yapmak önemlidir. Kış mevsiminden sonra datura , bahçelerimizi veya teraslarımızı tekrar süsleyecektir.

Sonbaharda olgunlukları zamanında saklamazsak dondan dolayı hasar oluşabilir . Sonra ilk sonbahar donlarının (-2 ° C'ye kadar) yaprakları ve çiçekleri "kaynattığını", ancak filizlerin henüz zarar görmediğini göreceğiz. Böyle bir bitki hala kurtarılabilir. Bunun için 1/4 oranında kesin ve 2 ila 6 ° C sıcaklıkta nemli bir bodrum katına koyun. Bu koşullarda bir sonraki bahara kadar saklıyoruz. Kök topunun kurumasını önlemek için kış aylarında tatayı birkaç kez sulayın .

Mart ve Nisan aylarının başında, sertifikayı bodrumdan alıp serin ama güneşli bir odaya taşıyabiliriz, orada dışarı çıkıncaya kadar kalacaktır. Unutulmamalıdır ki, genellikle 15 Mayıs'tan sonra gerçekleşen ilkbahar donları döneminin bittiğinden emin olduğumuzda bitkilerin havaya maruz kalması gerekir. Sert bahar güneşi ve kuru rüzgar tataturanın narin genç sürgünlerini ve yapraklarını "demleyebildiğinden" tatula en iyi bulutlu ve rüzgarsız bir günde sergilenir .

Sadece yapraklar değil, sürgünler de donarsa, bitki ölür.