Mevcut bir çim üzerine çim ekimi. Yeniden doldurmanın basit bir yolu!

Bahçede yoğun ve yeşil bir alan sağlamak için çimlerin mevcut çim üzerine dikkatlice ekilmesi tavsiye edilir . İncelen çim alanlardan veya deliklerden kurtulmak artık her zamankinden daha kolay. Çimlerinizi yoğun, eşit ve tekrar yemyeşil hale getirecek basit aşırı ekim yöntemi hakkında bilgi edinin . Ve şaşırtıcı derecede kısa bir sürede!

Mevcut bir çim üzerine çim ekimi

Mevcut bir çim üzerine çim ekimi

Fotoğraf depositphotos.com

Mevcut çimlere çim ekimi genellikle kıştan sonra, kar eridikten sonra göze hoş görünmeyen delikler belirdiğinde yapılır - çimen olmayan veya çimlerin kuruduğu yerlerde. Ancak tohumlamaya ulaşmamızın tek nedeni bu değil . Bazen çimlerinizi kurarken çim sadece eşit şekilde büyümez veya zamanla çok ince hale gelir. Çim, çim hastalıkları veya köstebek gibi toprak zararlılarından da zarar görebilir.

Mevcut bir çim üzerine çim ekimi iki şekilde yapılabilir:

  • geleneksel, çimin başlangıçta ekildiği aynı çim tohumu karışımının ekilmesinden oluşur
  • SAMO çiminin ekilmesini içeren daha yenilikçi

Hangi yöntem ve hangi koşullar altında daha iyidir?

Mevcut bir çim üzerine çim ekimi

Mevcut bir çim üzerine çim ekimi

Fotoğraf depositphotos.com

Geleneksel ekim çimi

Mevcut bir çim üzerine çim ekmenin genel olarak önerilen yolu , çimin başlangıçta ekildiği aynı çim tohumu karışımını tohumlamaktır. Sonuç olarak, ortaya çıktıktan sonra tüm çim benzer görünmeli ve aynı oranda büyümelidir.

Çimi geleneksel bir şekilde ekersek, sıyrılan yerleri dirgen ile gevşetip ardından hazır bahçe toprağını saçarak ve dikkatlice tırmıklayarak bu işleme başlıyoruz. Arka arkaya çimleri ekin ve ekilen tohumları ince bir toprak tabakasıyla örtün, alt tabakayı hafifçe tırmıklayın. Son olarak çimlerin eklendiği yerleri yoğun bir şekilde suluyoruz .

Bu yöntemin genellikle önerilmesine rağmen bazı dezavantajları vardır. Birincisi, çimdeki kayıplar , örneğin gölgeli veya sık sık çiğnenen alanlarda çim büyümesi için elverişsiz yerlerde meydana gelmiş olabilir . Bu yerlerde çimlerimiz iyi yetişmediyse , aynı tohumları eklemek, bir süre sonra kaybın yeniden ortaya çıkmasına neden olacaktır . Bu nedenle, daha dayanıklı, belirli bir yere veya koşullara uygun çim ekmeye değer.

Bazen tohumlamanın etkisinin çok hızlı bir şekilde görünmesini isteyebiliriz veya çimin ilk olarak hangi tohumlardan ekildiğini hatırlamayabiliriz. Ve dahası, çimin bir rulodan mı döşendiğini bilemeyiz!

Bu gibi durumlarda çimdeki kayıpları doldurmak için özel çim tohumlarına ulaşmaya değer . Bu tür çim tohumu karışımına güzel bir örnek REGINA dolgu çimidir. Bunlar, saygın bir üreticiden kaliteli, kanıtlanmış çim tohumlarıdır ve aynı zamanda uygun bir fiyata mevcuttur.

REGINA çimen

SAMO çiminin ekimi

Daha da iyi ve daha hızlı tohumlama etkisi elde etmek istiyorsak , geçen yılın yeniliği olan Subtral SAMO Thickening Grass'ı kullanmaya değer . Yeraltı rizomlarının yardımıyla büyüyen, özel olarak seçilmiş otların tohumlarını içerir. Sonuç olarak, çim kendi kendine sıkışır ve halihazırda büyüyen tutamların yanında yeni tutamlar büyümeye devam eder. Daha da önemlisi, SAMO otu Polonya ikliminde iyi çalışır, dona karşı daha dayanıklıdır ve normal çimden daha hızlı büyür. Bu sayede yapılan ekim işleminin etkisi çok çabuk görülebilmektedir .

Substral Kendinden Sıkıştırma Çiminin fiyatı değer mi? Öğrenmek için bu çimi kendi bahçeme ektim. Orada, geliştirici tarafından çok inceltilmiş, çok sayıda sorunla birlikte kendi kendine kalınlaşan çim Substral makalesinde daha ayrıntılı olarak açıklanan bir çim kurdum. Kendi bahçenizden görüş!

İlk fotoğraf, Substral çimi ekmeden önce 2019 ilkbaharındaki çimlerimi gösteriyor. İkinci fotoğraf, kendi kendine kalınlaşan çimleri ekdikten 5 ay sonra aynı çimlerdir. Bu tohumlamanın etkisini kendiniz değerlendirin :-)

kendi kendine kalınlaşan çim Substral

Kendiliğinden sıkışan çimlerin ekilmesinden önce ve sonra çimin karşılaştırılması. 2019 testi

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı