Çimlerin gübrelenmesi. Çimleri ne zaman ve ne gübrelemeli?

Güzel, yoğun ve iyi renkli bir çim sağlamak için çimin uygun şekilde gübrelenmesi en önemli işlemlerden biridir. Sığ köklü çimler, üst toprağın besin rezervlerini çok çabuk tükettiğinden, çimin güzel görünmesini sağlamak için onu sürekli beslemeniz gerekir. Ev bahçesindeki çimlerin gübrelenmesinin nasıl görünmesi gerektiğini görün . Bir an size en iyi öğreneceksiniz çimenlerinizi döllemek için zamanları , hem de ne çim döller ve hangi çimler için gübreler en iyisidir. Çimlerin uygun şekilde gübrelenmesinin sırlarını öğrenin!

çimleri gübrelemek

Çimlerin gübrelenmesi. Çimleri ne zaman ve ne gübrelemeli?

Çimleri ne zaman gübrelemeli?

Çimleri yılda 3 kez gübreliyoruz. Çimlerin ilk bahar gübrelemesi , ilk biçmenin hemen ardından Mart ve Nisan aylarının başında yapılır. Bir sonraki çim Haziran ayında döllenir . Son döllenme, en geç Ağustos ortasından itibaren gerçekleştirilir. Özellikle azot içeren gübrelerin sonradan kullanılması çimin aşırı büyümesine neden olur ve hastalıklara ve dona karşı direncini azaltır.

Çimler, çim biçildikten sonra, tercihen bulutlu bir günde, çimlerin güneş tarafından çok fazla ısınmadığı zamanlarda gübrelenir . Gübreyi çimin tüm yüzeyine eşit olarak yayın. Gübre serpilmeden önce, toprağı hafifçe gevşetmek için çim iyice karıştırılmalıdır. Sonuç olarak, çim gübresi köklerine daha hızlı nüfuz edecektir.

Çimleri gübrelemek için en uygun koşullar, çim bıçaklarının kuru ve toprağın hafif nemli olduğu zamandır.

Gübrenin çimlere eşit olarak yayılması çok önemlidir . Çok fazla gübrenin düştüğü yerlerde çimler "yanabilir" ve çok az olduğunda çim, yetersiz besleme nedeniyle sararır. Bu tür durumlardan kaçınmanın en iyi çözümü , bir mibzer ile gübre uygulamaktır . Bu sayede gübreyi eşit olarak dağıtıyoruz.

Sen gerektiğini çim-döllenme üzerinde kaçının . Aşırı beslenen çim, daha sık biçme gerektirir ve hastalığa karşı daha az dirençlidir. Kıştan sonra aşırı gübrelenmiş çim çekici görünümünü kaybeder ve incelir.

Çimleri gübrelemek için en iyi koşullar, çim bıçaklarının kuru ve toprağın hafif nemli olduğu zamandır.

Uyarı!

Islak iken çimenlerin kuru gübre ile gübrelenmesine izin verilmez. Nem, gübre granüllerinin saplara yapışmasına neden olarak gübreleme verimini düşürür. Çimleri güçlü güneş ışığı ve kuraklıkta da asla gübrelemiyoruz çünkü çimleri yakabilir. Çimleri yağmurdan hemen önce gübrelemek en iyisidir. Yağmur, gübreyi çim bıçaklarından iyice durulayacak ve gübrenin toprağa nüfuz etmesini kolaylaştıracaktır.

Çimleri ne ile gübrelemeli?

Çimlerin gübrelenmesi için, çim için mineral gübreler ve organik gübreler kullanıyoruz.

Çimenler için hazır mineral gübreler toz, granül veya sıvı formda mevcuttur. En iyi çözüm, çimin tüm yüzeyine eşit olarak yayılması kolay olan granül çim gübresini satın almaktır. En hızlı gübreleme etkisi, yaprak ve toprak etkileri üzerinde aynı anda çalışan sıvı çim gübreleri kullanılarak elde edilebilir.

Kısa veya uzun etkili gübreler seçebiliriz. Daha uygun bir çözüm, uzun etkili gübreler kullanmaktır, örneğin: Çimler "100 gün" veya Substral Osmocote için uzun etkili gübre hedefleyin. Bu gübreler yavaş yavaş çözülür ve toprağa nüfuz eder, böylece besinler bitkilere kademeli olarak dozlanır. Sonuç olarak daha az gübreleme yapıyoruz, sezonda 1-2 kez yeterli oluyor.

İlkbaharda , hızlı ve gür bir çim büyümesi sağlayan yüksek nitrojen içerikli bir çim gübresi uygulamak en iyisidir . Özel yaylı ve rejeneratif gübreler satışa sunulmuştur. Hedef, mikro besinler içeren yenileyici bir çim gübresidir.

çimleri gübrelemek

Çim için çeşitli gübreler. Fotoğraf Hedef

Çimlerin yaz gübrelemesi sadece hava uygun olduğunda gerçekleşir, ancak çimin uygun rengini korumak çok önemlidir. Yaz aylarında hızlı etkili evrensel azotlu gübreler kullanılır .

Bununla birlikte, sezon sonunda (Ağustos ayının ikinci yarısı), azot içeriği çok az olan veya hiç olmayan çimler için özel sonbahar gübreleri (örneğin sonbahar çimleri için hedef gübre ) seçiyoruz . Düşük nitrojen içeriği çim büyümesini uyarmaz ve yabani otların gelişimini sınırlar. Sonbahar gübreleri, çimlerin dona dayanımını olumlu yönde etkileyen, hastalıklara ve renk değişikliğine karşı direncini artıran, çim kök sisteminin gelişimini teşvik eden fosfor ve potasyum bakımından zengindir. Böylelikle çimin kışa daha iyi hazırlanmasını sağlar.

sonbahar gübreleriGüz gübreleri

Çok bileşenli mineral gübrelerin mevcut teklifini tamamlayan sonbahar gübreleri, bahçe mağazalarının raflarında giderek daha fazla görünmektedir. Belirli bitki gruplarına yönelik evrensel sonbahar gübreleri ve gübreleri mevcuttur. Sonbahar gübrelerini neyin ayırdığını, bileşiminin ne olduğunu, hangi sonbahar gübrelerinin en iyisi olduğunu ve uygulamalarının doğru zamanının ne olduğunu görün. Daha...

Bazı gübreler ayrıca çimenlerde yabani otların ve yosunların büyümesini sınırlayan (örn. Yosunlu çimler için hedef gübre), çimleri kalınlaştıran (çimleri kalınlaştıran alt gübreleme), bıçaklara yoğun yeşil bir gölge veren veya çimlerin büyümesini yavaşlatan bileşikler içerir (Çim için Substral 100 günlük gübre "Daha Az Biçme").

Dükkanlardan ve bahçe merkezlerinden satın alınan çimler için hazır gübre karışımlarını kullanırken , paketlerin üzerindeki bilgileri dikkatlice okuyun. Üreticiler kesin dozları ve gübreleme tarihlerini sağlar . Yüksek kaliteli çim gübresi satın aldıktan sonra, çeşitli türde çim gübreleri sunduğumuz mağazamızı ziyaret edin.

Ayrıca çimleri mineral gübreleme ile gübrelemenin tek başına yeterli olmadığını da unutmamalıyız . Kısa vadede mükemmel sonuçlar vermesine rağmen zamanla toprak yorulur ve gerekli organik maddelerden yoksun kalır.

Bu nedenle , çimleri gübrelemek için organik gübreler de gereklidir . Bunlara kompost, gübre (çim için yalnızca iyi kompostlanmış gübre kullanılabilir) ve bahçe turbası dahildir. Bu gübreler, tercihen bulutlu havalarda sabahın erken saatlerinde veya akşamları uygun şekilde topraklanmalı, eşit olarak dağıtılmalıdır. Bunları sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında en az 3 yılda bir kullanmaya değer.

Çimlerinizi organik olarak gübrelemenin birçok avantajı vardır. Toprakların fiziko-kimyasal özelliklerini ve su ilişkilerini iyileştirir ve çimi olumsuz iklim koşullarına karşı korur. Doğal organik gübreler aynı zamanda toprakta humus birikmesine de katkıda bulunur ve toprak mikroorganizmalarının faaliyetini uyarır. Bu, özellikle çok hafif ve çok verimli olmayan kumlu topraklarda bulunan çimler gübrelenirken önemlidir . Organik gübreler kullanıldığında, çimleri aşırı gübreleme riski yoktur, çünkü bitkilere gerekli makro ve mikro elementlerin dengeli bir dozunu sağlarlar ve bunlardan salınan mineral miktarı doğal süreçleri düzenler.

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı

MSc. Agnieszka Lach