Büyük çiçekli seyreltme - bakım, yetiştirme, üreme

Büyük çiçekli seyreltme ( Platycodon grandiflorus ), iklimimizle mükemmel bir şekilde başa çıkan, rockeries ve çiçek tarhları için güzel çiçek açan çok yıllıktır. Hem tam gelişmiş çan biçimli çiçeklerle hem de balonları andıran çiçek tomurcuklarıyla süslenmiştir ... balonlar! Geniş çiçekli dilatasyonun diğer avantajları nelerdir, yetiştiriciliğinde en önemli olan nedir, bahçe yatağında nasıl bir firma sağlanmalı ve dilatasyon nasıl çoğaltılmalıdır?

geniş çiçekli diseksiyon

Büyük çiçekli ikili çiçek açar yaz başından eylül ayına kadar

Bahçelerimize ortanca, kadife çiçeği, aster, floksa ve bahçe gülleri gibi tanınmış ve popüler süs bitkileri hakimdir. Kuşkusuz bir bahçe dekorasyonudur, ancak çok yaygın olmayan ve bahçemiz için mükemmel olan ve ilginç bir vurgu olabilen birçok ilginç ve güzel bitki de vardır. Böyle bir bitki açıkça büyüleyici Kępiaste çok yıllık - tabakalaşma sylvestris ( Platycodon grandiflorus ) ailesinin çan şeklindedir.

Büyük çiçekli seyreltme - özellikler

Büyük çiçekli tecavüz , Doğu Asya bölgelerinden geliyor. Boyu yaklaşık 40-80 cm olmakla birlikte 10-20 cm yüksekliğinde bodur çeşitleri de vardır. İklimimizde iyi başa çıkıyor ve çok yüksek gereksinimleri yok.

Çözünme , yazın başlarında çiçek açar ve Eylül ayına kadar (VII-IX) çiçek açar ve sürgünlerin tepelerinde güzel çanlar şeklinde çiçekler oluşturur. Çiçekleri 5-8 cm çapında olduğundan oldukça büyüktür. Çoğu zaman gök mavisi, mavi, soluk pembe ve beyaz renkte bulunur. Çiçekler bekar, ancak ilginç yarı çift alışkanlık ve dalgalı yaprakları olan çeşitleri de vardır.

Büyük çiçekli kaynatma tomurcukları da yeşil, şişen küçük balonlar oluşturdukları ve çiçek henüz geliştiği için ilginç görünüyor . Oldukça şekilli ve hemen boyut olarak açılır, dolayısıyla Lehçe adı - açıklık.

Bunu bildiğim iyi oldu! Bitkinin bir sonraki çiçek tomurcuklarını daha iyi bağlamasını sağladığından, çiçek açtıktan sonra kaynatma salkımını sistematik olarak gidermek iyidir. Bu prosedürü eldivenlerle yapmaya değer, çünkü hasar yerindeki bitki kalın, beyaz meyve suyu salgılar (karahindiba gibi). Seyreltme çiçekleri de vazoya uygundur.

Büyük çiçekli ayin oldukça yoğun bir alışkanlık alır , sürgünler yükselir ve sertleşir. Hafif mavimsi bir belirti, mızrak şeklinde veya tırtıklı kenarlı oval olan açık yeşil yapraklar.

geniş çiçekli diseksiyon

Çiçekler bekardır, ancak ilginç yarı-çift alışkanlık ve dalgalı yaprakları olan çeşitler de (fotoğraftaki gibi) vardır.

Rozar - bakım ve gereksinimler

Büyük çiçekli seyreltme hem güneşli hem de hafif gölgeli yerleri sever ve toplam gölgede iyi sonuç vermez. Platycodon , tercihen nötr bir pH ile zorunlu olarak geçirgen olan orta düzeyde toprak nemi gerektirir. Hafif kurumaya dayanacaktır, çünkü suyu depolayan etli bir kökü vardır, bu da kaynatma işleminin bakımını oldukça kolaylaştırır.

Büyük çiçekli çürüme için en tehlikeli olan, bitkinin basitçe çürüyebileceği aşırı nem ve ağır topraklardır . Rozar, bu işlem sırasında kolayca zarar görebilecek uzun bir kök oluşturduğu için ekimi pek sevmez. Bu nedenle, gelişim için bahçede doğru ve son yeri seçmek en iyisidir. İlkbaharın oldukça geç saatlerinde yerden çıkar, bu nedenle ilkbahar bakımı sırasında bitkiye zarar vermemeye dikkat edin (yeri sonbaharda işaretlemek en iyisidir).

Büyük çiçekli dilatasyonun zararlılar ve hastalıklar tarafından saldırıya uğraması olası değildir. Bazen sadece sümüklü böceklerle savaşmak gerekli olabilir.

geniş çiçekli diseksiyon

İnfüzyon tomurcukları, şişen küçük yeşil balonlar gibi ilginç görünüyor ve ancak o zaman çiçek gelişiyor.

Rozwar - yatakta ve balkonda yetiştirme

Büyük çiçekli jartiyer hangi şirkette indirimli olarak kendini en iyi şekilde gösterecek? İnce çekiciliği diğer çiçekler tarafından boğulacağından, güçlü renkler ve uzun bitkiler içeren çiçek tarhlarına dikmemelisiniz. Bununla birlikte, taş döşeli (cüce çeşitleri) veya çoğunlukla yeşil bitkilerin ekildiği bir yatakta harika görünecekler. Eşlik eden bitkilerin güçlü, yoğun çiçek renklerine sahip olmadığı ve gelişmeleri için substratta çok miktarda suya ihtiyaç duymadığı durumlarda da kullanılabilir. Kışın bitkinin yeşil kısımları ölür.

Balkonlarda veya teraslarda saksıları süslemek istiyorsak, muhtemelen kışın saklayamayacağız, bu yüzden bitkiyi sonbaharda sakince kışlayacağı yere ekeriz veya yıllık olarak muamele ederiz.

geniş çiçekli diseksiyon

Kaynatma yaprakları hafif mavimsi bir belirti ile açık yeşildir.

Büyük çiçekli seyreltme - üreme

Sonbaharda olgun tohum kapsüllerinden toplanan tohumlardan büyük çiçekli et suyu ekmeyi deneyebilirsiniz (tohumlar çok küçüktür). Tecavüz tohumlarının ekimi Mart'tan Mayıs'a kadar sıcak bir denetime kadar olan dönemde yapılır. Eylül ayında toprağa dikim. Ayrıca bahçecilik mağazalarında saksılarda hazır kaynatma fidanları satın alabilirsiniz .

Bunu bildiğim iyi oldu! Büyük çiçekli diseksiyon, uzun zamandır Doğu tıbbında kullanılan tıbbi bir bitkidir. Balgam söktürücü bir madde içerir.

Bahçede uzun yıllar gözlerimizi memnun edecek, kendisine iyi şartlarda güzel çiçeklerle karşılığını verecek bu güzel ve zarif bitkiyi şiddetle tavsiye ediyorum.

Katarzyna Józefowicz