Budama iğne yapraklılar. İğne yapraklılar nasıl ve ne zaman kesilir?

Güzel bir alışkanlık ve sağlıklı bitki büyümesi sürdürmek için kozalaklı ağaçların budanması gereklidir. Bununla birlikte, tüm iğne yapraklılar budama konusunda iyi değildir. İğne yapraklılar için doğru budama tarihi de çok önemlidir . Serbestçe büyüyen iğne yapraklı ağaçların ve çalıların budaması, kozalaklı ağaçlardan yapılmış bir çitin budamasından biraz farklı yapılır . Bahçenizdeki iğne yapraklıları güzel ve sağlıklı hale getirecek olan kozalaklıları nasıl ve ne zaman budanacağınızın tüm sırlarını öğrenin !

kozalaklı budama

Budama iğne yapraklılar

İğne yapraklıları ne zaman budamak gerekir?

Temelde kesilemeyen kozalaklı ağaç yoktur. Gerçek şu ki, bazı iğne yapraklı bitkiler bu prosedürü daha iyi tolere ederken, diğerleri bunu yapmaz. Bazı durumlarda, kozalaklı ağaçların budanması gelişimin doğru aşamasında yapılmazsa, yarardan çok zarar verir.

İğne yapraklıları budamak için temel terim , özellikle Mayıs ve Nisan olmak üzere bahar dönemidir. Bu budama işlemi sırasında dondan zarar görmüş sürgünleri kesin ve dalları oluşturmak için budayın. Kozalaklı ağaçların yılda birkaç kez düzenli olarak budaması, çitlerde ve sözde topiaryaya dayalı toplar, piramitler veya hayvan figürleri gibi yapay formlar.

Uyarı! Kozalaklı budama aletleri kaliteli, keskin olmalı ve daima dezenfektan sıvıyla temizlenmelidir. Bu, özellikle semptomları olan bitkileri budarken önemlidir. Kesici aletlerin dezenfekte edilmesi, hastalıkların diğer bitkilere bulaşma riskini azaltır.

İğne yapraklı bir çitin kırpılması

Oluşan kozalaklı çitleri, bitki örtüsü başlamadan önce ilkbaharda veya büyümenin bitiminden sonra Ağustos ayında kesin. Çit kozalaklı ağaçların ilk budaması ekim yılında yapılır. Dikimden sonra çitin duvarlarını hizalayın. İlerleyen yıllarda yıllık büyüme süresinin% 20-30'unu kaldırıyoruz. Genç kozalaklı ağaçlardan yapılmış bir çitle uğraşıyorsak, onu iki kez kesin - ilkbaharda ve yaz sonunda. Daha eski çitler, doğru şekilde saklanırsa, yaz sonunda yalnızca bir kez kesilir.

Hatırlamak! Bir kozalaklı çitleri asla sonbaharın sonlarında budamayın, çünkü budama yaralarının kıştan önce iyileşmesi gerekir.

Mazı nasıl ve ne zaman kesilirMazı nasıl ve ne zaman kesilir

Bazı mazılar yavaş büyür ve budama gerektirmeden alışkanlıklarını sürdürürken, diğerleri düzenli budama gerektirir. Hangi mazıların budamaya ihtiyacı olduğunu, büyümelerini en iyi etkileyen zamanı seçmek için mazıları ne zaman budamanız gerektiğini, yoğun, güzel tutmak için mazıların nasıl kesileceğini ve düzgün bir ağaç sırası elde etmek için bir çit için mazıların nasıl kesileceğini görün. Daha...

İğne yapraklı çalıları budama

Budamayı iyi tolere eden iğne yapraklı çalılar arasında mazı, selvi ağaçları, ardıçlar ve porsuklar bulunur. Bazı iğne yapraklılar için, alışkanlıklarını sürdürmek veya dekoratif özelliklerini tam olarak sergilemek için budama bile gereklidir.

Erken ilkbaharda, sürünen iğne yapraklıları kesin . Üzerlerinde uygun sürgünler gördüğümüzde, kesilmeleri gerekir. Bu sayede bitkinin yoğunluğunu artıracak ve aşırı büyümesini engelleyeceğiz.

Budamayı iyi tolere eden iğne yapraklı bir çalı, dağ çamıdır (dağ çamı). Son 2-3 yıldaki tüm büyüme, bitkilerin büyümesini ve görünümünü etkilemeden dağ çamı çalılarından çıkarılabilir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Kanadalı Noel ağacı çeşidi 'Gentsch white', düzenli olarak kesilmediğinde zamanla benekli lekelerini kaybeder. Her yıl budanan bezelye selvi 'Squarrosa intermedia', gümüş-mavi bir yastığa benzeyen yoğun bir çalı oluşturur ve kesilmeden bırakıldığında gevşek bir çalı olur.

Budama iğne yapraklılar

Ladin ve köknar ağaçları, budamayı iyi tolere eden kozalaklı ağaçların yanı sıra Çin metasequin gibi egzotik türlerdir. Solmuş, donmuş veya hasta sürgünleri kesmek gerekmedikçe genellikle köknarları kesmek gerekli değildir.

Kozalaklı budama, esas olarak bir tepenin kırpılması veya tepelerden birinin çıkarılması anlamına gelir. Kozalaklı ağaçların genellikle bir ana ekseni vardır, ancak bazen ağaçların iki apikal sürgünleri vardır. O zaman zayıf apikal çekimi çıkarmaya değer. İğne yapraklıları budamanın en iyi zamanı bahardır . Ağacın tepesini düzelttikten sonra, ek yan dallar kesilerek ağaç yukarı doğru daraltılmalıdır. İlerleyen yıllarda ağaç güzel bir şekle gelene kadar yan dallar biraz daha budanmalıdır.

Mazı bir spiral şeklinde kırpılıyor.  Güzel bir kozalağa doğru adım adım!Mazı bir spiral şeklinde kırpılıyor. Güzel bir kozalağa doğru adım adım!

Mazı bir spiral şeklinde kırpmak moda oldu ve hayal ürünü bir şekilde kesilmiş ağaçlar ve çalılar bahçelerimizi giderek daha fazla süslüyor. Bu nedenle, çekici bir görünüme sahip bir mazı oluşturmak için nasıl bir kesim yapılacağını öneriyoruz. Mazı'yı spiral şeklinde kesmek için bu basit talimat, size adım adım yol gösterecektir. Daha...

Çamlar, kesilmesi ve şekillendirilmesi en zor olarak kabul edilir. Bu iğne yapraklılar söz konusu olduğunda , budama kesinlikle tanımlanmış bir aşamada yapılmalıdır. "mumlar". Bu aşama sürgünler tomurcuklardan filizlendiğinde ve iğneler kılıflardan çıkmaya başladığında ortaya çıkar. Temmuz ayında düşüyor. Kesimin yoğunluğunu mum uzunluğuna göre düzenliyoruz. Kozalaklıları ne kadar çok kesersek, sürgünlerin kısalması o kadar güçlü olacaktır. Öte yandan, bahçede yavaş büyüyen bir çam çeşidimiz varsa, ilkbaharda genç büyümeleri keserek daha kompakt bir örnek oluştururuz.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs