Yabani sarımsak - kullanım, yetiştirme, ne zaman hasat edilir

Yabani sarımsak , bakterisit etkisi olan ve dolaşım ve sindirim sistemi üzerinde faydalı bir etkisi olan değerli bir bitkisel hammaddedir. Yabani sarımsak , mutfakta baharat olarak ve birçok yemeğin yanında kullanılır. Onunla başka neler yapabileceğinizi , bahçede ve bir tencerede yabani sarımsağı nasıl yetiştirebileceğinizi ve yapraklarını olabildiğince lezzetli hale getirmek için yabani sarımsağı ne zaman hasat edebileceğinizi görün. İşte yabani sarımsağın tüm sırları!

yaban sarımsağı

Yaban sarımsağı

Yabani sarımsak - uygulama

Yabani sarımsak ( Allium ursinum ), yer altı soğanı üreten kısa ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Ayıların inceliği ve dolayısıyla bu bitkinin adıdır. Yabani sarımsak 20-50 cm boyunda büyür, vadideki zambakınkine benzer yeşil yapraklar üretir, Nisan'dan Mayıs'a kadar beyaz çiçek açar. Vahşi doğada, Avrupa ve Asya'nın nemli ormanlarında görülür. Polonya'da yabani sarımsak oldukça nadirdir ve 2004'ten beri kısmi tür koruması altındadır. Yenilebilir bir bitki olarak yabani sarımsak, yemeklerde ve bitkisel hammadde olarak kullanılmıştır. Yabani sarımsağın o kadar çok kullanımı vardır ki, bütün kitaplar bile bu bitkiye adanmıştır, örneğin: " Yabani sarımsak - lezzetli, ucuz, sağlıklı"Yazan Claudia Boss-Teichmann.

Yabani sarımsağın tıbbi özellikleri, sıradan sarımsağa benzer. Ancak sindirimi daha kolaydır ve karaciğere çok fazla yük oluşturmaz. Yabani sarımsak yaprakları yenildiğinde ağızda tatsız bir sarımsak tadı bırakmaz . Bu avantajlara ek olarak, ayı sarımsağının , sıradan sarımsağa kıyasla daha fazla (ve birkaç kat daha fazla) kükürt bileşiği içerdiğini de belirtmekte fayda var . Bu bileşikler, kardiyovasküler ve sindirim sistemleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ayrıca sindirim sistemindeki bu tür şiddetli mikozların suçluları olan virüsler, bakteriler ve maya Candida albicans ile savaşmaya yardımcı olur . Yabani sarımsak ayrıca kurt kurtları, yuvarlak kurtlar ve tenyalar gibi sindirim sistemi parazitlerine karşı da kullanılabilir.

Yabani sarımsakta bulunan yukarıda belirtilen kükürt bileşiklerinin bir yandan vücudu serbest radikallere karşı koruduğu, diğer yandan da kanser hücrelerine karşı savaşmak için bağışıklık sistemini uyardığı bulundu. Bu nedenle, yabani sarımsağın invazif olmayan bir kanser tedavisi yöntemi olarak (beyin kanseri türlerinden biri olan glioblastoma dahil) kullanımı üzerine araştırmalar yapılmaktadır . Şimdilik, yabani sarımsak yemenin kanser riskini azaltmanın bir yolu olduğunu varsayabiliriz.

Yabani sarımsağın güçlü bakterisit etkisi , üst solunum yollarını tedavi ederken yararlanmaya değer. Bakterileri öldürmenin yanı sıra bronşlarda mukus salgılanmasını da uyarır. Yabani sarımsak ayrıca ateroskleroz tedavisinde, hipertansiyon ve kalp hastalıklarının tedavisinde ve sindirimi teşvik etmek için kullanılmaktadır. Düzenli olarak taze yabani sarımsak yaprağı tüketimi kilo vermeyi destekler . Yabani sarımsak aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur!

yaban sarımsağı

Yabani sarımsak hasadı

Fotoğraf Pixabay.com

Yabani sarımsak da mutfakta birçok yemeğin yanında kullanılır. Taze yabani sarımsak yaprakları salataları, sandviçleri, sosları ve sosları baharatlamak için uygundur. Haşlama yapılmamalı, çünkü o zaman lezzetlerini kaybederler. Ancak zeytinyağında marine edilebilir veya tuzda muhafaza edilebilir.

Tavsiye etmeye değer yabani sarımsaklı pesto sosu için çok kolay bir tariftir . Bunun için 3 basit malzeme yeterlidir: 5 demet yabani sarımsak yaprağı, 100 ml zeytinyağı, tuz. Sarımsak yaprakları yıkanmalı, süzülmeli ve çok ince doğranmış olmalıdır. Sonra tuz ve zeytinyağı ile ovup kavanoza koyup kapatıyoruz. Buzdolabında birkaç aya kadar saklanabilir. Bu, yabani sarımsağı yaprakları toplandıktan çok sonra tüketmemizi sağlayacaktır.

Bununla birlikte, yabani sarımsak yapraklarını kurutmaya değmez , çünkü birçok özelliğini kaybederler. Onları hasat mevsimi dışında yemek istiyorsak, dondurmak çok daha iyidir.

Uyarı!

Yabani sarımsak, bu türü koruma ihtiyacı ve vadinin zehirli mayıs zambağı veya sonbahar kış mevsimi ile ölümcül bir hata yapma ihtimali nedeniyle doğal ortamdan elde edilmemelidir. Bu nedenle, kendi bahçenizde yabani sarımsak yetiştirmenizi tavsiye ederim.

Bahçede ayı sarımsağı hem sebzeli yataklara hem de ampullü dekoratif yataklara ekilebilir. Sarımsak kokusunun pek çok rahatsız edici bitki zararlısını kovduğu gerçeğinden yararlanmaya değer. Burada tartışılan hem yaygın sarımsak, süs sarımsağı hem de ayı sarımsağı, benleri ve tarla farelerini uzaklaştırmak için harika bitkilerdir.

Yabani sarımsak - bahçede büyüyor

Bahçede yabani sarımsak yetiştirmek, yarı gölgeli veya gölgeli bir pozisyon (tercihen yaprak döken ağaçların altında) ve humus, iyi drene edilmiş, verimli ve hafif asidik reaksiyonla sürekli hafif nemli toprak gerektirir. Yabani sarımsak , özellikle ilkbaharda sulama gerektirir . Yaz aylarında, çiçek açtıktan sonra bitki yavaş yavaş ölür ve kaybolur. O zaman sulama artık gerekli değildir. Her bahar toprağı kompostla zenginleştirmeye değer. Yabani sarımsak, toprak çok nemli olmadığı sürece kış uykusuna yatar (kışın aşırı nemli toprak, ampullerin çürümesine katkıda bulunur).

yaban sarımsağı

Yabani sarımsak - arsa üzerinde yetiştirme

Fotoğraf Elżbieta M, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Yabani sarımsak, ince çakıl hacminin 1 / 3'ü eklenerek çiçekler için normal toprakla doldurulmuş saksılara da ekilebilir (toprağın bu şekilde gevşemesi, sarımsak ampullerinin çürümesini önler). Yabani sarımsaklı tencere en iyi şekilde kuzey tarafındaki pencere kenarına yerleştirilir. Toprağı sürekli hafif nemli tutmak için sularız, ancak sulamalar arasında 1-2 cm'lik üst tabakanın hafifçe kurumasına izin verin. Her iki haftada bir, sulama suyuna küçük bir doz sıvı gübre eklemeye değer.

Sonbaharda tohum ekerek yabani sarımsak yetiştirmeye başlayabilirsiniz . Bununla birlikte, tohumlar uzun bir tabakalaşma süresi gerektirdiğinden ve hızlı bir şekilde çimlenme yeteneklerini kaybettiğinden, bu yöntem oldukça güvenilmezdir. Karar verirsek, hermetik olarak paketlenmiş en kaliteli yabani sarımsak tohumlarını seçmeye değer. Hermetik paketleme, bu tohumların uzun ekim stabilitesi ve yüksek çimlenme kapasitesi sağlar.

Yabani sarımsak soğanları yazın sonunda veya sonbaharın başında dikmek , başarılı bir ekim şansı verir . Eylül ayından Ekim ayının başına kadar yabani sarımsak ekmek için harika bir zamandır . Bu nedenle, onu tipik kış sarımsağından biraz daha erken ekiyoruz (kış tarımı için yaygın sarımsak, Ekim ayının ikinci yarısına kadar ekilmez).

Sonraki yıllarda, bitki öldüğünde ve uyku durumuna girdiğinde, nodal ampuller ana ampullerden ayrılır ve böylece ayı sarımsak kopya sayısı artar .

yaban sarımsağı

Bitki çiçek açmadan önce genç yabani sarımsak yaprakları hasat edilir.

Fotoğraf Pixabay.com

Yabani sarımsak ne zaman toplanır?

Yabani sarımsak yaprakları Mart'tan Nisan'a kadar hasat edilir . En lezzetli ve değerli olanı 10-12 cm uzunluğunda genç yapraklardır. Daha sonra sarımsak çiçek açmaya başladığında yapraklar tatsız, ipeksi hale gelir ve sağlık yararlarının çoğunu kaybeder.

Yabani sarımsak yapraklarını, ampullere zarar vermemek için keskin bir budayıcı veya normal makasla kesin . Ayrıca, gelişmeye ve çiçek açmaya devam edebilmesi için her bitkinin üzerine birkaç genç yaprak bırakmaya değer. Bu sayede bitki tüm gelişim döngüsünden geçecek ve yaz aylarında yabani sarımsakların çoğalması için yeni soğanlar elde edebileceğiz .