Armut pası - mücadele, püskürtme, önleme

Armut pası , armut ağaçlarını giderek daha fazla etkileyen bir hastalıktır. Esas olarak armut yapraklarına zarar verir, ancak meyveye de saldırabilir. Bahçemizde her yıl armut pası oluşması durumunda armut pası ile mücadele için önlemler alınmalıdır . Bu hastalığın önlenmesinin neye benzediğini ve bu armut hastalığının neden olduğu kayıpları en aza indirmek için armut pasına karşı ne tür bir ilaçlama yapılması gerektiğini görün.

Uyarı!

Bu makalede, size artık durdurulan Score 250 EC yerine armut pası için ne kullanmanız gerektiğini anlatacağız . İşte 2020 için mevcut önlemler. Ayrıca armut pası ile ekolojik olarak kimyasal kullanılmadan mücadele etmenin bir yolunu da ortaya koyuyoruz . Dikkatlice okuyun ve armut pasından korkmayacaksınız :-)

Armut pası

Armut pası

Fotoğraf ogi, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Armut pası - belirtiler

Armut pasının ilk belirtileri ilkbaharda genç armut yapraklarında görülür. Mayıs ayından itibaren armut yapraklarının tepesinde küçük turuncu-sarı lekeler görebilirsiniz. Zamanla lekelerin yüzeyleri boyut olarak büyür ve parlak turuncu büyüme şeklini alır. Bu yerlerde yapraklar kalınlaşır ve sertleşir. Büyümelerin içi süngerimsi. Yaz aylarında yaprakların alt kısımlarında konik sarı spor kümeleri oluşur. Enfekte yapraklar ağaçlardan erken düşer.

Armut pasının belirtileri, çok daha seyrek olmakla birlikte, meyvelerde, yaprak saplarında ve sürgünlerde de görülür. Turuncu, kabarık ve sert noktalar olarak görünürler. Enfekte olan meyveler çoğunlukla yere düşer ve ağaçta kalanlar tüketime uygun değildir.

Konferans armutKonferans armut ağacı - yetiştirme, dikim, budama, hastalıklar

Konferans armut ağacı erken meyve veren bir armut çeşididir, bol miktarda verir ve hastalıklara karşı çok duyarlı değildir (ne yazık ki armut pasına karşı hassastır). Konferansta armut ağaçlarının arsada nasıl yetiştirildiğini, genç armutların nasıl ekileceğini ve yıllık olarak nasıl kesileceğini görün. Daha...

Armut pası - önleme

Armut pasını önlemek, öncelikle bu hastalığa neden olan patojenin ara konağı olan armutların yanına sabin ardıç dikmekten kaçınmaktır. Ne yazık ki, arsa bahçelerinde, süs bitkileri dikimlerinin artan popülaritesi nedeniyle yapmak zordur. Ardıçlardan esen rüzgâr nedeniyle aktarılan mantar sporları birkaç yüz metre hatta birkaç kilometre yol kat edebilir. Ardıçları bu kadar geniş bir arsa alanından çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle armut pası, çoğunlukla amatör mahsullerde arsa ve ev bahçelerinde gelişir . Armut ağaçlarını sorunsuz bir şekilde yetiştirmek istiyorsak, kendi bahçemizden ardıçları çıkarmaya veya ardıç paslarını kontrol etmeye değer.

Ardıçlarda pas, topaklar ve portakal , jöle benzeri büyüme veya sürgünden dışarı çıkan dil benzeri özellikler şeklinde görünür. Saprol Hobby veya Scorpion 325 SC gibi iğne yapraklılarda pasla mücadele etmek için enfekte ardıç filizleri lezyonun altından kesilmeli ve tüm bitkilere mantar ilaçları püskürtülmelidir. Komşulardan da ardıç yetiştirmekten kaçınmalarını veya en azından paslanma açısından kontrol etmelerini istemeye değer. Ardıçlarda pasla mücadele , hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da , armut pası riskini kesinlikle azaltacaktır .

Uyarı! Bahçede dikim için armut pasına dayanıklı olan veya çok hassas olmayan armut çeşitlerini seçin. Nadiren pastan etkilenen armut ağaçları şu çeşitleri içerir: Parisli, Bera Hardy, Lukasówka. Ancak bu hastalığa en duyarlı çeşitlerin yetiştirilmesinden kaçınılmalıdır. Paslanmaya eğilimli en popüler ve en sık dikilen armut ağacı çeşitleri, Bonkreta Williams ve ne yazık ki aynı zamanda Favorite (Klapsa) 'dır.

Armut pası - püskürtme, mücadele

Armut pasına karşı püskürtme , pembe tomurcuk aşamasından çiçeklenme sonuna kadar (yapraklar düştükten sonra 30 güne kadar) gerçekleştirilir. 10-14 gün aralıklarla yapılmalıdır. Skor 250 EC, armut pasına karşı en etkili olanıydı ve bir zamanlar amatör yetiştirme için tavsiye edilmişti. Bununla birlikte, armut kabuğuna neden olan mantarın bu preparasyonuna direnç geliştirme olasılığı nedeniyle, sadece 12 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda etkili olduğu ve sezonda ikiden fazla kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Armut pası

Armut pası

Fotoğraf Pixabay.com

Maalesef Score 250 SC amatör kullanımdan çekildi ve yalnızca ticari mahsullerde profesyonel kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bu nedenle şu soru ortaya çıktı: Evde ve arsa bahçelerinde armut pasına karşı Score 250 EC yerine ne kullanılır ?

Rehberimizin editörleri, bahçıvanların ve amatör bahçıvanların Miedzian 50 WP veya Topsin M 500 SC gibi diğer mevcut kaynakların yeterince etkili olmadığından şikayet ettikleri birçok e-posta alıyor. Armut pası ile etkin bir şekilde mücadele imkanı ile ilgili sorularınıza cevaben, mevcut hukuki durumda özellikle Magnicur Gold'u tavsiye ediyoruz (100 m2 alana püskürtmeye yetecek 5-7,5 litre suda çözülmüş 1,5 gr miktarında kullanılır). Şu anda amatör mahsullerde armut pası ile mücadele için tek hazırlıktır .

Magnicur Altın

Ancak Magnicur Gold'un sezonda iki defadan fazla kullanılamaması sorunu ile baş başa kalıyoruz . Ve bu, armut ağaçlarını pastan korumak için çoğu zaman yeterli değildir. Bu soruna bir çözüm ararken, yetiştiricilerime nasıl olduklarını sordum çünkü ticari mahkemelerde armut pası sorunu pratikte mevcut değil.

Cevap oldukça netti - ticari bahçelerde, bitkileri paslanmaya karşı koruyan kabuklara karşı çok sayıda armut ilaçlaması yapılır. Bu nedenle, ev ve arsa bahçelerinde, ayrıca kabuk püskürtmeyi de öneririm . Bu amaçla amatör kullanıma izin verilen oldukça etkili preparat Mythos 300 SC'yi kullanabiliriz.

Yukarıda belirtilen preparatlara bir alternatif , armut pası üzerine doğal preparatlarla ekolojik püskürtme olabilir .

Armut pasının ekolojik kontrolünde faydalıdır :

  • At kuyruğu kaynatma - 200 gr kuru at kuyruğu otu (veya 1 kg taze) 10 litre su dökün. 24 saat sonra kaynatın ve 30 dakika kısık ateşte tutun. Soğuduktan sonra süzün. Armut pasını püskürtmeden önce, at kuyruğu kaynatma 1: 4 miktarında suyla seyreltilmelidir.
  • Soğan kaynatma - 75 gr soğan (veya sadece 500 gr soğan kabuğu) 10 litre suya koyun ve 30 dakika pişirin. Soğuduktan sonra seyreltmeden kullanın.
  • Sarımsak kaynatma - 75 gr ezilmiş sarımsak karanfil 10 litre sıcak su dökün ve 30 dakika kapalı bırakın. Seyreltmeden kullanıyoruz.

Gördüğünüz gibi hem soğan hem de sarımsak suyunu çok hızlı ve basit bir şekilde hazırlayabiliyoruz ve bu sebzeler genellikle evlerimizde elinizin altında. Bu yüzden armut pası için bu basit çareyi şiddetle tavsiye ediyorum!

Unutmayın püskürtme ekolojik armut pas etkili olabilmesi için , büyüme mevsimi başından itibaren 7-14 gün aralıklarla düzenli olarak yapılmalıdır. Armut pası belirtileri ortaya çıkmadan önce bunları önleyici olarak kullanalım. Yukarıda belirtilen kaynatma maddelerini püskürterek armut pasını durdurmayı başaramasak bile, bunları kimyasallarla dönüşümlü olarak kullanmaya değer. Bu sayede gerekli kimyasal ilaçlama sayısını azaltabilir, armut ağaçlarına armut pasının istilasına karşı kalıcı koruma sağlayabiliriz.

Aşağıdakilere dayanarak hazırlanmıştır: M. Grabowski, Meyve ağaçları hastalıkları , Wydawnictwo Plant Press, Kraków 2006, s. 93-95 ve bitki koruma ürünleri etiketi.