Rudbeckia - çeşitleri ve yetiştirme

Rudbeckia, her yıl muhteşem büyümesi ve çiçek rengiyle bizi memnun eden en ünlü bitkilerden biridir. Rudbeckia büyük ve güzel bitkilerdir, bu yüzden onlardan kayıtsız olarak geçmek imkansızdır. Hem yatak bitkileri hem de vazo için uygundurlar, gerçekten yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bununla birlikte, bahçeye rudbeckia ekmeden önce, gerçekten çok sayıda olan rudbeckia çeşitlerinin yanı sıra gereksinimlerini de tanımaya değer.

Rudbeckia

Parlak Rudbeckia 'Goldstrum', Eylül ayına kadar çiçek açan çok yıllık bir bitkidir. 12 cm çapa kadar geniş çiçek sepetleri vardır.

Rudbeckia - özellikleri

Rudbeckia ( Rudbeckia ) - Bu cins, Kuzey Amerika'ya özgü 30-40 tür içerir, ancak değişken yaşam sürelerine sahip yalnızca birkaç tür bahçelerimize göç etti.

Rudbeckia veya Ekinezya , kışa dayanıklı yıllıklar, iki yıllıklar veya çok yıllık otsu bitkilerdir. Son derece canlı çiçek renklerine sahiptirler. Çiçekler, canlı renkli bağ çiçeklerinin yanı sıra çiçeğin ortasında yoğunlaşan koyu renkli borulu çiçeklerden oluşan karakteristik sepetlerdir (çiçeğin karakteristik karanlık merkezini oluşturan boru şeklindeki çiçeklerdir). Çiçekler oldukça geç görünür, ancak çok büyük ve çokturlar. Bu bitkiler 60-90 cm'ye kadar büyür.

Büyüyen Rudbeckia

Rudbeckia cinsine ait bitkiler talep etmiyor. Güneşli, açık yerleri severler, geçirgen toprakların çoğunu tolere ederler, yazın kurumazlar. Rüzgar veya şiddetli yağmura maruz kaldıklarında kırılabilecekleri için uzun bitkiler kazıklanmalıdır.

Uyarı! Tüm rudbeckia salyangozlardan korunmalıdır!

Rudbeckia

Rudbeckia, arılar ve kelebekler tarafından sevilen ballı bitkilerdir

Rudbeckia yetiştirmek zor değil. Çok yıllık bitkiler ilkbaharın başlarında veya sonbaharın sonlarında dikilmelidir. Çiçeklenme süresini uzatmak için solmuş çiçekleri düzenli olarak çıkarın. Sonbaharın sonunda, uzun ömürlü bitkiler yerden yaklaşık 15-20 cm yukarıda kesilmelidir. Rudbeckia yetiştirmenin avantajı, çoğunlukla tohumlardan olmak üzere kolay üremedir. Bununla birlikte, şu anda, fidanlıklarda yetiştirilmiş örnekleri satın alabilirsiniz, bu da rudbeckia'nın ekimini önemli ölçüde hızlandırır. Rudbeckia'nın türüne veya çeşidine bağlı olarak bitkileri 30-60 cm aralıklarla kalıcı olarak ekiyoruz . Rudbeckia'yı kümeleri bölerek de çoğaltabilirsiniz, prosedür ilkbaharda gerçekleştirilir. Bitkinin köklerine zarar vermemeye dikkat edin.

Merak! Kırmızı biberi bir vazoya keserseniz, sürgünlerinin uçlarını suya koymadan önce yarım dakika kaynar suya batırmaya değer.

Rudbeckia - türler ve çeşitleri

Kolay yetiştirilmeleri ve güzel sonuçlarından dolayı, Rudbeckia gerçekten popüler hale geldi, bu nedenle yetiştiriciler kendi türlerinin ve çeşitlerinin çoğunu elde ettiler. İşte bunlardan en popülerleri:

Rudbeckia mor Rudbeckia purpurea

Bu bitkinin bir diğer adı da Ekinezya'dır ( ekinezya purpurea ). Sert gövdeli uzun bir bitkidir, bu yüzden onu kazıklamak zorunda değilsiniz. Bu tür için alışılmadık bir çiçek rengine sahiptir çünkü koyu mordur. Mor rudbeckia , çok çeşitli kullanımlara sahip çok yıllık bir bitkidir, çiçek tarhlarına ekilebilir veya vazolara kesilebilir. Zaten yetiştirilmiş veya tohumlardan ekilmiş bir kapta satın alınabilir. Mor rudbeckia'yı Mayıs veya Haziran aylarında ekiyoruz. Güneşli pozisyonları tercih ediyor. Donmaya ve ayrıca tüm zararlı ve patojen saldırılarına karşı çok dayanıklıdır. Mor rudbeckia'nın bir bal bitkisi olduğunu bilmeye değer.

Ekinezya purpurea - yetiştirme, uygulama, özelliklerEkinezya purpurea - yetiştirme, uygulama, özellikler

Ekinezya, Asteraceae familyasına ait bir bitki cinsidir. Kuzey Amerika'dan 9 tür içerir. Ekinezya purpurea ( Ekinezya purpurea ) , bahçe severler tarafından en iyi bilinendir . Bu bitkiye neden ilgi duymanız gerektiğini, kullanımlarını ve özelliklerini ve bahçede Ekinezya yetiştirmek neye benzediğini görün. Daha...

Rudbeckia kıllı Rudbeckia hirta

Sert kıllarla kaplı sert ve kalın gövdelere sahiptir. 10 cm uzunluğunda, mızrak şeklinde, kaba dişli ve sapları gibi tüylü bırakır. Çiçekler altın sarısı renktedir, çiçek tarhlarında çok güzel görünürler. 80 cm yüksekliğe kadar büyür. Birçok ilginç çeşidi mevcuttur.

Rudbeckia kıllı 'Goldilocks'

Yıllık bir bitki, en popüler ve güzel rudbeckia çeşitlerinden biridir. 8 cm genişliğe kadar güzel, altın çiçekleri vardır. Yaz ortasından sonbaharın sonlarına kadar çiçek açar. Tek bir bitki 60 cm yüksekliğinde ve 30 cm genişliğindedir.

Rudbeckia kıllı 'Rustik Cüceler'

Bu rudbeckia çeşidinin çiçekleri 15 cm'dir!

Rudbeckia kıllı 'Kedi Gözü'

Rudbeckia'nın en yeni çeşitlerinden biri, yeşil merkezli sarı çiçekleri vardır.

Rudbeckia kıllı 'Toto' veya 'Becky'

Düşük rudbeckia, 25-40 cm, ancak çapı 10 cm'ye kadar olan büyük çiçekleri vardır.

Rudbeckia kıllı 'Sonora' ve 'Marmelat'

Bunlar orta boylu tüylü rudbeckia çeşitleridir.

Rudbeckia bicolor Rudbeckia hirta var. Pulcherrima

Tek yıllık bir bitkidir, 1 m boyuna kadar büyür. Tüylü bir rudbeckia haçıdır, bu nedenle gövdeler ve yapraklar tüylüdür. Çiçekler son derece güzel, içi siyah, içi koyu turuncu, dışı sarı. İndirimlerde güzel görünüyor. En güneşli konum, o zaman daha bol çiçek açar. Tohumlar Mayıs ayında kalıcı olarak ekilebilir. İki renkli rudbeckia son derece dekoratif bir bitkidir ve yetiştirilmesi kolaydır, bu nedenle koleksiyonunuzu bu türle genişletmeye değer.

Rudbeckia parlak 'Goldstrum' Rudbeckia fulgida

Çok yıllıktır. Temmuz-Eylül arası bol ve uzun çiçek açar. Çiçekler altın sarısı, dallı sürgünler. Geniş ve kompakt bir yığın oluşturur. Parlak rudbeckia, orta nemli, tınlı ve verimli topraklarla güneşli bir konumu tercih eder.

Rudbeckia çıplak 'Plena' Rudbeckia laciniata

Çok uzun ömürlü, 160-200 cm. Bir dizi güzel, dolgun ve sarı çiçekler üretiyorum, VIII-IX. Çıplak rudbeckia, yüksek büyümesi nedeniyle bazen destek gerektirir. Gübre vermeyi unutmayın. Uyarı! Sürgünlerin daha sert olması için haziran ortasında yarıya kadar kesin. Sonbaharda, tabanda kırpıyoruz. İlkbaharda kümeyi bölerek çoğaltmak en iyisidir. Güneşli bir konumu tercih ediyor.

Trójklapowa Rudbeckia Rudbeckia triloba

Bir yıllık, güzel çiçek açan Rudbeckia. Siyah dışbükey merkezli sarı-turuncu çiçekler, Temmuz-Eylül. 100-140 cm yüksekliğe kadar büyür bu nedenle bazen destek gerektirir.

Katarzyna Matuszak