Kompost - nedir, nasıl yapılır, uygulama

Yıl boyunca, kompost için başarıyla kullanılabilecek çok sayıda bitki atığı arsa üzerinde toplanır . Kompostlama sayesinde bitki artıklarını atma veya yakma ihtiyacını ortadan kaldıracak ve neredeyse bedavaya toprağı organik maddelerle zenginleştiren çok değerli bir gübre elde edeceğiz. Bkz kompost nasıl ve ne bahçe atıkları kompost için uygundur, arasındaki fark nedir bir yığın kompost ve bir kompost gübreye Eğer kompost olgunlaştığında olduğunu biliyoruz ve ne zaman, kompost kullanımı bahçesinde.

organik gübre

Kompost, zengin bir organik madde kaynağıdır ve aynı zamanda toprak gübrelemesi için en ucuz malzemedir, çünkü onu bitki artıklarından kendimiz elde edebiliriz.

Kompost nedir?

Bahçelerimizde kullandığımız kompost , ağırlıklı olarak bitki atıklarından elde edilen organik bir gübredir. Bitki artıklarının mikroorganizmalar tarafından aerobik ayrıştırılması sonucu oluşur, yani kompost yığınlarında veya kompostlarda kompostlama sürecinde. Bahçede kullanılan kompost, toprağı humusla zenginleştirir, toprağı havadar ve dolgun hale getirir. Zengin bir organik madde kaynağıdır ve aynı zamanda toprak gübrelemesi için en ucuz malzemedir. Mineral gübreler ve gübrenin aksine, kompost aşırı gübreleme veya çevre kirliliği riski oluşturmaz. Amatör mahsullerde arazilerde, ev bahçelerinde ve organik tarımda kompost kullanımı tavsiye edilir.

Kompostlama yöntemleri veya nasıl kompost yapılır

Bir arsa üzerinde kendi kompostumuzu üretmeye karar verirken, seçim yapabileceğimiz iki temel yöntemimiz var:

1) bir yığın halinde kompostlama,

2) bir kompost makinesinde kompostlama.

Bir yığın halinde kompost yapmak biraz daha kolaydır ve bizi bir kompost yapmaya veya satın almaya zorlamaz, bu sayede gübre materyali elde etme maliyetlerini de düşürüyoruz.

Öte yandan, bir yığından kompost elde etmek oldukça uzun zaman alır (genellikle yaklaşık 1,5 yıl) ve yığının kendisi, özellikle küçük bir ev bahçesinde estetik açıdan hoş görünmez. Bu nedenle, kendiniz bir ahşap kompost yapmaya veya hazır bir plastik kompost kabı satın almaya değer.

Kompost makinelerinin avantajları daha estetik olması, kompostu düzenli bir biçimde tutması ve rüzgara ve güneş ışınlarının kurumasına karşı korumadır. Sözde termokomposterler. Çoğunlukla plastikten yapılırlar, kalın duvarlardan elde edilen kompostun ısı yalıtımını sağlarken, havanın yığına erişimi bir hava yuvaları veya delikler sistemi aracılığıyla mümkündür. Termokomposterin kullanılması kompost üretim süresini% 70'e kadar kısaltabilir.

Ne kompostlanabilir?  İşte en iyi 7 kompost bileşeni!Ne kompostlanabilir? İşte en iyi 7 kompost bileşeni!

Tam teşekküllü bir ekolojik kompost elde etmek için, mineral bakımından zengin ve çevre için güvenli olan doğru bileşenleri kullanmanız gerekir. Ve bunlar her bahçede ve evde bulunacak. Elde edilen kompostun güvenli, patojen içermeyen ve humus bakımından zengin olması için neyin kompostlanabileceğini görün. Daha...

Bir yığın halinde kompostlama

Kompost yığını , sıcaklık pozitif olur olmaz temelde ilkbahardan sonbahara kadar kurulabilir. Prizmayı kurmak için rüzgardan korunaklı ve gölgeli bir yer seçin.

Kompost için ne verebilirsiniz?

Kullanabileceğimiz malzemeler: sağlıklı bitki artıkları, çekirdeksiz yabani otlar, yapraklar ve odun külüdür. Evimizden yemek artıkları da kullanabiliriz (meyve ve sebze kabukları, çay yaprakları). Ayrıca, geçen yılki ayrıştırılmış kompostun bir kısmını, bir aktivatör görevi görecek olan yığına eklemek de iyidir . Aynı zamanda, örneğin sadece yapraklardan homojen kompost üretmek de mümkündür, ancak kullandığımız malzeme ne kadar çeşitli olursa, kompost o kadar değerli olacaktır.

Hatırlamak! Kompostun olabildiğince değerli olması için bileşenlerinin yaklaşık% 70 ila 80'inin organik atık olması, karışımın yaklaşık% 10 ila 20'sinin organik ve mineral gübrelerle doldurulması ve kalan% birkaç ila 10'unun toprak olması gerekir.

Bir yığın halinde mi yoksa bir kompost içinde mi kompost yapacağımızdan bağımsız olarak, kompostlama amaçlı ayrı ayrı malzeme katmanları oluşturma ilkelerini uygulamalıyız.

Kompost katmanları nasıl döşenir?

İlk aşamada, en kalınları tabana yerleştirilmiş olan tabana 20 cm'lik bir kırık dal ve dal tabakası yerleştirin - bu sözde drenaj tabakasıdır. Ardından, yığının üst katmanlarından suyla yıkanmış mineralleri emen bir katman oluşturuyoruz - burada turba, bahçe toprağı, saman veya kısmen ayrıştırılmış geçen yılki kompost kullanıyoruz. Ardından, bahçe toprağı veya ince ezilmiş kil ile çevirdiğimiz sonraki malzeme katmanlarını koyarız. Stok yığınının yüksekliği 1,5 metreyi geçmemelidir. Yığını toprak veya turba ile örtün ve yağmur suyunun yığına nüfuz etmesi sayesinde tepesinde bir çöküntü oluşturun.

Bir yığın üzerinde kompostlama

Kompostlama sırasında yapılan hatalar!

Kendi bahçenizde kullanmak üzere kompost üretmeye karar verirken, aşağıdaki gibi birkaç hata yapmaktan kaçınmalısınız:

  • Kompost yığınına hastalıklarla enfekte olmuş bitki kalıntılarının eklenmesi (sonraki yıllarda enfeksiyon kaynağı olabilirler),
  • kalsiyum bileşiklerinin eklenmesi (kalsiyum, organik maddenin ayrışmasını hızlandırır, ancak maalesef onu çok ihtiyaç duyulan nitrojenden mahrum bırakır),
  • kompostu beton çukurlara veya tanklara yerleştirmek (hava erişiminin kısıtlanması önerilmez),
  • Yetersiz şekilde parçalanmış malzeme eklemek ve çok kalın katmanları istiflemek (bu da havanın erişimini sınırlar).

Bu hatalardan kaçınırsak kompost hazırlama süreci daha verimli çalışacak, kompost hoş olmayan bir koku yaymayacak ve elde edilen organik gübre daha değerli olacaktır.

çimden kompostÇim kompostu - nasıl kullanılır

Her bahçede organik atık üretilir. Çim kupürleri bunlardan biridir. Atmak yerine ot kompostu için kullanalım. Elde edilen çim gübresi ucuz ve ekolojiktir. Çoğu bahçe bitkisinde kullanılabilir, toprak yapısını mükemmel şekilde iyileştirir. Çim kompostunu nasıl başarılı hale getirebilirim? Hangi kurallara uyulmalıdır? Nasıl çim kompostu yapacağınızı ve onu ne için kullanabileceğinizi görün. Daha...

Kompost olgunlaşması

Kompostta ayrıştırma işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için (kompostun olgunlaştığını söylüyoruz), kompost yığınını yaklaşık 2 ayda bir işlemek gerekir . İşleme, kompost katmanlarını hareket ettirmekten (yani, üst katmanlar altta ve alt katmanlar yığının üstünde olacak şekilde basitçe kazma) içerir, bu sayede ayrışmayı hızlandıran mikroorganizmaların gelişimi için uygun koşullar yaratırız.

Kompostlama nasıl hızlandırılır?

Ayrışma süreçlerini hızlandırmak ve tam teşekküllü bir kompost elde etmek için gereken süreyi kısaltmak için, yığını bir olgun kompost çözeltisiyle ıslatabilir (az miktarda azotlu gübre ile suda dağıtılır), civanperçemi, papatya, ısırgan otu gibi bitkilerden yapılan yığın biyodinamik preparatlarına katabiliriz. karahindiba, kediotu veya sadece arsa üzerinde toplanan solucanları yığının içine atın. Bir başka kolay yol da karakafes yapraklarını komposta atmaktır. En talepkarlar, kompost yığınının özelliklerini iyileştirmek ve hedefe göre Aktif Komposter gibi ayrışmasını hızlandırmak için özel biyo-hazırlamalar kullanabilir.

Kompostlama nasıl hızlandırılır?  Hızlı kompost yapmanın 6 yolu!Kompostlama nasıl hızlandırılır? Hızlı kompost yapmanın 6 yolu!

Kompostlama süreci uzundur ve genellikle 10-12 ay sürer. Bu, kompostlaşmanın nasıl hızlandırılacağına dair birkaç püf noktası öğrenmeye değer kılıyor, bu sayede sadece 3-4 ay içinde olgun kompost hazırlayacağız. İşte hızlı kompost yapmanın en iyi 6 yolu! Daha...

Kompost kötü koktuğunda ne yapmalı?

Kompostu işlerken çıkan kokuya dikkat etmeye değer. Amonyak gibi kokuyorsa kompostun çok fazla nitrojen içerdiği anlamına gelir, çürük yumurta gibi kokuyorsa kompost materyalinin daha iyi havalandırılmasını sağlamalıyız. Ayrıca kompost yığınının sürekli nemli olduğundan da emin olmalıyız - numuneyi avucunuzun içine alırsak, sıktıktan sonra parmaklarınızın arasında su damlaları kalmalı, ancak su çok fazla sızmamalıdır.

Kompostumuz yoksa kış dönemi için kazığı yalıtım malzemesi ile kaplıyoruz. Bu önemlidir, çünkü ayrışma sırasında yığının sıcaklığı yükselir, bu da organik maddenin ayrışmasını hızlandırır ve yabancı ot tohumlarının ve bazı patojenlerin yok olmasına izin verir. Gerekli sıcaklığa ulaşmak için, yığının hacmi 1m³'den, tercihen 2m³'den az olmamalıdır. Bu nedenle, kazığın kış için kaplanması, bu dönemde de ayrışma süreçleri için daha uygun bir sıcaklığın korunmasını sağlar.

Kompost yerine ne?  İşte en iyi yedek parçalar!Kompost yerine ne? İşte en iyi yedek parçalar!

Bir kompost için yerimiz olmadığında veya elde edilen kompost miktarı tüm bahçenin ihtiyaçları için çok az olduğunda, hem ev yapımı hem de mağazadan satın almaya hazır doğal kompost ikame maddelerine ulaşmaya değer. Toprağı gübreleme ve bitkileri gübreleme gibi benzer bir etki elde etmek için bahçede kompost yerine neyin kullanılacağını görün! Daha...

Bir kompost makinesinde kompostlama

Daha önce belirtildiği gibi, artan iş yüküne rağmen, bir kompost makinesine sahip olmanın önemli faydaları vardır. Kompostun görevini yerine getirebilmesi için, kompost kütlesinin katmanlarının iyi havalandırılmasını, fazla nemin boşaltılmasını, malzemenin kolay ıslatılmasını ve işlenecek malzemeye erişimini sağlamalıdır (kabı açma ve ayırma olasılığı). Plastik komposterlerMağazalardan satın alabildiğimiz, kompost malzemesinin iyi bir şekilde izole edilmesini sağlıyor, bu sayede kompost ayrıştırıcı bakterilerin aktivitesi, kompostlama süresini önemli ölçüde hızlandıran soğuk havalarda da mümkün. Şu anda, piyasada oldukça estetik görünen, kurulumu kolay ve eko-bahçeciliğin en zorlu meraklıları için çok çeşitli plastik komposterler bulunmaktadır - bunlar% 100 geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmıştır.

Arazi bahçesinde geleneksel ahşap kompost. Kompost, korunaklı ve gölgeli bir yere yerleştirilmelidir.

Bununla birlikte, plastik kompost makinesi bizim için çok pahalı görünüyorsa veya arsa üzerinde doğal görünmediğini fark edersek, kendimiz bir kutu ahşap eleman yapabiliriz.

Kendiniz bir kompost makinesi nasıl inşa edersiniz?

Yaklaşık 7 cm kalınlığındaki direklerden basit bir kompost makinesi yapılabilir. Direkler soyulmalı ve emprenye edilmelidir. Önce dört köşe parçasını zemine kazın ve ardından boşluk doldurulurken yatay kirişleri değiştirin. Bu nedenle, böyle bir kompost makinesinin inşası için odun dışında hiçbir şey kullanmıyoruz ve tamamen sökülebilir, bu da kompostun kolay işlenmesini sağlar. Ne yazık ki, komposteri işledikten sonra onu yeniden inşa etmemiz gerekiyor.

Daha kalıcı bir yapı yapmak istiyorsak, örneğin çivilenmiş levhalardan, yığını yeniden oluşturmak için kapağı ve kompost makinesinin yan duvarlarından birini açma veya en azından açma olasılığını korumayı unutmayın.

Kompostun olgunlaştığı ne zaman biliniyor?

Kompost olgunlaşma süreci genellikle yaklaşık 18 ay sürer. Bununla birlikte, maddenin ayrışması için iyi koşullar sağlarsak ve ayrışmayı hızlandıran işlemler uygularsak, gübreleme materyali 9 ay sonra veya daha da hızlı hazır olabilir (plastik bir kompostta kompost hızlandırıcıları ekledikten sonra, 2 ay sonra bile olgun kompost elde edilebilir). Olgun kompost , koyu kahverengi rengi, tek tip yapısı (bitki parçaları görünmez) ve hoş bir taze toprak kokusu ile ayırt edilir. Kompost solucanları böyle bir kompostu çoktan terk etmiş ve küçük düşürücü rollerini çoktan yerine getirmişlerdir.

Kompost kullanımı

Kompost, bahçe bitkileri, sebze, meyve ağaçları ve çalılar ile süs bitkilerinin gübrelenmesi ve bitkilerin altındaki toprağı malçlamak için kullanılır. Sebze mahsullerinin yanı sıra yatak ve saksı çiçekleri için substrat bileşeni olarak kullanılabilir.

Kompost en iyi sonbaharda uygulanır . Tamamen olgunlaşmışsa, yaklaşık 30 cm derinliğe kadar toprağa kazın. Bununla birlikte, kompost henüz tam olarak olgunlaşmamışsa, onu kış için toprak yüzeyinde bırakır ve sadece ilkbaharda kazarız. İlkbaharda tamamen olgun kompost da kullanabiliriz.

Düzenli kompost kullanımının verimli, humuslu bir toprak tabakası, yani paha biçilmez humusu korumanıza izin verdiğini unutmayın.