Ahududu reçelleri - ahududu suyu, şurup, reçel, reçel ve sos

Ahududu , yazın ikinci yarısının en lezzetli meyvelerinden biridir. Çiğ olarak yenebilirler, ancak ahududu reçelleri de aynı derecede lezzetlidir . Özellikle ev yapımı olanlar. Ahududu ile ne kadar lezzetli şeyler yapabileceğinizi öğrenin, örneğin ahududu tentürü veya reçel. Ahududu reçeli yapmanın ne kadar kolay olduğunu kontrol edin. Ev yapımı ahududu suyunun rakipsiz olduğu söyleniyor. Ahududu reçelleri için en iyi tarifler !

ahududu reçelleri

Ev yapımı ahududu reçelleri

Fotoğraf depositphotos.com

Ahududuların besin değerleri

Ahududu reçelleri tariflerine geçmeden önce ahududuların besin değerleri hakkında bilgi sahibi olmaya değer.

Ahududu meyveleri en düşük şeker içeriğine sahiptir , sadece% 6. Aynı miktar,% 6'sı da lif içerir. Meyve için bu değer çok yüksektir. Ahududu ayrıca bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. Ayrıca yüksek konsantrasyonda C vitamini içerirler, çünkü 100 g ahududu bir yetişkin için bu vitamin ihtiyacının 1 / 3'ü kadarını karşılar.

Ayrıca 100 gr ahududu sadece 38 kcal'dir . Ahududuların glisemik indeksi de düşüktür, bu sadece 25'tir (karşılaştırma için - elmaların glisemik indeksi 38 ve muzların glisemik indeksi 52'dir). Ahududu meyvesi bu nedenle zayıflayan ve yüksek miktarda şekerden kaçınan kişiler tarafından tüketilebilir. Ahududu, metabolizmamızı önemli ölçüde hızlandıran selüloz açısından da zengindir. Bu yüzden ahududuların yemeye değer olduğuna kimseyi ikna etmeniz gerektiğini sanmıyorum ! Ve ahududu yetiştiriciliğinin ve onlardan ev yapımı konservelerin hazırlanmasının neden giderek daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Ahududu suyu

Ahududu reçeli yapmanın bu son derece basit yolu birçok aileyi kazandı. Ahududu suyunun güzel bir kokusu vardır ve son derece lezzetlidir. Genellikle ahududu suyu da soğuk algınlığı için bir çare olarak kullanılır.

Ahududu suyu yapmanın en kolay yollarından biri, onu bir meyve sıkacağı içinde meyveden çıkarmaktır. Daha sonra elde edilen meyve suyu damak tadınıza göre şekerle tatlandırılmalıdır. Suyu gerçekten sağlıklı olacaksa, şeker miktarı ile aşırıya kaçmayın. Son olarak, ahududu suyunu şişelere dökün veya kavanozlara çevirin.

Uyarı! Ahududu suyunu şişe veya kavanozlara döktükten sonra her şey 75-80 ° C sıcaklıkta 20 dakika pastörize edilmelidir. Bu sayede, birkaç hafta hatta birkaç ay boyunca suyu güvenle bir kenara koyabileceksiniz.

Ahududu şurubu

İyi bir ahududu şurubu hazırlamak için her şeyden önce şu oranı tutmayı unutmayın: 0,5 kg başına 1 bardak şeker. meyve. Bu oran akılda tutularak, ahududu kadar şurup yapabileceksiniz.

Ahududuları bir tencereye koyun ve şekerin yarısını kaplayın . Ahududular biraz meyve suyu verene kadar birkaç saat bekletin (bir seferde karıştırabilirsiniz, bu işlem kolaylaştıracaktır). Sonra her şeyi kaynatın ve kalan şekeri ekleyin. Şekerin iyi çözülmesi gerektiğini unutmayın. Kaynattıktan sonra 15 dakika kısık ateşte pişirin. Sonra topaklanmayı ortadan kaldırmak için her şeyi bir elek ile ovalarız. Son olarak ahududu şurubunu kavanozlara dökün . Pastörizasyonu unutmayalım (ahududu suyunda olduğu gibi).

Ahududu Tentürü

Ev yapımı ahududu tentürü

Fotoğraf depositphotos.com

Şaraplı ahududu sosu

Bu ahududu şarabı sosu tarifi sadece şarap ilavesinden dolayı yetişkinler içindir.

Yapmak için 1,5 su bardağı ahududu, 1/3 su bardağı kırmızı tatlı şarap, 3/4 yemek kaşığı patates unu, 2-3 yemek kaşığı şekere ihtiyacımız var.

Ahududu bir elek ile ovalanmalıdır. Patates ununu 3 yemek kaşığı soğuk suyla karıştırın. Ahududu püresini kaynatın ve karışık unu ekleyin, biraz daha karıştırın ve kaynatın. Kenara koyun, şeker ve şarap ekleyin. Ahududu sosu, çeşitli tatlı ve keklere soğuk veya ılık olarak servis edilir .

Ahududu Tentürü

Amiral gemisi ahududu reçellerinden biri ahududu tentürüdür . Güzel bir renge, harika bir tada sahiptir ve bir ev dolabında gerçekten harika bir inceliktir. Ahududu tentürü için birçok tarif var. Şu anda, tentürlerle ilgili her kitapta en az bir ahududu tentürü tarifi bulabiliriz. Ahududu tentürü yapmanın en kolay yollarından biri aşağıdadır .

Malzemeler : 1 litre ahududu, 4 litre şeker şurubu (oranlar - 2 litre su için 1,5 kg şeker), 0,5 litre alkol.

Ahududuları şeker şurubuyla dökün. İçki, tıpa ekleyin ve 10 gün boyunca ılık fakat güneşli olmayan bir yerde bekletin. Kutuyu her gün sallayın. 10 gün sonra sıvı berrak olmalıdır. Değilse, birkaç gün daha bırakın. Sıvı berraksa, şişelere ve tıpaya dökün. Sıcak bir yerde saklayın.

Ahududu TentürüAhududu tentürü, ahududu tentürü - kanıtlanmış tarifler

Ahududu tentürü, bir dolaptaki en güzel lezzetlerden biridir. Ahududu tentürü için kaç tane ilginç ve basit tarif olduğunu kontrol edin. Ahududu tentürü yapımındaki başarı, meyvenin yüksek kalitesinin yanı sıra tarifteki talimatlara uymaktır. Daha...

Ahududu reçeli

Ahududu reçeli , bol miktarda meyve içeren birinci sınıf bir koruma olmalıdır . Meyvenin kendisi iyi kalitede olmalı ve mümkünse reçelde bütün olarak veya büyük parçalar halinde kalmalıdır. Ahududu reçeli için meyve seçerken , hemen hemen olgun, taze, sert ve buruşuk ve temiz olmamaları gerektiğini, böylece durulanmalarına gerek kalmadığını unutmayın. Ahududu reçeli yapmak için 1 kg ahududu ve 1 kg şeker almalıyız, ancak reçelin tatlı olmasını istemiyorsak (isterseniz) biraz daha az şeker kullanabilirsiniz.

Bir şurup oluşturmak için şekerin 1 / 3'ünü 0.5 litre suda eritin. Sonra ahududuları içine atın - kısık ateşte porsiyonlar halinde pişirin. Pişirirken kalan şekeri yavaş yavaş ekleyin. Meyve eklerken, eklenen meyvenin şuruptaki şekeri iyi emebilmesi için daha uzun aralar verin.

Sıcak ahududu reçellerini haşlanmış bükülmüş kavanozlara dökün ve soğumaya bırakın.

Ahududu Tentürü

Ahududu reçeli hazırlanması

Fotoğraf depositphotos.com

Ahududu reçeli

Ahududu reçeli yapmak istiyorsak, reçelden daha düşük kalitede meyveler alabiliriz, örneğin yumuşak, çok olgun, buruşuk. Meyveler gerekirse durulanabilir. Ahududu reçeli hazırlamak için 1 kg ahududu ve 1 kg şeker toplamamız gerekiyor.

Ahududuların yarısı bir elekten geçirilmeli veya ezilmeli, şeker eklenmeli ve fazla pişirilmeli, kalan meyveler bütün püre haline getirilmelidir. Ahududu camsı olana ve soğuk bir tabağa damlatılan şurup damlası yayılmayana kadar kütleyi kaynatın. Ahududu reçeli 10 dakikada bile pişirilebilir! Bükülmüş kavanozları hala sıcakken reçel ile doldurun. Kapatın ve soğumaya bırakın.

Sözde ahududu reçeli yapmak için düzeltmeler . Bu, ahududu reçeli yapmanın daha da hızlı bir yoludur. Bu tür düzeltmeler jelleştirici maddeler içerir, bu sayede reçelin jel kıvamı çok daha az şeker eklenerek elde edilebilir. Düzeltmeyi kullanarak sıkışmayı düzeltme paketindeki talimatlara göre hazırlayın.

Daha az tatlandırılmış bir müstahzar hazırlama yeteneği, fiksajların bir avantajıdır, ancak asitlik düzenleyicileri (örn. Sitrik asit) veya koruyucular (örn. Sorbik asit) içerebileceklerinden dikkatli olmanız gerekir. Bu tür düzeltmelerden yapılan hazırlıklar kesinlikle sağlıklı olmayacak. Bu nedenle, düzeltmeleri kullanmaya karar verirsek, yalnızca doğal meyve pektinleri içerenleri seçin . Daha sonra daha az şekerli ve çok sağlıklı ahududu reçeli hazırlayacağız :-)

Katarzyna Matuszak

Aşağıdakilere göre hazırlanmıştır:

1. Augustyn Mika, Bahçemden meyveler - meyve çalıları , MULTICO Oficyna Wydawnicza, Varşova 2004, sayfa 54;

2. Zofia Zawistowska, Tüm yıl boyunca meyveler , Alfa Yayınevi, Varşova 1990, sayfa 95;

3. Jean-Marie Poleso, meyve çalılarının hakları , RM Yayınevi, Varşova 2005, s. 31-32.