Et böcekleriyle nasıl savaşılır? 3 ev yolu!

Mealybugs , orkide ve etli sahipler için gerçek bir kabus olabilir. Isıtma mevsimi, bu sorunlu haşerelerin özellikle çok sayıda olduğu ve bir bitkiden diğerine hızla geçtikleri bir dönemdir. Et böceğinin gövdesi, yün tüyüne benzeyen hafif bir akıntı ile kaplıdır . Bu yünlü kaplama, püskürtülerek et böceklerinin kimyasal kontrolünü etkisiz hale getirir . Onlarla nasıl başa çıkılır? İşte et böceği için kanıtlanmış 3 ev ilaçları !

mealybugs ile nasıl savaşılır

Mealybugs için ev ilaçları

1. Bitkileri sabun ve alkolle yıkamak

Et böceklerinden kurtulmanın etkili bir yolu, yaprakları ve sapları sulu bir gri sabun veya alkol çözeltisine batırılmış bir pamuklu çubukla yıkamaktır . Bitkileri yıkamak için preparasyon, yaklaşık 20 g gri sabun veya 100 ml denatüre alkol veya ispirto 1 litre su ile karıştırılarak hazırlanır. Böceğin vücudundaki balmumu kaplamayı çıkarmaya yardımcı olmak için alkol solüsyonuna birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyebiliriz.

Et böceği için bu ev yapımı yöntem etkilidir ancak zaman alıcıdır. İşlemin etkili olabilmesi için bitkinin her bir yaprağının her iki tarafından iyice yıkanması gerekir. Bir sürüntü çubuğunun her bir vuruşundan sonra, haşereleri başka yerlere aktarmamak için yenisiyle değiştirin.

Mealybugs genellikle bir dal veya daldaki çatallar gibi ulaşılması zor yerlerde ve yaprak dallarında saklanır. Bu tür yerlere pamuklu çubukla tam olarak ulaşmak zor olabilir. Böyle bir durumda pamuklu çubuklar yardımcı olacaktır . Çubuğun ucundaki pamuğu suyla seyreltilmiş alkolle (1: 2 oranında) ıslatın ve ardından bitkinin ulaşılması zor yerlerine sürün. Pamuklu çubuklarda olduğu gibi, çubuğu her zaman yenisiyle değiştirin.

Bu et böceği kontrolünün etkili olabilmesi için, et böceği semptomlarının ortaya çıkması bitene kadar birkaç hafta boyunca 3-4 günde bir tekrar etmeliyiz.

mealybugs ile nasıl savaşılır

Bitkinin yapraklarındaki et böceği

Fotoğraf 19754, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

2. Bitkileri duşta durulayın

Büyük yapraklı bitkiler söz konusu olduğunda, pamuklu çubukla yıkamak oldukça basitken, örneğin kaktüsler söz konusu olduğunda, böyle bir prosedür pratik olarak imkansızdır. Bu durumda, et böceği için ev yöntemi, bitkileri duştan gelen güçlü bir ılık su akışı ile durulamaktır . Tüm haşereleri yıkamak için bitki her iki tarafta iyice durulanmalıdır.

Mealybugs , bitkilerin köklerinde ve kök boyunlarında beslendikleri için büyük bir problemdir . Çoğunlukla çakıl zeminde yetişen sulu meyvelere saldırırlar. Varlıklarını fark edersek, bitkiyi tencereden çıkarın ve köklerini akan su ile durulayın . Daha sonra bitki yeni bir alt tabakaya ve temiz bir tencereye ekilir.

Etli böceklerden etli böceklerden kurtulmanın iyi bir yolu, onları köklerle birlikte yaklaşık 30-45 dakika 55 ° C sıcaklıkta suya batırmaktır. Tedavinin etkinliğini artırmak için suya bulaşık deterjanı ekleyebiliriz (10 litre suya 2-3 yemek kaşığı sıvı veriyoruz). Bitki bulaşık deterjanı ile suyla yıkandıktan sonra iyice durulanmalıdır.

Orkide üzerinde et böceği.  Nereden geliyorlar ve nasıl savaşılır?Orkide üzerinde et böceği. Nereden geliyorlar ve nasıl savaşılır?

Orkidelerdeki et böcekleri, bitkilerin yer üstündeki kısımlarından özleri emerek onların zayıflamasına ve aşırı durumlarda ölmesine neden olur. Orkidelerdeki et böceklerinin nereden geldiğini ve bu zararlıların saldırmasını nasıl önleyeceğinizi görün. İşte bu zararlılardan hızlı ve verimli bir şekilde kurtulmak için kanıtlanmış et böceği ilaçları! Daha...

3. Yaprakların parafin yağı ile yağlanması

Etli böcekler için başka bir evde çare, yaprakları ve sapları parafin yağı ile yağlamaktır .

Parafin yağı eczanelerde kolaylıkla bulunur. Parafin yağına dayalı etkili bir et böceği preparatı hazırlamak için , birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyerek (1: 1 oranında) suyla karıştırın. Homojen bir karışım oluşana kadar tüm bileşenler iyice karıştırılır. Daha sonra, yumuşak bir fırça ile preparatı et böceği gövdelerine, tüylü tüylere ve bitkinin gövdesi ve yapraklarındaki tüm oyuklara uygulayın. Yağ, havanın et böceği ve yumurtalarına ulaşmasını engelleyerek haşerelerin ölmesine neden olur . Birkaç gün sonra, bitkiyi duşta ılık suyla iyice durulayın. Bitkilerde zararlıları her gördüğümüzde tedaviyi tekrar ederiz.

Et böceklerine bahçe mağazalarında bulunan Emulpar Sprey yağ preparatı püskürtülerek de benzer bir etki elde edilebilir. Doğal içerikli, kullanıma hazır bir spreydir. Bir apartman dairesinde kullanım için uygun ve güvenlidir.

MSc. Agnieszka Lach