Funkia, Hosta - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Funkia genellikle konuşma dilinde Latin adıyla anılan, Hosta , güzel yaprakları ve bahçe gölgeli, nemli köşelerinde ekimi olasılığına değerli dekoratif uzun ömürlü vardır. Öğrenin funkii ekimi , en ilginç tanımak funkia çeşitleri bahçelerde dikim için ve balkon ve teraslarda tencerelerde ve ne kadar kolay olduğunu görmek funkii yaymak amatör yetiştirme koşullarında.

Funkia Siebolda - Hosta sieboldiana

Funkia Siebolda - Hosta sieboldiana dirençli ve dayanıklı bir türdür,

Acemi ev sahibi kültivatörler için önerilir

Funkies çok çeşitli bitkilerdir - bir metre yüksekliğinde büyük kümeler oluşturan ve ayrı ayrı harika görünen devlerden, yüksekliği 10 cm'yi geçmeyen küçük cüce çeşitlerine, gruplar halinde kaplar veya dikimler için mükemmeldir. Bu çeşitlilik sayesinde çeşitli bahçeleri dekore edebilirler.

Funkia - yetiştirme, bakım

Funkies en iyi rüzgardan korunaklı yerlere, kompakt, hafif asitli topraklarda (pH 6.0 civarında) ekilir. Çoğu funkias , özellikle bu tür koşulları seven diğer bitkilerin seçimi sınırlı olduğu için, dekoratif yapraklarının ve güzel çiçeklerinin alışılmadık bir cazibe haline geldiği nemli ve gölgeli yerleri tercih eder.

Özellikle gölgeleme, mavi bir kaplama ile kaplı yaprakları olan funkii çeşididir , çünkü mavi tonları nedeniyle güneş yanığına son derece duyarlıdırlar. Funkinin mavi renkli yaprakları kasvetli köşe hissini derinleştirecek gibi görünebilir. Bununla birlikte, bu etkiden kaçınmak çok kolaydır - funkia'nın yakınına orman bitkisi, tawułki veya şamdanlar gibi parlak çiçekli bitkiler dikmek yeterlidir. Funkies, bu bitkiler için mükemmel bir arka plan oluşturur.

Ne zaman funkia büyüyen, kuralları takip etmek önemlidir:

  • Funkies gölgeli ve nemli yerler gerektirir. Onları bolca sulayın, ancak tercihen bulutlu günlerde. Güneş ışınlarının ıslak yapraklar almasını önleyeceksiniz.
  • Funkies en iyi verimli ve humuslu topraklarda büyür. Bu nedenle, funkia ekmeden önce toprağa kompost veya iyi kompostlanmış gübre ekleyin. Bahçe turbası, konakların ekildiği toprak yapısına da eklenebilir.
  • İlkbahar ve yaz aylarında bitkileri kompoze gübre ile besleyin. Gübrenin son dozunu temmuz ayında veriyoruz.
  • Yabancı otların büyümesini engelleyecek, gerekli toprak neminin korunmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda funki ile yatağın estetik bir görünüm kazanmasını sağlayacak olan konakların altındaki toprağı malçlamaya değer. Çöp olarak bahçe kabuğu veya çakıl kullanılabilir. Funkia'nın yaprakları, arka plandaki açık renkli kumlara karşı özellikle çekicidir.

Funkia - çeşitleri

Funkia çeşitleri yaprakların şekli, boyutu ve rengi bakımından farklılık gösterir. Hafifçe solmuş veya alacalı yaprakları olan çok renkli çeşitleri sayesinde bahçenin her gölgeli köşesini aydınlatabilirsiniz.

Dalgalı funkia - Hosta undulata

Dalgalı funkia - Hosta undulata

Açık yeşil yaprakları krem ​​bordürlü "Shade Fanfare" gibi açık kenarlı yapraklarla funkia ile ışık oyunu yaratılabilir. Alacalı yaprakları olan orta boylu korkak, mükemmel yer örtücü bitkiler olabilir. Doğru etki için, 1 m²'ye yaklaşık 3 ila 5 bitki ekiyoruz. Kompakt funkia kümelerini eğrelti otları, otlar veya taraçalarla birleştirerek güzel bir aranjman yaratacağız. Öte yandan, açıkça tanımlanmış damarlı yapraklı çeşitler, bir bahçe havuzunun kenarına dikildiğinde harika görünür.

Biraz daha fazla güneşli para iadesi sahiplerinin büyüyen funkia'dan vazgeçmesi gerekmez . Güneşte sadece parlak sarı yapraklarının güzelliğini mavi-yeşil kenarlı gösteren "Gold Standard" hosta gibi biraz güneş ışığı alan funkia çeşitleri de vardır. Bu çeşidin yaprakları gölgeli bir pozisyonda dekoratif bir şekilde boyanmayacaktır.

Funkia Fortunea - Fortunei sunucusu

Funkia Fortune - Servet sahibi

Süs desenleriyle süslenmiş korkak yapraklar, seramik sürahiler, kaseler ve diğer kaplar için mükemmel bir eştir. Funkia çeşitleri arasında, bir tencereye ekildiğinde balkonumuzu veya terasımızı mükemmel bir şekilde dekore edecek olanları da bulabiliriz. "Bal Çanı" çeşidi güneşli balkonlar için uygundur. Gölgeli balkon sahipleri için mavi-yeşil yapraklı, sarı kenarlı "Frances Williams" çeşidini tavsiye ediyoruz. Tenceredeki alt tabakanın çok ıslak olmaması için, altına çakıl veya seramik kabuklardan oluşan bir drenaj tabakası koyarız. Ardından saksıları oldukça geçirgen, iri taneli toprakla dolduruyoruz.

Funkia - üreme

Bahçemizde zaten korkaklarımız varsa, sayılarını bölme ile çarparak artırabiliriz. Bu amaçla, bitki kazılmalı ve bir veya daha fazla parça, ayrılan her bir parçanın ayrılan bitkinin gelişmesine izin verecek şekilde en az bir yaprak tomurcuğuna sahip olacağı şekilde çıkarılmalı veya kesilmelidir.

Ne zaman bir funkie paylaşabilirsin?

Bölünme yoluyla Funkia yayılımı zamanında yapılmalıdır. Genişletilmiş funkia kümelerinin dökümü yaz sonunda veya ilkbahar başında yapılmalıdır. Erken ilkbahar, yaprak tomurcuklarının yerin üzerinde büyümeye başladığı iyi bir zamandır. O zaman hangi korkakların bölünebileceği ve bir kümeden kaç tane yeni bitki elde edilebileceği açıktır.

Uyarı! Bitkileri yaz sonunda (genellikle Ağustos sonundan Eylül başına kadar) bölersek, bu şekilde elde edilen funka bitkilerinin tüm yapraklarını yaklaşık 10 cm yükseklikte kesmeyi unutmayın. Bu sayede bölünme sırasında hasar gören kök top, yer üstü (yeşil) kısmı daha kolay besleyebilecektir.

Bu bitkiler tohumlardan da çoğaltılabilir, ancak çoğu durumda çeşidin özellikleri tekrarlanmayacaktır. Bazı bahçe funkiaları da filizlenebilen tohumlar üretmede başarısız olur. Bu nedenle, funkia'yı bölme ile çarpmak çok daha kesin .

Bununla birlikte, funkia'yı tohumlardan çoğaltmaya karar verirsek , bahçede büyüyen bitkilerin tohumları sonbaharda, koza kuruyup çatlamaya başladığında hasat edilmelidir. Tohumlar sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında fideliklere ekilir. Funkii tohumlarının filizlenebilmesi için 20-22 ° C'lik bir sıcaklığa ve homojen bir alt tabaka nemine ihtiyacı vardır . Elde edilen fideler kapitone edilerek saksılara alınır ve 5-6 yaprak olunca yataklara dikilir.

Funkia - hastalıklar ve zararlılar

Funkia severlerin sıkıntısı, bu bitkilerin yapraklarının tadı gibi salyangozlar olabilir. Şüphesiz funkia'nın en sinir bozucu zararlılarıdır . Bahçemizde bitkiler genellikle salyangozlar tarafından kemiriliyorsa, salyangozların tadı biraz daha az olan kalın, kösele yaprak bıçaklı funkii çeşitlerini seçmeye değer. Akşamları bitkileri sulamamalıyız, çünkü bu şekilde salyangozların beslenmesi için elverişli koşullar yaratıyoruz. Funkia'yı sulamak için daha iyi bir zaman sabahın erken saatlerinde olur. Bu zararlı böcekler çoksa, sümüklü böceklerle savaşmak zorunludur.

Colletotrichum gloeosporioides ve Phyllosticta funkiae gibi mantarların neden olduğu yaprak lekeleri, bu bitkileri etkileyen en yaygın hastalıklardır . Yaprak lekesi ile enfekte olduğunda, enfekte konakçı yapraklarında zamanla kahverengiye dönüşen paslı lekeler belirir. Uzun bir süre sonra lekelerin merkezi daha parlak hale gelir ve üzerinde bir küme mantar sporları belirir. Bu funkii hastalığının gelişimidüşen yaprakları dikkatlice tırmıklayarak ve sonbaharda çiçek tarhlarında kalan bitki kalıntılarını temizleyerek bunu önleyebiliriz. Ayrıca, ev sahiplerinin altındaki toprağı düzenli olarak ayıklamaya ve sulama sırasında yaprakların ıslatılmasından kaçınmaya değer (doğrudan zeminde su). Hafif bitki enfeksiyonu durumunda, hastalığın gelişimi Bioczos BR gibi sarımsak preparatlarıyla sınırlı olacaktır. Funkkii yaprak yanıklığı istilası çok güçlü olduğunda, bir fungisit kullanılmalıdır, örneğin Topsin M 500 SC. İlaçlama 7 - 14 gün sonra tekrarlanmalıdır.