Bahçedeki karıncalar için ev ilaçları

Bahçedeki karıncalar için ev ilaçları, çim veya bitkilerimizdeki karıncalardan etkili bir şekilde kurtulmanın basit ve hızlı yöntemidir. Karıncalarla savaşmak için ev ilaçları kolayca elde edilebilir, ekolojiktir ve cüzdanımızda büyük kayıplara neden olmaz - elimizde olanı, örneğin mutfakta kullanmamıza izin verir. İşte karıncalar için herkesin kullanabileceği 7 kanıtlanmış ev ilaçları !

Yaprak bitleri için ev ilaçları

Bahçedeki karıncalar - onlarla nasıl savaşılır?

Karıncalar çok yaygındır, hatta her yerde bulunurlar. Çoğunlukla bitki besinlerini yiyorlar, ancak diyetlerinin başka böcekleri de içermesine rağmen.

Karıncaların bahçedeki olumsuz etkileri şunlar olabilir :

  • koridorlar oluşturarak toprağı kurutmak (bu şekilde bazen faydalı olan toprağı da gevşetmelerine rağmen),
  • bitki köklerinin, yumruların ve rizomların yok edilmesi,
  • tomurcukları ve çiçekleri yok etmek, meyveye zarar vermek,
  • üzerine karınca yuvaları yaparak çime zarar vermek.

Bahçedeki karıncalar seyrek göründüğünde ve gözle görülür bir zarara neden olmadığında, onlar için endişelenmemeliyiz. Sorun, çok fazla karınca olduğunda ortaya çıkar, ürünlerimize zarar vermeye başlarlar veya bahçeden yaşam alanlarına geçerler. Neyse ki, bahçedeki karıncaların bu istenmeyen misafirlerden kurtulmaları için çeşitli ev ilaçları var . Çoğu, karıncaları mülkümüzden uzaklaştırmanıza izin verir , ancak doğal çevreye zarar vermez ve evcil hayvanları veya kuşları zehirlemekle tehdit etmez.

1. Mısır unu

Bahçenize karıncalar almanın en ilginç yollarından biri, bu böceklerin geçtiği yerlere mısır unu serpmektir. Mısır unu yedikten sonra karıncalar şişer ve ölür .

2. Karınca yuvasının üzerine kaynar su dökün

Bir karınca yuvası bulursak, su ısıtıcısından üzerine kaynar su dökebiliriz. Bu şekilde karınca kolonilerini hızla yok edeceğiz , ancak ne yazık ki karınca yuvası yeniden inşa edilebilir.

3. Bal karınca kapanı

Karıncaların sevdiği ballı bir tabak da sergilemeye değer. Ne yazık ki onlar için, yaklaştıklarında bala yapışırlar ve kaçamayarak ölürler.

Bahçedeki salyangozlar için ev ilaçlarıBahçedeki salyangozlar için ev ilaçları

Bahçedeki salyangozlar için ev ilaçları herkes tarafından kullanılabilen kanıtlanmış yöntemlerdir. Bahçemizdeki salyangoz istilası ile çevreye herhangi bir tehdit oluşturmadan hızlı ve etkili bir şekilde mücadele edebiliyorlar. Bahçedeki salyangozlar çok sayıda bitkiyi hızla yok edebilir, bu nedenle doğru hazırlık için bahçe dükkanına gidemeseniz bile, bu zahmetli zararlılarla nasıl savaşılacağını bilmeye değer. Daha...

4. Serpme tarçın

Ne zaman bahçede karıncalar bir bitki taciz başlar bitkilerin veya grubu çok fazla tüm tarçın, serpin bahçeye karıncalar önlemek olacağı bir bariyer oluşturarak,. Karıncaların bir seraya veya bahçe çardağına girdiği yerlere de tarçın serpebilirsiniz, bu da onları bu yollarda hareket etmekten caydırır.

Bahçedeki tarçının başka birçok kullanım alanı vardır (örneğin, bir tencerede yerde küf oluşumuyla savaşır, bitkileri mantar hastalıklarına karşı korur ve kesimler için köklendirme ajanı olarak kullanılabilir). Bu nedenle, elinizin altında bulundurmaya değer.

Bunu bildiğim iyi oldu! Çoğu zaman, karıncalar yaprak bitlerini aramak için bitkilere tırmanırlar. Yaprak bitlerinin salgıladığı yapışkan ve tatlı bal özü, karıncalar için bir inceliktir. Bu gibi durumlarda, karıncaların bitkiler üzerindeki göçü, yaprak bitlerinin varlığı hakkında bir uyarı olarak ele alınmalıdır. Karıncalarla savaşmak yerine yaprak bitlerine püskürtelim.

5. Karıncaları uzaklaştıran bitkiler

Yukarıda bahsedilen tarçın, karıncaları kovan tek baharat bitkisi değildir. Otlar ve yabani otlar da burada faydalıdır. Örneğin , bahçedeki karıncalar için etkili bir ev ilacı sarımsak ve ısırgan otu ile sudur . Sarımsakları ve ısırganları en az 2 gün bekletin, sonra elde edilen çözeltiyi karıncaların üzerine dökün.

Bu böcekler ayrıca taze domates yaprakları ve solucan otu kokusuna ve sirke kokusuna tolerans göstermezler. Bu yüzden karıncaların gittiği yerlere birkaç yaprak sermek veya biraz sirke dökmek iyi bir fikirdir . Bu onları kalıcı olarak caydırmalıdır. Sirke söz konusu olduğunda, ağırlıklı olarak ruh sirkesi kullanmaya değer çünkü güçlü bir kokuya sahip ve en ucuz sirke çeşididir. Ayrıca bahçedeki sirkenin başka birçok kullanım alanı olduğunu bilmekte fayda var, bu yüzden satın aldığınız bir şişe sirkeyi israf etmeyeceksiniz.

Ayrıca bahçenizde karıncaların sevmediği ve uzak durduğu birkaç yere lavanta, kekik veya tarla nanesi dikmek de etkilidir.

Karıncaları kovan bitkilerKarıncaları kovan bitkiler

Karıncalar bahçemizi aşırı dolaşırken bitkilerin etrafında dolaşırlar ve meyveleri kemirirler, çimleri karınca yuvalarıyla bozarlar, balkonları, terasları ve apartmanları istila ederler, karıncalara zararlı kimyasallar kullanmak yerine, uygun karınca kovucu bitkiler dikelim. İşte karıncaların uzaktan kaçtığı 7 harika bitki! Daha...

6. Kabartma tozu

Kabartma tozunu karıncalar için ev ilacı olarak da kullanabiliriz . Karıncaların geçtiği yerlere serpilmelidir.

7. Talaşlı bir tencere

Bahçede kullanmak için ideal olan karıncalar için ilginç bir ev ilacı, bir tencereye talaş koymaktır. Orta boy bir toprak kap alıyoruz. Dışarı dökülmemesi için talaşı sıkıca bastırın. Hazırlanan tencereyi karınca yuvasının yanına koyuyoruz. Bir süre sonra ve biraz şansla, karıncalar karınca yuvalarını tencereye aktaracaklar ve onları başka bir yere, bahçemizden ve evimizden uzak bir yere kolayca taşıyabileceğiz.

Katarzyna Matuszak