Toprak pH ölçümü. Bahçedeki toprağın pH'ı nasıl ölçülür?

Toprağın pH'ı, bitkilerin büyümesini ve gelişmesini , besin maddelerinin mevcudiyetini ve toprak mikroorganizmalarının aktivitesini güçlü bir şekilde etkiler . PH reaksiyonuna bağlı olarak, ekilen bitkilerin gereksinimlerini karşılamak için toprağı asitleştirmek (yani pH'ını düşürmek) veya asidi azaltmak (yani pH'ı yükseltmek) gerekebilir. Bunu öğrenmek için önce bahçedeki toprağın pH'ını ölçmeliyiz . Neyse ki, bunu yapmanın basit yolları vardır ve herkes toprağın pH'ını kendisi ölçebilir .

toprak pH ölçümü

Toprak pH ölçümü

Fotoğraf depositphotos.com

Toprak pH göstergesi ne diyor?

PH, ortamdaki hidrojen iyonları (H +) konsantrasyonunun hidroksit iyonlarına (OH-) oranıdır. Toprak pH seviyesi, 1'den 14'e kadar bir puan ölçeğine göre belirlenir . Belirlenen ölçeğe göre asidik topraklar pH seviyesi 7'yi geçmeyen topraklar, alkali topraklar ise pH seviyesi 7'den yüksek olan topraklardır. Ancak pH değeri 7 civarında dalgalanan topraklar nötr kabul edilir.

Polonya için toprakların pH'a göre kesin bölünmesi aşağıdaki tabloda sunulmaktadır. Tabloyu belirli bir toprak pH aralığını tercih eden ağaç ve çalı örnekleri ile tamamladık.

Polonya'daki toprakların pH ölçeği

PH ölçümü için toprak örnekleri nasıl alınır?

Güvenilir bir toprak pH testi için doğru toprak örneklemesi gereklidir. Öncelikle bahçede birkaç yerden alınmalıdır. Ortalama olarak her 100 m² arsa için yaklaşık 20 cm derinlikten en az 3-4 toprak örneği alınmalıdır . Gübre uygulandıktan hemen sonra toprak örnekleri alınmamalıdır çünkü bu işlem test sonucunu bozabilir.

Bahçede, bitkileri ekmeden ve dikmeden önce ve bahçe bakımı sırasında bazı faaliyetler gerçekleştirmeyi planladığınız her seferde toprak pH'ını test etmeye değer , çünkü toprağın pH'ı çeşitli faktörlerin etkisi altında değişebilir.

pH ölçümü için toprak örneklemesi

PH ölçümü için toprak örneklemesi

Fotoğraf depositphotos.com

Turnusol kağıdı ile toprak pH ölçümü

Toprak pH seviyesini test etmenin en basit ve en hızlı yöntemi, evrensel bir turnusol testi kullanmaktır . Litmus kağıtları bir eczaneden veya kimya mağazasından satın alınabilir. Ölçümü yapmak için bahçeden alınan toprak numunesi temiz, cam bir kaba konur ve ardından damıtılmış su ile üzerine dökülerek karıştırılır. Böyle bir çözümde turnusol kağıdı batırılır ve damar duvarına yapıştırılır. Yaklaşık 30 saniye sonra kağıdın rengi değişmelidir. Kağıdın rengini sette bulunan skala ile karşılaştırarak bahçemizdeki toprağın asidik mi, alkali mi yoksa nötr mü olduğunu belirleyebiliriz .

pH ölçümü için toprak örneklemesi

BIOPON toprak asit ölçer

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Bununla birlikte, turnusol kağıdı ile yapılan ölçümlerde, kağıt üzerinde elde edilen rengi yanlış değerlendirme riskimiz yüksektir. Bu sorun, son zamanlarda bahçe mağazalarında bulunan BIOPON toprak pH ölçüm kitinde çözüldü . Set, farklı renklerde 4 gösterge alanına sahip kağıtları içerir. Testten sonra, 4 gösterge seti karşılaştırmalı ölçek ile karşılaştırılır. Bu sayede hata riski pratik olarak ortadan kalkar (gösterge kağıdındaki ve karşılaştırmalı ölçek eşleştiğinde 4 rengin tümü ile ölçüm güvenilirdir). Ölçüm, tam pH birimine göre hassasiyetle yapılır.

Bu çözüm sayesinde Biopon toprak asidi ölçer, düşük bir fiyata (birkaç zloti) mevcut olan toprak pH'ını ölçmek için bu kadar güvenilir tek settir .

asit ölçer toprak pH şerit metre

Hellig sıvısı ile bir asit ölçer ile toprak pH ölçümü

Toprak pH'ını ölçmenin daha kesin bir yöntemi, toprak asit ölçerdir . Amatör ölçümler için tasarlanmış basit bir toprak asit ölçer, çoğu bahçe mağazasından satın alınabilir ve fiyatı PLN 20-30 aralığındadır. Yeniden kullanılabilir ve kullanımı çok kolaydır. Oluklu bir seramik plaka ve boyalı bir puldan oluşur. Kit, Helliga sıvısını içerir. Bir asit ölçer kullanılarak toprak pH'sinin ölçümü, Hellig sıvısı ile kaplı bir çukura az miktarda toprak konarak yapılır. Birkaç dakika sonra sıvı renk değiştirir ve ardından substratın pH'ını belirlemek için renk skalası ile karşılaştırılması gerekir.

Bu yöntem , toprağın pH seviyesini yaklaşık 0,5 pH birimlik bir doğrulukla değerlendirmenizi sağlar . Bununla birlikte, bazen elde edilen rengi tam olarak karşılaştırmalı ölçekle eşleştirmek zor olabilir. Bu nedenle, daha önce açıklanan 4 renkli gösterge şeritli Biopon asit ölçer daha güvenilir görünüyor ve bu da çok daha ucuz.

Bir metre ile toprak pH ölçümü

En kolay ve en erişilebilir sayaç, göstergeli mekanik bir asit ölçerdir (pil gerektirmez). Bu tip toprak pH metre, bir sonda ve sayısal değeri gösteren bir ölçekten oluşur. Böyle bir cihazla ölçüm yapmak için probunu nemli toprağa dik olarak yerleştirmek ve 1 dakika sonra cetvel üzerindeki pH değerini okumak yeterlidir .

toprak pH metre

Mekanik pH metre

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Ne yazık ki, benim deneyimlerim bu tür önlemlerin çok doğru olmadığını gösteriyor . Çoğu zaman toprağın pH'ını doğru şekilde göstermezler. Yukarıdaki fotoğrafta gösterilen pH metre, yaklaşık 6.7'nin bir sonucunu göstermektedir. Aynı toprak numunesinin diğer pH ölçerlerle yapılan ölçümleri, 6.0'lık bir pH gösterdi.

Toprak pH'sının en hassas ölçümleri, pille çalışan elektronik sayaçlar kullanılarak elde edilir . Bu tür cihazlar 100 PLN'nin üzerine mal olabilir, ancak uzun yıllar hizmet edecek.

toprak pH metre

Elektronik toprak ölçer

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Elektronik sayaçların en büyük avantajı, test için toprak numunesi almamıza gerek olmamasıdır . Bahçede seçilen yerdeki zemine, yatakları kazmadan basitçe ölçüm ucunu yerleştirmek yeterlidir. Çimlerinizin altındaki toprağın asitliğini kontrol etmek istediğinizde bu çok kullanışlıdır. Çimleri kazmak ve çimleri yok etmek zorunda değiliz. Sadece ölçüm sondasını yere yapıştırın . Ayrıca cihazın ekranında çıkan büyük sayılar sayesinde okumak daha kolay olacaktır.

toprak pH metre

Elektronik sayaç ayrıca güneş ışığının yanı sıra toprağın sıcaklığını ve nemini de gösterecektir.

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

Fotoğrafta gösterilen elektronik sayacın 4 farklı parametreye kadar ölçüm yapmanıza izin verdiğini de eklemeye değer . Toprak pH'ına ek olarak toprak nemi, sıcaklığı ve güneş ışığını da gösterebilir. Bu, cihazı çok yönlü hale getirir ve genellikle bahçede kullanışlıdır . Bir filizdeki alt tabakanın sıcaklığını ölçmek veya fideli saksılarda toprak nemini kontrol etmek için onları tavsiye etmeye değer.

elektronik toprak pH metre

Ev yapımı toprak pH ölçümü

Toprak pH'ını belirlemenin hızlı ve ev yapımı bir yolu da vardır . Bunun için sirke ve sodaya ihtiyacınız olacak. Kesin bir ölçüm olmayacak, ancak toprağın daha asidik mi, alkali mi yoksa nötr mü olduğuna dair bir gösterge verecektir.

Bu tür bir ölçümün gerçekleştirilmesi, toprak örneklerinin iki kavanoza alınması ve bunların suyla (tercihen damıtılmış) dökülmesinden oluşur . Çamurlu bir çözelti oluşturmak için her şey iyice karıştırılmalıdır. Sonra bir kavanoza karbonat ve diğerine biraz sirke dökün . Çözelti karbonat ekledikten sonra köpürmeye başlarsa toprak asidiktir. Öte yandan sirke ekledikten sonra bir tıslama sesi ve kabarcıklar duyarsanız toprak alkalidir. Hem sirke hem de kabartma tozu ekledikten sonra herhangi bir reaksiyon olmazsa, bu toprağın nötr olduğunu gösterir.

MSc. Agnieszka Lach