Ortancaları kesmek. Ortancaları nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Ortancalar, bahçelerimizdeki en güzel bitkilerden biridir. Uzun süre çiçek açarlar ve genellikle büyük ve muhteşem olan çok çeşitli çiçek salkımları ile şaşırırlar. Düzgün bir şekilde gerçekleştirilen ortanca kesimi , bu sıra dışı süs çalılarının çekiciliğinden tam olarak yararlanmanıza ve çiçeklenme bolluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olmanıza olanak tanır. Her yıl harika çiçeklerinin tadını çıkarmak için ortancaları nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün !

ortanca kesmek

Budama ortancaları, bu çalıların çiçek bolluğu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ortancalar indirimleri süslüyor ve ev girişlerini vurguluyor. Birçok bitki için harika bir zemin oluştururlar. Yarı gölgeli, rüzgarsız, hafif nemli topraklarda iyi büyürler. Bahçe ortancasının değerli mavi çiçekleri, toprak pH'ını 4-4.5'e düşürerek elde edilebilir (örneğin asitleştirici gübreler kullanılarak). Dahası, ortancanın doğru budaması , çiçeklenme bolluğu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir .

Süs çalılarının çoğunun, düzenli olarak çiçek açmaları için yıllık olarak kesilmesi gerekir. Bazıları sadece ara sıra kesilen ölü, sürgünlerin kesilmesini gerektirirken, diğerlerinin çiçek üretmek için kökten budanması gerekir. Ortanca, yaprak döken çalılardan sıyrılıyor, çünkü ortancaları kesme yöntemi bu bitkinin türüne bağlı olarak değişiyor. Buket ortancaları ile bahçe ortancalarından farklı şekilde ilgileneceğiz. Bu, esas olarak farklı sürgünlerde çiçek açmalarından kaynaklanmaktadır: bir veya iki yaşında. Biz yoksa buket ortanca erik , çiçekli kapasitesi her geçen yıl azalacak.

süs ağaçlarını ve çalıları kesmekAğaçları ve süs çalılarını kesmek

Süs ağaçlarının ve çalıların kesilmesi, bu bitkilerin bakımında en önemli adımlardan biridir. Aynı zamanda tartışmalı ve genellikle kötü bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ne zaman, ne ve nasıl kesilir? Bu soru birçok bahçıvan ve bahçıvan tarafından sorulur. Yanıt olarak bir kitabın tamamı yazılabilir. Ancak kısa bir makalede ağaç ve çalı kesme konusunu daha da yakınlaştırmaya ve onunla ilgili kavramları sistematik hale getirmeye çalışacağız. Daha...

Ortancaları Ne Zaman Kesmeli

Ortanca birçok türde bulunur. Bahçe ortanca, buket ortanca, çalı ortanca, tırmanan ortanca, tüylü ortanca ve meşe yapraklı ortanca gibi türleri ayırt ediyoruz. Daha önce de belirtildiği gibi, türlere bağlı olarak, kesme şekillerinde farklılık gösterirler.

Ortancaları neredeyse her zaman baharın başında keseriz . Ortancalar için ilkbahar kesim tarihi , tüm türleri için uygundur. Bununla birlikte, farklı ortanca türlerinin budaması, şekil ve yoğunluk bakımından farklılık gösterir.

Bahçe ortancalarının üflenen çiçekleri bazen sonbaharda kesilir, ancak Polonya'nın daha soğuk bölgelerinde bu kesim ile ilkbahara kadar beklemek daha iyidir. Çiçek salkımları bitkiyi sert hava koşullarına karşı korur ve ayrıca kışın çalıların üzerinde bırakıldığında çok etkileyici görünürler.

Bahçe ortanca - yetiştirme, bakım, neden çiçek açmıyorBahçe ortanca - yetiştirme, bakım, neden çiçek açmıyor

Bahçe ortanca, tüm yaz boyunca hayran kalacağımız geniş, güzel çiçek salkımları için değerli bir çalıdır. Solitaire veya diğer bitkilerle kombinasyon halinde ekilebilir. Bahçede ortanca yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü ve ortanca bakımının uzun süre çiçek açması için nasıl olması gerektiğini görün. Bazen ortancanın neden çiçek açmadığını ve ortanca çiçeklerinin renginin nasıl değiştirileceğini açıklıyoruz. Daha...

Ortancalar nasıl budanır?

Süs çalılarının kesilmesinin gücü ve zamanlaması çiçeklenme zamanlarına bağlıdır. Ortanca biraz farklı kesilir .

Geçen yılki tomurcuklardan çiçekli ortancaları kesmek

Bahçe, testere ve meşe yapraklı ortanca geçen yılki sürgünlerde çiçek açar, bu da yılın başında çiçek salkımına sahip tomurcukları olduğu anlamına gelir. Kışın sonunda veya ilkbaharın başlarında, sadece ilk tomurcuk çiftinin hemen üzerinde, kuru çiçek salkımlarını keseriz. 4 yılda bir röntgen kesimi yapıyoruz. Bu ortancalar, yıllık bakım budaması gerektirmeyen bitki grubuna aittir.

Bu yılki sürgünlerde çiçekli ortancaların budaması

Büyük bir hayran kitlesini çeken buket ortanca ve çalı ortanca gibi türler için durum farklıdır. Büyümeleri son derece kolay olmalarına şaşmamalı ve onlara iyi bakarsak, size yemyeşil çiçeklerle geri ödeyecekler. Bu bitkiler bu yılki sürgünlerde çiçek açar. İlkbaharda, çalılar yaprak geliştirmediğinde, bitkileri alçaltın. Çalı ortancasını 15-20 cm yüksekliğe kadar kesin . Buket ortancasını uzunluğunun 2 / 3'üne, 3 veya 4 tomurcuğun üzerine kesin ve zayıf sürgünleri ikiye bölün. Tüm ince sürgünleri kestik. Böylece kesilmiş ortancalar sol tomurcukları gür çiçeklerle tamamlanan güçlü gövdeleri serbest bırakacaktır.

Ortancayı kestikten sonra , bitkinin etrafındaki toprak, hafifçe toprakla karıştırılarak bir kompost tabakası ile kaplanabilir. Ayrıca bitkilerin altına kıyılmış gübre serpmeye, çalıları kök boynuna malçlamaya değer. Daha sonra, büyüme sırasında ortancaları süs çalıları için çok bileşenli gübrelerle besliyoruz.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Joanna Białowąs