Arsa üzerinde yanan yapraklar ve dallar. Yönetmelikler 2020

Arsa üzerinde yaprak ve dal yakmak bir zamanlar yaygın bir uygulamaydı. Hatta özellikle hastalıklar ve zararlı böceklerle istila edilmiş bitki atığının yakılması söz konusu olduğunda çok arzu edilir göründü. Ancak mevcut düzenlemelere göre, arsalarda hem yaprak yakmak hem de dal yakmak yasaktır ve bunun için para cezası vardır . Yaprakların yakılmasıyla ilgili 2020 için mevcut düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi edinin ve bir araziden yeşil atıkların nasıl uygun şekilde bertaraf edileceğini görün .

Arsa üzerinde yanan yapraklar ve dallar

Arsa üzerinde yaprakların yanmasına izin verilir mi?

Fotoğraf depositphotos.com

Tahsislerde ve bahçelerde yaprakların ve dalların yakılması, uzun zamandır çok tartışılan bir konu olmuştur . Bir yandan, çoğu bahçe rehberi, enfeksiyonu yaymamak için hastalıklardan ve zararlılardan etkilenen yaprakları ve dalları yakmayı tavsiye eder. Öte yandan, özel mülklerde yaprak ve dal yakılmasını yasaklayan kanunlara da bağlıyız . Bu ikilemden nasıl çıkılacağını ve 2020 için mevcut yasal durumu nasıl sunacağımızı öneriyoruz.

Yaprak ve dalların içilmesini yasaklayan kanunlar

Tadil edildiği şekliyle 14 Aralık 2012 tarihli Atık Kanununa göre arsa ve bahçelerde yaprak ve dal yakmamız yasaklanmıştır . Bu yasanın iki maddesi burada çok önemlidir:

  • Sanat. 30, atıkların buna yönelik tesisler ve cihazlar dışında işlenmesini (yakma dahil) yasaklayan, bu yasaktan muaf tutulurken, kendi ihtiyaçları için kompost yapan gerçek kişiler, pratikte arsa üzerinde bitki atıklarını yakmamıza izin verilmediği anlamına gelir , ancak bunu yapabiliriz kendini kompost ,
  • Sanat. 31, hangi noktada 7 , ayrı toplama yükümlülüğü kapsamına girmedikçe , toplanan tesis artıklarının tesisat ve cihazların dışında yakılmasına izin verir .

Yakın zamana kadar Art. 31 araziler üzerinde yaprak ve dalların bağımsız yanma sağlayan kuru yaprak ve dalları yakmak için izin verildi ve ister belirli bir komün yerel düzenlemeler ile belirlendi. Bununla birlikte, artık hepimiz çöpleri ayırmak zorundayız ve belediyelerin atıkları ayrı olarak toplamaları gerekiyor, bu da pratikte arazilerdeki yaprakları ve dalları yakamayacağınız anlamına geliyor .

Arsa üzerinde yanan yapraklar ve dallar

Arazilerde ve bahçelerde sigara içmek yasaktır

Fotoğraf depositphotos.com

Kendi arsanızdaki yaprakları ve dalları yakmak da Sanat hükmü ile yasaktır. Medeni Kanun'un 144'ü, gayrimenkulün sosyo-ekonomik hedefi ve yerel ilişkilerden kaynaklanan ortalama önlemin üzerinde komşu gayrimenkullerin kullanımına müdahale edecek eylemlerden kaçınılmasını emretti. Komşu mülk sahipleri için sıkıntı yaratan duman üreten bitki atıklarının yakılması bu hükmün ihlalidir .

Sırayla, Art. Küçük Suçlar Kanunu'nun 145'i, komşu mülkleri dumanla kirleten bir kişiye 500 PLN'ye kadar para cezası vermenize izin veriyor . Uygulamada bazen hizmetlerin siparişlerine hızlı uyum sağlaması ve yanmayı durdurması nedeniyle para cezasından kaçınmak mümkündür. Ancak kararın ne olacağından asla emin olamayız. Bu yüzden riske atmamak daha iyidir.

Ayrıca , tahsis bahçelerinde yaprakların ve dalların yakılması , Polonya Tahsis Kuruluşu Ulusal Konseyi tarafından kabul edilen ROD düzenlemeleri tarafından yasaklanmıştır . Bu, 68. maddede [Sipariş yasakları] belirtilmiştir. 5, ROD alanında herhangi bir atık ve bitki kalıntısının yakılmasını yasaklar.

Yakılmaması gereken yapraklar ve dallar ne yapmalı?

Yeşil atıklar, yani kuru yapraklar, ağaçları ve çalıları kestikten sonraki dallar, biçilmiş çimen, sap, çiçek ve yabani otlar yerel PSZOK'a , yani Belediye Seçici Atık Toplama Noktasına teslim edilmelidir . PSZOK her komünde bulunabilir. Çöpleri ücretsiz olarak kabul ediyorlar, ancak belirli niceliksel sınırları var.

Çoğu belediye, yeşil atıkların toplanmasını da organize etmektedir . Genellikle periyodik olarak yürütülür ve ayrıntılı bilgi şehir ve belediye ofislerinin web sitelerinde bulunabilir. Toplanmadan önce atık uygun şekilde hazırlanmalı, yani çantalarda paketlenmelidir .

Torbalara paketlenmiş yapraklar

Torbalara paketlenmiş yapraklar

Fotoğraf Pixabay.com

Elbette, yaprakların ve kesilmiş dalların harika bir kompost malzemesi olduğunu ve kendi kompost makineniz olduğu sürece bunları kullanmaya değer olduğunu bilmeye değer . Yaprakların temelinde değerli yaprak toprağı oluşur. Kuru yapraklar ayrıca malç olarak da kullanılabilir ve hassas bitkileri ve çok yıllıkları kış için örtmek için mükemmel bir malzemedir.

Kendi komposteri olmayanlar için, yaprakları plastik poşetlerde kompost yapmanın mümkün olması da güzel bir haber. Bu amaçla yaprakla doldurulduktan sonra bağlanması ve oksijenin içeri girebilmesi için içlerine delikler açılması gereken siyah folyo torbalar kullanılır. Ayrıca dayanıklı ve önceden yapılmış delikleri olan özel kompostlama torbaları da satın alabilirsiniz.

Plastik torbalarda kompostlamaPlastik torbalarda kompostlama. Çim biçmenin ve yaprakları düşürmenin kolay yolu!

Kompost makinesi olmadan kırpıntılardan, sonbahar yapraklarından ve diğer bahçe kalıntılarından nasıl kurtulabilirim? Onlardan plastik torbalarda kompost yapabiliriz. İşte sadece 3 ayda olgun kompost elde etmenin basit bir yolu! Daha...

Ancak yaprakları komposta dönüştürmek tam bir yıl veya daha uzun sürebilir. Bu nedenle poşetleri bağlamadan önce Trigger-4 kompostlama hızlandırıcı eklenmelidir . Organik maddenin parçalanmasını kolaylaştıran bakteri ve enzimler içerir. Sonuç olarak, çantalarda hazır, tamamen olgun kompost sadece 3 ayda elde edilebilir . Bu, sonbaharda torbalarda toplanan yeşil atıkların ilkbaharda olgun kompost olacağı ve bahçede kullanıma hazır olacağı anlamına gelir!

Sizi, iki adet 80 litrelik kompost torbasıyla birlikte Trigger-4 100g poşetini hazırlamaya davet ediyoruz. Bu pratik kitler rehberimizin mağazasında mevcuttur. Bahçenizdeki sonbahar yapraklarından ve diğer yeşil atıklardan kurtulmak için bu yöntemi şiddetle tavsiye ediyoruz . "Yan etki", bitkilerimiz için mükemmel bir doğal gübrenin oluşturulmasıdır.

Bununla birlikte, hastalıklar veya zararlı böceklerle enfekte olmuş yaprakları bitkileri kompost yapmak ve örtmek için kullanmamalıyız . Bu tür yapraklar toprağın derinliklerine gömülebilir (bahçede gömülebilecekleri bir yerimiz olduğu sürece) veya yukarıda belirtilen PSZOK'a iade edilebilir.

İkinci durumda , patojenlerle enfekte olmuş bitki artıklarının belediye veya ortak kompost tesislerinde tehlikeli olacağından endişelenmemize gerek yok . Bahçe komposterindeki sıcaklıklar, tüm patojenleri yok edecek kadar yükselmese de, büyük kompost yapan bitkilerde olan budur. Yüksek kompostlama sıcaklığı nedeniyle patojenik mantarlar, böcekler, bakteriler ve virüsler ölür. Bu nedenle toplanan yaprak ve dalların PSZOK'a iade edilmesi yasal ve çevre açısından güvenli bir çözümdür .