Domateslerde patates yanıklığı - belirtiler, kontrol, püskürtme

Domates üzerindeki patates yanıklığı, bu bitkiler için çok tehlikeli bir hastalık olup, ülkemizde yaygın olarak bulunan hem tarlada hem de örtü altı domates yetiştiriciliğinde büyük kayıplara neden olmaktadır. Domateslerde patates küfü belirtilerini nasıl fark edeceğinizi, bu hastalığı nasıl önleyeceğinizi ve domateslerdeki patates küfü ile mücadele için önerilen spreylerin ve diğer yolların neler olduğunu öğrenin . Vebasız domates nasıl yetiştirilir?

Domateslerde patates küfü

Domateslerde patates küfü

Domateslerde patates yanıklığı - belirtiler

Domateslerdeki patates yanıklığına , mantar organizması Phytophthora infestans neden olur . Patateslerde, domateslerde ve diğer kabuklu sebzelerde bulunur. Domateslerde meyveler dahil bitkinin tüm hava organlarını enfekte eder. Açık havada yetiştirilen domateslerdeki patates yanıklığı belirtileri genellikle, patojenin büyük ölçüde patates çeşitlerini etkilediği Haziran ayı sonlarında görülür. Tünellerde ve seralarda, veba semptomları genellikle Nisan ayının başlarında ortaya çıkar.

Domates yanıklığı ile domates enfeksiyonunun bir sonucu olarak, yapraklarda sulu, gri-yeşil, yavaş yavaş dönen kahverengi lekeler görülür. Bu lekeler içinde yaprak innervasyonu kahverengi-siyahtır. Hava nemi yüksek olduğunda, yaprakların alt tarafındaki noktalarda patojenin sporlaşan miselyumunun beyaz, hassas bir kaplaması görünebilir. Saplarda ve meyve tomurcuklarında sert kahverengi lekeler de görülür. Hastalığın seyri, özellikle korumalı yetiştiricilikte çok hızlı olabilir ve birkaç gün içinde tüm domateslerin tamamen solmasına neden olur.

Domates yapraklarındaki lekeler - nedenleri, önlenmesi, tedavisiDomates yapraklarındaki lekeler - nedenleri, önlenmesi, tedavisi

Domates yapraklarındaki lekeler, hem toprakta hem de örtü altında yetişen bitkilerde sık görülen bir semptomdur. Çoğunlukla beyaz, sarı veya kahverengi lekeler veya diğer semptomların eşlik edebileceği küçük lekelerdir. Domates yapraklarındaki lekelerin nedenlerini ve bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Daha...

Domateslerde patates yanıklığı - mücadele

Domates küfünün etkili bir şekilde kontrol edilmesi , öncelikle önleyici tedbirlerin alınmasını ve bu hastalığın domateslerde gelişmesine elverişli koşullardan kaçınılmasını gerektirir.

Her şeyden önce, domatesleri yerin boşluklarına ve su rezervuarlarının yakınına yerleştirmeyin, çünkü nem ve biriken buğu domateslerin patates yanıklığıyla enfekte olmasına neden olur . Domates örtü altında yetiştirildiğinde, seraların ve tünellerin içlerindeki havanın aşırı nemli olmaması için düzenli olarak havalandırılması son derece önemlidir. Domatesleri yaprakların üzerine de serpiştirmemelisiniz, her zaman doğrudan toprağa sulamalıyız.

Etrafta patates mahsulü varsa domates yetiştiriciliği terk edilmelidir çünkü patojen genellikle önce patateslere saldırır ve oradan domateslere aktarılır. Patateslerin yanına domates ekerken, yanıklık enfeksiyonu neredeyse garantilidir ... Domateslerde patates yanıklığına karşı mücadelede, dönmeyi de unutmamalısınız, yani sonraki yıllarda aynı yerlere domates ekmekten kaçının.

Bitki hastalığı semptomları ortaya çıktığında, enfekte bitkileri çıkarmak ve ilaçlamaya başlamak gerekir.

Patates hastalıkları ve zararlıları - semptomlar, kontrol

Bu bitkinin en yaygın patates hastalıkları ve zararlıları ile amatör mahsullerde onlarla savaşmanın yollarını öğrenin. Geç yanıklık veya Colorado patates böceği oluştuğunda ne yapmalı? İşte kendi bahçenizden sağlıklı patatesler almanın yolları! Daha...

Domateslerde patates yanıklığı - püskürtme

Hastalığın hızlı gelişmesi ve neden olduğu geniş hasardan dolayı , domateslerde semptomlar görülmeden önce yanıklık ilaçlama önleyici olarak yapılır. Zorunlu önleyici ilaçlamanın sinyali , yakındaki patates mahsullerinde patates yanıklığı semptomlarının ortaya çıkmasıdır .

Arsa üzerinde kimyasal koruma maddelerinin kullanımından kaçınırsak, domateslerdeki patates küfüne karşı önleyici püskürtme için at kuyruğu bulamacı kullanmaya değer. 500 gr yeşil yaprak (veya 100 gr kurutulmuş) atkuyruğunun üzerine 5 litre su dökülerek hazırlanır ve fermantasyon tamamlanana kadar beklenir. 1: 5 oranında su ile seyreltilmiş kullanıyoruz. At kuyruğu gübresi, külleme veya patates yanıklığı gibi mantar hastalıklarının gelişmesini önleyen ve ayrıca yaprak bitleri gibi zararlıları uzaklaştıran çok miktarda silisik asit içerir.

Domateslerde patates küfüne karşı önleyici bir önlem olarak, ısırgan otu kaynatma da kullanabiliriz. Stoku 0,5 kg taze bitki ve 5L sudan hazırlayın. Suyla dolu ısırgan otunu yaklaşık 0,5 saat kaynatın. Soğuduktan sonra, hazır preparatı 1: 5 oranında suyla seyreltin, sulayın ve nesli tükenmekte olan domates çalılarına püskürtün. Çoğu zaman, bu kaynatma erken ilkbaharda kullanılır. Bu arada, ısırgan otu da domates için mükemmel bir gübre olan bir bulamaç hazırlamaya değer.

Ve bölgemizde ısırgan otu yetişmezse, bir bahçe dükkanından hazır ALTSTRAL ısırgan otu ilaçlama satın alabilirsiniz.

Isırgan - özellikleri, gübreleme ve bitki korumadaki uygulama

Isırgan otu genellikle bahçeden çıkarılması gereken rahatsız edici ve rahatsız edici bir acı otla ilişkilendirilir. Bu arada, atmak yerine değerli bir sıvı gübre, özüt veya kaynatma haline getirilebilir ve gübreleme ve bitki koruma için kullanılabilir. İlginç bir şekilde ısırgan otu, bitkisel ilaçlarda, yemek pişirmede ve kozmetikte de kullanılmaktadır. Daha...

Patates yanıklığına karşı sıklıkla önerilen bir başka doğal tedavi , domateslere maya püskürtmektir. Hazırlamak için bir küp fırın mayası (100 gr) alıp 10 litre suda eritiyorsunuz. Bazıları buna yarım litre süt ekler. Bitkiler 7 gün aralıklarla püskürtülmelidir.

Önerilmeye değer bir başka doğal yöntem de domateslere süt püskürtmektir. Bunun için süt 1: 5 oranında su ile seyreltilmeli ve her hafta düzenli olarak bitkilere püskürtülmelidir.

3 organik domates püskürtme.  Lezzetli ve sağlıklı büyümeleri için domates nasıl püskürtülür?3 organik domates püskürtme. Lezzetli ve sağlıklı büyümeleri için domates nasıl püskürtülür?

Domates, yüksek besin ihtiyacı olan ve mantar hastalıklarına duyarlı bitkilerdir. Bu nedenle düzenli gübreleme ve koruyucu sprey kullanımı çok önemlidir. En iyileri ekolojiktir, bu yüzden bu bitkiler sadece sağlıklı büyümekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir besin kaynağıdır. Daha...

Bununla birlikte, birçok organik bahçıvan onları çok övse de , bu tür doğal spreylerin domateslerdeki patates yanıklığına karşı etkinliğinin düşük olduğu unutulmamalıdır. Hastalık ataklarından önce önleyici olarak yapıldıkları sürece iyi çalışırlar.

Kimyasal korumada , domateslere geç yanıklığı püskürtmek için aşağıdaki mantar öldürücüler kullanılır:

Acrobat MZ 69 WG - Domatesleri hem yere hem de örtü altına püskürtebilirsiniz. Tarla yetiştiriciliği için dozaj, 7-8 litre suda çözülmüş 25 g ajandır, 100 m² ekim için yeterlidir. Örtü altında yetiştirmede,% 0,3'lük bir konsantrasyon kullanıyoruz, yani. 30 g ajan, 10 litre su içinde çözülüyor.

Amistar 250 SC - Tarla yetiştiriciliğinde 100m² başına 8 litre suda çözülmüş madde 8-10 ml dozunda kullanılır. Püskürtme ayrıca alternaria ile savaşır.

Amistar Opti 480 SC - örtü altında domates yetiştiriciliğinde kullanım için ikiz bir preparat. 25 ml ajanı, 100m² için yeterli olan 10 litre suda eritin. Bu ajan mevsimde 14 gün arayla iki defaya kadar püskürtülebilir.

Cabrio Duo 112 EC - domateslerdeki patates küfünün yanı sıra alternariosis ve antraknozla savaşan çok yönlü bir preparat. Önleyici bir önlem olarak veya hastalığın ilk semptomları ortaya çıktığında kullanılabilir, ancak sezonda 3 defadan fazla olmamak kaydıyla, ilaçlamalar arasında 7-10 gün ara verilir. Dozaj: 2-10 litre suya 20-25 ml madde.

Miedzian 50 WP - ev bahçelerinde ve arazilerde amatör mahsullerde kullanılmak üzere seçilen, organik tarım için onaylanmış temel ajandır. Bakteriyel beneklenme ve domateslerde geç yanıklık da dahil olmak üzere çeşitli mahsullerde birçok bakteri ve mantar hastalığı ile savaşır. Ancak patates yanıklığı durumunda, bakır, hastalığın semptomları ortaya çıkmadan, belirtildiği gibi veya beklenen hastalık riski dönemlerinde önleyici bir önlem olarak uygulanmalıdır. Miedzian 50 WP toprağında domates yetiştirirken, 7 litre suda çözülmüş 25-30 g ajan dozu veriyoruz, bu da 100 m² domates yataklarının püskürtülmesine izin veriyor. Kapakların altına 10 litre suya 30 gr bakır dozlanır. Her 7-10 günde bir, tercihen diğer gruplardan gelen mantar ilaçlarıyla dönüşümlü olarak 2-3 sprey püskürtebilirsiniz.

Miedzian 50 WP - nasıl ve ne zaman uygulanmalı, püskürtme tarihleriMiedzian 50 WP - nasıl ve ne zaman uygulanmalı, püskürtme tarihleri

Miedzian 50 WP, meyve ağaçları ve çalılar, süs bitkileri ve sebzelerdeki mantar hastalıklarıyla mücadelede kullanılan bir fungisittir. Arazi bahçelerinde amatör bitki yetiştiriciliğinde kullanılması tavsiye edilen, ayrıca organik üretimde bitki koruma için onaylanmış bir preparattır. Miedzian 50 WP'yi nasıl ve ne zaman kullanacağınızı görün. Daha...

Polyram 70 WG - sadece topraktaki domates mahsullerinde 6-7 litre suda çözülmüş 12-18 g dozunda kullanın. Bu miktarı mahsulün 100 m2 üzerine püskürtün. Aynı zamanda alternaria ile savaşır. Sezonda 3 defaya kadar kullanabilirsiniz, her 7-10 günde bir tekrarlayarak, diğer gruplardan gelen mantar ilaçlarıyla dönüşümlü olarak püskürtün.

Revus 250 SC - Tarla yetiştiriciliğinde domates ve alternaryalarda patates yanıklığına karşı kullanılır. Doz 6 ml ila 4 litre sudur, mahsulün 100m²'sini püskürtmek için yeterlidir. Revus 250 SC'nin ilk püskürtülmesi, bir hastalık tehdidi durumunda veya hastalığın ilk semptomlarının Nisan'dan Ekim'e kadar ortaya çıkmasından sonra önleyici bir önlem olarak gerçekleştirilir. 7-10 gün aralıklarla sezon başına maksimum 3 püskürtme yapılabilir. Diğer mantar ilaçları ile dönüşümlü olarak kullanın.

Ridomil Gold MZ Pepite 67.8 WG - Tarla yetiştiriciliğinde domates ve alternaryada patates yanıklığına karşı kullanılır. Doz 6-8 litre suda çözülmüş 22.5 gr olup, mahsulün 100m²'sini püskürtmek yeterlidir. Ridomil ile ilk ilaçlama, gerçek yaprağın 5. evresinde ihtiyati tedbir olarak gerçekleştirilir. 7-10 gün aralıklarla sezon başına maksimum 3 püskürtme yapılabilir. Diğer mantar ilaçları ile dönüşümlü olarak kullanın.

Signum 33 WG - önleyici olarak (özellikle tarla bitkilerinde, bölgede yetişen erken patates çeşitlerinde geç yanıklığın ilk belirtileri ortaya çıktığında) veya hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında püskürtün. Başka bir Signum 33 WG püskürtme, sezonda 3 defaya kadar her 7-10 günde bir yapılır. Litre su için 2 g ajan kullanıyoruz.

Bunlar elbette domateslerde patates yanıklığına karşı kullanılabilecek tüm bitki koruma ürünleri değil , listeleri biraz daha büyük. Bununla birlikte, arazilerde amatör yetiştiriciliğin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış küçük paketler bulmayı başardım. Seçilen önlemlerden bağımsız olarak, genel kuralları hatırlayın - belirtildiği gibi, hastalığın ilk semptomları ortaya çıkmadan önce önleyici olarak püskürtmeye başlayın, her 7-10'da bir tekrarlayın, dönüşümlü olarak farklı ajanlar kullanın (en az iki) ve bu preparatların çoğunun daha fazla kullanılamayacağını unutmayın. Sezonda 2-3 kez gibi.

Makalede belirtilen patates yanıklığına karşı korunma araçları mağazamızda sipariş edilebilir. 24 saat içinde yüksek kaliteli ürünler, verimli hizmet ve sevkiyat garantisi veriyoruz. (bitkileriniz zaten hastalandığında ve hızlı bir şekilde püskürtmeniz gerektiğinde önemlidir ). Mağazaya gitmek için aşağıdaki düğmeye basın :-)