Güller - hastalıklar

Güller, bahçelerde çok popüler olan harika çiçekli çalılardır. En yaygın olanları, esas olarak iki hastalık tarafından tehdit edilen yatak takımları ve büyük çiçekli güllerdir - külleme ve siyah gül yaprağı lekesi. Ancak güllere saldıran hastalıkların listesi çok daha uzundur. Gül hastalıklarını nasıl tanıyacağınızı ve hasta bitkileri nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin. İşte sağlıklı güller yapmanın kanıtlanmış yolları!

gül hastalıkları - yaprak klorozu

Gül hastalıkları - yaprak klorozu

Gül hastalıkları , belirli bir patojenin neden olduğu bulaşıcı hastalıklar ve uygun olmayan büyüme koşulları veya yetersiz döllenmeyle ilgili bulaşıcı olmayan hastalıklar olarak ikiye ayrılabilir. Bitkilere doğru büyüme pozisyonunu ve uygun bakımı sağlayarak hastalıkları önleyebiliriz. İhmal edilen bitkiler hastalıklara ve ayrıca haşere saldırılarına karşı çok daha hassastır. Yaprakları ve sürgünleri ıslatmamak için bitkileri doğrudan altlarındaki toprakta sulayarak, çalıların altından yabancı otları ve düşen yaprakları uzaklaştırarak birçok hastalıkta enfeksiyon riskini azaltacağız. Güllerin düzgün kesilmesi ve çalıların fazla kalınlaşmaması için de önemlidir. Bahçelere dikim için, aynı zamanda en dayanıklı gülleri seçmeye değer - hastalıklara ve haşere saldırılarına çok duyarlı olmayan çeşitler.

Güller - bulaşıcı olmayan hastalıklar

Güllerin bulaşıcı olmayan yaygın bir hastalığı, daha önce yeşil ve sağlıklı olan, ilkbaharda fark edilen sürgünlerin keskin kararmasıdır. Bu fenomenin nedenleri ilkbahar, kuruyan rüzgarlar, hala donmuş toprak ve sürgünler tarafından ortaya çıkan suyun ikmal edilememesidir. Buna don hasarı denebilir . Çalıların dibine toprak veya malç yığınları yapılarak ve sürgünlerin bitkileri örtmeye yönelik izolasyon malzemesi (agrotextile, jüt, saman) ile sarılarak bu tür hasarların oluşması önlenir. İlkbahar donunda gül sürgünlerinde hasar fark edilirse, sürgünlerin kararmış parçalarını kesin ve ardından çalılara mantar ilaçlarından biri, örneğin Topsin M 500 SC püskürtün; bu, patojenlerin kesme yaralarına olası nüfuz etmesini önleyecektir.

Hastalığın çok sayıda semptomu, besin eksikliğini de gösterebilir. Yetersiz gübreleme veya yanlış toprak pH'ının bir sonucu olarak, bitkilerin topraktan besin alamadığı durumlarda eksiklikler meydana gelebilir.

gül hastalıkları - besin eksiklikleri

Gül yapraklarının kırmızı veya mor rengi, besin eksikliğine işaret edebilir.

Besin eksiklikleri nasıl anlaşılır?

Azot eksikliği, yaprakların açık rengi, bazen kırmızımsı lekeler ve çalıların büyümesinin engellenmesi ile kendini gösterir. Fosfor noksanlığında yapraklar daha küçük ve mor renktedir. Potasyum eksikliğinden dolayı yapraklar kırmızımsı, kenarları kahverengi, yanmış görünür. Yapraklardaki açık yeşil veya sarımsı bir renk, demir veya magnezyum eksikliğini gösterebilir. O zaman yaprak klorozundan bahsediyoruz. Kloroz durumunda, renk bozulması oldukça karakteristiktir, çünkü yaprak damarları arasındaki dokuları etkilerken, innervasyonun kendisi koyu yeşil kalır. Sadece NPK'nın (azot, fosfor, potasyum) temel bileşimini değil, güllerin gelişmesi ve büyümesi için gerekli tüm makro ve mikro elementleri içeren güller için uygun bir gübre kullanılarak besin eksiklikleri önlenebilir.Besin eksikliği semptomları durumunda, mağazadan satın alınan herhangi bir pH metre ile yapılabilen toprak pH'ı da kontrol edilmelidir. Güllere uygun toprağın pH'ı 6-7 olmalıdır.

gül hastalıkları - yaprak klorozu

Gül hastalıkları - külleme

Güller - mantar hastalıkları

Büyüme mevsimi boyunca, genç gül yaprakları, çalıların külleme saldırısına uğradığını gösteren beyaz, tozumsu bir kaplama geliştirebilir . Birçok farklı bahçe bitkisinde görülen bir hastalıktır. Enfekte yapraklar deforme olur ve gül yapraklarının kenarları hafifçe kıvrılır, genellikle birkaç gün sonra çiçek beyazdan griye döner. Sürgünlerde, pedinküllerde ve çiçek yapraklarında lekeler şeklinde de belirtiler vardır.

gül hastalıkları - külleme

Gül hastalıkları - külleme

Toz halinde küf, Sphaerotheca pannosa var mantarından kaynaklanır . rosae , sulama sırasında bitkilerin aşırı ıslanması istilayı kolaylaştırır . Bu hastalığın yayılmasını sınırlandırmak için, sonbaharda güllerin altından dökülen yaprakları tırmıklayarak, gelecek yıl enfeksiyon kaynağı olabiliriz. Büyüme mevsimi boyunca, yabani otları düzenli olarak kontrol ederiz çünkü çalıların altında daha fazla nem tutmaya yardımcı olurlar, yoğun şekilde istila edilmiş gül sürgünlerini keserler ve bitkilere 10 gün aralıklarla 2 ila 3 kez mantar ilaçları püskürtürler: Baymat Ultra 0.015 AE, Discus 500 WG, Domark 100 EC, Score 250 EC. Bahçede kimyasalların kullanımını sınırlandırmak için Biochikol, Biosept Active, Bioczos BR gibi biopreparasyonlarla dönüşümlü olarak kullanılabilirler.

Diğer bir yaygın gül hastalığı, gül yaprağı lekesidir . Çalılara ilkbaharda bu hastalık bulaştığında, yapraklar oval veya yuvarlak şekilli çok sayıda açık kahverengi lekeler gösterir. Noktaların etrafında doku sararır ve ölü dokuların yüzeyinde mantar sporülasyonu kümeleri olan siyah noktalar bulunur. Yapraklar büyük ölçüde düşüyor.

gül hastalıkları - siyah yaprak lekesi

Gül hastalıkları - siyah yaprak lekesi

Hastalığa, düşen yapraklar üzerinde kış uykusuna yatan Diplocarpon rosae mantarı neden olur ve sporları yağış sırasında aktarılır. Kara noktayla mücadele, sulama sırasında bitkileri ıslatmaktan (doğrudan zeminde su) kaçınmaktan, düşen yaprakları uzaklaştırmaktan ve yoğun şekilde istila edilmiş sürgünleri kesmekten ibarettir. Semptomları bulduktan sonra, çalılara 10 gün aralıklarla 3 veya 4 kez, dönüşümlü olarak fungisitler kullanılarak püskürtülmelidir, örneğin: Baymat Ultra 0.015 AE, Discus 500 WG, Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 EC, bu preparatlar biyopreparasyonlarla dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. , örneğin: Biosept Active, Biochikol, Bioczos BR.

gül hastalıkları - siyah yaprak lekesi

Gül hastalıkları - siyah yaprak lekesi

Gül pası , gül çalılarının yapraklarında da görülebilir . Pas enfeksiyonunda birkaç milimetre çapa kadar yuvarlak veya oval sarı lekeler görülür. Bu lekeler yaprakların üst tarafında görülür. Alt tarafta, turuncu ve kahverengi mantar sporları kümeleri, noktalarda görülebilir. Enfekte yapraklar deforme olur, kurur ve düşer.

Pas, sürgünler ve düşen yapraklar üzerinde kış uykusuna yatan Phragmidium cinsinin mantarlarından kaynaklanabilir . Gelişmeleri, sık yağmur yağması ve sulama sırasında bitkilerin ıslatılması ile olumludur. Pasla mücadele: sulama sırasında yaprakları ıslatmaktan kaçının, düşen yaprakları toplayın ve çıkarın, enfekte sürgünleri kesin. Pas belirtilerini fark ettikten sonra, bitkilere Discus 500 WG, Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 EC gibi mantar ilaçları ile 10 gün aralıklarla birkaç kez püskürtün. Yukarıda belirtilen biyo-hazırlıklarla dönüşümlü olarak kullanılabilirler.

Gül bakımı. Videoyu gör!

Güller, bahçelerdeki çiçekli bitkiler arasında her zaman hakimdir, ancak bakımlarına özel dikkat gösterilmelidir. Hem hastalıklar hem de zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrarlar ve durumları da konumları, uygun ekim ve sulama sistemlerinden önemli ölçüde etkilenir. Uzman Hedef, onlara nasıl uygun şekilde bakılacağını ve nasıl tedavi edileceğini anlatır. Daha...

Güller ayrıca gri küf tarafından da saldırıya uğrayabilir. Bu hastalıkla enfekte olduğunda güllerin yaprakları sulu, çok sayıda, hızla genişleyen lekeler gösterir. Zamanla, bütün çiçekler çürür ve yumuşar, bol, gri, tozlu bir kaplama ile kaplanır. Nekroz enfeksiyon kapmış çiçeklerden sürgünlere geçer ve ölmelerine neden olur.

Gül kırmızısı küfüne Botrytis cinerea mantarı neden olur , patojenin gelişimi yüksek hava nemi ile desteklenir. Gri küfle mücadele, öncelikle enfekte olmuş sürgünleri kesip çıkarmaktır. Ayrıca enfeksiyona çok duyarlı olan kanama çiçek salkımlarını da gidermelisiniz. Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Teldor 500 SC gibi ilaçlama preparatları yardımcı olacaktır. Polyversum WP ile biyolojik püskürtme yöntemini de deneyebilirsiniz. Bu preparat, patojenik mantarlar üzerinde parazitleşen bitkiler için zararsız bir mantar içerir. Çilek üzerindeki gri küfe karşı çok etkilidir.

gül hastalıkları - geri ölüm vur

Gül hastalıkları - geri çekilme

Aynı mantar, Botrytis cinerea, başka bir hastalığa da neden olabilir - gül sürgününün ölümü . Coniothyrium fuckelii veya Alternaria türleri , Nectria türleri cinsinin mantarları Bu hastalıktan da sorumlu olabilir . Sürgünün ölmesinin semptomları kahverengileşme, kuruma ve ölümün yanı sıra açık kahverengi sürgün nekrozudur. Nekroz genellikle kesim alanında meydana gelir ve aşağı doğru kayarak tüm sürgünün zamanla ölmesine veya bir dalda bitmesine neden olabilir.

Hastalığı önlemek için mantarın kışlayıp daha fazla gelişebileceği sürgün kalıntılarını çıkarın, bakım çalışmaları sırasında sürgünlere zarar vermemeye çalışın. Hastalığın semptomlarını fark ettikten sonra, etkilenen sürgünleri nekrozun bir santimetre altından, güçlü yan tomurcuğun üzerinden kesin ve kesme yaralarını Funaben 03 PA macunu veya emülsiyon boyası ile fungisit, örneğin Topsin M 500 SC ile sürün.

Gül sürgünleri kahverengiye döner ve tepelerden ölürse ve tüm çalı daha yavaş büyürse, nedeni verticillium hastalığı olabilir . Yapraklar sararır ve dökülür, en genç yapraklar sıcak havalarda solur, daha soğuk gecelerden sonra daha iyi bir şekle döner. Çalı birkaç yıl hasta olabilir ve sonra ölür.

Verticillium hastalığına, toprakta ve bitkilerde bulunan Verticillium cinsinin mantarları neden olur . Bahçe ve seralarda yetişen diğer birçok bitki türüne saldırır. Düşen ve enfekte olmuş yapraklar kaldırılarak, enfekte sürgünler kesilerek ve kaldırılarak, çalı kesme aletleri temiz tutularak ve dezenfekte edilerek hastalığın yayılması önlenir. Hastalığın semptomları teşhis edildikten sonra, hastalıklı çalılar kazılmalı ve kaldırılmalı (toprağı doğrudan enfekte çalıların altından çıkarmaya değer) ve mahallede büyüyen bitkiler önleyici tedbir olarak Topsin M 500 SC ile sulanmalıdır.

Uyarı!

Mevcut yönetmeliklere göre hasta bitkilerden gelseler dahi yaprak ve dallarda sigara içmek yasaktır. Bahçelerden ve arsalardan, bunları komünümüzde geçerli olan yeşil atıkların ayrılması ve iade edilmesi ilkelerine uygun olarak bertaraf etmeliyiz.