Evde ananas nasıl yetiştirilir

Ananas, en popüler egzotik meyvelerden biridir. Koşullarımızda kendi ananas bitkinizi yetiştirebilirsiniz. Ananas ve evinizde ananas nasıl yetiştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Ne kadar kolay olduğunu öğrenin, sadece makalemizdeki ipuçlarını takip edin. Evde ananas yetiştirmek çok faydalı olabilir.

evde ananas nasıl yetiştirilir

Evde ananas nasıl yetiştirilir

Yenilebilir ananas veya Ananas comosus , bromeliaceae familyasına ( Bromeliaceae ) aittir . Toprakta köklenen, kuraklığa ve sıcağa son derece dayanıklı çok yıllık bir bitkidir. Yenilebilir ananas tropikal Brezilya'dan geliyor. Ananası dünyamıza ilk getiren Christopher Columbus'du. Sonunda, ananas yetiştiriciliği esas olarak bugün çok sayıda yetiştirildiği Hawaii'ye taşındı. Meyveler tüm yıl boyunca olgunlaşır, bu nedenle mağazalarda ananas yılın herhangi bir zamanında bulunabilir.

Ananas yaprakları dikdörtgen ve dardır, bir rozet oluşturur. Kenarlarında dikenli büyümeler var. 10 ila 20 aylık yetiştirme arasında, rozetin ortasından etli bir sürgün gelişir ve tepesinde çok sayıda mor çiçeğin bulunduğu bir çiçeklenme oluşur. Ananas meyvesi genellikle yaklaşık 100 küçük çiçekten yapılır.

Ananas fidanı nereden alınır?

Ananaslar en iyi şekilde, mağazada 4-5 PLN karşılığında satın alınan meyvelerden elde edilebilen kesimlerden çoğaltılır. Ananas meyvesi, meyvenin üstüne yaprak rozetiyle satılır. Köklenebilen ve ondan bir ananas yetiştirilebilen bu rozettir .

Uyarı! Mağazada ananas seçerken, meyvenin taze ve olgun göründüğünden ve rozetin hasar görmediğinden (ortası kesik olmamalıdır), çürüme veya küf belirtisi olmadığından emin olun.

evde ananas nasıl yetiştirilir

Bir ananas nasıl yetiştirilir - yaprak tüylerini bir dilim et ile keseriz

Bir ananas fidanı elde etmek için, meyvenin üst kısmındaki yaprak rozetini (yaprak tüyü) yaklaşık 2 cm kalınlığında bir dilim et ile kesin. Bazıları ayrıca meyveyi bir elinizle tutmanızı, diğer elinizle rozeti tutmanızı ve ardından rozeti meyveden bükerek ayırmanızı önerir. Sonra, üzerinde bazen küçük kökler görebileceğiniz 2-3 cm çıplak gövde ortaya çıkana kadar eti ve alt yaprakları rozetten dikkatlice çıkarıyoruz.

Ananas fidanı nasıl ekilir?

Kökler görünüyorsa, bitki zaten ekilebilir. Kökler henüz görünmüyorsa, köklendirme aracı yardımcı olacaktır. Köklendirme kesimlerini kolaylaştıran bir toz formülasyon vardır. Ananas fide rozetinin alt ucunu köklendirme maddesine batırın . Sonra onu nemli, hafif, alkali bir alt tabakaya yerleştiririz. 1: 1 oranında kum ile toprak karıştırılmalıdır. Ananas fidanı dikildikten sonra fidan bitkinin çevresinde 2 cm'lik kenar bırakacak büyüklükte bir saksıya dikilir. Genellikle 12 ila 14 cm çapında saksılar ile başlar.

Uyarı! Rozeti ekmeden önce 2-3 gün kuru bir yere koymaya değer. Böyle bir kurutma, fungal hastalıkların gelişmesini ve ekimden sonra rozetin çürümesini önleyecektir.

Daha sonra fide ile birlikte tencereyi sıcak bir yere (21-27 ° C) koyun ve alt tabakanın sürekli nemli, ancak çok az miktarda olması gerektiğini unutmayın. Ananas rozetin içinde biraz nemi sevdiği için yapraklara fıskiyeden yumuşak su püskürtmeye de değer.

Rozetin ortasında yeni yapraklar göründüğünde, ananas kök salmış ve büyümeye başlamıştır. Sonra bitkiyi en güneşli yere koyarız. O zaman sulamayı o kadar önemsemene gerek yok. Hatta alt tabaka zaman zaman kuruyabilir.

Yaz başında ananası yılda bir kez ekiyoruz. Yeni saksıda bitkinin çevresinde 2 cm'lik bir kenar boşluğu bırakmayı unutmayın.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Evde büyüyen ananas

Ananas , aşırı zorlu bir bitki değildir. Toprağın sulamalar arasında kurumasına izin vererek orta derecede sularız. Yaz aylarında 2 haftada bir, hem toprağa hem de yaprak rozetine dökülebilen çok bileşenli bir sıvı gübre verilmelidir, çünkü ananas besinlerini yapraklardan da alabilir. Gübre miktarını aşırıya kaçmayın! Genellikle üretici tarafından önerilen dozun yarısını kullanırız.

Yazın bitki sıcağı sever 20-30 ° C optimum sıcaklıktır. 20 ° C'nin altında büyüme engellenir. Kışın sıcaklık asla 15 ° C'nin altına düşmemelidir. Soğuk hava, dondan bahsetmiyorum bile bitkiye zarar verir ve onu öldürür.

evde ananas nasıl yetiştirilir

Ananas meyvesi bir çiçekten gelişir

Ananas meyvesi nasıl yetiştirilir?

Kural olarak, ananaslar ekimden 1.5 - 2 yıl sonra çiçek açmaya başlar. Ancak çiçekler bu tarihe kadar görünmediyse, ananasın biraz yardıma ihtiyacı var. Bunun için iyi olgunlaşmış bir elma alıp ikiye böldük. Bir yarısı zemine düz olarak yerleştirilir (parça yere kesilerek). Diğer yarısını yaprak rozetinin üzerine yerleştirin. Hazırlanan bitkiyi bir folyo torba ile kapatıyoruz. Elmanın salgılayacağı etilen, ananası çiçeklenmeye teşvik etmelidir. 2-4 hafta sonra ilk çiçekler görünmelidir. İlk ananas çiçeklerini gördüğümüzde folyo poşeti çıkarın ve elmayı çıkarın. Tam çiçeklenme 4-6 ay sürer. Çok güneşli bir yerde, meyve çiçekten gelişir.