Çin miscanthus - çeşitleri, yetiştirme

Çin miscanthus ( Miscanthus sinensis ), bahçelerde miscanthus ailesinden en yaygın olarak yetiştirilen ot türüdür ve esasen son derece etkileyici çiçek salkımları nedeniyle değerlidir. Bahçıvanlar, yaprak rengi, çiçeklenme tarihi ve elde edilen yükseklik bakımından farklılık gösteren çok ilginç miscanthus çeşitleri arasından seçim yapabilirler . Miscanthus çini yetiştiriciliğini görün ve bahçeniz için bu harika çimin en iyi çeşitlerini seçin!

Çinli miscanthus

Çin miscanthus - Miscanthus sinensis

Çin miscanthus - çeşitleri

Miscanthus çeşitlerinin seçimi çok geniştir. Farklı alışkanlıklara, büyüme gücüne ve genişlemeye sahip bitkiler arasından seçim yapabiliriz. Bahçeye birkaç miscanthus ekersek, farklı çiçeklenme tarihlerine sahip çeşitleri seçmeye değer. En sonuncular mükemmel bir kış bahçesi dekorasyonu olacak. Aşağıda , genellikle Polonya bahçelerinde bulunan en ilginç 10 Çin miscanthus çeşidini sunuyorum .

Chinese miscanthus Apache - en küçük miscanthuslardan biri, sadece 50 cm yüksekliğe kadar büyüyor. Kümeler halinde büyür ve koşucu oluşturmaz. Sivri, çapraz çizgili yapraklar sarımsı renktedir ve açık yeşil yaprak kütlesine karşı öne çıkar. Alt yapraklar hafifçe sarkarken, üst yapraklar sert bir şekilde dikilir. Ne yazık ki, iklimimizde çok kısa bir büyüme mevsimi için nadiren çiçek açar. Düşük sazlık içeren kompozisyonlar için mükemmeldir.

Çin miscanthus Apache

Çin miscanthus 'Apache'

Çinli miscanthus Cosmopolitan - dik, kavisli bir alışkanlığa sahip, yoğun kümeler oluşturan, güçlü bir şekilde büyüyen bir miscanthus çeşididir. Renkli bıçaklar ve göz alıcı çiçek salkımları bu çimin değerli avantajlarıdır. Gümüş vurgulu gevşek, bakır renkli çiçek salkımları, Eylül'den Ekim'e kadar yaprakların üzerinde yüksek görünür. Geniş, kremsi beyaz bir kenar boşluğu ve bazen de ortada dar beyaz şeritler ile 3-5 cm genişliğinde bırakır. Kuruduktan sonra sararır veya kahverengimsi olurlar. Yaklaşık 2,5 m çiçeklenme ile 2 m'ye kadar yığın yüksekliği Çeşit, büyük bahçeler, çimenlerde açıkta kalan yerler, ağaçlar arasında gruplar halinde veya çok yıllık yatakların kenarlarında tek tek dikim için idealdir. Özellikle bina duvarlarının arka planında ve su rezervuarlarının yakınında iyi görünüyor.

Chinese Miscanthus David - 2 m yüksekliğe kadar büyüyen (2,4 m'ye kadar çiçek salkımıyla) sütunlu bir alışkanlığa sahip bir çeşittir. Yapraklar 2 ila 3 cm genişliğinde, yaprak boyunca uzanan belirgin beyaz bir şerit, dışı parlak. Çiçeklenme Ağustos ayı başlarında başlayabilir ve sonbahara kadar sürer. Çiçek salkımının rengi kırmızımsı olur ve soldukça pembemsi hale gelir. Çok yıllık ve çim yataklar için mükemmeldir.

Çinli miscanthus David

Çinli miscanthus 'Dawid'

Çin miscanthus Gold Bar - yaklaşık 50-60 cm'ye kadar büyüyen ve yaklaşık 1 metreye kadar çiçek salkımına sahip başka bir düşük miscanthus. Yoğun şekilde büyür, küçük ve yüksek olmayan kümeler oluşturur. Fan şeklindeki alışkanlık. Yapraklarda çok yoğun görünen yapraklarda açık sarı çizgiler. Sert, oldukça ince yapraklar. Çiçekler Ekim ayından itibaren ortaya çıkar. Bitki hafif kış örtüsü gerektirir. Bu miscanthus çeşidi, hem terastaki saksılara, küçük bahçeler için hem de daha büyük kompozisyonlarda süs otları ve çok yıllık bitkilerle dikim için uygundur.

Çin miscanthus Gold Bar

Çinli miscanthus 'Gold Bar'

Çin miscanthus Gracillimus - salkımlarla yaklaşık 2 metreye kadar büyüyen çok popüler bir miscanthus çeşididir. Yapraklar ince, yeşil, ortada ince beyaz bir şerit, dokunulduğunda pürüzlüdür. Çiçekler kahverengi-kırmızı renktedir. Açıkça yaprakların üzerinde yükselirler ve rüzgarda güzelce hareket ederler. Ekim ve Kasım aylarında çiçek açar.

Çin miscanthus Gracillimus

Çin miscanthus 'Gracillimus'

Chinese miscanthus Morning Light - 2 m yüksekliğe kadar büyüyen, dik bir alışkanlığa sahip çimen. Yapraklar ince beyaz bir şeritle çok dardır. Bitkinin rengi uzaktan gümüşi andırır. Eylül'den Ekim'e kadar çiçek açar. Çiçek salkımları kahverengi-simli bir renk alır. Bunları kuru buketler ve sonbahar kompozisyonları için başarıyla kullanabiliriz. Bu Çin miscanthus çeşidi, su rezervuarlarının yanına, çok yıllık yataklarda ve iğne yapraklılar eşliğinde ekilebilir.

Çin miscanthus Sabah Işığı

Çinli miscanthus 'Morning Light'

Miscanthus sinensis Rotsilber - 1,2 m yüksekliğinde kümeler oluşturan bir çeşittir (çiçek salkımıyla 2 m'ye kadar). Sonbaharda çekici, bakır yaprak rengi ile değerlidir. Eylül ayı başlarında ortaya çıkan çiçekler, önce kırmızı, sonra gümüşi, dik salkımları yaprakların üzerinde yükselen görkemli bir şekilde toplanır. Çiçek salkımları asılı kalma eğilimindedir. Çin Miscanthus çeşidi, büyük çiçek yataklarında, su bahçelerinde, süs bitkileri için tasarlanmış özel bahçelerde, natüralist varsayımlarla - tek tek veya grup halinde birkaç dikim için önerilir. Kuru buketler için uygundur.

Chinese Miscanthus Silberfeder - orta çeşitlilikte, 150 cm yüksekliğe kadar ulaşır. Denge yaprakları, 2 cm genişliğinde, ayrı bir beyaz ana damarlı yeşil. Gümüşi beyaz, kabarık salkımlarda toplanan çiçekler ağustos ayından kışa kadar hayranlıkla izlenebilir. Çiçeklenme döneminde destek gerektirebilir.

Çin miscanthus Variegatus

Çin miscanthus 'Variegatus'

Çin miscanthus Variegatus - hafif sarkık yapraklı ve çizgili bir çeşittir. 1.5-2 m yüksekliğe ulaşır Bu miscanthusun büyük kümeleri, uzaktan kamış beynine benzer. Bitki Ağustos'tan Ekim'e kadar çiçek açar ve çiçek salkımları zamanla gümüşe döner. Bu Çin miscanthus çeşidi, çalı asterleri veya sedum bitkileri gibi sonbahar uzun ömürlü kompozisyonları için mükemmeldir. Bozkırda da güzel bir vurgu olacak.

Çin miscanthus Zebrinus - en çok aranan Çin miscanthus çeşitlerinden biri. Kompakt, dik alışkanlığı, etkileyici çiçek salkımları ve renkli sapları ile büyülüyor. Pembe-mor çiçek salkımları Eylül'den Ekim'e kadar görünür ve kışa kadar sürer. 220 cm'ye kadar büyüyen sürgünler ile çiçek salkımları yaklaşık 40 cm uzunluğunda. Çok verimli topraklarda çok sert, kabarık veya kavisli olmayan sürgünler destek gerektirebilir. Yeşil ve zeytin yaprakları, büyüme mevsimi boyunca bu bitkinin özel bir süsü olan altın sarısı enine şeritlere sahiptir. Özel bahçe kaliteleri için İngiliz AGM ödülüne layık görülen bir çeşit.

Çin miscanthus Zebrinus

Çin miscanthus 'Zebrinus'

Çin miscanthus - yetiştirme

Çin miscanthus, havuzların üzerine çimlere solitaire olarak ekilen, yatak arka planı (daha yüksek çeşitler) olarak kullanılan popüler bir süs çimidir . Ondan çizgiler oluşturabilir, yatak bileşimlerinde ve kırlarda kullanabilirsiniz. Miscanthus'un çiçek salkımına sahip kesilmiş sürgünleri kuru buketler için harikadır ve bahçede bırakılan bir yatak için çekici bir kış dekorasyonudur.

Bunu bildiğim iyi oldu! Narin yapraklar ve havadar Çin miscanthus salkımları bahçeye hafiflik ve uyum duygusu getirir. Rüzgar tarafından süpürülüp kompozisyonlara dinamikler katarlar.

Miscanthus yetiştiriciliği, verimli ve sürekli nemli (ancak ıslak değil) topraklarda en iyisidir . Miscanthus yetiştirme bölgesi güneşli veya yarı gölgeli olmalıdır. Daha büyük gölgede, çim sürgünleri uzar, gevşer ve yatar. Bazı miscanthus çeşitleri, çiçeklenme sırasında güneşli bir konumda bile destek gerektirir. Bitki düzenli sulama (bunu özellikle ilkbaharda, otlar bitki örtüsüne başladığında unutmayın) ve orta derecede gübreleme gerektirir.

Miscanthus Çince ekimi en iyi ilkbaharda yapılır, ancak en büyük fide seçimi, bu bitkilerin etkili bir şekilde çiçek açtığı yaz sonu ve sonbaharda bahçe mağazalarında yapılır. Dikimden önce, toprak uygun şekilde hazırlanmalıdır - yabani otlardan temizlenmeli, çok kompakt ise kazılmalı ve gevşetilmeli ve yeni bir miscanthus fidesi için açılan delik kompostla kaplanmalıdır. İyi köklenene kadar bitkileri bolca sulayın. Bitkiler, ekimden sonraki 2-3 yıl içinde zarif ve dona dayanıklı olacaktır.

Kışın genç Miscanthus örnekleri dona karşı korunmalıdır. Sürgünler en iyi şekilde bırakılır ve bitkinin içini ve köklerini koruyan ip ile bağlanır. İlkbaharda çimleri çözün ve kuru sürgünleri 20 cm yüksekliğe kadar kesin. Miscanthus'un ilkbahar budaması, yeni sürgünler büyümeye başlamadan önce, genellikle Mart / Nisan aylarında yapılmalıdır.

İlkbaharın başlarında miscanthus , kümeyi bölerek de çoğalabilir . Bu amaçla, kümenin ortasına keskin bir kürek sokun ve bitkinin ayrılmış kısmını kazın. Ayrıca tüm bitkiyi kazabilir ve bir bıçakla bölebilirsiniz. Yaşlı bitkilerin bölünmesi çok fazla güç gerektirdiğinden, genç örnekleri bölmek en iyisidir.