Çin metasequoia - çeşitleri, gereksinimleri, yetiştirme

Çin Metasequoia ağacı, bir zamanlar soyu tükenmiş olarak kabul edilen eski bir ağaçtır. Şu anda, güzelliği ve düşük gereksinimleri nedeniyle bir bahçe bitkisi olarak popüler hale getirilmiştir. Bahçede metasekwoi yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün , metasekwoi'nin güzel ve ilginç bahçe çeşitlerini tanıyın ve sahip olunan ağaçları nasıl çoğaltacağınızı öğrenin. Çin Metasequoire'da gizli olan tüm sırları öğrenin!

Çince metasequoia

Çince Metasequoia - Metasequoia glyptostroboides

Çin Metasequoia - sıradışı bir ağacın hikayesi

Çin Metasequoia yaşayan bir fosildir. Polonya'da metasquoi yapraklarının izleri linyit yataklarında bulundu (Tersiyer'de bugünün Polonya'sında büyüdü). Bu ağacın, Çin'de metaskoyaların bir örneğinin bulunduğu 1941 yılına kadar nesli tükenmiş olarak kabul edildi. Bunun yerine, ağacı incelemek ve tohumlarını toplamak için bir Amerikan keşif gezisi gönderildi.

Bu şekilde elde edilen Çin metaquoia tohumları birkaç düzine araştırma kurumuna dağıtıldı. Sonuç olarak, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu harika ağacın binden fazla kopyası toplanan tohumlardan yetiştirildi. Kısa süre sonra, metasquoias'ı kesimler ile yayma girişimleri başarılı oldu ve sınırlı büyüme ve ilginç süs değerlerine sahip bahçe çeşitlerinin yetiştirilmesi başladı.

Şahsen, ilk kez Wirtach'taki Dendrological Garden'da Çin metasekwoi'ye daha yakından bakma ve tarihini öğrenme fırsatım oldu. Burada sunulan fotoğrafları da çektim.

Çin metasequoia ağacı, doğal ortamında 35 m yüksekliğe kadar ulaşan, kış için iğneler dökerek hızlı büyüyen bir ağaçtır . Ancak bahçelerde yetişen Metasequoia genellikle daha az büyüyecektir. Tepenin açık, yükselen bir kılavuzu vardır ve dar, konik bir şekil alır. Metasekwoi'nin gövdesi yerde açıkça genişlerken, tarçın-kahverengi kabuğu uzun loblarda soyuluyor.

Metasequoi iğneleri düz, yumuşak, narin, 3 ila 4 cm uzunluğunda, açık yeşildir. Sonbaharda sararır ve kızıl kahverengiye döner ve sonunda kış için ağaçtan düşer.

Çin metasequoia, hem büyük bahçelerde hem de parklarda dikim için mükemmel bir bitkidir . Tekli birimler en iyi şekilde iyi görünen pozisyonlarda sunulur.

Çin Metasequoia - çeşitleri

Polonya'da sadece birkaçı bulunan bir düzineden fazla bahçe çeşidi Çin metasekwoi yetiştirildi . Bunların çoğu hızlı büyüyen ve nihayetinde çok uzun ağaçlar olsa da , küçük bahçeler için uygun bazı cüce metasequoias da vardır .

Çin Metasequoia Altına Hücum - Türlere kıyasla önemli ölçüde sınırlı büyüme gücüne sahip (10 yıl içinde 3 m yüksekliğe kadar büyür), Polonya'daki en yaygın metasequoia türüdür. Yükselen, konik şekilli ve altın sarısı yapraklı bir ağaçtır. Çeşitlilik, büyük bahçelerde, su depolarının yakınında dikim için tavsiye edilir. Japonya'dan geliyor.

Çin Metasequoia Matthaei - bu, küresel bir alışkanlık, yavaş büyüme (10 yıl içinde 1,5 m yüksekliğe kadar büyür) ve yumuşak iğnelerle ABD'den bir çeşittir. Bu son derece küçük metasquoia çeşidi, küçük bahçeler için uygundur. Kesme ve şekillendirmeyi oldukça iyi idare eder.

Çince metasequoia

Çince Metasequoia - Metasequoia glyptostroboides

Çin Metasequoia Bayan Grace - küçük çeşitler elde eden başka bir Çin metasequoia çeşidi. Sürgünleri ağlayan ve hafif mavimsi, yumuşak iğneleri olan bir bitkidir. Dona karşı son derece dayanıklıdır ve hem tek tek hem de gruplar halinde ekilebilir.

Çin Ulusal Metasequoia - konik şekle sahip ilginç bir ağaç. Bu metasekwoi çeşidi Çin'den gelir ve sonbaharda güzel bir şekilde turuncuya dönen güzel, tüylü, yumuşak yeşil iğnelerle karakterizedir. Diğer metasequoias gibi, en iyi ıslak topraklarda büyür, ancak aynı zamanda son derece kuraklığa dayanıklıdır.

Çin Metasequoia Snow Flurries - bu Metasequoia çeşidi, kremsi beyaz yay artışlarıyla ayırt edilir ve iyi büyüme koşullarında, bu çeşidin sürgün uçları sürekli olarak biraz beyazımsı bir parıltıya sahiptir. Hızlı büyür, ancak türlerden biraz daha yavaştır.

Çin Metasequoia Bahar Kremi - dar, konik bir yapıya sahip bir Avustralya çeşididir. 30 m yüksekliğe kadar büyür, bu nedenle sadece çok büyük bahçeler için uygundur.

Çince metasequoia

Çinli Metasequoia - genç fide ve yakın çekim vuruyor

Çin Metasequoia - yetiştirme ve gereksinimler

Çin metasekwoi en iyi güneşli ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilir. Bu bitki iyi drene edilmiş, verimli ve nemli toprağı sever ve hatta periyodik olarak su altında kalabilir. Bununla birlikte, kuru ve steril substrat kabul edilemez. Çin metasequoia'nın toprak pH'ına ilişkin gereklilikleri aşırı değildir. Bu ağaç hem nötr hem de asitli topraklarda iyi yetişir.

Metasequoia, yaşla birlikte dona karşı direnç kazanmasına rağmen, çevre kirliliğine ve dona (bölge 6A) dayanıklıdır. Daha genç örnekler donlardan zarar görür ve genellikle kış muhafazası gerektirir. Yaşlı ağaçlar dona karşı tamamen dayanıklıdır. Polonya'nın en soğuk bölgelerinde , yukarıda bahsedilen 'Miss Grace' metasequoia gibi dona karşı en dayanıklı metasequoia çeşitlerini seçmeye değer .

Bunu bildiğim iyi oldu! Metasequoias, gövde ve köklerin tabanına saldıran mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı hassastır. Patojenler, örneğin çim biçme nedeniyle meydana gelen yaralanma ve hasarlardan kolayca geçebilir. Bu nedenle, çimleri metasequoia altında biçerken özellikle dikkatli olun.

Çince Metasequoia - üreme

Metasequoia üremesi sürgünlerden (hem otsu hem de odunsu), aşılama yoluyla ve tohumlardan mümkündür.

Metasequoi tohumları ise yurt dışından ithal edilmek zorundadır çünkü iklimimizde koniler oluştursalar da verimli tohumlar üretmezler. Satın alınan tohumlar seralara ekilir ve ortaya çıkan fidelere yeterli ısı ve nem sağlanır.

Haziran ayının sonundan Ağustos ayına kadar, asidik bir ortamda köklenen otsu kesimleri ısıtılmış tabanlı kutularda (22-25 ° C'de) toplayabilirsiniz. Fidelerin çok fazla ısıya ve gölgeye ihtiyacı vardır.