Asma hastalıkları ve kontrolü

Asma hastalıkları , asma ilaçlama için kayıtlı koruma önlemlerinin az sayıda olması nedeniyle mahsuller için yüksek risk oluşturmaktadır. Yanlış tipte koruyucu kullanmak meyveyi kirletebilir. Bu nedenle, asma hastalıklarıyla mücadele öncelikle önlemeye dayanmaktadır. Sistematik koruyucu tedaviler (hijyenik budama, püskürtme), meyve ortaya çıkmadan önce bile hastalıkların gelişimini etkili bir şekilde durdurmaya izin verir. İşte amatör mahsullerde en önemli asma hastalıkları ve bunlarla nasıl mücadele edileceği .

asma hastalıkları - tüylü küf

Asma hastalıkları - tüylü küf

1. Tüylü üzüm asması küfü

Tüylü küf , Plasmopara viticola mantarının neden olduğu en tehlikeli ve yaygın asma hastalığıdır . Sıcak (20 ° C) ve nemli hava hastalığın gelişmesine yardımcı olur. Bu asma hastalığı , Haziran sonu ve Temmuz başında yağmurlu havalarda en büyük tehdidi oluşturmaktadır.

Asma tüylü küf saldırıları öncelikle yapraklar. Daha seyrek olarak dallarda, çiçeklerde ve meyvelerde gelişir.

Bu asma hastalığının belirtileri yuvarlak, zeytin-kahverengi, yarı saydam, yağlı lekelerle kaplı genç yapraklardır. Birkaç hafta sonra lekeler kırmızımsı kahverengiye döner. Yaprağın alt tarafında, lekelerde beyaz-mor bir kaplama görülür. Eski broşürlerde lekeler mozaik bir görüntü oluşturur. Enfekte çiçekler sararır ve kurur ve meyveler kahverengiye döner ve düşer. Hastalık meyve tutamayan bütün çalıları zayıflatır ve dona karşı daha az dirençli hale gelir.

Asmanın yapraklarında kahverengi lekelerAsmanın yapraklarında kahverengi lekeler

Asmanın yapraklarındaki kahverengi lekeler, mantar hastalığı, haşere saldırısı veya yetersiz döllenmenin varlığına işaret edebilir. Asmaların yapraklarındaki kahverengi lekelerin nereden geldiğini, lekelerin nedenini gösteren semptomları nasıl tespit edeceğinizi ve yapraklardaki lekelerle asmalara nasıl yardım edeceğinizi görün. Daha...

Dithane NeoTec 75 WG veya Ridomil Gold MZ Pepite 67.8 WG ile tüylü asmalarla mücadele ediyoruz .

Dithane NeoTec 75 WG (8 l suda 20 g / 100 m2) ile püskürtme, çiçeklenmeden önceki ilk uygulama olan önleyici olarak yapılır. Özellikle yağışlı yaz aylarında hassas asmaların yetişmesi durumunda tedaviler 4 kez (7-10 gün aralıklarla) tekrarlanmalıdır.

Ayrıca Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG'yi (7 l suda 7,5 g / 100 m2) önleyici bir önlem olarak veya ilk belirtileri fark ettiğimizde kullanıyoruz. İlk çiçek salkımından çiçeklenmenin sonuna kadar püskürtüyoruz. Tedavileri her 10-14 günde bir 3 kez tekrarlıyoruz.

asma hastalıkları - külleme

Asma hastalıkları - külleme

2. Asma küllemesi

Asma külleme mantarı neden küllenme tuckeri örtü altında yetiştirilen asmaların için özellikle tehlikelidir. Bununla birlikte, küresel ısınma, onu tarlada yetiştirilen asmalar için de büyüyen bir tehdit haline getiriyor.

Çiçek salkımlarında, huysuz sürgünlerde ve meyvelerde asmalardaki külleme belirtilerini gözlemliyoruz. Bitkinin etkilenen kısımlarında toz bir kaplama belirir. Sürgünler ve çiçekler kararır ve ölür. En genç yapraklarda, yoğun şekilde istila edilmiş dallarda hafif kıvrımlıdır ve kenarları yukarı doğru kıvrılır. Yaprak bıçağın üst tarafında, toz halindeki bir kaplama ile kaplı sarı-yeşil lekeler görünüyor. Yaşlı yapraklar, yüzeylerinin her yerinde gümüş-gri bir kaplama gösterir.

Ancak bu durumda en tehlikeli hastalık , genç meyvelerin istilasıdır. Derilerinde küçük, koyu lekeler ve örümcek ağı şeklinde renk değişimi vardır. Et büyümeye devam ederken cilt kurur ve büyümeyi durdurur. Sonuç olarak meyveler çatlar ve çürür. Meyvenin çatlakları çok derindir ve tohumlara kadar uzanır. Enfekte yapraklar ve salkımlar, karakteristik bir mantar kokusu yayar.

Asmalardaki külleme ile mücadele etmek için , çalılara kükürt preparatları ile profilaktik püskürtme, örn. Siarkol 800 SC (10 l / 100m²'de 27.4-40 ml). Sarmaşıklar çiçeklenmeden önce mayıs ayında püskürtülür ve büyüme mevsimi boyunca 7 günde bir tekrarlanır.

2018'den itibaren, asmayı bu hastalığa karşı mükemmel şekilde koruyan külleme ile mücadele etmek için 2 yeni ekolojik preparat da kullanabiliriz. Onlar:

  • Lecitec - doğal lesitin bazlı bir preparat
  • Evasiol - tarla at kuyruğu preparatı

külleme ve tüylü küfToz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Bahçelerimizdeki ve evlerimizdeki bitkileri tehdit eden hastalıklar arasında, yalnızca belirli bir bitki grubuna saldıranlar var, aynı zamanda çok evrensel olanlar da var - bir meyve bahçesinde, manavda veya bahçede yetişseler de her tür bitkiye saldırıyorlar. dekoratif, terasta veya dairede. Son hastalık grubu şüphesiz külleme içerir. İşte onu nasıl tanıyacağınız ve etkili bir şekilde savaşacağınız. Daha...

3. Beyaz üzüm çürüğü

Metasphaeria diplodiella mantarının neden olduğu üzüm beyazı çürümesi , genellikle dolu riski olan bölgelerde görülür. Hastalık, doludan zarar gören meyvelerde 20-30 ° C'de nemli havalarda gelişir.

Bu asma hastalığı esas olarak dolu fırtınaları, kuşlar ve eşekarısı tarafından zarar gören meyveleri etkiler . Meyve rengini açık kahverengiye çevirir, kırışır ve kurur. Enfekte olan sürgünler, tüm yüzeyine yayılan küçük, kahverengi lekelerle kaplıdır. Hasta sürgünler kurur ve kahverengi bir kaplama ile kaplanır.

Beyaz üzüm çürümesine karşı savaşmak, olgunlaşan meyveyi mekanik hasarlara karşı korumaktır (örn. Dolu, kuşlar, eşekarısı). Uygun tarım teknolojisi de çok önemlidir, yani tesisin mekanik olarak hasar görmüş tüm parçalarının düzenli olarak kaldırılması. Bu asma hastalığının ilk belirtileri ortaya çıktığında, tüylü küfle mücadele için önerilen müstahzarları kullanırız.

asma hastalıkları - gri küf

Asma hastalıkları - gri küf

4. Grapevine grey küf

Asmalardaki gri küf semptomları, çoğunlukla hastalığın en çok zarar verdiği olgunlaşan meyvelerde görülür. Meyveler kahverengiye döner ve çürür. Deri, gri küfün özelliği olan gri bir toz kaplama ile kaplanmıştır. Bu asma hastalığının mantar (yani yüksek nem oranı) için çok elverişli koşullar altında , yapraklarda da görülebilir. Yaprak bıçağının yüzeyinde sarı-yeşil bir kenarlıkla çevrili büyük noktalar belirir. Lekelerin üzerindeki doku kurur ve kahverengiye döner ve yüzeyinde tozlu bir küf çiçeği oluşur.

Üzümlerde gri küfle mücadele etmek zordur. Korumanın temeli, asmaları uygun şekilde keserek asmalar arasındaki hava nemini düşük tutmaktır.

Yağışların yüksek olduğu bölgelerde (örn. Małopolska) , bu hastalığa karşı düşük duyarlılığa sahip asmaların seçilmesi önerilir . Önleyici ve girişimsel püskürtme için (gri küf enfeksiyonu belirtilerini fark ettikten sonra), profesyonel olmayan kullanıcılar Switch 62.5 WG'yi kullanabilir. Önerilen doz 100m² için 12g'dır (bu miktar 4-10 litre suda çözülmelidir). En az 21 gün ara ile sezon başına en fazla iki ilaçlama yapılabilir.

Üzüm püskürtme.  Üzüm ne zaman ve ne püskürtülür?Üzüm püskürtme. Üzüm ne zaman ve ne püskürtülür?

Hastalıklardan ve zararlılardan kaçınmak için üzümlere ne zaman ve ne püskürtülmelidir? Doğru hazırlama ve püskürtme tarihini seçmenize yardımcı olacak pratik bir üzüm püskürtme masası hazırladık! Daha...

5. Asmaların fizyolojik hastalıkları

Asma aynı zamanda uygun olmayan döllenmeye bağlı bulaşıcı olmayan hastalıklardan da muzdarip olabilir . Makro veya mikro elementlerin eksikliğini gösteren semptomların bulunması durumunda, öncelikle toprağın pH'ını kontrol etmeye değer, çünkü yanlış pH durumunda, bazı bileşenlerin topraktan emilmesi zor olabilir. Asmalar için tavsiye edilen toprak pH'ı 6,5 - 7,2'dir (hafif asidik ila nötr toprak). PH doğruysa, doğru gübrelemeyi uygulayın. Amatör yetiştiriciliğinde, mikro besleyicili asmalar için Hedef gübre gibi zengin makro ve mikro element bileşimine sahip gübrelere ulaşmaya değer.

Asmanın gübrelenmesi.  Asmayı ne zaman ve ne gübrelemekAsmanın gübrelenmesi. Asmayı ne zaman ve ne gübrelemeli?

Üzüm asmalarının gübrelenmesi, çalıların büyümesini ve gelişmesini etkiler, ancak her şeyden önce meyve vermenin bolluğunu etkiler. Sağlıklı büyümek ve bol meyve verebilmek için asmanın nasıl gübreleneceğini, en iyi gübreleme tarihlerinin ne olduğunu ve asmaları nelerin gübrelemesini tavsiye ediyoruz! Daha...

Genç asma yapraklarının sararması (yaprak bıçakları sararır ancak damarlar yeşil kalır), demir eksikliğinden kaynaklanan bulaşıcı olmayan bir hastalık olan klorozu gösterebilir. Bu elementi desteklemek için demir şelat veya demir sülfat kullanılır. Eğer yaşlı yapraklar sarı ve damarlar çevresi yeşil , bir magnezyum eksikliği daha olasıdır.

asma hastalıkları - kloroz

Asma klorozu

Yaprak saplarının aynı anda kızarması ve damarların başlaması ile yaprakların sararması azot eksikliğine neden olur. Buna karşılık, yaprakların kahverengi-kahverengi bir renge dönüşmesi ve buna eşlik eden deformasyon ve yaprak kenarlarının kıvrılması bir fosfor eksikliğine işaret edebilir. Yaprak kenarlarındaki kahverengi-mor renk değişikliği ve ardından kurumaları, potasyum eksikliğine işaret eder (genellikle toprakta fazla kalsiyum bulunması ile birlikte).

Asma, topraktaki yetersiz bor içeriğine karşı çok hassastır . Yetersiz olduğunda üstteki, en genç yaprakların kenarları kıvrılır. Yaprak bıçağında sarı-yeşil lekelerden oluşan bir mozaik oluşur. Öte yandan bor fazlalığı ile yaprak bıçaklarının kenarları sararır ve siyah nekrotik lekelerle kaplanır.

MSc. Agnieszka Lach