Armut yaprağı hastalıkları - semptomlar, fotoğraflar, kontrol

Armut bahçelerinde her yıl armut yapraklarına saldıran çeşitli hastalıklar ve zararlılar görülmektedir. Bu tür patojenler tehlikelidir çünkü sık sık yapraktan meyveye veya armut ağacının diğer kısımlarına yayılırlar. Armut yaprağı hastalıkları da bitkinin genel görünümünü olumsuz etkiler ve onu önemli ölçüde zayıflatır. Armut yaprağı hastalıklarını nasıl doğru bir şekilde tanımlayacağınızı , bunlarla nasıl etkili bir şekilde mücadele edeceğinizi ve ne zaman ilaçlayacağınızı öğrenin.

armut yaprağı hastalıkları - armut kabuğu

Armut yaprağı hastalıkları. Yapraklarda koyu lekeler

bitkinin armut kabuğu tarafından saldırıya uğradığını gösterebilir.

Armut kabuğu

Armut kabuğuna mantarlar neden olur. Armut kabuğu belirtileri yapraklarda, meyvelerde ve sürgünlerde bulunur ve en yaygın armut yaprağı hastalığıdır . Armut yapraklarında, ana damar boyunca alt kısımlarında, zamanla kararana kadar kararan zeytin-kahverengi lekeler görülür. Yapraklar erken ölür ve düşer. Meyve tomurcuklarında da lekeler görülür ve zamanla kuruyup mantarlaşırlar. Sürgünlerin üst kısımlarında da kabuklar görülür.

Hastalığın kaynağı, armut yaprakları ve enfekte sürgünler üzerinde kış uykusuna yatan miselyumdur. Armut kabuğu kontrolü , öncelikle enfekte olmuş yaprakların ve meyvelerin uzaklaştırılmasıdır. Çıkarılan yapraklar yakılmalı veya derine gömülmelidir, komposta uygun değildir.

Armut kabuğu ilaçlaması yeşil yaprak kozalaklarının çıkması ile başlar ve her 10-14 günde bir tekrarlanır. Elma kabuğunun kontrol edildiği gibi mantar öldürücüler kullanmak da mümkündür. İlk dönemde bakır yüzey fungisitleri (örn. Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC) ve kaptan içerenler (Kaptan Zawiesionowy 50 WP, Captan 50 WP, Merpan 80 WG) kullanıldı. Mümkün olduğunca amatör yetiştiricilikte bakırla sınırlandırılmalıdır (organik tarım için izin verilen bir hazırlık). Gerekirse, beyaz tomurcuk aşamasından, armutun derin ve sistemik püskürtülmesi, örneğin Dithane NeoTec 75 WG, Syllit 65 WP, Zato 50 WG, Score 250 EC gibi uygulanır.

Armut kabuğu - ilaçlama ve ekolojik kontrolArmut kabuğu - ilaçlama ve ekolojik kontrol

Armut kabuğu, semptomları en çok armut yaprakları ve meyvesinde görülen bir mantar hastalığıdır. Bu açıklama ve fotoğraflar, armut kabuğunun belirtilerini tanımanıza yardımcı olacaktır. Evde ve bahçelerde yetiştirilen armutlarda ekolojik kabuklanma kontrolü için en etkili spreyleri ve yöntemleri öneriyoruz. Daha...

Armut yaprak lekesi beyaz

Armut yaprağı lekesi , yalnızca armut yapraklarını etkileyen bir mantar hastalığıdır. Mantar, yapraklarda 3-5 mm çapında yuvarlak veya düzensiz lekelere ve açık kahverengi renge neden olur. Hastalık ilerledikçe lekeler büyür ve yaprakların erken düşmesine neden olur. Patojen, düşen, enfekte yapraklar üzerinde kış uykusuna yatar.

Armut yapraklarındaki beyaz lekenin tedavisi, kabukta olduğu gibi, etkilenen yaprakları çıkarmaktır. Armut kabuğu mantar ilaçları, armut yapraklarındaki beyaz lekeye karşı da etkilidir. Lukasówka ve Faworytka, armut yapraklarının beyaz lekesine özellikle duyarlı olan çeşitlerdir. Bahçenizde armut yapraklarında zaten beyaz lekeler varsa, bu çeşitleri dikmekten kaçının .

armut pası

Armut yaprağı hastalıkları. Armut pası portakal lekeleri ile kendini gösterir.

Noktaların altından konik mantar sporları kümeleri belirir.

Armut pası

Armut pası, armut yapraklarının en karakteristik ve en kolay tanınan hastalıklarından biridir. Armut pası, Sabine ardıçının yakınında büyüdüğünde özellikle savunmasızdır, çünkü bu tür, armut pasına neden olan mantarın bir ara konağıdır. Armut yapraklarında ilkbahardan beri parlak kırmızı lekeler mevcuttur. Yapraklar bu yerlerde kalınlaşır ve sertleşir. Yaz aylarında yaprakların alt tarafında yaklaşık 1 cm çapında ve 3-4 mm yüksekliğinde sarı, konik ve kabarık spor kümeleri de görülür.

Armut pasıyla mücadele, esas olarak enfekte olmuş yaprakların ağaçlardan uzaklaştırılmasını ve yakınlarda büyüyen ardıçların kesilmesini içerir. Özellikle ardıç pası izleri görüyorsanız. Armut pası, kabuklanma önleyici maddelerle püskürtülür.

Ağaçlarımızda gözlemlediğimiz hasar belirtileri yukarıda anlatılan armut yaprağı hastalıklarına işaret etmiyorsa , zararın armut yaprağı zararlılarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmeye değer .