Hodan - tıbbi özellikler, uygulama, yetiştirme

Hodan ( Borago officinalis ), geniş bir uygulama yelpazesine sahip, büyümesi kolay yıllık bir bitki bitkisidir. Yaz aylarında, kokusu çok sayıda tozlaşan böcekleri çeken mavi çiçeklerle çiçek açar. Hodan yaprakları ve sapları bir salatalık tadı ve birçok yemeğin karakterini değiştiren ekşi bir tada sahiptir. Tıbbi hodanın iyileştirici özellikleri onu sadece mutfakta değil, kozmetik ve tıpta da faydalı kılmıştır . Bahçede hodan yetiştiriciliğinin neye benzediğini görün ve bu harika bitkinin nasıl kullanılacağını öğrenin :-)

hodan

Hodan - Borago officinalis

Fotoğraf Pixabay.com

Hodan - iyileştirici özellikler

Tıbbi amaçlar için, yağın elde edildiği hodan otu, çiçekler ve tohumlar kullanılır.

Hodan otu flavonoidler, saponinler, mukus bileşikleri, tanenler, kolin, organik asitler (sitrik, silisik, elma), kolay sindirilebilir silika ve nadir bir dizi mineral tuz bileşiği içerir. Hodan suyu bol miktarda C vitamini içerir . Hodan tohumlarından elde edilen yağ , omega asitleri ve gama-linolenik asit içerir.

Hodan, idrar söktürücü, terletici, antienflamatuar, koruyucu, metabolizmayı düzenleyici, bakterisidal ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Böbrek ve üriner sistem iltihabı ile savaşmaya yardımcı olur, günlük atılan idrar miktarını artırır.

Hodan, antiinflamatuar ve antipiretik özelliklere sahiptir . Hodan yağındaki yağ asitleri bağışıklık sisteminin işleyişi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Akciğer, bronş, boğaz ve göz hastalıklarına karşı koruma sağlar, alerji ve astımı önler. Hodan tohumu yağı ağız boşluğu, yemek borusu, mide ve bağırsakların durumu ve özellikle solunum yollarının mukoza zarları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Balgam söktürücü ve koruyucu etkisi vardır. Öksürük ve ses kısıklığını yatıştırır ve herhangi bir solunum yolu enfeksiyonuna yardımcı olur.

Hodan, cilt, saç ve tırnaklarda yenileyici bir etkiye sahiptir . İçerdiği silis nedeniyle kırılgan tırnaklara ve kırılgan saçlara sahip olan kişilere düzenli hodan otu tüketimi önerilir.

Hodan bitkisi depresyon tedavisini destekler, ruh halini iyileştirir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Taze hodan yaprağı tüketmek adrenalin üretimini uyarır.

Hodan bitkisi vücuttaki toksinleri uzaklaştırır ve koruyucu etkisi vardır , vücudu zararlı maddelere karşı korur.

Hodan tohumu yağı, linolenik asit ve omega asitleri içerir . Bu asitler sözde seviyesini azaltır kötü kolesterol (LDL). Kan damarlarının duvarlarında kolesterol birikmesini engeller. Aynı zamanda, fazla yağ hücrelerini kan damarlarından uzaklaştıran ve ateroskleroz riskini azaltan iyi kolesterol (HDL) seviyesini normalleştirir.

Kolesterolü düşürmek için otlarKolesterolü düşürmek için otlar

Kolesterolü düşürmek için şifalı bitkiler, yüksek kolesterol seviyeleri veya dolaşım sistemi sorunları olan kişiler tarafından kullanılan geleneksel ilaçlara mükemmel bir alternatiftir. İşte kolesterolü düşürmek için en iyi 6 bitki ve kolesterol düşürücü bitkilerden iki harika çay tarifi! Daha...

Hodan tohumu yağı, diş etlerinin iltihaplanmasını yatıştırır, diş eti hastalıkları ve diş eti kanamalarının tedavisine destek olur.

Hodan tohumu yağında bulunan yağ asitleri ve magnezyum , adet rahatsızlığını ve beraberindeki menopozu yatıştırır.

Hodan - uygulama

Evde tedavi için Hodan

Evde hodan infüzyonları çocuklarda zayıf metabolizma, nevroz ve hiperaktivite tedavisinde kullanılmaktadır . Sağlık açısından faydaları olan smoothieler hazırlamak için taze hodan otu kullanılabilir.

Taze hodan otu ve balık yağından yapılan merhem , yaraların, yanıkların, egzamanın ve yatak yaralarının iyileşmesini hızlandırır. Taze öğütülmüş bitki ve hodan suyunun infüzyonunun sıkıştırılması, mekanik yaralanmalardan sonra şişmeyi azaltır. Hodan otu infüzyonu ayrıca çıbanları, kızarıklıkları, 1. derece yanıkları ve cilt sıyrıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Taze veya kurutulmuş hodan otundan yapılan durulamalar boğazda nezle, ağız, ses kısıklığı ve kuru öksürükte kullanılır.

Hodan çiçeklerinin infüzyonu, konjunktivitte, kızarık ve yorgun gözlerde gözleri sıkıştırmak ve yıkamak için kullanılır.

hodan

Hodan çiçekleri ile salata

Fotoğraf Pixabay.com

Taze hodan suyu , pnömoni tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir .

Hodan otu, mineral tuzları yüksek olduğu için tuzsuz bir diyette kullanılabilir .

Hodan'ın kozmetikte kullanımı

Hodan tohumu yağı cildi yenileyici özelliği ile kozmetik üretiminde kullanılmaktadır. Hodan yağı, hassas, olgun ve kuru ciltler için birçok bakım preparatında bulunur. Cildin yenilenmesini destekler, elastikiyetini geri kazandırır, uygun hidrasyon seviyesini sağlar ve dış etkenlerin olumsuz etkilerine karşı direncini arttırır. Hodan tohumu yağı sivilce, sedef hastalığı, pürüzlü ve kaşıntılı ciltlerin bakımı için kullanılabilir .

Taze ezilmiş ot ve hodan suyundan cilde esneklik kazandıran ve epidermisi canlandıran gençleştirici veya besleyici maskeler hazırlayabilirsiniz .

Mutfakta hodan kullanımı

Taze, doğranmış hodan yaprakları, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle salatalara mükemmel bir katkı mı? hodan onlara salatalığın tadı ve aromasını verir. Taze hodan yapraklı salatalar, bitkisel infüzyona benzer sağlık özelliklerine sahiptir.

Çorba (Ukrayna pancar çorbası, et suyu, soğuk çorba), soslar, mayonez, pişmiş balkabağı, kabak, kabak ve diğer haşlanmış sebzeler veya güveçler ile et ve balık yemeklerine baharat olarak hodan eklenir .

Hodan yaprakları ıspanak gibi hazırlanabilir veya sulu hamurda pişirilebilir. Bitkisel tereyağında bir bileşen olabilir. Bazı ülkelerde kurutulmuş hodan yapraklarının infüzyonu bir çay ikamesi olarak içilir.

Hodan otu, tentürleri , şarapları, şurupları ve içecekleri soğutmak için kullanılır. Çiçekler, likör ve tatlı yapımında kullanılmaktadır.

hodan

Hodan, değerli bir bal bitkisidir

Fotoğraf Pixabay.com

Taze hasat edilmiş hodan çiçekleri, buz küplerinde dondurulmaya uygundur ve bunları depolamanın en yaygın yoludur.

Hodan çiçekleri şekerlenebilir ve kurutulabilir . Salatalara, keklere ve tatlılara eklenebilir.

Bahçede hodan kullanımı

Hodan bitkisi süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilebilir . Hodan çiçekleri çok miktarda nektar içerir, bu yüzden değerli bir bal bitkisidir. Hodan bitkisi, çileklerin yanına dikilmelidir, böylece büyümeleri ve verimleri olumlu yönde etkilenir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Çilek veya yaban çileği çevresinde yetişen hodan, büyümelerini teşvik eder ve verim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca çilek ve yaban çileğinin yanına dikildiğinde daha iyi büyür ve daha bol çiçek açar. Yani bir sıradaki çilek ve hodan çok iyi bir çift!

Büyüyen hodan

Hodan en iyi güneşli bir konumda büyür , ancak aynı zamanda açık gölgeyi de tolere eder.

Hodan bitkileri yetiştirmek, bahçedeki herhangi bir toprakta, balkondaki kutularda veya evdeki denizliklerdeki saksılarda başarılıdır. Bununla birlikte hodan, besin açısından zengin, iyi drene edilmiş ve orta derecede nemli topraklarda en iyi şekilde büyür.

hodan

Forowicz'lerimizden birinin bahçesinde hodan

Fotoğraf biker25, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Hodan bitkisi, su ve besin maddeleri için diğer bitkilerle rekabet eden güçlü büyüyen bir bitkidir . Bu nedenle diğer bitkilerden yaklaşık 40 cm uzağa ekilmelidir.

Hodan tohumları nisandan haziran ayına kadar (yaz-sonbahar hasadı için) veya sonbaharda (ilkbahar hasadı için) doğrudan toprağa ekilir. Her 40 cm'de bir sıra halinde 2 cm derinliğe kadar ekilir. Ekimden 2-3 hafta sonra ortaya çıkar ve genellikle düzensizdir. Hodan, kendi kendine üflemesi çok kolaydır ve bu nedenle aynı yerde uzun süre yetiştirilebilir. Hodan tohumları dona çok iyi tahammül eder ve ilkbaharda kolayca filizlenir.

Hodan otunun ilk hasadı çiçeklenme başlangıcında (Temmuz ortası) yapılır. Bitki, gölgede veya 40 ° C'lik bir sıcaklıkta gevşek bir şekilde kesilir ve kurutulur. Salatalar için taze hodan yaprakları büyüme mevsimi boyunca hasat edilebilir. Çiçekler henüz tam olarak gelişmemişken hasat edilmektedir.

MSc. Agnieszka Lach