Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek

Meyve bahçemizde sağlıklı bitki gelişimi ve zengin bir hasat sağlamak için her yıl düzenli olarak meyve ağaçlarını ve çalıları kesmeliyiz. Doğru budama, bitkinin büyümesine engel olan veya herhangi bir nedenle meyve vermeyen istenmeyen sürgün ve dalların ortadan kaldırılmasına dayanır. Keserek genç bitkilere istenen şekilleri verebilir ve yeni, güçlü sürgünlerin büyümesini sağlayabiliriz.

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek - daha kalın dalları bahçe testeresi ile budayın

Meyve ağaçlarını kesmek için zaman sınırları

Meyve ağaçlarını iki tarihte kesebiliriz :

  • dinlenme döneminde - kış kesimi,
  • büyüme mevsimi boyunca - yaz kesimi.

Şiddetli don döneminin bittiğinden emin olduğumuz sürece, Şubat ayından itibaren meyve ağaçlarının kış kesimine başlayabilir ve Nisan ayına kadar kesmeye devam edebiliriz. Don hasarına en az duyarlı olan türlerin kesilmesiyle başlayıp, daha hassas türlerin kesilmesini bahara kadar erteleriz. İlk elma ağaçlarını ve armut ağaçlarını kesen biziz. Biraz sonra erikleri, kayısıları, şeftalileri ve nektarini budayın. Hastalık enfeksiyonları riskini azaltacağından, yaşlı taş ağaçlardan çok genç taş ağaçlarda kış budaması önerilir.

Bu nedenle kiraz gibi kabuk ve odun hastalıklarına en duyarlı türlerde meyve ağaçlarının sadece yaz budamasını yapıyoruz. Bu ağaçlar, meyveler toplandıktan hemen sonra budanır. Kiraz kesmek için en uygun tarih Temmuz sonundan Ağustos ortasına kadardır.

Ağaçların kışın budaması, ağaçların çok kuvvetli büyümesine neden olmaması ve çok fazla hastalık enfeksiyonu riskine neden olmaması için ılımlı olmalıdır. Bu kesimin bir sonucu olarak, özellikle elma ağaçlarında, yaz aylarında ortadan kaldıracağımız çok sayıda "kurt" ortaya çıkabilir.

Gördüğünüz gibi meyve ağaçları türüne bağlı olarak kışın sonunda veya ilkbaharda ve daha sonra yazın budanır. Kural olarak sonbaharda meyve ağaçlarının budanması tavsiye edilmez, çünkü budama yaraları kıştan önce iyileşmez ve bitkinin donmasına neden olabilir.

Takvim kesme.  Meyve ağaçları ve çalılar ne zaman budanmalıTakvim kesme. Meyve ağaçları ve çalılar ne zaman budanmalı?

Okuyucularımız için doğru budama tarihini seçmeyi çok daha kolay hale getiren bir ağaç ve çalı kesme takvimi hazırladık. Bitkilerin budamadan sonra hızlı bir şekilde yenilenmesi, sağlıklı bir şekilde büyümesi ve bol miktarda meyve vermesi için meyve ağaçlarını ve çalıları ne zaman kırpmanız gerektiğini görün. Daha...

Meyve ağaçlarını kesme tekniği

Genç , iyi beslenmiş, kuvvetli büyüyen ve meyve veren ağaçların budanması büyümelerini engeller. Bu nedenle genç meyve ağaçlarının kesilmesi sadece oluşum ve taç oluşumuyla sınırlıdır. Her şeyden önce, ölü, hasar görmüş ve büyüyen dalları, komşu dallarla kesişecek şekilde dış yerine taç içinde kestik.

Yaşlı ağaçları kesmek için tamamen farklı bir yaklaşımımız var . Birkaç yaşında ve daha eski olan ağaçlar, özellikle elma ağaçları, armut ağaçları ve kirazlar, güçlü budama gerektirir. Özellikle ekimden bu yana kesilmemişlerse. Ne yazık ki, arazilerde bu kadar çok ağaç bulabilirsiniz.

Yaşlı meyve ağaçlarının kesilmesi iki aşamaya ayrılabilir:

1) Kalın uzuvların kesilmesi,

2) Daha ince dalları kesmek.

Adım 1 - Dalları kesin

Genellikle eski, ihmal edilmiş ağaçların röntgenini, içeriye güneş ışığı sağlamak için tepenin birkaç kalın dalını kaldırarak başlatırız. Bazen taç yüksekliğini düşürmek için ağacın tüm tepesinin kaldırılması gerekir. Daha alçak ağaçların hastalıklara ve zararlılara karşı korunması daha kolaydır, tüm bakım prosedürlerini yerine getirmek ve ayrıca onlardan meyve toplamak daha uygundur.

Adım 2 - Daha ince dalları kesmek

Birkaç dalı kestikten sonra kalan dalları inceltmeye devam ediyoruz. Birbirine yakın duran ve birbirini gölgeleyen, kesişen ve ovuşturan ve tacın ortasına doğru büyüyen dalları kesiyoruz. Bu şekilde kesilmiş taç çok ince görünüyorsa endişelenmeyin - yaz aylarında yeni yapraklar ve büyümeler göründükten sonra, çabucak yeterince yoğun hale gelecektir.

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek - daha ince dalları bir budayıcıyla kesin. Bir kancaya bükülmüş telli bir çubuk da yararlı olacaktır, bu da çok yüksek dalların aşağı doğru bükülmesine izin verecektir.

Hangi yerlerde kesilecek?

Doğru kesim, yara iyileşme hızı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve sonuç olarak hastalık enfeksiyonu riskini azaltır. Kesilen yüzey mümkün olduğu kadar pürüzsüz olmalıdır. Dallar halkanın hemen arkasından kesilmelidir (epifiz kalınlaşmasının yeri). Sürgünler sağlıklı tomurcuğun hemen arkasında kısaltılır, böylece kesme yüzeyi 45 ° 'lik bir açıyla tabanına doğru eğilir.

Kesme aletleri

Kesimlere başlamadan önce ağaçları ve çalıları kesmek için uygun aletleri hazırlamaya değer. Daha ince dallar bir el budayıcıyla kesilebilir. Kalın dalların testere ile kesilmesi daha iyidir. Bu durumda önce dalı alttan kesip sonra yukarıdan kesin. Bu şekilde dalların kırılmasını ve kabuklarının soyulmasını önleyeceğiz.

Kesildikten sonra yaraların korunması

Önemli!

Kesildikten sonra hastalıkların yara bölgesine girmesini önlemek için, yalnızca hava sıcaklığının 0 ° C'yi aştığı kuru ve güneşli günlerde kesim yapıyoruz. Kesmeden hemen sonra yaraları bahçe unu ile fırçalayın.

Funaben Plus 03 PA, meyve ağaçlarının kesilmesinden kaynaklanan yaraları yağlamak için en sık kullanılan merhemlerden biridir . Elma ve armut ağaçlarındaki yaralar Topsin M 500 SC fungisit ilavesiyle beyaz emülsiyon boya ile de kapatılabilir. Taş ağaçlardaki yaraları yağlamak için, mantar öldürücü etkisinin yanı sıra antibakteriyel etkiye sahip olan Miedzian 50 WP'yi de eklemeliyiz. Bu tedaviler yaraların iyileşmesini hızlandıracak, onları kurumaya, neme ve her şeyden önce hastalıklara karşı koruyacaktır.

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek - tüm kesme yaraları, mantar ilacı içeren bahçe merhemi ile tedavi edilmelidir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Hastalıklı ağaçları budarsak veya hastalıklı dalları kesersek, bahçe merhemini sürmek için kullanılan fırça ile patojenleri diğer bitkilere aktarmak çok kolaydır. Fırçanın hastalıklı bitki dokuları ile temas etmesini önlemek için, FitoPlaster bahçe merhemini bir spreyde kullanmaya değer. Bununla birlikte, bitki fırçasız ve hastalık geçirme riski olmadan püskürtülür.

Kesim Okulu

Meyve çalılarının kesilmesi

Ağaç kesmeyi bahar tarihine kadar erteleyebilirken, kuş üzümü, bektaşi üzümü, ahududu ve yaban mersini çalılarının budanmasını geciktirmemeliyiz. Meyve çalılarını kesme yöntemi, meyvenin yıllık, yaşlı ağaç ve kısa sürgünlerde veya her ikisinde birden oluşmasına bağlıdır.

Kuş üzümü ve bektaşi üzümü kesmek

Kuş üzümü, geçen yılki ve birkaç yaşındaki sürgünlerde meyve verir, bu nedenle üç yaşından büyük tüm eski sürgünleri ve aşağı doğru yönlendirilmiş zayıf sürgünleri kestik. Kış budamasından sonra, her kuş üzümü kovanı, son üç veya dört sürgünün üçte birinden oluşmalıdır.

Kuş üzümü kesmek.  Kuş üzümü nasıl ve ne zaman budanır?Kuş üzümü kesmek. Kuş üzümü nasıl ve ne zaman budanır?

Yüksek bir kuş üzümü verimi için ön koşul, bu çalıların uygun şekilde kesilmesidir. Düzgün bir şekilde kesilmiş kuş üzümü ekimden sonra daha iyi kök alır, dallanır, çiçeklenme daha bol olur, meyve daha verimli olur ve hastalık direnci artar. Yüksek verimli sağlıklı meyvelerin tadını çıkarmak için kuş üzümü nasıl ve ne zaman kesileceğini görün! Daha...

Bektaşi üzümü, frenk üzümü gibi kesilir. Pek çok bektaşi üzümü çeşidinin sürgünleri yerin üzerinde sürünme eğiliminde olduğundan, bunun olmasını önlemek için onları yukarı doğru sürgünün üzerinde düzeltin.

Bektaşi üzümü kesmek.  Bektaşi üzümü nasıl ve ne zaman kesilirBektaşi üzümü kesmek. Bektaşi üzümü nasıl ve ne zaman budanmalı?

Bu çalıların düzenli, yıllık budaması, bektaşi üzümlerinin doğru meyve vermesine yardımcı olur. Bektaşi üzümlerinin ne zaman ve nasıl budanacağını görün ve standart bektaşi üzümü kırpmanın gür formunu kesmekten ne kadar farklı olduğunu görün. İşte arsa ve bahçede bektaşi üzümü doğru şekilde kesilmesiyle ilgili her şey. Daha...

Ahududu ve böğürtlen kesmek

Meyveli ahududu yetiştiriciliğinde, hasattan sonra meyveli tüm sürgünler toprağın hemen yanında kesilir. Kışın sonunda, meyve vermeyi tekrarlayan ahududu sürgünlerini yere yakın kesin. Yaz aylarında meyve verecek yeni sürgünler büyüyecek.

Böğürtlen meyveleri yıllık sürgünlerde oluşur, bu yüzden onları gençlerden ayrı tutmak iyidir. Hasattan sonra, meyve veren sürgünler, ahududu örneğinde olduğu gibi, zeminin hemen üzerinde kesilir.

Yaban mersini kesmek

Highbush yaban mersini de iki veya üç yaşındaki sürgünlerde meyve verir. Genç çalılar, zayıf ve ölü sürgünleri kesmekle sınırlı olarak 3 yıl boyunca hafif bir budama gerektirir. Daha sonra yaban mersini çalılarını, çalıların dibinde genç sürgünlerin büyümesini teşvik edecek şekilde kesin ve her yıl belirli sayıda eski sürgünleri kesin.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu