Bitkilere ve sebzelere yakınlık

Bitki ve sebzelere iyi yakınlık , büyümeleri ve ekilmeleri üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir. Şu anda ekolojik bahçecilik, doğru bitki çevresinin seçilmesinin özellikle önemli olduğu çok moda . Hangi bitkilerin birbirleri üzerinde olumlu etkisi olduğu ve hangilerinin birbirini rahatsız ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmeye değer. Güzel ve sağlıklı bir bahçe istiyorsanız tüm bunlar çok önemlidir.

bitki ve sebzelere yakınlık

Bitkilere ve sebzelere yakınlık. Ortak bir arsa üzerinde marul, soğan ve havuç.

İyi bitki yakınlığı neden bu kadar önemlidir?

Bitkiler ve sebzeler birbirlerini sınırlamayacak şekilde dikilmelidir. Bitkiler arasında su, güneş veya mineraller için rekabet etmek kabul edilemez, çünkü o zaman bitkilerin er ya da geç çöpe gideceği ya da olması gerektiği kadar çekici olmayacağı biliniyor. Bu nedenle, her bitkinin hem yer üstü hem de yer altı kısımlarında kendine yetecek kadar alana sahip olması için ekim planlanmalıdır. Bitkileri, büyümede birbirlerine yardımcı olacak şekilde seçmeye değer, örneğin çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırmak veya potansiyel zararlıları caydırmak. O halde bahçede güzel bir bitki mahallesi olduğunu söyleyebiliriz .

Bitki hastalıkları ve zararlılarla mücadele için hiçbir kimyasal yöntemin kullanılmadığı ekolojik bahçelerde bitki ve sebzelerin yakınlığına dikkat etmek özellikle önemlidir. O halde iyi bir bitki ve sebze mahallesinin seçimi, genellikle patojenlerle savaşmanın en önemli şeklidir.

İyi bir bitki yakınlığı sağlamak için nelerden kaçınmalı

Bahçede iyi bitki mahallesi kurallarını çiğnemek maalesef çok kolay. Bitkilerin kötü etkisinin tipik bir örneği beyaz çam ve kuş üzümüdür, bu iki tür yan yana veya birkaç düzine metrelik bir yarıçap içinde büyüdüğünde, orak-güve paslanacakları neredeyse kesindir. Bu durum, yakın çevresi daha çok armut pası olarak bilinen armut-ardıç pasının oluşumuna neden olan armut ve ardıçlarda da aynıdır. Bu hastalıkları önlemek için bu türler asla birbirine yakın dikilmemelidir. Ne yazık ki, şu anda bu tür olumsuz bitki çiftlerinden kaçınmak zordur, çünkü bir bahçede giderek daha sık olarak hem faydalı mahsuller hem de süs bitkileri için bir yer vardır.

bitkilerin kötü mahallesiBitkilerin kötü mahallesi

Çoğu zaman, bazı bitki türlerini yakın bir yerde yetiştirerek hastalıkların ve zararlıların gelişimini kolaylaştırdığımızı fark etmiyoruz. Bunlar, yaşam döngüleri boyunca iki konakçıya ihtiyaç duyan hastalıklar ve zararlılardır. Bitki hastalıkları arasında pas, çoğunlukla kötü komşuluklar tarafından ve zararlı böceklerden yaprak bitleri tarafından kullanılır. İki bitki türü kullanarak bitkilerin kötü mahallelerini ve hastalıklar ve zararlılarla mücadele yöntemlerini öğrenin. Daha...

Ayrıca farklı toprak ve habitat gereksinimleri olan bitkilerin yakın çevresinden de kaçınmalısınız . Asit seven bitkileri asla tek bir yatağa veya tek bir saksıya dikmeyin. Örneğin, asidofilik ormangülü, birçok uzun ömürlü veya diğer çalılar gibi nötr veya alkali pH'ı tercih eden bitkilerin yanına dikilmemelidir. Ayrıca , daha küçük çalılar ve uzun ömürlü yataklarda gölge yapan güneş seven bitkilerin yakınında büyük ağaçların ve çalıların büyüyüp büyümeyeceğine her zaman dikkat etmelisiniz . Kesinlikle büyümelerini yavaşlatacaktır. Öte yandan, gölge yapan daha uzun ağaçların mahallesi, uzun ömürlü ve gölge seven çalılara fayda sağlayacaktır.

İyi bir sebze mahallesine örnekler

Yüksek sebze veriminin tadını çıkarmak istiyorsak, sebze yataklarındaki en iyi mahalleyle de ilgilenmeye değer. Bazı sebze türlerinin yan yana ekilmesinin verimi artırdığını veya çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını engellediğini açıkça gösteren birçok farklı deney yapılmıştır.

İyi sonuçlar, sebze yetiştiriciliği ile belirli baharatların veya süs bitkilerinin yetiştirilmesiyle birleştirilir. Sebzelerin süs bitkileriyle bu kadar yakın olmasının örnekleri kadife çiçeği ve kadife çiçeği olabilir - sebze yamalarının yanına dikildiğinde, sebzeleri kök nematodlarına karşı koruyacaktır. Öte yandan nasturtiumlar, sebzelerden lahana ve yaprak biti gibi zararlıları caydırır ve salyangozların kontrolünü de kolaylaştırır.

Hangi sebzeler yan yana dikilir - tabloHangi sebzeler yan yana dikilir - tablo

Yan yana diktiğimiz sebzeleri büyüme ve verim kalitesi üzerinde etkisi vardır. Yan yana ekilen belirli sebzeler birbirlerini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı ve yüksek verim için hangi sebzeleri yan yana ekmeniz gerektiğini görün. İşte bazı yararlı ipuçları ve yan yana dikmek için bir sebze tablosu. Daha...

İyi bir sebze mahallesine bir örnekfesleğenli salatalık yataklarının ekilmesi, tüylü küf oluşumunu önemli ölçüde azaltır. Soğanın kokusu havuç kökü zararlılarını korkutur. Soğanlar ayrıca pırasa ve havuçla büyümek için iyi gelir. Kabak fasulyeyi, nasturtiumları veya mısırı tercih eder. Bezelye, soğan ailesi dışındaki tüm sebzelerin yanına ekilebilir. Domateslerin yanına salatalık ve patates ekmiyoruz ama fesleğen ekmeye değer. Ispanak turpla iyi büyür. Patates havuç, bezelye, domates, kereviz ve ayçiçeği sevmez. Patates verimi ise mısır, lahana, ıspanak, bakla ve fasulyenin yakınlığını artırmaktadır. Dereotu, bahçedeki çeşitli yerlere, küçük kümeler halinde yayınlara ekildiğinde en iyi şekilde büyür. Sonuç olarak, büyük bir yatağa ekildiği zamankinden çok daha az hastadır.

Katarzyna Matuszak