Çilek hastalıkları ve zararlıları - belirtiler, fotoğraflar, kontrol

Çilek çok popüler bir meyvedir. Bu bitkiler bahçelerde yetiştirilebileceği gibi balkon ve teraslarda saksıda da yetiştirilebilir. Bu nedenle kendi çileklerimizi yetiştirmeye bu kadar hevesli olmamız şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, bize sıkıntıya neden olabilecek çilek hastalıklarını ve zararlılarını tanımaya değer. Çilek hastalıkları ve zararlılarının belirtilerinin neler olduğunu ve bunlarla nasıl mücadele edileceğini görün. İşte sağlıklı çilek yapmanın kanıtlanmış yolları!

çilek hastalıkları ve zararlıları

Çileklerin altında toprağı çilek ile malçlamak

yabani otlar ve meyveyi temiz tutmaya yardımcı olur

Çilek mantar hastalıkları

Çilek gri küfü - hastalık, bitkilerin yer üstü kısmının tüm organlarında, ancak çoğunlukla çilek çiçeklerinde ve meyvelerinde görülür. Çiçeklerin enfeksiyonlu kısımları hızla kararır ve kurur. Öte yandan meyve tomurcukları kahverengiye döner. Olgun meyvelerde tozlu bir kaplama ile kaplı yumuşak, çürümüş noktalar vardır. Çilek, çilekler çiçek açarken gri küf ile enfekte olur ve hastalığın etkilerini sadece hasatta fark ederiz, ancak hastalıkla savaşmak için artık çok geç.

Bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için çilekler iyi havalandırılmalıdır (bitkiler arasında uygun mesafeler). Azotlu gübrelemeyi sınırlamak (azot aşırı gübreleme, çilek üzerinde gri küf oluşumunu destekler) ve ilkbaharda eski, enfekte olmuş yaprakları ve hasat sırasında enfekte olmuş meyveleri çıkarmak da önemlidir. Çilek tarlaları sadece sabahları sulanmalıdır, çünkü o zaman yükselen güneş bitkilerin çabuk kurumasına neden olur. Çilek üzerinde gri küfün bulunduğu alanlarda dayanıklı çeşitlerin yetiştirilmesi gerekmektedir.

Çilekleri gri küfe karşı korumanın doğal yöntemlerine gelince, çileklerin yanına soğan ve sarımsak ekiminden de bahsetmeye değer. Bu sebzeler tarafından üretilen maddeler gri küf istilasını azaltmaya yardımcı olur. Soğan ve sarımsak, hem çilek yatağının çevresine hem de sıra arasına ekilebilir.

Çileklerin yanında ne ekilirÇileklerin yanında ne ekilir?

Çileklerle birlikte yetiştirilen bazı sebzeler ve bitkiler, çileklerin daha iyi verimini sağlar ve hastalık tarafından saldırıya uğrama olasılığı daha düşüktür. Diğerleri ise çileklerin tadını ve aromasını iyileştirir. Çileklerin yanına ne ekeceğinizi görün, böylece daha iyi büyürler ve daha iyi verim alırlar. Daha...

Çilek gri küfü ile nasıl savaşılır? Genellikle kimyasal böcek ilacı kullanma ihtiyacından kaçınmak istediğimiz bir arazide çilek yetiştirirken, çiçeklenmeden önce çilekleri at kuyruğu gübresi veya soğan kabuğu kaynatma ile sulamaya değer. Hasattan yaklaşık 2 hafta sonra 2 yaşında ve daha eski tarlalarda yapraklar büyüme uçlarının birkaç santimetre yukarısından kesilmeli ve yataklardan çıkarılmalıdır.

çilek hastalıkları - gri küf

Çilek hastalıkları - gri küf

Çileklerde gri küfün kimyasal kontrolü , çiçekler geliştikçe art arda 3 kez püskürtülerek yapılır. İlk püskürtme çiçeklenmenin başlangıcında, ikincisi tam çiçekte ve üçüncüsü çiçeklenmenin sonunda. Soğuk ve nemli hava, çileklerin çiçeklenmesini önemli ölçüde uzatır, bu durumda ek ilaçlama gerekli olabilir. Mantar ilacı Teldor 500 SC, püskürtme için kullanılabilir. Ancak şu anda, çilekleri gri küfe karşı korumada mükemmel sonuçlar sağlayan, yakın zamanda temin edilebilen biyolojik preparat Polyversum WP'yi seçmek daha iyidir.

Kimyasallar kullanılmadan bitki mantar hastalıklarıyla nasıl mücadele edilir?

Meyvelerde ve çiçeklerde gri küf, külleme, yaprak lekeleri, ölmekte olan çimler, orman güllerinin ve kozalaklı ağaçların ölümüne neden olan fitoftoroz - bunlar bizi geceleri uyanık tutan bitki hastalıklarından sadece birkaçı. Neyse ki, bugün bu sorunlara karşı kimyasal bitki koruma ürünlerinden oluşan bir topçu silahı getirmek zorunda değiliz. Bitkileri korumanın yeni ve tamamen doğal bir yolunun ne kadar etkili olabileceğini yeni öğrendim. Daha...

Gri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtmeGri küf - semptomlar, doğal kontrol, püskürtme

Gri küf, bitkilerde en sık görülen mantar hastalıklarından biridir. Bahçede hızla yayılır. Bu nedenle, bitkilerimizde bu hastalığın ilk semptomlarını gördüğümüzde gri küfle nasıl mücadele edileceğini ve ne yapılacağını bilmeye değer. Daha...

Çilek küllemesi , mantarların neden olduğu başka bir çilek hastalığıdır. Hastalık belirtilerinin şiddeti hava şartlarına bağlıdır. Bu hastalık, çileklerin tüm hava organlarında görülür, ancak yapraklar ve yeşil meyve tomurcukları en çok etkilenir. Çilek yapraklarının alt tarafında çiçek açan, beyazımsı bir tabaka görebilirsiniz, istila edilmiş çiçekler ve genç meyve tomurcukları ölür ve kaplanmış meyveler besin değerini yitirir.

Bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için çilek sadece sağlıklı ekim materyali ile ekilmeli ve ekimin fazla kalın ve yabancı ot olmasına izin verilmemelidir. Yalnızca küflenmeye dayanıklı çeşitler yetiştirilmeli ve azotlu gübreleme sınırlandırılmalıdır. Toz halinde küfle mücadelede çileklere çiçeklenme döneminde ve gerekirse meyve hasadından sonra kükürt müstahzarları püskürtülür.

Çilek Kırmızı Kök Çürüklüğü - Phytophthora fragariae'nin neden olduğu . Gelişmesini ağır, yavaş ısınan ve nemli topraklar tercih eder. Bu çilek hastalığının gelişme için en uygun koşulları bulduğu yer burasıdır - yüksek nem ve oldukça düşük sıcaklık (10-15 ° C). Sonbahar ve ilkbaharda bu, mantarın sporlar boyunca yayılmasını sağlar. Enfekte olan çilek kökleri önce büyümeyi durdurur. Daha sonra yan kökler ve ana köklerin uçları çürür. Sonuç olarak hastalıklı bitkinin kök sistemi neredeyse tamamen ana köklerden oluşur. Bu kökler sağlıklı olanlardan daha koyu. Kırmızı çilek kökü çürüklüğüoldukça yavaş gelişir, bu nedenle plantasyon yaşamının ikinci yılında gözle görülür semptom ve kayıplar artar. İstila edilen bitkiler önce daha az büyür ve daha küçük ve daha parlak (mavimsi) yapraklara sahiptir. Daha sonra en yaşlı yapraklar sararır ve kurur ve sonunda, genellikle meyveler toplanmadan önce bütün bitkiler ölür. Maalesef ortadan kaldırılması zor bir çilek hastalığıdır .

kırmızı çilek kökü çürüklüğü

Çilek hastalıkları - çileklerin kırmızı kök çürüklüğü

Phytophthora fragariae , biyolojik esnekliği yüksek ve kolayca yeni cinsler üreten bir mantardır. Bu, dirençli çeşitlerin üretilmesini ve kimyasal kontrolü zorlaştırır. Aliette veya Ridomil gibi bir fungisit çözeltisine ekimden önce bitkilerin ıslatılması önerilir.

Çilek verticillosis - çilek dahil birçok ekili ve süs bitkisini etkileyen bir hastalıktır. Bu çilek mantarı hastalığı, köklere kök kıllarından veya mekanik olarak hasar görmüş alanlardan geçer. Daha sonra tıkanan damar demetlerini yakalar. Sonuç olarak, iletim bozulur. Mantar, yüksek nemde ve 20 ° C civarındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyür. Islak yıllarda asemptomatik olabilir. Semptomlar ise ısı ve kuraklıkta ortaya çıkar. En eski iç yapraklardan başlayıp tüm bitkileri kaplayan bir bitki solmasıdır. En büyük hasar, plantasyonun yaşamının ilk yılında kaydedilir. Verticillium Hastalığı ile mücadelede, bu hastalığın çileklere yayılmasını önlemek için enfekte olmuş bitkilerin düzenli olarak uzaklaştırılması önemlidir.. Dikimden önce ve ilkbaharda bitkilerin fungisitlerle örneğin Topsin M 500 SC ile sulanması önerilir.

Çilekli antraknoz.  Belirtiler, püskürtme, mücadeleÇilekli antraknoz. Belirtiler, püskürtme, mücadele

Çilek antraknozu, çilek meyvesinde içbükey, çürük lekelere neden olan tehlikeli bir hastalıktır. Çilek antraknozunun diğer semptomlarının neler olduğunu, bahçe tarımı durumunda bu hastalıkla nasıl mücadele edileceğini ve önerilen antraknoz ilaçlamanın ne olduğunu görün. Daha...

Çilek viral hastalıkları

Çilek yaprağı lekesi - viral bir hastalıktır. Bitkiler üzerinde tipik semptomlar göstermediği için sadece biyolojik bir test bu virüsle tamamen kesin bir enfeksiyona izin verir. İkincil bir belirti ise meyvede azalma ve verimde düşüştür ve bu etki yalnızca 4 yaş ve üstü çilek tarlalarında en güçlüdür.

Çilek sarı kenarlı yapraklar - Bu viral çilek hastalığının semptomlarının yoğunluğu ve tipikliği mevsime bağlıdır. İlkbahar ve sonbaharda daha iyi görünürler. Kontrollü bitkiler küçülme eğilimindedir.Yaprak bıçakları ve daha kısa yaprak sapları, özellikle genç yapraklar daha küçüktür. Yaprakların kenarlarında açıkça belirlenmiş kenar boşlukları olan klorotik noktalar vardır.

Çilek yaprağı kırışıklığı - yaprak kırışıklığının belirtileri en genç yapraklarda zaten görülebilir. Bunlar, yaprak siniri boyunca veya laminanın tüm yüzeyinde bulunan klorotik lekelerdir. Renksiz doku nekroza, dolayısıyla büyüyen solungaçların şeklindeki değişikliklere uğrar: kırışma, düzensiz büyüme ve hatta yaprakların yarılması. Enfekte bitkiler daha zayıf büyür ve çok daha kötü meyve verir.

Çilek viral hastalıklarıyla nasıl savaşılır? Hastalığı teşhis ettikten sonra, virüslerin daha fazla yayılmasını önlemek için öncelikle tüm enfekte olmuş bitkileri çıkarın ve yok edin (yakın). Virüs taşıyıcısı olabilecek yaprak bitleri varsa, bunlar bir böcek ilacı ile tedavi edilmelidir. Çiçek tarhlarınızı çileklerle yeniden dikmek için güvenilir bir satıcıdan sertifikalı bitkiler satın almalı ve virüse dayanıklı çeşitleri seçmelisiniz.

çileklerde kurtçuklarÇilek kurtçukları - mücadele

Çilek kurtçukları bitki köklerine zarar vererek çileklerin solmasına ve meyvelerin zayıflamasına ve hatta aşırı durumlarda tüm mahsulün yok olmasına neden olur. Çileklerde kurtçukları nasıl belirleyeceğinizi, oluşumlarını nasıl önleyeceğinizi ve bir arazide büyürken çileklerdeki kurtçuklarla nasıl mücadele edileceğini görün. Daha...

Çilek zararlıları

Salyangozlar genellikle çileklere saldıran zararlılardır . Genellikle salyangozlar: sümüklüböcek, tükürük, pomeranya. Sebep oldukları zarar çilek yapraklarında ve kemirilmiş meyvelerde oyulmuş deliklerdir . Hatta salyangozlar meyvenin tamamını sapa kadar yiyebilir. Salyangozların elle yakalanması genellikle yetersizdir, ancak amatör mahsullerde, zehirli ve çevre için tehlikeli olan salyangozlar için kimyasal maddeler önermiyoruz. Kendi yetiştiriciliğimizden sağlıklı ve organik çilek elde etmek istiyorsak salyangozlardan korunmak için doğal bazalt unu kullanmanızı öneririz .

Bazalt unu, öğütülmüş bazalt kayadan yapılan ekolojik bir gübredir. Bazalt unu etrafındaki yatakların üzerine serpilir ve salyangozların geçemeyeceği bariyerler oluşturacak şekilde sıra aralarına yerleştirilir. Ayrıca bütün bitkileri serpebilirsiniz. Yağıştan sonra tedavi tekrarlanmalıdır.

Rehber mağazada bazalt yemeği

Zararlı kök ( Pratylenchus penetrans ) - tipik bir silindirik şekle ve yaklaşık 0,5 mm uzunluğa sahip bir nematoddur. Polonya'da bol miktarda bulunur ve çok zararlı bir tür olarak kabul edilir. Oluşumu sözde nedenlerinden biridir. toprak yorgunluğu. Toprakta ve çilek köklerinde yaşayabilir. Tüm gelişme nematodun besini olan kök korteksinde gerçekleşebilir. Doğrudan zarar, bitkinin su ve besinlerle zayıf bir şekilde beslendiği bir sonucu olarak, ölmekte olan saç köklerinden oluşur. Dolaylı zarar, viral hastalıkların bulaşması ve kök sistemi hastalıklarına neden olan toprak mantarlarının enfeksiyonu kolaylaştırmasıdır.

Olarak sipariş için bu nematod gelişmesini önlemek , çilek iyi forecrops (örneğin kolza, hardal) sonra yetiştirilmelidir. Bir çilek arazisinde veya meyve bahçesinde yeni bir ağaçlandırma yapılması tavsiye edilmez.

Uyarı!

Çilekten önce ön ürün olarak tagetes yetiştirilerek toprak nematodlarının neredeyse tamamen ortadan kaldırılması sağlanır.

P-Drakol biyo-hazırlama kullanılmalıdır için çileklerde mücadele nematod . Nematodların ve diğer toprak zararlılarının gelişimini tamamen doğal ve çevre açısından güvenli bir şekilde sınırlar. Ayrıca çileklerin büyümesini destekler ve zarar görmüş köklerin yenilenmesini hızlandırır. Sonuç olarak, çilekler hızla canlılık kazanacaktır!

Toprak nematodları.  Savaş.  Nematodlar için ne hazırlık?Toprak nematodları. Savaş. Nematodlar için ne hazırlık?

Toprak nematodları, yerde yaşayan zararlılardır. Çıplak gözle göremeyeceğimiz kadar küçük olmalarına rağmen, bitki köklerine ciddi şekilde zarar vererek hastalıklara ve ölüme neden olabilirler. Toprak nematodlarıyla nasıl savaşılacağını öğrenin ve hangi nematod preparatlarının en iyisi olduğunu bulun! Daha...

Çilek akarı ( Steneotarsonemus fragariae ) - Bu çilek zararlısının dişi çok daha büyük, 2 mm uzunluğunda, sarı veya kahverengidir, erkek ise çok daha küçüktür - yaklaşık 0.15 mm.

Bu çilek haşeresinin dişileri, çileğin tacı yakınındaki çeşitli saklanma yerlerinde kış uykusuna yatarlar. Kış mevsimini genellikle Mart ayında terk ederler. Geliştirme 10-12 ° C'de ve% 80-90 hava neminde başlar. Dişiler döllenmeden yumurta bırakabilir. Sadece dişiler bu tür yumurtalardan çıkar ve her zaman daha fazlası vardır. Akarlar, yapraklardan, çiçek tomurcuklarından ve çiçeklerden özü emer. Genç, henüz tam gelişmemiş çilek yapraklarıyla beslenmeyi tercih ederler. Hasar, bitkilerin soğumasından kaynaklanıyor ve bu durum, daha kötü kış uykusuna yatıyor ve ertesi yıl daha da kötüleşiyor. Daha eski tarlalar genellikle daha kontrol altındadır. Mastered meyvenin zayıf tozlaşması nedeniyle birçok meyve zayıf bir şekilde gelişmiştir.

çilek zararlıları - çilek akarı

Çilek zararlıları - çilek akarı

a) ventral taraftan dişi, b) ventral taraftan erkek

Bu haşerenin riskini azaltmak için , nadiren görüldüğü yerlerde 'Senga Sengana', 'Dukat', 'Marmolada' ve 'Redguantlet' gibi çeşitleri ekmeye değer.

Çilek akarının kimyasal kontrolü , haşerenin yaşam tarzı nedeniyle en genç yapraklar arasında saklanması nedeniyle zordur. İlaçlama, ilkbaharda, çilek çiçeklenmeden hemen önce veya yazın - meyvenin toplanmasından sonra yapılır. Çalışma sıvısının haşerenin saklandığı çileğin en genç yapraklarına dikkatlice sürülmesi çok önemlidir. Eski yaprakların hasattan sonra biçilmesi planlanıyorsa, bu işlem akar kontrol ilaçlamasından önce yapılmalıdır. Ortus 05 SC, Sanmite 20 WP gibi araçlar yardımcı olacaktır.

Çilek zararlıları - çilek güvesi

Çilek zararlıları - çilek güvesi

Truskawkowiec kurdu ( Otiorhynchus sulcatus ) - opuchlaki kurtları küçüktür ve bu en tehlikeli truskawkowiec kurdudur. Toplayıcı larvaları çeşitli bitkilerin köklerini yok eder ve yetişkin böcekler yaprakları, tomurcukları, çiçekleri ve hatta ince dalların üzerindeki kabuğu kemirerek solmalarına neden olur. Kırmızı bacaklı ödem benzer hasara neden olur. Opuchlaki, çilek ve ahududu oldukça yaygın zararlılardır . Açelya ve orman gülleri de yaygın saldırılardır. Gruplar halinde, "yuvalarda" göründüklerinde, çilekler solur ve sonra kurur. Böcek beslenmesinden zarar gören çilek ve ahududu sürgünlerinde yapraklar, yaprak sapları ve ağaç kabuğu. Yaprakların kenarlarında düzensiz ısırıklar.

Böceklerin toplu olarak ortaya çıkması durumunda, bu çilek zararlılarıyla kimyasal olarak mücadele etmek gerekir . İlaçlama sadece meyve hasat edildikten sonra yapılır, bitkilere ve bunların altındaki toprak yüzeyine Dursban 480 EC iyice püskürtülmelidir. Tedavi 14 günde iki kez tekrarlanmalıdır.

Opuchlaki - yapraklarda delikler açan zararlılar

Bahçe ve teraslarımızda yetişme mevsimi boyunca yapraklarda oval delikler görebiliriz. Failleri, birçok farklı bitkiden, ancak çoğunlukla kalın yapraklı bitkilerden beslenen şişmiş böcekler olabilir. Çok sık olarak, oenomata porsuk, açelya ve orman güllerinde görülebilir. Bu böceklerin larvaları bitki köklerine zarar verebilir. Bu bitki zararlılarıyla nasıl baş edilir? Daha...

Çilek nematodu ( Aphelenchoides fragariae ) ve krizantem nematodu ( Aphelenchoides ritzemabosi ) - her iki nematod türünün gövdesi silindirik, solucan gibidir. Erkekler daha küçüktür, vücutlarının arka ucu bükülmüştür. Kasımpatı bulutsusu daha büyüktür: dişi 0,7 - 1,2 mm uzunluğunda ve erkek 0,7 - 0,9 mm uzunluğundadır. Dişi luffa nematodu 0,5 - 0,8 mm uzunluğunda ve erkek 0,5 - 0,7 mm'dir. Her iki tür de çok canlıdır ve çok sayıda yabani ot üzerinde bulunabilir. Çileklerin yer üstü kısmında genellikle kış uykusuna yatarlar. Geliştirme hem dışarıda hem de içeride gerçekleşebilir. Nematodlar için en uygun koşullar, yüksek hava nemi ve orta sıcaklıktır. Bir nesil nematodun gelişmesi yaklaşık 2 hafta sürer.

Bu çilek zararlılarının doğrudan zararı , ortaya çıkan tomurcuk ve yapraklardan suların emilmesinden ibarettir. Bitkinin etkilenen kısımları deforme olur ve bodurlaşır, bu en kolay şekilde çileklerin çiçek açması sırasında ve daha sonra sonbaharda fark edilir. Dolaylı zarar, nematodların ilettiği bitkilerdeki bakterilerin varlığından kaynaklanır. Bu bakteri çilekli karnabahar adı verilen bir belirti üretir . Enfekte olan bitkinin karnabahar gibi görünmesi için tüm sapların kısaltılmasıyla oluşturulur. Bu tür bitkiler daha az meyve verir.

Nematodların ortaya çıkmasını önlemek için, yabani otların düzenli olarak uzaklaştırılması ve sağlıklı bitki materyalinin ekilmesi zorunludur.