Takvim kesme. Meyve ağaçları ve çalılar ne zaman budanmalı?

Meyve ağaçları ve çalılar için önerilen kesim süreleri, bitki türlerinin gereksinimlerine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle Okuyucularımız için doğru budama tarihini seçmeyi çok daha kolay hale getiren bir ağaç ve çalı kesme takvimi hazırladık . Meyve ağaçlarını ve çalıları ne zaman budamadan sonra bitkilerin hızla yenilenmesini, sağlıklı bir şekilde büyümesini ve bol miktarda meyve vermesini sağlamak için ne zaman biçeceğinizi görün !

meyve ağaçları ve çalılar ne zaman budanmalı

Meyve ağaçları ve çalılar farklı zamanlarda budanır

Fotoğraf depositphotos.com

Meyve ağaçlarını ve çalıları kesmek için doğru zamanı seçmek o kadar kolay değil. Önerilen kesim süreleri, budanacak meyve bitkisinin türüne göre değişir. Örneğin elma ağaçları, armut ağaçları, bektaşi üzümü ve kuş üzümü gibi dona dayanıklı ağaçlar ve çalılar, kışın (Şubat-Mart) şiddetli don riski biter bitmez, kuru, yağmursuz günlerde ve pozitif sıcaklıkta budanabilir. Fındık, hanımeli meyvesi, ayva ve çilekleri kesmek için benzer terimler kullanılır.

Şeftali ve nektarin gibi daha hassas türleri keserken, baharın başlangıcını önemli ölçüde ısınana kadar (Nisan) beklemek daha iyidir . Buna karşılık, kirazlar ve kirazlar, bakteriyel kansere yatkınlıkları nedeniyle, meyve hasadından sonra (Temmuz ortasından Ağustos'a kadar) yazın budanır.

Bu yeterli değilmiş gibi, bazı bitki türleri için farklı zamanlarda birkaç budama türü önerilir . Örneğin, görevi röntgen çekmek ve ağacın tepesini oluşturmak olan bir elma ağacının temel budaması kış sonunda yapılır. Buna ek olarak, yaz aylarında, "kurt" adı verilen, dikey olarak yukarı doğru büyüyen narin genç sürgünleri kaldırmanız gerekir.

Elma, armut, erik ağaçlarının meyve ağaçlarının yaz budamasıMeyve ağaçlarının yaz budaması - elma, armut, erik ağaçları

Meyve ağaçlarının yaz budaması, kış-ilkbahar budamasından sonra "kurtlar" adı verilen çok sayıda güçlü, dikey filiz veren ağaçlar için çok önemli bir işlemdir. Elma ağaçlarının yaz budaması özellikle önemlidir ancak bu işlem armut ve erik ağaçlarında da yapılır. En iyi yaz budama tarihinin ne olduğunu ve hangi dalların kesileceğini görün. Daha...

Bazı meyve bitkisi türleri söz konusu olduğunda, kesim tarihinin seçimi hiç net değildir . Örneğin, geç meyve veren erik çeşitleri en iyi ilkbaharın başında (Mart-Nisan başı) budanırken erken meyve olgunlaşmasına sahip erikler, meyve hasadından sonra (Ağustos sonu veya Eylül) yazın sonunda daha iyi budanır.

Ahududular, geleneksel ahududu veya tekrarlanan meyve olmasına bağlı olarak başka zamanlarda da budanır. Geleneksel (yaz) ahududu, genellikle ağustos ayında düşen hasattan sonra budanır. Ve sonbahar (tekrarlayan) ahududu, sonbaharda (Ekim sonu veya Kasım) düşecek olan hasattan sonra da budanabilir veya sonbaharda budamadan vazgeçilmişse, onları kışın sonunda da (Şubat - Mart) budanabilirsiniz.

Asmaları kesmekle ilgili çok fazla kafa karışıklığı var . Kışın sonunda budamak en iyisidir, ancak, eğer çok erken keserseniz, donabilir ve kesmeyi bahara kadar erteleyerek bitkiyi "kefalet ağlaması" olarak bilinen özsu sızıntısına maruz bırakırsınız.

Ek olarak asmanın ek kesimi de yazın genç, hala yumuşak sürgünlerin büyümesini düzelterek ve bazıları sonbaharda budanarak yapılır. Bu son kesimin amacı sürgünleri kısaltarak kışa karşı korumayı kolaylaştırmaktır . Bu, ilkbahar kesiminden önce yapılan bir ön kesimdir ve ilkbaharda sonbaharda kesilen sapların donmuş uçları kesilerek daha da kısaltılmasını gerektirir.

meyve ağaçları ve çalılar ne zaman budanmalı

Dona dayanıklı ağaçları kışın yapraksız dönemde budayın.

Fotoğraf Pixabay.com

Cevizin kesilmesi terimi de bazı şüpheler uyandırıyor . Ceviz ağaçları geleneksel olarak şubat ortasından mart ayına kadar budanmalıdır. Ancak bu dönemde kesik yaralardan büyük miktarlarda meyve suyu sızarak yaranın iyileşmesini zorlaştırır ve hastalık enfeksiyonu riskini artırır. Bu nedenle cevizin Mayıs sonu / Haziran başında kesilmesi giderek daha fazla önerilmektedir .

Bununla birlikte, ikinci terimin dezavantajları da yok ve kendi deneyimlerime göre, iklimimizde kışın sonunda ceviz kesmenin daha iyi olduğunu, önce meyve suyunun sızıp akmadığını kontrol etmek için bir dalda test kesimi yapmanın daha iyi olduğunu gösteriyor. Güne öz sızıntısı olmadan ulaşmayı başardığınızda, tüm ağacı budamaya başlayabilirsiniz .

Belirli bir bitki için önerilen kesim tarihine bakılmaksızın, her zaman güneşli ve kuru günlerde , tercihen rüzgarsız günlerde çalışmaya başlamalıyız , çünkü patojenleri en kolay şekilde yayan nem ve rüzgardır. Kışın kesilmesi durumunda, yeni kesilen dallar kolayca donduğu için ilerleyen günlerde soğuk günlerde veya büyük sıcaklık düşüşlerinin beklendiği zamanlarda tedavinin yapılmamasına da dikkat etmeliyiz. Ayrıca kesme yaralarını tercihen mantar ilacı ilavesiyle bahçe merhemi ile kaplamayı da unutmamalıyız . Bahçe merhemi, kesik yaraların iyileşmesini hızlandırır ve kesilen bölgeleri hastalık girişine karşı korur.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Hastalıklı ağaçları budarsak veya hastalıklı dalları kesersek, bahçe merhemini sürmek için kullanılan fırça ile patojenleri diğer bitkilere aktarmak çok kolaydır. Fırçanın hastalıklı bitki dokuları ile temas etmesini önlemek için, FitoPlaster bahçe merhemini bir spreyde kullanmaya değer. Bununla birlikte, bitki fırçasız ve hastalık geçirme riski olmadan püskürtülür.

Kesim Okulu

Doğru budama zamanını seçmenize yardımcı olmak amacıyla, ayrı bitki türlerine ayrılmış meyve ağaçları ve çalılar için bir kesme takvimi hazırladık . İşaretli tarihlerin yanında, bitkinin kesilmesiyle ilgili en önemli yorumları içeren yorumlar buraya burada eklenir. Ancak takvimin yalnızca temel bilgileri içerdiğini unutmayın. Bir testere ve budayıcı almadan önce, seçilen bitkiyi ayrıntılı olarak kesme prensiplerini tanımaya değer.

Takvimle birlikte grafiğin altında kesim takvimini yazdırılabilir bir sürümde indirmek için bir bağlantı vardır. Çıktı bir sayfaya sığacak şekilde düzenlemeye çalıştık. Meyve ağaçlarını ve çalıları kesme takviminin size yardımcı olacağını umuyoruz!

meyve ağaçlarını ve çalıları kesme takvimi

Kesim takviminin yazdırılabilir versiyonunu indirin:

  • Meyve ağaçları ve çalılar için kesim takvimi (PDF)

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu