Biber, acı biber - bir tencerede özellikleri ve yetiştirme

Acı biber ( Capsicum annuum ) değerli besin özelliklerine sahiptir. Yüksek C vitamini ve beta-karoten içeriği ile karakterizedir, ancak ana avantajı, ona özel bir baharat tadı veren ve güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olan kapsaisindir. Aynı zamanda acı biberin yetiştirilmesi kolaydır ve apartman dairesinde saksılara ekilebilir. Bir tencerede acı biber yetiştirmenin sırlarını öğrenin ve pencere kenarından kendi biberinizi toplayın!

acı biber

Acı biber

Fotoğraf Pixabay.com

Acı biber - özellikleri

Acı biberler, çok keskin, kavurucu bir tada sahip biber çeşitleri, çeşitler ve melezlerin meyveleridir. Bunlar, örneğin, Cayenne, Jalapeno ve Tabasco ( capsicum annuum ) veya Naga Jolokia (habanero biber çeşidi - Capsicum chinense ). Bu çeşitlerin çoğu bir tencerede bile yetiştirilebilir .

Kapsaisin, cildi ve mukoza zarlarını tahriş edip ısıttığı için acı biberlerin baharatlı tadından sorumludur .

Acı biber , vitamin ve kapsaisin içeriğinden dolayı değerli sağlık özelliklerine sahiptir. Ve böylece , acı biber kullanarak, soğuk algınlığı (örneğin burun tıkanıklığı hissini azaltır), iltihaplanma, kan akışını uyarır ve sindirimi iyileştirir (acı biberlerde bulunan kapsaisin mide mukozasını tahriş eder, mide sularının salgılanmasını artırarak, bu da iştahı artırır ve sindirimi iyileştirir ). Ancak mide ülseri hastalığı için tavsiye edilmezler.

Acı biber - gereksinimler

Acı biber, son derece yüksek ısı ihtiyacı olan bir bitkidir . Küçük donlar bile bitkilerin tamamen ölmesine neden olur. Çiçeklenme ve meyve tutumunda sıcaklık 15 ° C'nin altına düşer, çiçeklerin ve meyve tomurcuklarının dökülmesine neden olur. Bitkiler kuvvetli rüzgârlara benzer şekilde tepki verir. Bu nedenle acı biber yetiştirmek için sıcak ve korunaklı yerler seçilmelidir .

acı biber çeşitleri

Farklı biber çeşitleri

Fotoğraf Pixabay.com

Son derece önemli olan ikinci faktör iyi aydınlatmadır. Acı biber son derece fotofilik bir bitkidir ve meyvenin doğru rengi için uygun ışıklandırma ön koşuldur. Bu nedenle biber yetiştirilen yer mümkün olduğunca güneşli olmalıdır . Sadece genç bitkilerin doğrudan güneş ışığından korunması gerekir.

Bir diğer önemli husus, alt tabakanın doğru nem içeriğidir. Acı biberin su ihtiyacı yüksektir . Sürekli olarak orta derecede nemli ancak iyi drene edilmiş bir alt tabaka gerektirir. Kritik dönemler fide büyümesi, çiçeklenme ve meyve vermesidir. Bu anlarda acı biberlerin su ihtiyacı kesinlikle artıyor. Çiçek ve meyve tutumu sırasında su sıkıntısı düşmelerine neden olur. Bitkileri dökmek de aynı derecede tehlikelidir, çünkü kökleri bu koşullar altında hızla çürür. Bu nedenle acı biber yetiştirilen kapta delik ve drenaj gereklidir .

balkonda büyüyen acı biber

Acı biber - balkonda büyüyor

Fotoğraf Pixabay.com

Son fakat aynı derecede önemli olan konu beslenme gereksinimleridir. Acı biber , tercihen biohumus ile düzenli ve sık gübreleme (1-2 haftada bir) veya besin açısından zengin bir substratta yetiştirme gerektirir. Bir tencerede acı biber yetiştirmek için iyi bir substrat, domates için toprak veya kaba kumla karıştırılmış ve 3: 1: 1 oranında kompostla zenginleştirilmiş evrensel topraktır.

Acı biber - tohum ekimi ve fide üretimi

Acı biber, fidelerden yetiştirilir . Acı biber fidanı için üretim süresi 10 ile 11 hafta arasında olmalıdır. Bunun için en iyi yanan ve sıcak pozisyonu seçin (biberlerin çıkış sıcaklığı 20-26 ° C'dir).

Acı biber tohumları, şubat ortasından mart ortasına kadar apartmanda kutularda, çoklu tabakalarda veya küçük kaplarda ekilir . Çimlenmeyi hızlandırmak için tohumlar ekimden önce 24 saat bekletilebilir. sıcak bir yerde (örn. sobanın yanındaki bir rafta). Bunun için tohumlar suya batırılmış bir parça kağıt havlu üzerine serilir.

tencerelerde acı biber

Tencerelerde acı biber

Fotoğraf Pixabay.com

Acı biber tohumları 2-3 parçalık kaplara bir noktada yaklaşık 0,5 cm derinliğe kadar ekilir . Eşit oranlarda evrensel toprak ve kumla karıştırılan kompost toprağı veya asidi giderilmiş bahçe turbası, fide üretimi için en iyisidir. Ortaya çıkış genellikle 1-6 hafta sonra gerçekleşir. Alt tabakayı sürekli olarak hafif nemli tutun ve üst tabaka kurumaya başlar başlamaz ılık suyla nemlendirin.

Çimlenme sırasında kırmızı biberlerin sıcaklığı 20-26 ° C aralığında sabit tutması gerekir . Bitkilerin ortaya çıkması çok uzun sürerse, çok değişken sıcaklıklara sahip bir alanda (örneğin sık sık açılan bir pencerenin yanında) yetişmeleri mümkündür. Böyle bir durumda kaplar, bitkilere en uygun koşulları sağlamanın daha kolay olacağı bir yere taşınmalıdır.

Acı biberler birkaç santimetre yükseklikte büyüyüp 2-3 yaprak çıkardığında 4 x 4 cm'lik kaplara kapitone edilmelidir. Yaklaşık 3 hafta sonra, fideleri daha büyük kaplara tekrar dikin. Bu aşamada bitkiler 2 haftada bir döllenebilir.

Bahçede veya saksıda yetiştirmek için yüksek kaliteli acı biber tohumları arayanlar için rehberimizin mağazasını tavsiye ediyoruz. Verimi çok iyi olan, hastalıklara ve olumsuz yetiştirme koşullarına dayanıklı biber çeşitleri satıyoruz. Bu tohumları ekerek, acı biber yetiştirmenin ne kadar kolay olabileceğini öğreneceksiniz. Tohum teklifini görmek için aşağıdaki resme tıklayın.

Acı biber - yetiştirme ve bakım

Biber 6 adet iyi gelişmiş yaprak ürettiğinde minimum 20 cm derinliğinde saksılara ekilebilir. 13-15 cm çapında bir tencereye bir fidan, 30 cm genişliğinde bir kutuya iki fide dikilir. Acı biberler, nemlerini daha uzun süre muhafaza ettikleri ve daha hızlı ısındıkları için seramik kaplar yerine plastik kaplarda en iyi şekilde yetiştirilir .

15 Mayıs'tan sonra don tehlikesi ortadan kalktığında ve dışarıdaki sıcaklık 13 ° C'nin üzerine çıktığında, pul biberler balkona taşınabilir . Ancak önce fideleri sertleştirmeyi hatırlayalım. Haziran ayı sonunda bitkileri gece için daireye taşımak daha iyidir. Geceleri çok düşük sıcaklık (13 ° C'nin altında) acı biberlerin çiçek açmasını ve meyve vermesini olumsuz etkileyebilir.

Jalapeno acı biber

Jalapeno - acı biber çeşitlerinden biri

Fotoğraf Pixabay.com

Gündüz sıcaklıkları 15 ° C'nin altında ise, bitkilerin dışarıya taşınması Haziran ayına kadar ertelenebilir. Özellikle ülkenin soğuk bölgelerinde acı biber yetiştiriciliğinin daha güvenilir olduğu balkon için minyatür folyo tünel veya mini sera satın almak iyi bir çözümdür . Bu tür tünellere ve seralara nispeten daha kolay erişilebilir.

Acı biber ayrıca apartmanda pencere kenarında , ancak tercihen güneybatı pencerede yetiştirilebilir .

Acı biber yetiştiriciliğinde önemli bir bakım tedavisi bitkilerin üst kısımlarının çıkarılmasıdır . Bu şekilde büyümelerini sınırlayacağız ve onları kalınlaşmaya ve bolca çiçek açmaya zorlayacağız. Meyve verimini artırmak için ilk çiçeğin de alınması tavsiye edilir.

Bir apartman dairesinde yetişen bir acı biber, çiçeklerin elle tozlaşmasını gerektirir (böcekler bunu bizim için balkonda yapar). Çiçekler yumuşak bir fırçayla tozlaşır ve polenleri organlarından pistile yavaşça kaydırır.

bir tencerede acı biber

Bir tencerede acı biber de eviniz için harika bir dekorasyon olabilir. Fotoğraf Pixabay.com

Acı biber - hasat

Acı biberlerin hasat tarihi çeşide bağlıdır. Genellikle Ağustos'tan Ekim'e kadar sürer. Kırmızı meyveli biber çeşitlerinde, ne zaman hasada hazır olduklarını (koyu kırmızıya boyandıklarında) söylemek kolaydır, ancak yeşil meyveli çeşitlerde daha zordur. Meyveyi parmaklarınızla sıkarak hasat etmeye hazır olup olmadığını kontrol ediyoruz . Çok sertse, hala olgunlaşmamış oldukları anlamına gelir. Meyvelerin kenarlarının parmaklarınızın baskısı altında kolayca bükülmesi hasada hazır olduklarının bir işaretidir.

Biberleri sapın hemen yanında makasla keserek toplayın . El toplama bitkiyi yerden çekebilir. Hasattan sonra biberler buzdolabında yaklaşık 7 gün saklanabilir. Acı biberlerin meyveleri kurutmak için mükemmeldir. Alışılmadık bir dekorasyon yaratarak onları mutfağa asabilirsiniz.

MSc. Agnieszka Lach