Gine Sansevieria - yetiştirme, dikim, üreme

Gine Sanseveria , enine çizgili, kılıç şeklinde, koyu yeşil yapraklar üreten bir ev bitkisidir. Sansevieria yetiştirmek çok kolaydır. Bu bitki ihmali tolere eder, bu nedenle ofisler ve saksı çiçeklerinin çok fazla zamana ayrılamayacağı yerler için önerilir. Ona nasıl bakacağınızı ve sansevieria'yı yeniden dikip yeniden üretmeye benzediğini görün .

Gineli Sanseveria

Gineli Sansevieria - Sansevieria trifasciata

Fotoğraf Joanna Białowąs

Gine birçok kez neye benziyor?

Guinean Sansevieria ( Sansevieria trifasciata) ayrıca "yılan" veya "kayınvalide'nin dili" olarak da anılır. Yılan isimleri ve kayınvalidenin dili bu bitkinin yapraklarına atıfta bulunurken, sansewieria adı bitkiyi Afrika'dan İtalya'ya ilk getiren İtalyan aristokrat Raimondo de Sango, prens Sanseviero'nun adından gelmektedir. Gine Sanseveria, tropikal Afrika'nın kuru ve güneşli bozkırlarından gelir. Bu nedenle kuruluğa dayanıklıdır ve çok güneşi sever. Prensip olarak, üzerinde asla zararlılar görünmez.

Bobin, keskin uçlu etli, sert, kılıç şeklindeki yaprakların büyüdüğü yeraltı rizomlarını oluşturur. Sansevieria yaprakları 60 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir. Türlerde, açık enine çizgili koyu yeşildir. Saksı yetiştiriciliğinde de ilginç bobin çeşitleri vardır. Sansewieria 'Laurentii' sarı kenarlı yapraklara sahipken, 'Craigii'de yapraklar beyaz kenarlıdır. 'Hahnii' çeşidi, rozetlerde toplanmış çok daha kısa, kabuk şeklinde yapraklara sahiptir ve 'Altın Hahnii' çeşidinin yapraklar üzerinde altın kenarları vardır. Gine Sanseveria yavaş büyür ve bir saksıda uzun yıllar yaşar.

ilginç egzotik bitkilerOfis için saksı çiçekleri - ne seçilir, fotoğraflar, açıklamalar

Ofis için uygun şekilde seçilmiş saksı çiçekleri, odaya stil ve zarafet katacak, havanın bileşimini iyileştirecek, nemini artıracak ve bilgisayar radyasyon seviyesini azaltacaktır. Zor koşullarla baş edebilir ve ihmallere dayanabilirler. Ofis için en popüler saksı çiçekleriyle tanışın - fotoğrafları ve açıklamaları. Daha...

Gine Sanseveria - yetiştirme

Gine Sanseveria , daha az güneşle de başa çıkmasına rağmen en iyi parlak ve güneşli yerlerde büyür. Çok kuvvetli güneş ışığında yapraklarda, sağlıklı dokudan açıkça ayrılmış kenarları olan büyük beyaz noktalar şeklinde yanıklar oluşabilir. Doku, lekelerin olduğu yerde çöker ve kağıt gibi olur. Bununla birlikte, iklimimizde güneş yanıkları son derece nadirdir. Gine Sansevieria çok gölgeli bir yere yerleştirildiğinde, yapraklarındaki çizim o kadar görünmez, hatta yeşile döner. Sonra onu pencereye veya daha iyi aydınlatılmış bir odaya yaklaştırıyoruz.

Sansevieria için yetiştirme sıcaklığı yazın 20 ° C civarında ve kışın 15-18 ° C'nin biraz altında olmalıdır. Asla 13 ° C'nin altına düşmemelidir.

Sansevieria yetiştiriciliğinde uygun sulama çok önemlidir. Büyüme döneminde, yani ilkbahardan sonbahara kadar, sansevieria oldukça düzenli olarak sulanmalıdır , ancak toprağın üst katmanının sulamalar arasında yaklaşık 2,5 cm derinliğe kadar kurumasına izin vermelidir. Kışın bitkiyi çok daha idareli sulayın. Gine Sansevieria'nın periyodik kuruması oldukça iyi tolere edebilir . Yapraklar çok sulanırsa yapraklar çok çabuk sararır.

Uyarı!

Sansevieria'yı sularken, yaprak rozetinin içine asla su dökmeyin, çünkü o zaman çok kolay çürür. Suyu tencerenin altındaki bir standa dökmek en iyisidir.

Gübreleme sansevieria çok bol olmamalıdır, iki haftada bir, tercihen ev bitkileri için gübre ile sulama için suyla seyreltilmiş beslemek yeterlidir.

Gineli Sanseveria

Gineli Sanseveria veya "kayınvalidenin dili"

Fotoğraf Pixabay.com

Gine Sanseveria - nakli

Sansevieria , bitkinin kökleri artık saksıya sığmadığında ilkbaharda ekilir (bazen saksı bitkinin köklerinden bile patlayabilir). Sansevian küçük tencerelerde oldukça iyi çalıştığından, bir sonraki pot bir öncekinden yalnızca bir boy büyüktür. Bununla birlikte, her şeyden önce, ağır bir seramik veya toprak kap olması gerektiğini unutmayın, nispeten geniş, çünkü hafif ve dar plastik kaplarda sansevieria, özellikle kışın, saksıdaki toprak çok kuru olduğunda kolayca devrilebilir.

Tencere, nötre benzer bir reaksiyonla hafif, humuslu toprakla doldurulmalıdır. Pratikte, saksı çiçekleri için herhangi bir çiçekçiden satın alabileceğimiz sıradan, evrensel bir toprak olabilir.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Gine Sanseveria - üreme

Sansevieria'nın üremesi nispeten kolaydır. Dikim sırasında ilkbaharda yapmak en iyisidir. Bitki yerden çıkarıldıktan sonra köksap birkaç parçaya bölünür veya bitkinin tabanındaki sürgünler keskin bir bıçakla kesilir.

Ayrıca sansevieria'nın yaprak kesimlerini de hazırlayabilirsiniz . Bu amaçla Sansevieria yaprağı 5 cm uzunluğunda kesilir ve daha sonra alt kısımlar kompost toprağı ve kaba kum karışımı (2: 1 oranında karıştırılır) içine yerleştirilir.