Çimlerde yabani otlarla nasıl mücadele edilir?

Çim yabani otları çoğu bahçede bir sorundur. İstenmeyen bitkiler çimi karartır ve çıkarılması çok zordur. Yabani otların görünümü bize çim bakımında hatalar yaptığımızı göstermelidir. Bkz görünmesini yabani otları önlemek için çim bakımı için nasıl ve ne kadar etkili çim otları kontrol etmek çim kendisi zarar vermeden. İşte çimlerinizdeki yabani otlardan kurtulmanın kanıtlanmış yolları!

çimlerde yabani otlarla nasıl savaşılır

Çimlerde yabani otlarla mücadele

Çim yabani otları nasıl önlenir?

Çimlerde yabancı otların görünümü, çim biçme yüksekliği, gübreleme eksikliği veya yanlış sulama gibi çimin uygunsuz bakımının bir sonucudur.

Uygun şekilde bakımı yapılan bir çim, her 5-7 günde bir yaklaşık 6 cm yüksekliğe kadar biçilmelidir. Düzenli biçme, yaprak ve çiçek geliştirme şansı olmayan birçok yabani ot türünün yok olmasına katkıda bulunur. Zayıflamış yabani otlar otların yerini alır .

Gübreleme eksikliği, çim bıçaklarının büyüme hızını yavaşlatır. Diğer yandan yabani otların gelişmesi için büyük miktarda besine ihtiyaç yoktur. Bu nedenle , döllenmemiş çimlerde yabani otlar çimleri çok hızlı boğar . Bu gibi durumlarda, çimleri gübrelemek için yabani otları kalınlaştırmak ve yerinden çıkarmak için özel bir gübre seçmeye değer.

çimleri yabani otlarla gübrelemek

Yetersiz toprak nemi, yabani otların çimenlik alanlarda görünmesine neden olur , çünkü yabani otlar, asil çim türlerinden daha fazla aşırı nem koşullarına dayanabilir. Çok ıslak konumlarda, kubbe kümeleri oluşturdukları için çimleri biçimlendiren sazlar ve elekler görünebilir. Öte yandan, toprak çok kuruduğunda çim kaybolur ve çimenlerde çok çabuk yabani otlarla kaplanan boşluklar belirir.

Kalifiye olmayan, düşük kaliteli çim tohumu karışımları, monokotiledon yabani ot tohumları ile kontamine olabilir . Bu tür tohumların istemsiz olarak ekilmesi yabancı ot istilasına katkıda bulunur. Bu nedenle, her zaman kanıtlanmış üreticilerden çim tohumları satın almalısınız.

Çimlere bitişik yatakların otlanması da çok önemlidir . Üzerlerinde açan yabani otlar bahçeye çok kolay yayılır.

Çimlerde mekanik ot kontrolü

Küçük çimlerdeki tek yabani otlar elle veya özel aletler kullanılarak çıkarılabilir. Bu yöntemin avantajı ani etkidir. Ek olarak, toplanan yabani otlar, bitkileri gübrelemek ve zararlılarla savaşmak için sıvı gübre ve kaynatma hazırlamak için kullanılabilir. Karahindiba olarak da bilinen karahindiba buna iyi bir örnektir. Bazıları için zahmetli bir ot, diğerleri için - değerli bir bitkisel hammadde. Karahindiba gübresi, meyvenin büyümesini ve olgunlaşmasını hızlandıran mükemmel bir gübredir ve bu yabani otun özü, yaprak bitleri ve örümcek akarları için mükemmel bir preparat ve değerli bir kompost katkı maddesidir.

Yabani ot sökümünün etkili olabilmesi için, yabani otun yerden tamamen çıkarılması gerekir, yani kök veya rizomla birlikte . Bitkinin küçük bir kısmı bile toprakta kalırsa kendini yenileyebilir. Karahindiba gibi köklü yabani otlarda elle temizleme zor olabilir. Bu durumla başa çıkmak için en iyisi, yağmurdan sonra çimenlerden zemin gevşetildiğinde yabani otları çıkarmaktır . Uzun süreli yağışsız havalarda yabancı otun etrafındaki toprak bolca sulanmalıdır. Dar spatulalar, bıçaklar, kepçeler veya yabani ot toplayıcılar gibi çeşitli türden aletler yararlıdır.

Yabancı ot temizleme

Yabani otlar hemen hemen her bahçede görülür. Süs bitkileri arasındaki yataklarda, sebzeli yataklarda ve çimler üzerinde ısrarla büyürler. Yetiştirdiğimiz bitkileri boğabilir, zayıflatabilir, büyümelerini sınırlayabilir ve besin maddelerine erişimlerini engelleyebilirler. Bu nedenle, onları düzenli olarak kaldırmalıyız. İşte yabani otları temizlemenin en iyi yolları. Daha...

Çimlere ot püskürtmek

İçin etkili bir yabancı ot kurtulmak büyük çimler , diğer bir deyişle herbisit kimyasal herbisit kullanılması gerekli olabilir. Herbisit müstahzarları ile püskürtme, yoğun yabancı ot gelişimi döneminde, yani ilkbahardan sonbahara kadar gerçekleştirilir. Tedaviyi sıcaklık en az 15 ° C iken yapıyoruz. En iyisi, yabancı otların herbisit müstahzarları ile ilaçlama anında gelişmiş 3-4 yapraklı olmasıdır. İşlemden sonraki 3 gün boyunca çimleri biçmeyin, böylece preparat yabani otların yaprakları tarafından emilir. Gelen sipariş etmek ot öldürücü karışımların etkisini artırmak büyüme mevsiminin başında, biz yabani otların gelişimini uyaran çok bileşenli gübrelerle çim kaynağı. Gübrelemeden yaklaşık 2-3 hafta sonra, herbisitli bir preparat püskürtüyoruz.

Yabani otları çimlerden çıkarmak için piyasada bulunan güvenli herbisitlerden birini kullanabiliriz . Mevcut çimleri otlatmak için, belirli yabani ot türleriyle savaşan ve çimleri tehdit etmeyen seçici müstahzarlar seçmeliyiz. Bunlar arasında örneğin Mniszek 540 SL (20 m² çim başına 1 litre suda çözülmüş 4 ml'lik bir doz), Neat Lawns 260 EW (100 m² çim başına 2-4 litre suda çözünen 40 ml ajan), Dniszek Ultra Hobby AL (bu konsantre değil, sprey şişesinde kullanıma hazır bir ajandır, 20 m² çim başına 1 litre dozaj). Bu müstahzarları yabani otlar çiçeklenmeden önce Nisan ayından Eylül ortasına kadar kullanırız.

Uyarı! Kimyasal yabancı ot kontrolü, çimin iyi köklendiği, çimin kurulmasından sonraki ikinci yıldan daha kısa bir süre içinde gerçekleştirilir.

Daha Fazla Çim Bakım Sırları

Çimlerinizin bakımını nasıl yapacağınız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa , harika "Güzel Trawnik" kitabını öneriyoruz. Güzel çim alanlardaki değerli uzmanlar, çimler oluşturmanın ve korumanın tüm sırlarını ortaya çıkarır . Çim ekimi için toprağın doğru şekilde hazırlanmasından, doğru çim karışımının seçilmesinden, bir çimi kurmak ve korumak için adım adım talimatlara kadar.

Bu kitabı okuduktan sonra, her çim sorununa bir çözüm olduğunu göreceksiniz . Bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmak yeterlidir. Ve bilmeniz gereken her şey bu kitapta :-)

Güzel Çim Kitabı

MSc. Agnieszka Lach