Ortancalar dikmek. Ortancalar nasıl ve ne zaman ekilir?

Düzgün bir şekilde gerçekleştirilen ortanca ekimi , çalıların yeni bir yere benimsenmesi için daha iyi bir şans verir. Yetersiz hazırlanmış bir pozisyonda, ortanca zayıf bir şekilde çiçek açar ve hastalanabilir. Büyüme için en iyi koşulları sağlamak için ortancaların nasıl ve ne zaman ekileceğini görün ve güzel çiçeklerinin yıllarca tadını çıkarın! İşte dikim ortancaların için talimat Ekimden sonra çalı hakkı için bakım için ekimden önce toprak hazırlığından :-)

ortanca ekimi

Ortancalar dikmek. Çalıyı diktikten sonra, zemini sıkıştırın veya yuvarlayın

Fotoğraf depositphotos.com

Ortancalar Ne Zaman Ekilir?

Aslında, ortanca ekimi için en iyi tarihi belirlemek zordur . Ortancalar saksılarda satılır ve bahçelere ilkbahardan sonbahara kadar (Nisan-Kasım) ekilebilir. Bununla birlikte, ortancaların düşük sıcaklıklara çok iyi tahammül etmediğini hatırlamakta fayda var, bu nedenle sonbaharın sonlarında ortancaların ekilmesinden kaçınmak daha iyidir , böylece yeni bir yerde iyi köklenme ve iklimlendirme için ekimden sonra bolca zamanları olur.

İlkbahar ortancalarına dikilen , büyüme mevsimi boyunca düzenli ve bol miktarda sulama gerektirir. Ortancaların ekim tarihi sonbahar sulama sıklığını azaltmaya yardımcı olur, ancak çalıların donma riskini yaratır. Bu ekim tarihini seçerken, ortancaları kış için dikkatlice korumanız gerekir.

Ortancalar en iyi bulutlu günlerde sabahın erken saatlerinde ekilir , çünkü o zaman bitkiler ani sıcaklık değişiklikleriyle tehdit edilmez. Ortancaları satın alındıkları andan toprağa ekilinceye kadar gölgeli ve korunaklı bir yerde saklayın ve kök topunun kurumasını önlemek için düzenli olarak sulanmalıdır.

Adım adım ortanca ekimi

1. Ortancalar için substratın hazırlanması

Ortancaların ekiminde son derece önemli bir prosedür, substratın dikkatlice hazırlanmasıdır . Ortanca yetiştiriciliği için toprak verimli, geçirgen, iyi havalandırılmış olmalı ve bitkilere her zaman yeterli su sağlamalıdır. Ortancalar ekimden önce, saha tüm yabancı maddelerden temizlenmeli ve özellikle derin kökleri olan yabani otlar uzaklaştırılmalıdır.

PH değeri çok yüksek olan (6.5'in üzerinde) topraklar asitlenmelidir. Bu amaçla, asidik turba (10-15 l / m²'lik bir substrat dozunda), kompostlanmış çam kabuğu veya kullanımı çok kolay bir toprak asitleştirici gibi asitleştirici gübreler kullanılır. Bu bitki için ideal olan 4.5-5.5 olan toprak pH'ını ayarlamaya değer. Önemlisi, önerilen asitleştirici, toprak pH'ını hızlı bir şekilde beklenen seviyeye getirmenize izin verir, böylece bitki ekilmeden hemen önce kullanılabilir.

toprak asitleştirici pH substratı

Hafif, yüksek geçirgen topraklar, besin maddeleri ve humus bakımından fakir topraklar, 10 m² zemin başına 40-60 kg'lık bir dozda kompost, kompost gübresi veya turba substratı ile zenginleştirilmelidir. Organik madde ilavesi, alt tabakanın su kapasitesini arttırır, besinler ile zenginleştirir, yoğunluğunu iyileştirir ve ortanca kök sisteminin gelişimi için uygun koşullar yaratır .

Sadece ekim ortancaların önce, toprağa TerraCottem ekleyerek değer bir hidrojel, gübre ve toprak yapışım iyileştiren maddeler içerir. Bu bileşenlerden ilki - bir hidrojel - toprağın daha uzun süre nemli kalması ve ortancanın kurumasına daha az eğilimli olması sayesinde toprağın su kapasitesini artırır.

Ağır ve sıkıştırılmış topraklar söz konusu olduğunda, ortanca yetiştiriciliği için alanın hazırlanmasına bir yıl önce başlanmalıdır. Toprak yapısını gevşetmek için bir düzine kadar santimetre çam kabuğu, çakıl, lifli turba veya kompost tabakası ile karıştırılır ve sonbaharda 20-30 cm derinliğe kazılır.

2. Ortancaların ekim tekniği

Bahçeye bir ortanca dikmek için saksı ile aynı derinlikte ve çapının iki katı olan bir çukur kazıyoruz. Deliğin dibine, birkaç santimetre genişliğinde bir gübre veya kompost tabakası, asit humusu ve bahçe toprağı koyuyoruz. Bileşenleri 1: 1: 2 oranında birbiriyle karıştırıyoruz. Ortancaları ağır toprağa ekersek , deliğin tabanını kaba çakıl, vermikülit veya küçük çakıllardan yapılmış birkaç santimetrelik bir drenaj tabakası ile kaplarız.

ortanca ekimi

Tencereden bir buket ortanca. Dikime hazır :-)

Fotoğraf depositphotos.com

Tencere içindeki kök top kuru olduğunda, ortanca ve saksı su ile bir kaba daldırılmalıdır . Toprak suya doyduğunda, kök topunun dağılmamasına dikkat ederek bitkiyi nazikçe kaptan çıkarın. Sıkı yoğun bir yumru ellerinizde nazikçe gevşetilmeli, aşırı uzun ve hasarlı kökler kesilmelidir. Köklerin kırpılması büyümelerini artırır, bu da yeni ekilen ortancaların daha iyi anlaşmasını sağlar .

Ortancaları, kapta büyüdükleri kadar derin bitki . Sadece kumlu ve çok gevşek topraklarda onları 3-4 cm daha derine dikeriz. Dikim ortanca çalılarının yoğunluğu, büyümelerinin gücüne bağlıdır. Cüce ortanca çeşitleri 50 x 50 cm aralıklarla ve güçlü büyüyen 100 x 120 cm aralıklarla ekilir.

Tırmanan ortancalar, tırmanılacakları duvardan veya çitlerden 30-100 cm uzağa dikilir. Bitkilerin duvara tırmanmasını kolaylaştırmak için, üzerine, örneğin bambu direklerin veya büyük ağlara sahip bir ağın tutturulduğu, böylece asmalar için bir destek oluşturan kancalar takmaya değer.

ortanca ekimi

Düzgün ekilmiş bir ortanca bolca çiçek açar

Fotoğraf © PoradnikOgrodniczy.pl

3. Dikimden sonra ortanca bakımı

Ortancalar ekildikten sonra, çalıların etrafındaki toprak sıkıştırılarak suyun toplanacağı karakteristik bir havza oluşturur. Daha sonra, ekilen ortancalar , substratın pH'ını yükseltmemek için bol miktarda , tercihen yağmur suyuyla sulanmalıdır . Su toprağa girdiğinde, ortaya çıkan toprak kayıplarını doldurarak sığ kökleri ortaya çıkarırız. Dikilen ortancaların etrafına 6-10 cm'lik bir malç tabakası yayın. Toprağı malçlamak, nemli kalmasına yardımcı olur, yazın kökleri serin tutar ve kışın dondan korur. Ek olarak organik malç, alt tabakadaki humus içeriğini arttırır ve yapısını iyileştirir.

Ortancaları malçlamak için kompost çam kabuğu, kozalaklı talaş, ağaç kabuğu ve turba veya meşe yaprağı karışımı kullanılır. Ayrıca ortanca çevresine deniz salyangozu, ortak sarmaşık veya Japon bataklığı gibi alçak, sığ köklü, çim kaplayan süs bitkileri de ekebilirsiniz. Çöp ile aynı rolü yerine getirecekler.

MSc. Agnieszka Lach