Kuş üzümü kesmek. Kuş üzümü nasıl ve ne zaman budanır?

Kuş üzümü, tadı ve sağlık özellikleri nedeniyle hevesle yetiştirilir. Kuş üzümü çiğ olarak yenebilir, ayrıca konserveler için mükemmeldir. Yüksek verim için bir ön koşul , kuş üzümü çalılarının uygun şekilde kesilmesidir . Düzgün budanan kuş üzümü ekimden sonra daha iyi köklenir, dallanır, çiçeklenme daha bol olur, meyve daha verimli olur ve hastalıklara karşı direnç artar. Yüksek verimli sağlıklı meyvelerin tadını çıkarmak için kuş üzümü nasıl ve ne zaman kesileceğini görün !

kuş üzümü kesmek

Kuş üzümü nasıl ve ne zaman budanır?

Fotoğraf Pixabay.com

1. Dikimden sonra ilk kuş üzümü kesimi

Kuş üzümü ilk kesimi bitkiler dikildikten sonra yapılır . Dikimden sonra kuş üzümü kırpmanın genel kuralları tüm çeşitler için aynıdır (kırmızı, siyah ve beyaz kuş üzümü). Sürgünler yerden 1-2 delik üzerinden budanır. Kesilen sürgünler 2-3 cm toprak tabakası ile örtülür ve böylece donmaları engellenir.

Yeni ekilen kuş üzümü , yüksek köklenme kapasitesi nedeniyle kıştan önce budayın . Sonbaharda ekilen çalılar hızla büyür ve topraktaki kaynak su kaynaklarını iyi kullanır. Budama işlemi, bitkileri çok sayıda güçlü, sağlıklı sürgün ve dallanma oluşturmaya teşvik eder.

Biz yapabilirsiniz ilkbaharda kuşüzümü ilk kesim yapmak, ama biz bitki örtüsü başlamadan önce, nispeten erken bunu şartıyla (Şubat sonuna - Mart ayının başında). Siyah kuş üzümü bitki örtüsüne en erken başlayanlardır. Bitki örtüsüne başladıktan sonra, kuş üzümü budanmaz çünkü tedavi o zaman çalıları zayıflatır.

2. Kuş üzümü sıhhi kesimi

Kuş üzümü ilk kesildikten sonra, çalıları önümüzdeki 3-4 yıl boyunca kesmeyin (türe bağlı olarak). Frenk üzümü için sadece yıllık sıhhi budama gereklidir , yani; hasta, mekanik olarak hasar görmüş, donmuş, aşırı kalınlaşan veya yerde sürünen sürgünleri çıkarmak. Yerin hemen üstündeki tüm sürgünleri kaldırıyoruz.

3. Siyah frenk üzümü çalılarını 3 yıl sonra kesme prensipleri

Siyah kuş üzümü durumunda, ekimden sonraki 4. yılda doğru budama yapılır . Önceden uygulanan sıhhi kesim ile birlikte yıllık olarak yapılmalıdır. Önce tüm hastalıklı, hasarlı sürgünler çıkarılır, sonra en yaşlılar yani 3-4 yaşından büyükler alınır ve tutulması 5-6 yaş, 2-3 iki yaşında ve benzer şekilde 3 yaşında olanlardır. Siyah frenk üzümü en çok meyveyi genç, yani geçen yılki ve 2-3 yaşındaki sürgünlerde verir. Bu nedenle 3 yıldan fazla meyve veren tüm sürgünler kesilmelidir.

Kuş üzümü budaması yaz sonunda (hasattan sonra), sonbaharda, kış sonunda, en geç ilkbaharda çiçek tomurcukları oluşmadan önce yapılabilir. Çok geç budama, bitkinin çiçek tomurcuklarını dökmesine ve sonuç olarak meyve verimini düşürmesine neden olur. Sürgünleri dışarıdan kesmeye başlayın, yavaş yavaş çalının ortasına doğru ilerleyin, çünkü sadece dış sürgünlerin çıkarılması bitkinin çok yoğun olmasına neden olur. Öte yandan orta kısımdan aşırı sürgün kesilmesi dış sürgünlerin birikmesine neden olabilir.

BöğürtlenSiyah frenk üzümü - özellikleri, yetiştiriciliği, çeşitleri

Siyah frenk üzümü, genellikle ev ve arsa bahçelerinde yetiştirilen bir meyve çalıdır. Siyah frenk üzümü meyvelerinin sayısız sağlık özelliği vardır ve konserveler için mükemmeldir. Siyah frenk üzümü yetiştiriciliğindeki başarı, öncelikle bitkiye yetiştirme alanında uygun koşulları sağlamaya ve amatör yetiştirme için doğru çeşidi seçmeye bağlıdır. Daha...

4. Kırmızı ve beyaz kuş üzümü 4 yıl sonra budama

Kırmızı ve beyaz kuş üzümü, ekimden sonraki 5. yıldan itibaren uygun şekilde kesilir . Bununla birlikte, üçüncü yılda, bitki örtüsünün sona ermesi sırasında (kışın), meyve verme sürecini teşvik etmek için budama yapılır. Sürgünler üzerlerinde 5 tomurcuk bırakılarak budanır. Sonraki yıllarda bir önceki yıl budanan sürgünlerden yetişen bir yıllık sürgünler kısaltılarak 3 ila 5 tomurcuk kalır. Kırmızı ve beyaz kuş üzümü hem genç (1-2 yaşında) hem de 5-6 yaşındaki sürgünlerde meyve verdiğini göz önünde bulundurarak, 5. yıldan itibaren çalıda her yıl 3-4 sürgün kalacak şekilde kesmeliyiz . Her yıl, çalıların dibinde büyüyen en eski sürgünlerin 2-3'ü çıkarılır. Tedavinin amacı, yeni, genç sürgünlerin özgürce gelişebileceği çalıların röntgenini çekmektir.Sıhhi kesim de yıllık olarak yapılır .

Frenk üzümü çalıları, belirli bir türe uygun kurallara göre budanır . Dikimden sonra, çalılar daha az kısalır, yani 4-5 mesh üzeri. Aşılama yerlerinin altında ve alt tabakadan büyüyen tüm sürgünlerin ek olarak çıkarılması unutulmamalıdır.

Kuş üzümü düzgün kesebilmek için keskin aletler (budama makası, makas) kullanılmalıdır. Böyle bir durumda mantar hastalıkları ile enfeksiyona yol açabilecek düzensiz ve pürüzlü yaraların oluşmasına izin verilmez. Kesim yerine bir mantar önleyici bahçe merhemi, örneğin Funaben 03 PA kullanılması tavsiye edilir.

Frenk üzümü çalıları budanmamış veya çok zayıf budanmamış , yavaş yavaş meyve vermeyi azaltır. Meyveleri küçük ve azdır. Çalılar yaşlanıyor. Verimsiz sürgünler aşırı derecede büyür ve frenk üzümü çalıları hastalıklara ve haşere saldırılarına karşı daha az dirençli hale gelir.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu

MSc. Katarzyna Żywot-Górecka