Panikülat floksa - çeşitleri, yetiştirme, üreme

Alev wiechowatym olarak da bilinen Paniculata Phlox ( Phlox paniculata ), çok yıllık bahçe sert gövdeleri yüksek (yaklaşık 120 cm yüksekliğinde). Yaz aylarında, kokusu çok sayıda kelebeği çeken muhteşem çiçek salkımlarında toplanmış muhteşem, parlak renkli, büyüleyici çiçeklerle çiçek açar. Paniculate phlox'un sayısız bahçe çeşidi çiçek renginde farklılık gösterir. Panikülat floksa ekiminin neye benzediğini görün ve bahçede panikülat floksa yaymanın amatör yollarını öğrenin .

paniküle floksa

Paniküle floksa

Fotoğraf Pixabay.com

Panikülat floksa - çeşitleri

Paniculate phlox, 120 cm yüksekliğe ulaşabilen bir bitkidir . Bu tür için tipik çiçek rengi mor-pembe veya mor-mordur. Bahçe çeşitleri paniculate phlox , çeşitli renklerde çiçeklere sahiptir. Ayrıca çiçeklenme ve sürgünlerin yüksekliği açısından da farklılık gösterirler.

Yaklaşık 200 çeşit panikülat floksa bilinmektedir. Bunların en güzeli aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

çeşitli panikülat floksa

Varyasyon listesinin yazdırılabilir bir sürümünü indirin:

  • Panikülat floksa çeşitleri (PDF)

Panikülat floksa - yetiştirme

Panikülat floksa oldukça uzun ömürlüdür . Sonbaharda bahçeye genç bitkiler ekilir. Panikülat floksa çok verimli ve sürekli orta derecede nemli topraklar gerektirir. Yüksek hava nemi, çiçeklenmenin bolluğuna da katkıda bulunur. Panikülat floksa yetişen yer rüzgarlardan korunmalı ve hafifçe gölgeli veya güneşli olmalıdır. Killi ve ıslak zemin parçacık halinde phloxes yetiştirme olmalıdır kaçınılmalıdır . Bu koşullar altında bitkiler hastalıklara, özellikle külleme gibi hastalıklara karşı çok hassastır.

Starfire panikülat floksa

Floksa 'Starfire' paniküle

Fotoğraf © Herbi

Panikülat floksa, substratın kurumasını yavaşlatmak için bahçe kabuğu, turba, çam kozalağı veya kompost gibi organik malzemelerle malçlanmalıdır. Kuraklık sırasında floksa sulama gerektirir .

Paniküle floksalar oldukça hızlı ve bol miktarda büyürler , bu da toprağın besin kaynaklarını hızla tükettikleri anlamına gelir. Bu nedenle sık sık organik gübrelerle beslenmeleri (flokslar mineral gübrelere tahammül etmez) ve her 4-5 yılda bir yeni bir yere dikilmeleri gerekir. Panikülat floksa en iyi ilkbaharda Mart'tan Mayıs'a kadar ekilir . Bu tedavi sırasında bitkiler de gençleşebilir ve çoğaltılabilir.

Starfire panikülat floksa

Floksa panikülat 'Pax'

Fotoğraf © Herbi

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra bitkilerin toprak üstü kısmı yavaş yavaş ölmeye ve kurumaya başlar. Kış başlangıcından önce, panikülat floksa sürgünleri yere kadar kesilir . Floksa sazanı kış için yerden kazmayız. Örtüsüz yerde çok iyi kışlarlar.

Panikülat floksa çiçekleri çok hoş görünür ve hoş kokar . Buketler oluşturmak için sıklıkla kullanılmalarına şaşmamalı. Ne yazık ki çiçekleri çok dayanıklı değildir (vazoda 4 güne kadar dayanabilirler). Bununla birlikte, çiçek sürgünlerinin kesilmesi sonbaharda yeniden çiçeklenmeyi teşvik eder .

Panikülat floksa - üreme

Panikülat floksaların vejetatif olarak çoğaltılması çok kolaydır. Panikülat floksa çoğaltmanın en yaygın yöntemi bitkileri bölmektir . Ayrıca sürgün veya kök kesimler ile çoğaltılabilirler.

Starfire panikülat floksa

Floksa paniküle 'Prospero'

Fotoğraf © Herbi

İçin bölünme yoluyla yayılmaktadır paniculate phlox bir kuvvetle büyümüş sazan bahar (Nisan) veya yaz sonunda (Ağustos sonu) topraktan gömülmüş. Daha sonra bir kürekle daha küçük, birkaç şaftlı parçalara bölünür. Her parçadan ölü ve odunlaşmış elemanlar alınarak kökler 5-10 cm kısaltılır. Yer üstü sürgünler 10-20 cm uzunluğa kadar kısaltılır. Bitmiş fideler, 20-30 cm'ye kadar aralıklarla zemine açılmış çukurlara yerleştirilir ve bol sulanır. Fide dikiminden önce toprak kompostla zenginleştirilmelidir . Fidelerin etrafındaki toprak, çabuk kurumasını önlemek ve besleyici maddelerle zenginleştirmek için kompostla malçlanır.

Paniculate phlox'un kök kesimleri kışın (Aralık-Mart) hasat edilir . Yaklaşık 0,5 cm çapındaki köklerin 5-6 cm uzunluğunda parçalara kesilmesiyle hazırlanır. Daha sonra kutulara ekilir ve sıcak bir incelemeye alınırlar. Çelikler hızla köklenir ve ilkbaharda (Mayıs) bahçeye ekilebilirler.

Çiçeklenmeden önce (Mart-Haziran) ilkbaharda sürgünlerin tepelerinden panikülat floksa sürgünleri alınır. Çelikler nemli, turbalı bir substratta kökleniyor.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Yeni salkım floksa çeşitlerinin çoğu lisanslanır ve yeniden satış için kendi başına kesimler tarafından çoğaltılır.

MSc. Agnieszka Lach