Bahçede yürüyüş

Bahçede yürüyüş çok önemli bir ay çünkü özlenen bahar nihayet bize gelecek. Takvim baharının ilk günü 21 Mart'a düşer. Bu yüzden kıştan sonra işe başlama ve bahçeleri ve arazileri temizleme zamanı. Hava tahminlerini de takip etmeliyiz, çünkü genel kanının aksine soğuk kış değil, ekinlerimize büyük zarar verebilecek erken ilkbahar ve tehlikeli ilkbahar donları. Mart ayı için en önemli bahçecilik işlerinin neler olduğunu görün !

Bahçede yürüyüş

Bahçede Mart - bu ay çiğdemler çiçek açar

Meyve bahçesinde yürüyüş

 • Kıştan sonra arsayı toplamaya başlıyoruz. Geçen yıldan kalan düşen yaprakları tırmıklayıp meyve bitkilerinin durumunu, ağaçlarda gözle görülür don hasarı veya hastalık enfeksiyonu belirtileri olup olmadığını kontrol ediyoruz. Ağaçların kabuğu çatladığında ağaçların üzerindeki yaraları iyileştirmeye çalışmak zorunludur.
 • Meyve ağaçları ve çalılar için budama yapıyoruz - Mart ortasında, sonbaharda dikilen genç meyve ağaçlarını ve çalıları buduyoruz. Sonbaharda ekilen bektaşi üzümü, ahududu ve kuş üzümü artık yerin hemen üzerinde budanıyor. Yaşlı ağaçlar ve çalılar söz konusu olduğunda, X-ışını budaması yaparız, eğer elma ağaçlarını henüz kesmediysek, şimdi yapabiliriz, armut ve erik ağaçlarını da düzeltiriz.

meyve ağaçlarını ve çalıları kesmekMeyve ağaçlarını ve çalıları kesmek

Meyve bahçemizde sağlıklı ağaç büyümesi ve bol hasat sağlamak için, düzenli olarak her yıl meyve ağaçlarını ve çalıları kesmeliyiz. Keserek genç bitkilere istenen şekilleri verebilir ve yeni, güçlü sürgünlerin büyümesini sağlayabiliriz. Bu nedenle meyve ağaçlarını ve çalıları kesme sanatının sırlarını öğrenmeye değer. Daha...

 • Meyve ağaçlarının taçlarının parlatılması, çoğu bahçede yaygın olan birçok hastalığın oluşumunun önlenmesinde büyük rol oynar. Dal sayısının azaltılması ışığın tepenin içine daha iyi erişmesini sağlar ve ayrıca hava sirkülasyonunu iyileştirir, bu da yaprakların ve sürgünlerin yağmur ve gece çiyinden sonra daha hızlı kurumasını sağlar. Elma kabuğu, taş ve çekirdekli ağaçların kahverengi çürümesi gibi hastalıkların faillerinin yanı sıra, artan nem koşullarında saldıran ince yaprak lekesi durumunda büyük önem taşımaktadır.
 • Kesim sırasında, meyve ağaçlarının bakteriyel kanser saldırısından kaynaklanan çatlak ve yaralar için uzuvları kontrol ederiz. Herhangi bir hasar fark edersek - enfekte olmuş sürgünleri enfeksiyon yerinin altından kesin.
 • Kesme yaralarını örneğin Funaben 03 PA veya Eco-Derma gibi bahçe merhemi ile kaplamayı unutmayın. Topsin M 500 SC ile emülsiyon boya kullanarak bahçe merhemini de kendimiz hazırlayabiliriz.
 • Bu ay bahçelerinde şeftali bulunan kişiler, bu ağaçları oldukça yaygın olan yaprak kıvrılması olan hastalığa karşı korumak için tedavilere başlamalıdır. Aşağıdaki preparatlardan birini püskürtüyoruz: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Carpene 65 WP veya Pomarsol Forte 80 WG. Hava sıcaklığı 6 ° C'nin üzerinde olduğunda püskürtme yapılmalıdır.
 • Eski ve kurutulmuş frenk üzümü filizlerini çıkarırken, tomurcukların görünümüne dikkat edin. Doğal olmayan bir şekilde şişmişlerse, içlerinde kesinlikle bir akar - büyük frenk üzümü akarı - gelişir. Sadece tek tek tomurcuklar şişmişse, onları sadece soyup tüttürüyoruz ve eğer tomurcukların çoğu bu görünüme sahipse, tüm çekimi kesiyoruz.

Mart ayında meyve ağaçlarına ilaçlamaMart ayında meyve ağaçlarına ilaçlama

Mart ayında meyve ağaçlarının püskürtülmesi, daha sonra ortadan kaldırılamayan tehlikeli meyve bitkileri hastalıklarından kaçınmanıza olanak tanır. Bu nedenle ağaç kesmenin yanı sıra meyve bahçelerindeki en önemli bahar uygulamalarından biridir. Mart ayında meyve ağaçlarına hangi ilaçlama yapılacağını ve bu amaçla hangi bitki koruma ürünlerini kullanacağınızı öğrenin. Daha...

 • Mart ayının sonunda, güzel havalarda yeni meyve ağaçları ve çalılar ekebiliriz. Dikimden sonra onları kesip suluyoruz.

Meyve ağaçları ve çalılar dikmekMeyve ağaçları ve çalılar dikmek

Dikimden sonra yeni meyve ağaçlarının ve çalıların yakalanıp sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için, daha fazla büyüyebilen sağlıklı bitkiler seçmek için meyve ağaçları ve çalıların fidelerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeye değer. Ayrıca ekimin dikkatlice yapılması ve meyve bahçesinde yeni dikimler için doğru zamanı seçmek de önemlidir. İşte meyve ağaçları ve çalılar dikmekle ilgili her şey. Daha...

Sebze bahçesinde yürüyüş

 • Henüz tohum ve gübre almadıysak, bahçe dükkanına gitme zamanı geldi. Aranan çeşitlerin bir listesi ile mağazaya gitmemiz için tohum seçimini önceden düşünmeye değer.

sebze ve çiçek tohumları - nasıl alınırSebze ve çiçek tohumları. Ne satın alınır?

Her yıl kış sonunda sebze ve çiçek tohumları alan birçok müşteri bahçe mağazalarında karşımıza çıkıyor. Satıcılar bizi artan çeşitler ve güzel, renkli tohum paketleri ile baştan çıkarıyor. Ayrıca fiyat promosyonları da vardır. Ne yazık ki, güzel görünen her şey gerçekten iyi değil. Çiçek ve sebze tohumlarını nasıl satın alacağınızı, en iyilerini nasıl seçeceğinizi ve ambalajın üzerinde hangi bilgilere dikkat etmeniz gerektiğini görün. Daha...

 • İlk ekim için çerçeveler hazırlıyor, eski bitkileri ve yabani otları temizliyoruz. Sıcak güneşli günlerde çerçeveleri havalandırabiliriz. Bunları gece donlarına ve güneşten aşırı ısınmaya karşı korumak için, gündüzleri örtmek, örneğin bir sazlık ile örtmek iyidir.
 • Çok fazla ısı üreten at gübresi, çerçeveler ve örtü altındaki mahsuller için uygundur. Çiçek ve sebze fidelerini kendileri hazırlayan bahçıvanlar tarafından kullanılmalıdır. Muayenede 20 ila 30 cm kalınlığında 3 katmandan oluşan bir alt tabaka hazırlıyoruz. En alt katman, tohum çimlenmesi sırasında çok fazla ısı üretmek ve toprağı ısıtmak için ayrışan at gübresi tarafından oluşturulur. Gübre tabakasının üzerine kuru yapraklar veya saman samanları koyun. Hepsini iyice sıkıştırın ve üzerine verimli bir toprak tabakası koyun ve tohumları ekin.
 • Mart ayı başından itibaren sebze fidesi üretimi için tohum ekiyoruz. Bu dönemde alabaş, karnabahar, baş lahana ve brokoli gibi turpgillerden sebzeler ekiyoruz. Mart ayında da biraz sonra doğrudan toprağa ekeceğimiz tereyağı ve çıtır marul ekiyoruz.
 • Mart ayının ikinci yarısında biber ve domatesleri tencere veya kutulara ekin. Bu bitkilerin ısıya ihtiyaç duyduğunu ve yalnızca Mayıs ayının ikinci yarısında dışarıya dikilmesinin mümkün olacağını unutmayın.
 • Fideyi evde üretiyorsak, ona doğru miktarda ışık vermeyi unutmayın. Bu nedenle en iyi yer pencerenin hemen yanındadır.

Evde tohum ekimi - turba diskleri ve tencereEvde tohum ekimi - turba diskleri ve tencere

Jiffy şişebilen diskler ve turba saksıları, pencere pervazında bile evde tohum eken ve fide üreten insanlar için mükemmel çözümdür. Fidelere ideal büyüme koşulları sağlarlar ve ekim sırasında köklere zarar verme korkusu yoktur. Bitkiler, büyüdükleri halkalarla birlikte daha büyük saksılara veya kalıcı olarak bahçeye ekilir. Daha...

 • Havuç, dereotu, maydanoz, sebze ıspanak, sarımsak gibi kış öncesi sebze ekimi yapılan alanlar yün veya delikli folyo ile kapatılmalıdır. Bu sayede ortaya çıkışı hızlandırabilirsiniz.
 • Toprak çözülmeye başlayacak kadar sıcaksa, çok yıllık sebze ve otlara gübre ekleyebilirsiniz.
 • Ayın ikinci yarısında hava yeterince sıcaksa soğuk seralara, tünellere ve çerçevelere turp ekiyoruz. Ayrıca erken hasat marul, alabaş, karnabahar ve erken lahana ekebiliriz.
 • Ayrıca eğer hava sıcaksa Mart ayı sonunda bakla, bezelye, turp, erken havuç, dereotu, soğan veya frenk maydanozu gibi düşük sıcaklığa dayanıklı sebzelerin tohumlarını çok popüler olmasa da başarılı bir şekilde ekebiliriz. tabaklarımız maydanozla yarışıyor.
 • Mart ayının sonunda, kuzu marulları, düşük sıcaklıkları iyi tolere ettiği ve kısa bir büyüme mevsimiyle (sadece 2 ay sonra hasat) yetiştirilmesi kolay bir sebze olduğu için toprağa ekilebilir.

Mart ayında bitki korumaMart bitki koruma - ilaçlama, hastalık ve haşere kontrolü

Pencerelerin dışında ısınıyor, günler uzuyor ve güneşin nazik ışınları yüzümüze dokunuyor, bahçede çalışmaya başlamanın tam zamanının geldiğinin bir işaretidir. Şu anda, bitkilerimizin zararlıları da canlanıyor ve mümkün olan en kısa sürede savaşmaya başlamanız gerekiyor. Bu nedenle erken ilkbahar, bitkilerimizi sezon boyunca güzel ve sağlıklı tutmak için gerekli bitki koruma ürünlerini stoklamak için mükemmel bir zamandır. Daha...

Süs bahçesinde yürüyüş

 • Mart ayı başından itibaren yeterince sıcaksa, süs bitkilerini dona ve rüzgara karşı koruyan kış örtülerini çıkarıyoruz. Bulutlu günlerde kılıfları çıkarmayı unutmayın. Bu sayede bitkiler yılın bu zamanında güneşli günler ve hatta serin geceler arasında çok büyük sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalmayacak.
 • Çöl bitkilerine her zaman dikkat ediyorum çünkü Mart ayında büyümeye başlıyorlar ve genç sürgünler onları şemsiye gibi taşıyarak kış örtüsünü alıyorlar. Böyle bir durumda, gübre katmanını nazikçe kaldırıyorum ve güneşin hassas sürgünleri kavurmaması için sadece birkaç dal bırakıyorum. Don olduğu duyurulduğunda bitkileri donun içeriye geçmemesi için karton bir tasma ile korurum.

Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz?Mart ayında hangi çiçekleri ekiyoruz?

Mart ayında balkonlara ve teraslara saksılar ve kutular dikebilir, yaz ve sonbaharda çiçek açan yumrular evde ekebiliriz. Mart ayında hangi çiçekleri diktiğimizi görün ve onları büyütmek için bazı yararlı ipuçları öğrenin. Daha...

 • Süs bahçesinde, geçen yıldan kalan çok yıllıkları çıkarmaya başladık. Tüm kurutulmuş sap yaprakları yere yakın kesilir ve herhangi bir hastalık belirtisi göstermezlerse, değerli humus üretimi için organik madde sağlayacakları bir kompost makinesine aktarılırlar. Geçen sezonun kalıntılarında hastalıkların varlığını gösteren lekeler, sızıntılar ve deformiteler bulursak - gelecek büyüme mevsiminde potansiyel bir enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırmak için bunları tamamen yakarız veya derine gömürüz.
 • İlkbaharın sonlarında ve yazın çiçek açan çalıları budamaktayız. Süs çalılarının doğru şekilde kesilmesi, yoğun büyümeyi ve bitkilerin güzel görünümünü garanti eder. Sıcak ve kuru havalarda keskin bir budayıcı ile kesiyoruz, kesilen dallardan sonra pürüzsüz bir yer bırakmaya özen gösteriyoruz (yırtık veya ezilmiş yaraların iyileşmesi daha uzun sürer ve patojenik bakteri ve mantarların nüfuz etmesi için bir geçit görevi görür). Çalıların içinde büyüyen tüm hasta, deforme olmuş, donmuş sürgünleri kestik. Kesimin kalitesinin sadece doğru kesim tekniğinden değil, aynı zamanda uygun kesici aletlerin kullanımından da etkilendiğini unutmayın.
 • Kış örtülerini çıkarır ve gül çalılarını kesmeye başlarız - çalıların röntgenini çekeriz ve en eski sürgünleri kaldırarak güllere tırmanırız ve tüm güllerden zayıf, eski ve ölü sürgünleri keseriz.
 • Büyük çiçekli güller iki şekilde kesilebilir. Büyük çiçekleri garantilemek için, sürgünlerin bir kısmını birkaç göz için güçlü bir şekilde kesin - sonra bitkiler biraz sonra çiçek açacaktır. Ancak erken çiçeklenmek istiyorsak sürgünleri çok az kısaltırız. Böylelikle çiçeklerin tadını çok daha erken çıkarabileceğiz, ancak boyutları yoğun budanmış sürgünlerde gelişecek olanlardan daha küçük olacak.
 • Budleja ayrıca, kelebekleri ve arıları bahçeye çeken güzel çiçeklerle bize geri ödeyeceği güçlü bir kesim gerektirir. Güçlü bir şekilde kısaltıyoruz, sadece yaklaşık 30 cm uzunluğunda çekim bölümleri bırakıyoruz.
 • Özellikle ağaçları kışa karşı korumayı unutmuşsak, hassas çalı ve iğne yapraklı türlerinde dondan zarar olup olmadığını kontrol ederiz. Dalları ve sürgünleri gözle görülür don hasarı ile temizliyoruz. Genç bitkilerde gövdelerin tabanını kontrol ediyoruz. Uzunlamasına kabuk çatlakları durumunda, hasarlı alan bahçe merhemi (örn. Funaben 03 PA) ile kaplanır ve ağaç tepesi tercihen Mart ve Nisan aylarının başında hafifçe kesilir.
 • Kozalaklı ağaçların altında dikim estetiğini artıran ve yabancı otların gelişimini azaltan çam kabuğu kusurlarını dolduruyoruz. Çam kabuğu ayrıca çoğu kozalaklı ağaçta tipik olan toprağı asidik tutmaya yardımcı olur.
 • Çiçek yataklarındaki toprak sonbaharda hazırlanmadıysa, şimdi yapılmalıdır - kompost, gübre ve bahçe turbasını birkaç santimetre derinliğinde bir kürekle kazıyoruz. Bitkilerin hemen etrafını kazmak köklere zarar verebilir, bu yüzden bu yerlere yüzey gübrelemesi uygulayarak bitkilerin altına kompost veya turba yayıyoruz. Çalıların ve ağaçların altına 15 cm'lik bir malç tabakası bile yerleştirebiliriz.
 • Folyo tünellerde ve çerçevelerde kadife çiçeği, Çin astrası, zinya ve vadi zambağı tohumlarını ekiyoruz.
 • Yıllıkların fideleri evde de hazırlanabilir. Tohumlar, sıcak ve aydınlık bir yere, örneğin bir pencere pervazına yerleştirilmiş kutulara, saksılara ve hatta yoğurt veya krema kaplarına ekilir.
 • Fidan üretimine şubat ayında başladıysanız fidanları delmeyi unutmayın.

Fidelerden yetiştirilen yıllık bitkilerFidelerden yetiştirilen yıllık bitkiler

Fidelerden yetiştirilen çiçekli yıllık bitkiler çoğu bahçe yatağında bulunur. Fideler, kalıcı ekim amaçlı, çerçevelerde, seralarda veya fidelerde tohumlardan yetiştirilen genç bitkilerdir. Fidelerin hazırlanması karmaşık görünse de, fidelerden yetiştirilen yıllık bitkiler pencere pervazından bile elde edilebilir. Birkaç basit kurala uymanız yeterlidir. Daha...

 • Çoğu insan için fide üretimi çok karmaşık görünüyor. Hemen tohumları ekmeyi tercih ederseniz, bazı bitkiler için Mart ayı sonunda bunu yapabilirsiniz. Toprak donduğunda ve yeterince sıcak olduğunda, diğerleri arasında kalıcı bir yere ekebiliriz. bezelye, tarla haşhaş, çörek otu, imparatorluk peygamber çiçeği.
 • Su ve don, kışın üst toprağı sıkıştırır. Soğanlı bitkilerin sağlıklı büyümesi için bu tür toprağın biraz gevşetilmesi gerekir. Ampullere zarar vermemek için bunu dikkatlice yapıyoruz. Bu tür bir aktivite için, yatak bitkilerinin nazikçe bakımı için tasarlanmış mini aletler faydalı olacaktır.

Mini bahçe aletleri - ekim yapmak, yabani otları temizlemek ve toprağı gevşetmek içinMini bahçe aletleri - ekim yapmak, yabani otları temizlemek ve toprağı gevşetmek için

Küçük yatak bitkilerinin uygun bakımı için, bitkiler arasındaki her kuytu köşeye ulaşacak ve toprağı güvenli bir şekilde gevşetmenize veya tırmıklamanıza, yabani otları temizlemenize veya yeni bitkiler eklemenize izin verecek kullanışlı araçlara sahip olmaya değer. Çiçek tarhları ve çiçek tarhlarının bakımında zeki yardımcılarla tanışın. Daha...

 • Mart ayı sonunda bitki örtüsüne erken başlayan bitkileri gübreliyoruz. Bu sayede, onlara uygun büyüme ve gelişme için gerekli olan doğru miktarda besin sağlayacağız. Bunu çiçek yataklarına birkaç santimetre kompost tabakası yayarak yapıyoruz, bu aynı zamanda toprağı şiddetli yağışlardan sonra kurumaya ve kabuklanmaya karşı korumak için mükemmel bir organik malç görevi görecek. Aynı zamanda yabancı ot tohumlarının çimlenmesine karşı bir bariyer görevi görecek ve böylelikle bizleri fazladan ayıklama işinden kurtaracaktır. Yeterli kompostumuz yoksa, paket üzerinde belirtilen miktarda granül gübre veya çok bileşenli gübrelerden birini 20 g / m² dozunda kullanabilirsiniz.

ilkbaharda bitkilerin gübrelenmesiİlkbaharda bitkileri gübreleme

İlkbaharda uygun şekilde gerçekleştirilen gübrelemenin, bahçe bitkilerinin sağlığı ve durumu ile meyve bahçesi ve sebze bahçesindeki mahsulün kalitesi ve boyutu üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu dönemde nitrojen temini özellikle önemlidir. Ancak bitkilerin büyüme mevsiminin başında ihtiyaç duydukları tek element azot değildir. İlkbaharda bitkilerin nasıl gübreleneceğini, ilkbaharda hangi gübrelerin kullanıldığını ve nasıl dozlanacağını görün. Daha...

 • Zaten çiçek açan veya yakında çiçeklenmeye başlayacak soğanlar 10 g / m² amonyum nitrat ile beslenmeli ve gübreyi bitkilerin etrafındaki üst toprak tabakası ile dikkatlice karıştırılmalıdır. Amonyum nitrat çok popüler bir azotlu gübredir. Ayrıca bitkileri veya evrensel bitkileri beslemek için tasarlanmış diğer azot bakımından zengin gübreleri de seçebiliriz.
 • Hava uygunsa, daylilies, funkias, çalı asterlerinin yanı sıra delphinium, paniculate alevler, rudbecks ve altın başakların bahçe çeşitlerini zaten bölebiliriz. Yapraklar gelişmeden önce bile bölünme, yeni yerde daha iyi bitki kabulünü ve büyümenin hızlı bir şekilde yeniden başlamasını sağlar.

Uzun ömürlülerin bölünmeye göre yayılmasıUzun ömürlülerin bölünmeye göre yayılması

Uzun ömürlülerin bölünerek yayılması, uzun ömürlü vejetatif yayılma yollarından biridir. Bölünmenin yanı sıra, çok yıllıkların bölünerek çoğaltılması hızlı sonuç veren en basit yöntem gibi görünürken, katmanlama ve kesimlerle çoğaltmayı kullanmak da mümkündür. Çok yıllıkları ne zaman ve nasıl ayıracağınızı ve hangi türlerin buna uygun olduğunu görün. Daha...

Evde ve balkonda çiçekler

 • Sonbaharda sardunya veya fuşya gibi bitkileri balkondan soğuk odalara taşıdıysak, kış mevsiminden sonra filizlerini budanmak için şimdi iyi bir zaman. Bu sayede güzelce çiçek açacaklar. Ayrıca onları daha bol sulamaya ve çok bileşenli gübre sağlamaya başlıyoruz. Öte yandan, kesilmiş üst kısımları turba ile karıştırılmış nemli kumda köklemeye çalışabiliriz. Bu tür fidelere çok fazla nem ve ışık sağlamalıyız.
 • Yaprak bitleri gibi saksı bitkilerinin zararlılarının üzerlerinde ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için bitkilere göz kulak oluruz. Ara sıra meydana gelirse, bunları manuel olarak kaldırabiliriz. Ancak çok fazla varsa Decis 2.5 EC veya Pirimor 500 WG gibi bir müstahzar kullanın. Kimyasallar yerine, insanlar için doğal ve güvenli Agricolle preparatını da seçebiliriz, uygun bir sprey olarak mevcuttur.
 • Pencere kenarına yerleştirilmiş küçük kaplara yıllık çiçekleri ekebiliriz, örn. kadife çiçeği ve kobea, unbergia ve kurt gibi yıllık dağcılar. Tohumları zaten Şubat ayında ekmişsek, fideleri Mart ayı sonunda yorganlamamız gerekiyor.
 • Daha fazla don olmayacağından emin olduğumuzda, balkonda kışlayan uzun ömürlü ve çalıları kaldırabiliriz.
 • Çiçeklerimizin bir sonraki büyüme mevsimine iyi koşullarda başlayabilecekleri için saksı bitkilerini ekmeye başlıyoruz.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

 • Bitkileri naklederken toprağa bir hidrojel ekleyin. Su kaybını önleyecek (sulama için kullanılan suyun% 70'ine kadar tasarruf edebilirsiniz) ve bitkilerin sulama sıklığını azaltacaktır. Hidrojel ilavesi, bitkileri düzenli olarak sulayamadığımızda kurumalarını önleyecektir (tatil döneminde faydalı olacaktır).
 • Ev bitkilerini serpmeye, sulamaya ve gübrelemeye daha sık başlayabiliriz. Çoğu için kış dinlenme dönemi neredeyse bitmiştir.

İlkbaharda saksı çiçeklerini gübreleme

Çok az ev bitkisi, uygun gelişim için sadece suya ihtiyaç duyar. Sağlıklı görünmeleri ve güzel çiçek açmaları için, onları temel besinler açısından zengin organik ve mineral gübrelerle beslemeye değer. İlkbaharda saksılardaki toprak genellikle kısırdır, çünkü kışın gübrelemeye ara verip bitkilerin dinlenmesine izin verdik. Şimdi, bitki örtüsü başladığında saksı çiçeklerinin yeniden desteğe ihtiyacı var. Daha...

Mart ayında çim

 • Çimden gübre, kompost ve eski yaprakları tırmıklayın.
 • Çim artık havadan oksijene ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden yoğun bir şekilde ilgilenmeye başlamalıyız. Başlangıçta keçe oluşturan kurumuş bıçak ve yosun kalıntılarını tırmıklayarak kaldırıyoruz. Küçük çimleri dirgenlerle dikebiliriz. Daha büyük çimleri havalandırmak için, çim biçme makineleri veya havalandırıcılar gibi özel cihazlar kullanmaya değer.
 • Mart ayının ikinci yarısında (tercihen ilk büyüme semptomları fark edildiğinde) çim gübre ile doldurulur. Hem azot, hem potasyum hem de fosforlu gübreleme önerildiğinden, en kolay yol basitçe bir bileşik gübre kullanmaktır. Çim, ayrıca dolomitin mükemmel olduğu magnezyum ve kalsiyum ile beslenmelidir.