Dekoratif sarımsak - yetiştirme, çeşitler, ekim

Dekoratif sarımsak , çok ilginç çiçek salkımına sahip bir soğan bitkisidir. Bazı çeşitler, uzun bir sapın tepesinde bile büyük, küresel çiçek salkımına sahiptir, bu da onları hemen dikkat çekici kılar. En iyi sarımsak türlerinin ve bahçe çeşitlerinin ne olduğunu, sarımsak soğanı ekmenin yolunun ne olduğunu ve bunu ne zaman yapmanın en iyisi olduğunu ve dekoratif sarımsak bakımının ve ekiminin neye benzediğini görün .

dev sarımsak

Süs sarımsağının en etkileyici türlerinden biri dev sarımsaktır ( Allium giganteum )

Dekoratif sarımsak - bahçe türleri ve çeşitleri

Dekoratif sarımsak uzun ömürlü dünyanın her yerinden gelir. Birçoğu dona dayanıklıdır, bu nedenle iklimimizde tarla ekimi için uygundurlar. Süs sarımsağı yetiştirme döngüsü , diğer ilkbaharda çiçek açan soğanlar ile benzerdir. Dikime değer çünkü çok dekoratif çiçek salkımına sahip, şık, güzel kokulu, renkli bir bitkidir.

Dekoratif sarımsak , tek, oluklu veya düz ve dar yapraklar oluşturur. Yapraklardan boru şeklinde tek bir sürgün (kın denir) büyür. Sürgünlerin tepelerinde büyük küresel çiçeklenme görülür. Çeşitliliğe bağlı olarak, çiçek salkımları boyut ve renk olarak değişebilir.

beyazımsı sarımsak

Beyazımsı sarımsak ( Allium christophii ), 20 cm çapında küresel çiçek salkımları oluşturur. Her topta 50'den fazla yıldız çiçeği var

En etkili sarımsak türlerinden biri dev sarımsaktır ( Allium giganteum ). Yaklaşık 1 ila 1.5 m yüksekliğe ulaşabilir Eşit, mavi-yeşil yaprakları. Haziran ayında, 12 cm çapında kompakt ve yoğun küresel şemsiyelerde toplanan açık mor veya pembe-mor çiçekler ortaya çıkar. Çiçeklenme Ağustos ayına kadar devam edebilir. Kesildikten sonra, çiçek salkımları uzun süre taze kalır, bu nedenle bitki de isteyerek kesme çiçekler olarak yetiştirilir.

Beyazımsı sarımsak ( Allium christophii ) daha da büyük çiçek salkımları oluşturabilir . Yıldız şeklindeki, gümüşi-mor veya gümüş-pembe çiçekleri, çapı 20 cm'ye kadar olan çiçek salkımlarında toplanır. Bu tür, bir metreden fazla büyüdüğü İran ve Hindistan'a özgüdür. İklimimizde genellikle 0,5 m'yi geçmeyen bir yüksekliğe ulaşır.

Popüler olarak yetiştirilen bir diğer tür ise güney sarımsaktır ( Allium moly ). Daha küçük çiçek salkımları oluşturur (çapı 5 ila 8 cm), ancak Nisan ayından itibaren çiçek açar. Şemsiyeler biraz daha gevşek. Parlak sarı çiçekler. 40 cm yüksekliğe ulaşır.

Bunlar elbette sadece bahçelerimizde yetiştirebileceğimiz süs sarımsağı örnekleridir . Çok sayıda bahçe çeşidinde bulunan, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tür vardır. Çiçek tarhlarında, kaya bahçelerinde ve hatta balkon ve teraslar için kaplarda yetiştirilecek bitkiler olacak. Ayı sarımsağı , dekoratif özelliklerinin yanı sıra, bitkisel hammadde, yemeklik baharat ve salatalara katkı olarak değerlendirilen, yenilebilir yaprakları olan özellikle dikkat çekicidir .

Yabani sarımsak - kullanım, yetiştirme, ne zaman hasat edilir

Yabani sarımsak, bakterisit etkisi olan ve dolaşım ve sindirim sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahip değerli bir bitkisel maddedir. Ayrıca mutfakta baharat olarak ve birçok yemeğin yanında kullanılır. Bununla başka neler yapabileceğinizi, bahçede ve bir tencerede ayı sarımsağı yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu ve arsa üzerine dikmek için ayı sarımsağını nereden alacağınızı görün. Daha...

Dekoratif sarımsak - dikim ve yetiştirme

Süs sarımsak dikimi

Dekoratif sarımsak ampulleri sonbaharda - Eylül ve Ekim aylarının sonunda toprağa ekilir. Onları toprağa öyle bir derinliğe yerleştiririz ki soğan, soğanın çapının iki katına eşit bir toprak tabakasıyla kaplanır. Uzun yıllar aynı yerde büyüyebilirler. Bununla birlikte, ampullerin kalınlaşmasını önlemek için her 3-4 yılda bir kazabilir ve başka bir yere ekebilirsiniz. Bu tür tedaviler için en uygun zaman, bitki vejetasyonunun bitiminden sonraki zaman - yazın başlangıcı olacaktır.

güney sarımsak

Güney sarımsağının ( Allium moly ) sarı şemsiyeleri çok daha gevşek ve daha küçüktür. Nisan ayından ağustos ayına kadar çiçek açar.

Süs sarımsak yetiştiriciliği

Süs sarımsağı yetiştirdiğimiz toprak, geçirgen olmalı, tercihen kumlu tınlı, nötre yakın bir reaksiyon ve güneşli bir konumda olmalıdır (kısmi gölgede, sarımsak rüzgar stoğu daha az etkileyici olacaktır). Kuraklık ve yoğun büyüme sırasında bitkiler bol miktarda sulanmalıdır. Ayrıca kompost veya çok bileşenli gübrelerle beslenmeye değer, ancak sarımsakları azotla aşırı gübrelememeyi unutmayın.

Çok çeşitli ve düşük yetiştirme gereksinimleri nedeniyle, süs sarımsağı giderek daha fazla hayran kazanıyor. Çeşitli dikim türleri için kullanılabilir. Uzun örnekler saçaklar için uygunken, düşük örnekler kaya bahçeleri için çok uygundur. Çiçek aranjmanlarında, kesilmiş sarımsak salkımları, kurutulmuş kompozisyonların harika bir dekorasyonu olarak kullanılır.

Uyarı! Dekoratif sarımsakların solan çiçek salkımını kesmeyi unutmayın. Sarımsak salkımları solduğunda bile güzel olsa da, kesilmeleri gerekir. Onları çiçek tarhlarında bırakmak, gelecek yıl ampullerin zayıflamasına ve çok daha zayıf çiçeklenmeye neden olacaktır.