Toprağı kireçlemek. Toprağı ne zaman, nasıl ve neyle sınırlandırmalı?

Toprağı kireçlemek, çok asidik bir toprağın pH'ını artırmaya ve topraktaki bitkiler için mevcut olan kalsiyum eksikliklerini tamamlamaya izin veren önemli bir agroteknik prosedürdür. Toprak kirliliğinin ne zaman gerekli olduğunu ve bu işlemden ne zaman vazgeçmenin daha iyi olacağını görün. Kültür bitkileri için maksimum faydayı elde etmek için toprağı nasıl ve ne ile sınırlandırmalısınız ? Hangi kalsiyum gübreleri en iyisidir ve hangisinden kaçınılması daha iyidir. Arsa üzerinde toprağı kirletmenin tüm sırlarını öğrenin !

toprağı kireçlemek

Toprağı kireçlemek

Toprak ne zaman kireçlenmeli?

Arsa üzerindeki toprağı kirletmenin bir göstergesi aşırı toprak asitlenmesidir, yani düşük pH'ı. Bu reaksiyon, bir asit ölçer (veya pH ölçer) ile veya laboratuar analizi için toprak numuneleri gönderilerek ölçülebilir. Ölçümlerdeki olası farklılıklar nedeniyle, bahçe toprağının pH'ını ölçmeyi veya analiz için bahçedeki birkaç farklı yerde toprak örnekleri almayı unutmayın.

Toprak özellikleri - bahçede toprak nasıl test edilir

Bahçelerimizdeki toprağın özellikleri başarılı bir ekim için en önemli faktörlerden biridir. Yetiştirmek istediğimiz bitkilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak, diğerlerinin yanı sıra bahçemizdeki toprağın kalitesini ve verimliliğini etkileyebiliriz. doğru gübreleri ve yetiştirme yöntemlerini kullanmak. Özelliklerini ve bitki yetiştirmeye uygunluğunu değerlendirmek için bahçedeki toprağı nasıl inceleyeceğinizi görün ve ardından uygun yetiştirme ve gübreleme yöntemlerini seçin. Daha...

Asidik bir toprak, pH'ı 6.5 veya daha düşük olan bir toprak olarak kabul edilirken, pH'ı 4.5'in altında olan topraklar çok asidik topraklar, pH 4.6-5.5 olan topraklar - asidik topraklar ve pH 5,6 - 6,5 olan toprak - hafif asidiktir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Minerallerin daha derin toprak katmanlarına sızmasına maruz kalan hafif topraklar en hızlı şekilde asitleşir. Ağır topraklarda, olası asitleşme süreci daha yavaştır ve bu topraklarda daha az kireçlenme gerekir.

Elbette bitkilerin toprak asitliği gereksinimleri değişkenlik gösterir ve toprağın pH'ı, ekilecek bitki grubu için gereken değere ayarlanmalıdır. Örneğin, bahçenizde pH yaklaşık 5.0 olan asidik toprağınız varsa, açelyalar veya yaban mersini gibi asidofilik bitkiler yetiştirirken toprağı kireçlemek gerekli değildir. Öte yandan, böyle bir toprakta çim ekmek veya sebze yetiştirmek istiyorsak, pH'ı yükseltmek için sınırlandırılması gerekir.

Çimleri kirletmek.  Çim nasıl ve ne zaman kireçlenmelidir?Çimleri kirletmek. Çim nasıl ve ne zaman kireçlenmelidir?

Çimleri kireçlemek, çimin kalitesini artırmak, yabani otlardan ve yosunlardan kurtulmak için sıklıkla önerilen bir işlemdir. Ancak, yanlış veya yanlış zamanda yaparsak bu tedavi zararlı olabilir. Bu nedenle, çimin neden kireçlendiğini ve gerektiğinde, çimimiz için maksimum fayda sağlamak için çimin neyi ve nasıl kireçleneceğini ve önerilen kireçleme tarihlerinin ne olduğunu bilmeye değer. Daha...

Bahçedeki toprağı kireçlemek için en uygun zaman nedir sorusu cevaplanacak . En avantajlı olanı , araziyi çoktan hasat ettiğimiz ve bitkilerin uykuda olduğu sonbaharda toprağın kireçlenmesidir . Yoksulluk nedeniyle, toprağın kireçlenmesi baharda yapılabilir, ancak kireçlemeden ekime veya yeni bitkilerin ekilmesine kadar geçen sürenin mümkün olduğu kadar uzun olması gerektiğini unutmayın.

Toprak nasıl kireçlenir?

Kireçli gübreler, çoğu bitkinin köklerinin geliştiği üst toprakla eşit şekilde yayılmalı ve karıştırılmalıdır. Bunları kuru havalarda kullanıyoruz. Islak toprakla kireçlenmemelidir.

Uyarı!

Toprak kireçlenmesi, üre dahil fosfor, sülfat ve potasyumlu gübrelerin kullanımıyla birleştirilmemelidir, çünkü kalsiyum gübreler büyük miktarda azot kaybına neden olur ve fosfor emilimini azaltır. Aynı nedenle, gübre ile taze olarak gübrelenen toprak kirletilmemelidir. Kireçleme ve diğer gübrelerin uygulanması arasında en az 2-3 hafta ara olmalıdır.

Toprak nasıl kireçlenir?

Toprağın kireçlenmesi kalsiyum karbonat veya oksit gübrelerle yapılabilir. Kalsiyum karbonatlı gübreler , örneğin öğütülmüş tarımsal kireçtaşı, soda sonrası tebeşir, kireçtaşı unu veya granül kireçli kireç gibi daha güvenlidir , çünkü daha yavaş hareket ederler ve daha düşük aşırı gübreleme riski oluştururlar. Bu nedenle daha yüksek dozlarda kullanılabilirler ve hafif toprak dahil her türlü toprak için uygundurlar. Ev ve arsa bahçelerinde güvenle kullanabiliriz.

Dolomit kireç , ilave magnezyum içeriği nedeniyle özellikle amatör bahçıvanlar tarafından hevesle kullanılır ve daha da yavaş çalışır . Dolomit kireci ile toprak asidifikasyonunun etkisi, toprak kireçlendikten sadece 2-3 yıl sonra görülebilir , ancak oldukça uzun sürer ve işlemin yıllarca tekrarlanması gerekmez. Aynı zamanda dolomitik kireç ile aşırı gübreleme riski çok düşüktür, bu da bu ürünün kullanımını çok güvenli kılar. Dolomitik kireç hareketinin verimini ve hızını artırmak için ezilmiş değil öğütülmüş dolomit seçin.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Magnezyum yönünden fakir topraklarda Dolomit gibi kalsiyum-magnezyum gübreleri kullanmaya değer, çünkü bu gübrelerde bulunan magnezyum piyasada bulunan diğer gübrelerden birkaç kat daha ucuzdur.

Dolomit kalsiyum gübre

Örneğin, tarımsal sönmemiş kireç gibi oksitli kalsiyum gübreler çok hızlı çalışır ve sadece orta ve ağır topraklar için kullanılmalıdır, pH'da hızlı bir değişikliğe daha az eğilimli. Aynı zamanda bu gübrelerin dozajı çok hassas olmalıdır çünkü aşırı dozları bitki oluşumunu çok olumsuz etkiler, toprakta meydana gelen doğal mikrobiyolojik süreçleri bozar ve değerli humusun bozulmasına yol açar. Ayrıca kalsiyum oksitli gübrelerin çok tozlu olması da uygulamalarını zorlaştırır. Bu nedenle, arsalarda ve ev bahçelerinde amatör kullanım için onlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Önümüzde oksit veya karbonat kireci olup olmadığına bakılmaksızın, bileşimi ambalaj üzerinde kalsiyum oksit içeriği belirtilerek belirtilmelidir, bu da tek tek gübreleri kolayca karşılaştırmamızı ve gerekli miktarı hesaplamamızı sağlar. Her 10 m² yatak için tek doz kalsiyum oksit hafif topraklarda 1,5 kg, orta topraklarda 2 kg ve ağır topraklarda 2,5 kg'ı geçmemelidir.

magnezyum ile granül kireçli kireç

Toprak kirlenmesi yerine ne?

Toprağı kireçlemek, pH'ını artırır, yani toprağı asidikleştirir . Bununla birlikte, aynı zamanda, toprağın kalsiyum içeriği de artar ve bu her zaman yararlı olmayabilir. Birçok bahçıvan , bahçeleri için doğru kireci seçemez veya doğru dozları seçmede sorun yaşayamaz .

Bu nedenle, hedefimiz yalnızca substratın pH'ını artırmaksa ve kalsiyum içeriğini artırmak değilse, kireç çözücü pH + substrat kullanımı kireçleme yerine daha iyi bir seçim olabilir. Toprak asidi giderici özelliği olan bir nitrojen-potasyum gübresidir. Kullanımı ve dozajı çok basittir. Büyüme mevsimi boyunca, örneğin ağaçların ve çalıların altında, halihazırda büyümekte olan bitkiler için de kullanılabilir.

toprak asit giderici pH + substrat