Bahçede at kuyruğu ile nasıl savaşılır?

Tarla at kuyruğu , çiçek tarhlarımıza ve çimlerimize hızla ve neredeyse tamamen hakim olabilen yaygın ve rahatsız edici bir ottur. Bahçemizde yetişen tarla at kuyruğunun bir örneğinin bile varlığını göz ardı etmemeliyiz. At kuyruğu ile savaşmak kolay değildir, bu yüzden at kuyruğuyla savaşmanın bu tekrarlayan problemle başa çıkmamızı sağlayacak en etkili yollarını bilmeye değer . Bir tarla kutusuyla nasıl savaşılacağını görün, böylece bir daha bahçenizde görünmez!

Bahçede at kuyruğu ile nasıl mücadele edilir

Bahçede at kuyruğu ile nasıl savaşılır?

Tarla at kuyruğu ile nasıl mücadele edilir - agroteknik yöntemler

Tarla at kuyruğu ( Equisetum arvense ) çeşitli ortamlarda yaşar, ancak en iyi çalıların ve uzun uzun ömürlülerin kısmi gölgesinde hissedilir. Bahçede at kuyruğu ile savaşmak çok zordur ve çok zaman gerektirir, çünkü toprakta kalan köksap parçalarından hızla yenilenme kabiliyetine sahiptir.

At kuyruğu ile savaşmanın en etkili ama aynı zamanda zahmetli yöntemi , sezon boyunca gerçekleştirdiğimiz sürgünlerin ve rizomların sistematik olarak kaldırılmasıdır.

İlkbaharda (Nisan), tarla at kuyruğu spor sürgünleri üretir. 10-30 cm'ye kadar büyüyen, açık kahverengi veya kırmızımsı tek, çıplak, dallanmamış sürgünler şeklindedirler. Üstte bir sporangium başak ile bitmişlerdir. To bahçede muharebe atkuyruğu onlar sporlarını yaymak için zaman önce, bu sürgünler derhal kaldırılmalıdır.

Uyarı! Çıkarılan at kuyruğu spor filizleri, kompostla birlikte toprağa dönecek olan sporları olgunlaştırıp yayabileceklerinden, kompost makinesine atılmamalıdır.

At kuyruğu rizomları zeminin derinliklerine (1,5 m'ye kadar) ulaşır. Bunların bitkinin toprak üstü kısmı ile birlikte tamamen çıkarılması genellikle imkansızdır. Bu nedenle, tarla at kuyruğu ile savaşmak için , oluşum yerleri bir dirgen (iki maça derinliğinde) ile derin bir şekilde kazılmalı ve kazı yapılırken, kök ve rizom parçaları toprak keseklerinden uzaklaştırılmalıdır.

At kuyruğu ile savaşmak için kazı en az iki kez yapılmalıdır. Toprağın derinliklerine kazmak, çıkarmayı başaramadığımız at kuyruğu rizomlarının parçalarının o kadar derin olmasına neden olur ki, yeniden büyümüş sürgünlerin yüzeye çıkma gücü kalmaz.

Bunu bildiğim iyi oldu! At kuyruğunun kazılmış rizomları kompostlanabilir. Bunu yapmak için onları kurutmak için güneşe koyun veya bir kovaya koyun, üzerine su dökün ve çürümelerine izin verin. Yaklaşık 2 hafta sonra rizomlar yenilenme yeteneklerini yitirdiklerinde, onları komposta koyabiliriz.

Bitki at kuyruğundan (sadece kısır sürgünlerden) doğal bitki koruma ürünleri - ekstraktlar, kaynatma maddeleri ve sıvı gübre - hazırlamak da mümkündür.

Tarla at kuyruğu - şifalı özellikler ve bahçecilikte kullanımTarla at kuyruğu - şifalı özellikler ve bahçecilikte kullanım

Birçok bahçıvan için, tarla at kuyruğu öncelikle yaygın bir ottur ve çok yıllık bir otu kontrol etmesi zordur. Ama bazı insanların lanetlediği ve ona karşı savaştığı şey, diğerleri için bir nimettir. At kuyruğu filizleri değerli bir bitkisel hammaddedir. At kuyruğu bahçecilikte de kullanılır, çünkü bitki hastalıkları ve zararlılarla mücadele etmek için ondan müstahzarlar hazırlayabiliriz. Daha...

Tarla at kuyruğu ıslak ve asidik ortamları tercih eder. Bu nedenle, bahçede tarla at kuyruğu ile savaşmak için , alt tabakanın at kuyruğu için elverişsiz koşullar yaratacak şekilde ayarlanması gerekir. Bitkileri ekmeden önce sonbaharda asidik toprağı sınırlayın. Kireçlemeyi gelecek yılın baharında tekrarlıyoruz. Örneğin çöküntülerdeki ıslak topraklar, bir toprak ve kum tabakası ile kaplıdır.

Hatırlamak! At kuyruğu rizomları yeraltının derinliklerinde bulunur ve rizomlarda yaşayan ve onlarla ortakyaşam içinde yaşayan mantarlar ayrıca köklerin yakın çevresini asitleştirir. Bu nedenle, toprak kireçlenmesinin etkisi ancak birkaç yıl sonra görülebilir. Tarla at kuyruğu ile çimenlerde sık sık biçme ve kireçleme yaparak mücadele ediyoruz.

Çok yıllık çiçek tarhları, süs ağaçları ve çalılıkların çevresinde veya bir taş döşemede toprağın derin kazılması da mümkün değildir. Aynı şekilde, tüm bitkiler yüksek toprak pH'ına tahammül edemeyeceğinden, toprak kireçlenmesi her zaman mümkün değildir. Bu durumlarda bahçede at kuyruğu ile mücadele etmek için nevresim kullanmalısınız. Ağaçların ve çalıların etrafına, ışığın erişimini sınırlandırarak at kuyruğu dahil yabani otların büyümesini etkin bir şekilde engelleyen koyu renkli agrotekstili yerleştiriyoruz. Süs bitkileri, daha sonra bir bahçe kabuğu tabakası ile kaplanan bir kireçtaşı döküntüsü tabakasıyla malçlanabilir. Kireçtaşı molozu, bir taş döşeli yapı inşa etmek için de kullanılabilir.

Bahçede at kuyruğu ile nasıl mücadele edilir

Bahçede at kuyruğu ile nasıl savaşılır?

At kuyruğu ile nasıl savaşılır - kimyasal yöntemler

At kuyruğu ile savaşmanın mekanik yöntemleri zaman alıcıdır ve çok fazla fiziksel çaba gerektirir. Boş zamanımız yoksa veya sağlığımız böyle bir çaba göstermemize izin vermiyorsa, kimyasal herbisitlere başvurabiliriz.

Çimlerde tarla at kuyruğu ile savaşmak için hazırlıklar şunlardır : Chwastox Trio 540 SL ve Mniszek 540 SL. Bunlar benzer etkiye sahip önlemlerdir. Yapraklar tarafından alınıp at kuyruğunun deformasyonuna, büyümesinin engellenmesine ve ölmesine neden olurlar. Onları ilkbahardan sonbahara kadar kullanıyoruz. Önerilen dozlar:

  • 20 m² için 1 litre suya 4 ml
  • 100 m²'ye 5 litre suda 20 ml
  • 500 m² için 25 lt suya 100 ml

Kimyasal müstahzarlar, örneğin tüm çimde veya sadece at kuyruğunun büyüdüğü yerde kullanılabilir. Yukarıda belirtilen maddeleri 10 ° C'nin altındaki ve 25 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda kullanmıyoruz.

Uyarı! Ne yazık ki, çimlerdeki yabani otları kontrol etmek için herbisitler, püskürtülmesine rağmen tekrar büyüyebilen tarla at kuyruğuna karşı% 100 etkili değildir. Tedavi tekrarlanmalıdır, ancak ilk püskürtmeden en geç 8 hafta sonra.

Bir ürüne başlamadan veya bitki ekmeden önce at kuyruğunun zeminini temizlemek istiyorsak, at kuyruğu ile savaşmak için tam bir herbisit kullanabiliriz , yani tüm bitkileri yok eden bir ilaç . Bu durumda Sprinter 350 SL, at kuyruğu ile savaşmak için etkili bir hazırlık olacaktır. Bu ajanla at kuyruğu ile etkin bir şekilde mücadele etmek için, preparat, püskürtülen alanın 100 m2'si başına 3 litre su içinde çözülmüş 70-80 ml'lik bir dozda kullanılmalıdır. Püskürtme bir kez yapılır.

Bununla birlikte, bu önlemi kullanmaya karar verirken, glifosat içerdiğini hatırlamalıyız - diğerleri arasında pek çok tartışmaya neden olan, şüpheli bir madde kanserojen.

At kuyruğu ile mücadele için yukarıda belirtilen tüm önlemler rehberimizin mağazasından sipariş edilebilir. Cazip fiyatlar ve hızlı sevkiyat ile yüksek kaliteli orijinal ürünleri garanti ediyoruz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın :-)

MSc. Agnieszka Lach