Domateslerin tozlaşması. Folyo altında domates nasıl tozlanır?

Domatesin lezzetli meyvelerinin tadına varabilmek için çiçeklerin tozlanması ve meyve tutumu gerekir. Ne yazık ki , domateslerin folyo altında yetiştirildiğinde tozlaşması daha zordur . Bunun nedeni, açıkta doğal olarak meydana gelen yağmur, rüzgar ve böceklerin olmamasıdır. Zengin bir hasat yapmak istiyorsak domateslerin tozlaşması desteklenmelidir. Bol lezzetli meyve elde etmek için folyonun altında domatesleri nasıl tozlaştıracağınızı görün !

domateslerin tozlaşması

Domates çiçekleri tozlaşan yaban arısı

Fotoğraf depositphotos.com

Domateslerin neden tozlaşmaya ihtiyacı vardır?

Domates meyvesi, gelişmiş, tozlu çiçeklerin tozlaşmasından sonra veya büyüme maddeleri püskürtülerek, yani; hormonizasyon. Hormonizasyon, salkımdaki çiçeklerin en az yarısı açıkken yapılır. Ancak bu prosedür esas olarak ticari (profesyonel) domates yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Buna karşılık, domates çiçeklerinin doğal tozlaşması için gerekli bir koşul , bunların doğru gelişimi, yeterli miktarda polen üretimi, uygun şekilde çimlenmesi ve bir folyo tünel veya seradaki havanın doğru sıcaklığı ve nemidir. Çiçek gelişimine rağmen tozlaşma eksikliği, çok az polen veya yetersiz çimlenmesinden kaynaklanabilir. Domateslerimizle meyve tutumunun yoğunluğunu arttırmak istiyorsak çiçek tozlaşma tedavilerini uygulayabiliriz . Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Manuel domates tozlaması

Domateslerin elle tozlanması, polen tahliyesi sırasında çiçek salkımını sallamaktan ibarettir . Öğleden sonra yapmak en iyisidir, çünkü çiçekler o zaman açılır. Çiçekleri sallamadan önce, tüneldeki nemi azaltın, polenin döktüğü tek bir bitkiyi kontrol edin ve bitkileri veya çiçek kümelerini sallamaya başlayın. Folyo altında domatesleri tozlaştırma yöntemi, tozlanacak çok az bitki olduğunda amatör yetiştirme için mükemmeldir .

Yapay bir arı ile domateslerin tozlanması

Folyo altında domatesleri tozlaştırmanın bir başka yolu da yapay arı denen arı kullanmaktır . Yapay veya elektrikli arı, tabandaki domates kümelerine dokunan pille çalışan titreşimli bir cihazdır. Polen, titreşimlerden bolca yağar. Tozlaşmadan sonra, folyonun altındaki nemi artırarak polenin pistile daha iyi yapışması ve çimlenmesini kolaylaştırırız.

örtü altında sebze yetiştirmekFolyo tünelde domates yetiştirmek

Tünelde domates yetiştirmenin, domateslerin büyümesi için ihtiyaç duydukları ısıyı sağladığı, onları rüzgar ve yağmurdan koruduğu ve aynı zamanda haşerelere bariyer görevi gördüğü için birçok avantajı vardır. Domateslerin bir politunelde nasıl yetiştirildiğini ve böyle bir yetiştirme için en iyi domates çeşitlerinin hangileri olduğunu görün. Daha...

Bombus arılarının domateslerin tozlaşması

Domatesleri tozlaştırmanın çok etkili bir yöntemi, bombus arılarının ( Bombus terrestris ) kullanılmasıdır. Neden arılar değil de bombus arıları? Bal arısı kapalı odalarda iyi sonuç vermez, kaçmaya çalışırken tünel veya seranın duvarlarına çarparak ölür, ayrıca daha düşük sıcaklıklarda ve daha az ışıkla daha az aktiftir.

Ve bombus arıları mükemmel bir çözümdür. Doğal etkileri sayesinde sadece daha fazla domates elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha lezzetli, sertliği artıyor, daha güzel bir şekle sahip ve deforme olmuyor. Bombus arıları, ilk çiçekler açılırken domates tüneline taşınır . Kurdeşen, su kapanı veya karınca yapışkan kapanı olan bir tripoda yerleştirilir. Ayrıca kovanları bitkilerin üzerine asabilirsiniz.

Satın aldığımız kovanlara tüm sezon boyunca bombus arıları için yiyecek verilmektedir. Bombus arıları, domateslerde yeterli nektar bulunmadığından ek yiyecek gerektirir.

Çeşitli domates yetiştirme alanları için ticari olarak temin edilebilen kovanlar . Küçük kovanlar, 500m²'lik bir alanda iyi bir tozlanma sağlar. Genellikle 5-6 hafta sonra tamamlanır. Az sayıda gelişmiş çiçek veya küçük nesnelerle, bombus arıları aynı çiçeği birkaç kez ziyaret edebilir. Aşırı doldurma ve bunun neden olduğu hasara karşı korunmak için yüzey başına bombus arısı sayısını ayarlamak veya kovanları kapatmak ve böylece bombus arılarının çalışmasını düzenlemek gerekir. Şu anda, sözde de alabilirsiniz 250m²'lik alanda 4-5 hafta boyunca iyi bir tozlanma sağlayan mini kovanlar.

MSc. Joanna Białowąs